18.3 C
London
Tuesday, August 16, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Blue card intrebari si raspunsuri

Discussion in 'EMIGRARE' started by dansimih, Jul 3, 2008.

1. danielaR

danielaR New Member

Trophy Points:
    0
    Re:Yellow-Blue

Buna la toata lumea, am si eu o rugaminte daca ma poate lamuri si pe mine cineva, sa incep cu inceputul: eu am fost self cu sotul meu, dar dupa ce s-a dat legea ca sotul/sotia poate sa lucreze fiind dependent de self eu m-am angajat si sotul meu a ramas in continuare self (deci sunt dependenta lui) si anul acesta am facut 12 luni (din aug 2008- aug 2009)dar intre timp am ramas insarcinata si in apr 2009 am nascut si am ramas acasa cu bebeu deci din cele 12 luni 5 luni am fost in concediu de maternitate si ramanand in acelasi timp angajata, ca vreau sa ma intorc la munca in curand. problema este ca vreau sa aplic ptr blue card si nu sunt lamurita cum trebuie sa fac nu sunt sigura cum trebuie sa aplic ca si sot dependent si atunci sa trimit toate actele de self ale sotului ( daca poate sa ma ajute cinva sa-mi zica ce anume trebuie trimis?)sau este alta cale, sunt super confuza :(, ca tot citesc pe forum si sunt tot felul de situatii dar nu am gasit una similara cu a mea. daca stie cineva ce trebuie sa fac si ma poate ajuta cu niste lamuriri ar fi super. va multumesc anticipat cu mult respect danielaR. o zi buna tuturor.

2. danielaR

danielaR New Member

Trophy Points:
    0
    Buna la toata lumea, am si eu intrebare daca ma poate ajuta cineva, sotul meu este self employed din 2007 dar stiind ca nu este obligatoriu sa ai yellow card el nu a aplicat, si acum eu vreau sa aplic ptr blue card ca si dependent, ce credeti ca o sa fie problema neavind cardul galben al sotului sa pot demonstra ca este self? sau nu am nici o treaba cu asta ptr eu vreau sa aplic ca si sotie de dependent??
    daca poate cinva sa-mi raspunda ar fi de mare ajutor, va multumesc anticipat.
    cu respect danielaR

3. viogale

viogale New Member

Trophy Points:
    0
    Dupa cele relatate pare ca sunteti in regula . Nu e nevoie de yellow card. Acte doveditoare ca e self ( tax return, facturi , etc... ), certficat casatorie si altele ce scrie in formular. Daca ai inceput lucrul dupa inregistrarea sotului ca self este legal . In sprijinul aplicatiei se poate trimite si actele referitoare la locul de munca, matern si cum ca ai job asigurat la terminare matern .
    Succes!

4. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    danielaR a scris:
    Nu, aplici trimitand scrisoarea ca s-a inscris si plateste taxe, plus certificatul de casatorie.

5. mircea1980

mircea1980 New Member

Trophy Points:
    0
    O intrebare pt un prieten:
    este casatorit cu o fata din Latvia(A8)si ea are blue card.El trebuie sa aplice pentru blue card sau in cazul lor nu e necesar?
    Si daca e necesar sa aplice ii trebuie dovada ca ea munceste sau doar blue cardul ei?
    Multam

6. laviflorina

laviflorina New Member

Trophy Points:
    0
    vreau si eu ajutor, am deschis un nou topic legat de familiesti si blue card da nimic.
    deci eu si sotul meu vrem sa aplicam pt prima data la HO. el lucreaza de 11 luni(credti ca ar trebui sa asteptam sa faca 12 pana sa aplicam?) si eu sunt self-em.
    intrebare cine aplica eu sau el?
    intrebare- eu cum demonstrez ca sunt self-em ca nu am decat platitle la nino si cardurile pentru self assesment. sunt destule?
    va rog ajutati-ma ca si eu merg pe la cei la care am lucrat sa iau referinte sap viitoare si apoi vrem sa aplicam, repet credeti ca ar trebui sa asteptam pana se fac 12 luni, desi el are deja 12 payslipuri, toate de la aceeasi companie?

7. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    buna, nu am avut tangente cu statutul de self, dar voi incerca dk chiar vrei rasp. tu trebuie sa aplici pt blue definitiv dar dupa ce faci tu 12 luni de munca, nu sotul. In mod normal ar fi trebuit sa ai tu un 'blue card'pt 1 an ca dependent asa demonstrai mai usor, dar si eu am fost dependent fara acel blue ca dependent si nimeni nu a zis nimic (ma refer la cei de la HO).
    Si referitor la cazul tau sunt ffffffff multe postari, exact cu asta, probabil de aia nu-ti mai scrie nimeni, poti cauta pe forum ai o optiune sus la pagina 'cauta pe forum' scrie acolo cuvinte cheie si o sa gasesti.
    Multa bafta cu aplicatia

8. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    scuze rectific, aplica cel ce a fost dependent, deci nu tu care ai fost self.
    PS : am crezut ca ati fost invers. Deci tu dk ai fost self, iar sotul tau a lucrat ca dependentul tau el aplica dar sa aiba 12 luni de munca legala si neintrerupta, si te scrie si pe tine pe formular ca membru de familie.

9. laviflorina

laviflorina New Member

Trophy Points:
    0
    Mersi mult georgiv. da sunt convinsa si am si vazut ca sunt multe dar uneori se mai vb si pe langa si e asa greu sa urmaresti tot.
    da deci sotul meu aplica, asa ne gandeam si noi. dar eu cum demonstrez ca sunt self dupa cum am scris nu am cu ce, dar sunt sigur.
    sfatul tau e sa asteptam pana se fac 12 luni, pai hai sa-ti zic e a fost angajat in 25 onctomberi deci sa asteptam pana atunci, e are 12 payslip ca la ei se platea o data la 4 sap. tot asta e sfatul sa astept?
    inca ceva recomandari ii trebe doar lui sau si mie de la cei la care am lucrat?
    mersi again

10. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    buna, cel mai bine e sa asteptati pana trece de 12 luni, ( asta ca sa nu mai aiba motive extra de respingere)Noi am aplicat pt blue din postura student - dependent (eu am fost dependent dar nu am trimis nimic despre mine- referinte), tinand cont ca el aplica ca urma a faptului ca tu esti self cred ca-ti trebuiesc referinte si tie dar si lui +contractul de munca, cat despre dovada de self tre' sa ai acolo un numar ceva (ti-am zis nu am avut tangenta cu self)

11. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Si acum revin si eu cu o intrebare , cine imi poate spune si mie care e diferenta dintre 'dark blue card' si 'light blue card', asta dk e vre-o diferenta, sau care e faza cu ele.

(am un prieten care are 'dark', si acum am auzit si de notiunea de 'light', si dk ma uit si la al meu e tot 'light', nu e asa inchis la culoare si foaia cu datele personale pare lipita prin presare dar e fara 'remarks')
    Multumesc -cu-bine-

12. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    georgiv a scris:
    Pai ai gasit raspunsul. Unul e fara restrictii (dark) obtinut prin forte proprii, iar celalalt (light) e restrictionat de mentinerea statutului de dependent - nu mai esti dependent, nu mai e valabil blue card-ul (asta daca n-ai deja 12 luni muncite si te califici pt dark blue). Diferenta e mai mult teoretica, in practica nu prea conteaza, mai ales daca ai adunat si cele 12 luni.

13. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Deci, stai sa explic din nou :eu am deja blue definitiv dupa 12 luni de munca, dar ni l-au dat 'light', e corect???

Multumesc

14. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0
    Gresesti, dupa 12 luni de munca legal ai primit BC definitiv (dark) ... fara restrictii sau observatii.

15. onutzam

onutzam New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua tuturor,
    imi poate spune cineva daca se poate obtine blue card in cazul in care o prietena de-a mea de 29 de ani lucreaza ca nanny pentru o familie de englezi si are contract de munca inregistrat de 20h/sapt?este studenta si detine yellow card.multumesc frumos.

16. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Buna, pentru Taranu, pai asta e problema, ca ne-au dar light dupa 12 luni de munca, ne stii cazul, de asta intreb dk e bine, dar inteleg ca nu e bine

17. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Am sunat acum si la ambasada sa intreb si bineinteles ca nu se stia ca sunt doua feluri de blue card, si mi-a zis ca dk scrie pe el 'fara restrictii' e in regula -nu-ma-uit-

18. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    onutzam a scris:

Dupa ce face 1 an de munca (12 luni ), poate aplica la HO cu BR1 pentru blue.

19. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0
    georgiv, e de bine fii pe pace si e dark dupa cum am spus daca le-ati obtinut dupa cele 12 luni de munca.

onutzam, cine este angajatorul ? familia respectiva sau o firma ? plateