32 C
London
Friday, August 12, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Blue card intrebari si raspunsuri

Discussion in 'EMIGRARE' started by dansimih, Jul 3, 2008.

1. nykol

nykol New Member

Trophy Points:
    0
    daniella75 a scris:

Iti multumesc frumos Daniella75.

2. cris13

cris13 New Member

Trophy Points:
    0
    desi sunt de mai bine de un an in uk,pe ste sut nou venita ca si membru,de vizitat v-am vizitat destul de des mai ales in ultima vreme.am tot cautat raspunsuri la niste chestiuni care ma intereseaza,dar nu am gasit vreo sit asemanatoare cu a mea.sau poate nu am cautat destul sau unde trebuia.pe scurt,sunt in uk din 7 nov 2008.in aceeasi zi m-am inscris la colegiu si am facut aplicatia pt yellow card,care a fost eliberat pe 3 febr 2009.la lucru am mers chiar a doua zi,8 nov 2008.cardul este de student,deci drept de lucru:20 de ore/sapt.inca din prima zi am lucrat full time,acest lucru fiind posibil datorita cursului de la colegiu care este nvq 1 and 2 in cleaning and support services.jobul este in housekeeping.deci acum am mai mult de 12 luni lucrate legal,corect?sa imi spuneti daca gresesc.din cate am citit eu si pe aici si pe site-uri oficiale,dupa 12 luni lucrate legal nu mai ai nevoie de work permit.si inca ceva,cursul s-a term in nov,2009.asa ca stiind asta am inceput sa caut alt job,am trim apliacatia,am fost chemata si la interviu.care a mers bine,oamenii m-au placut,si sunt gata sa imi dea slujba asta.dar,probl e yellow cardul,de student,naiba sa ia cu 20 de ore ale lui!!!cei de la hr mi-au spus ca au nevoie de ceva oficial,o scrisoare,ceva de la home office,in care sa se specifice ca pot lucra mai mult de 20 de ore.spuneti-mi si mie.cum sa fac,cum sa procedez?dati-mi o idee,e posibil sa obt asa ceva de la home office?chiar nu stiu ce sa mai fac,am stat cu orele pe forumuri,pe site-ri citind reguli peste reguli,dar in loc sa ma luminez,parca mai rau nu inteleg.de asta va rog pe voi sa imi dati un sfat,sa ma indrumati..

3. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0
    cris13, trebuie sa aplici pentru obtinerea Blue Card, asta este dovada de la Home Office care ti se cere.

http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/worki ... iveworkuk/ descarca Guidance for bulgarians and romanians si arata-l angajatorului, tot odata pregateste actele (formularul BR1 plus dovezile necesare) si trimite aplicatia prin posta.
    Poate in acest fel te vor angaja temporar pana iti soseste BC-ul.
    Pe de alta parte dupa terminarea cursului ai dreptul sa lucrezi full time 4 luni si asta pot verifica cei de la HR ;)

4. cris13

cris13 New Member

Trophy Points:
    0
    multumesc,taranu..asta l-am spus si eu celor de la hr ,dar mi-au zis ca au nevoie de scrisoare de la home office,sau un endorsement ,ceva pt card.ok,am inteles si asta,eu vroiam sa stiu cum sa fac sa obtin scrisoarea,unde sa sun..si unde ati gasit treaba asta ,ca poti sa lucrezi 4 luni dupa terminarea cursului,ca eu am tot cautat si nimica..ppti sa imi dai un link ?mersi mult de ajutor

5. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    scrie chiar pe yelow cardul tau...deschide-l si citeste atent, am dreptate?
    pe al meu scrie..
    cat despre dreptul de lucru, sunt angajatori care nu cer blue cardul, accepta doar ele 12 sau 13 payslipuri, depinde cat de "catolici" sunt
    bafta

6. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    cris13 a scris:

Chiar dk ai inceput munca de a doua zi, HO considera perioada lucrata legal din data eliberari YC, la tine 3 feb 2009, deci deabia in 3 feb 2010 se considera an lucrat intreg si poti aplica pt blue.

7. gigi_2009

gigi_2009 New Member

Trophy Points:
    0
    salut
    sunt si eu nou aici pe forum,dar sunt in Uk cam de 2 ani,cu unele "vacante".
    Poate e cineva care m-ar putea ajuta si pe mine cu niste raspunsuri,nu prea cunosc legislatia asa bine aici,am incecat sa gasesc raspunsuri pe forumuri ,nimeni nu era in acceasi situatie ca mine.
    pe scurt am venit in Uk,ca multi de altfel printr-un PEP(proffesional English Programme) la un colegiu din Londra in sept 2007.Am term cursul,dupa 2 sapt am inceput practica la locul de muncadin oct 2007,obtinanad si Yellow card intre timp(final de oct).
    Am abs cursurile in mai 2008.si am fost nevoit sa plec in tara,pe probleme medicale,stand pana in 4 august,cand am decis ca trebuie sa vin inapoi sa lucrez.
    Am venit la aceeasi companie unde am lucrat de prima data,ei m-au primit fara probleme.In toamna 2008(octombrie)am vrut sa aplic pt Blue, dar am citit pe site ca nu trebuie sa ai mai mult de 30 de zile intrerupere in contract,or eu am cu mult mai mult(sunt cam 2.5 luni).Din 4 august 2008 lucrez fara intrerupere,desi ma gandesc acum sa plec de la compania asta,se pare ca au serioase probleme,cred ca in curand vor inchide.As dori sa stiu exact,daca in aceste conditii mai pot aplica pt Blue card,cei de la Citizen Advice mi-au zis ca numai daca vreau,nu mai sunt obligat,dupa ce am lucrat peste un an la companie,platind taxe,NIN,etc.
    as dori sa ma ajutati cu cateva indrumari,daca se poate,v-as fi recunoscator
    va salut pe toti!
    gigi

8. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0
    Intr-adevar nu esti obligat sa aplici pentru Blue Card, dreptul tau exista si fara acel cartonas, insa avand in vedere ca nu te costa decat taxele postale ar fi bine sa obtii unul ... asta te va scuti de explicatii inutile ulterioare cand vei schimba job-ul.

9. andres

andres New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare!
    Am o curiozitate legata de obtinerea bluecardului prin metoda dependant (grade de rudenie) cu formularul BR4, conform noilor legi de emigrare.
    Sora mea e in UK si are bluecard de vreo 2 ani.
    Ma intereseaza daca stiti pe cineva care a obtinut bluecardul prin metoda asta (sora-frate/frate-sora/sora-sora) sau daca chiar se poate.
    Daca se poate obtine asa, sora mea ar trebui sa mai stea inca un an in UK dupa ce obtin eu bluecardul? Sau daca imi schimb locul de munca va fi nevoie sa aplic din nou?

Multumesc anticipat!

10. gigi_2009

gigi_2009 New Member

Trophy Points:
    0
    mersi mult pt raspuns,asa cred ca o sa procedez, emai intelept cand ai dovada in mana,totusi,ar trebui sa mai includ si Yellow cardul de cand am venit prima data,sau sa le trimit doar restul de acte(scrisoare de la angajator,payslip-uri,BR1,poze si pasaport,oricum ei ma au in evidenta cu acel yellow card,tu ce imi recomanzi?
    multumec anticipat!
    gigi

11. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    totusi, trebuie sa ai 1 an lucrat fara intrerupere.
    o sa iti trebuiasca si dovada ca ai terminat cursul sau ca inca il faci

12. john_doe_

john_doe_ New Member

Trophy Points:
    0
    salut. am citit acest topic si nu am gasit raspuns la situatia mea. eu sunt au-pair si in curand voi aplica pt blue card. intrebarea mea este ce acte imi trebuiesc? stiu ca am nevoie de 2 poze, de pasaport, BR1 si de scrisoare de la familie, dar pe BR1 la sectiunea 9.6 imi cer wage slips(pe care nu le am deoarece familia mi-a dat banii in mana si eu am pus banii pe card), contract of employment (nici de asta nu am deoarece eu am fost la 3 familii si le-am gasit pe net) si scrisoare de la angajator (aici sunt in regula). daca ma poate ajuta cineva cu un sfat si sa imi spuna ce au trimis ei la home office, au-pair fiind. va multumesc anticipat.

13. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Daca folosesti optiunea CAUTARE pe forum si scrii acolo AUPAIR,ai sanse sa obtii singur si mai rapid raspunsul corect.
    Mult succes!

14. john_doe_

john_doe_ New Member

Trophy Points:
    0
    multumesc rebecca. am scris aupair la cautare si nu mi-a aparut decat ce inseamna sa fii au pair si cum sa aplici pt asta. dar din ce am citit eu in topicul acesta se spunea la un moment dat ca de la 1 iunie cei de la HO sunt mult mai stricti in verificare dosarelor si daca nu ai totul in regula iti refuza aplicatia.

15. Mr.Jarndyce

Mr.Jarndyce Member

Trophy Points:
    6
    as avea si eu citeva intrebari.

in momentul de fata sunt self-employed.
    traiesc cu un cetatean britanic de trei ani dar nu suntem casatoriti.
    exista posibilitatea de a primi blue card daca aplic?
    si cam ce documente ar trebui sa prezint celor de la croydon
    si care ar fi formularul care ar trebui sa-l completez?

multumesc.

16. lucasgrozavu

lucasgrozavu New Member

Trophy Points:
    0
    Doresc in primul rand sa precizez ca am stat 3 ore cautand un raspusn problemutei mele ianinte sa o postez si nu am gasit..asa ca am sa o pstez aici ,cu toate ca poate a mai fost discutata am incercat sa gasesc un raspuns si nu am gasit ,asa ca doresc sa imi cer scuze de la incput..
    Am ontinut recent yellow card fiind student si prietena mea doreste sa aplice pentru blue card prin mine ,care este procedura ,care sunt actele de care avem nevoie si actele care sa doveadeasca ca suntem impreuana ,trebuie sa fie in uk ,eu nu muncesc ink , suntem impreuna de 4 ani, abia l-am obtinut , urmeaza sa incep munca in martie ,care e modalitatea cea mai usoara si daca este cineva sa ma ajute cu mai multe detalii???????????

Va multumesc foarte mult!!.

17. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Asa cum doresti tu, nu prea e posibil.
    A fost un cuplu,mariolyme, care, dupa aplicatii repetate a reusit...dar ei au un copil impreuna.
    Referitor la tine si prietena, cea mai buna cale e casatoria, daca sunteti pregatiti.
    Daca nu, separat poate obtine si ea, fiind studenta si lucrand timp de un an in regim angajat.

18. lori

lori New Member

Trophy Points:
    0
    Hy
    In luna dec. am optinut BC dependent de studet, iar in luna aprilie am inceput munca oficial.Sotul meu va trebui sa aplice in dec pentru BC . I
    Intrebarea este cardul meu va fi valabil dupa ce sotul meu nu mei este student si aplica pt. BC.?
    Trebuie sa aplic pentru un nou card?
    Sper sa ma poate ajuta cineva cu un raspuns.
    Va multumesc!

19. lisa.ioana

lisa.ioana New Member

Trophy Points:
    0
    buna
    am si eu o nelamurire cu privire la blue card-ul asta
    sunt au pair in de 1 an si 4 luni.am aplicat pt work permit in aprilie iar HO in aprilie a schimbat degea si timpul de asteptare e de 6 luni mai nou.problema mea e ca trebuie sa ma mut de la familie la sfarsitul lui iulie.intrebarea mea e ce sa fac?sa anunt HO ca mi-am schimbat adresa si ca nu mai locuiesc cu familia pt care am lucrat?si in august vreau sa merg in vacanta acasa
    ce ma sfatuiti sa fac?

Share This Page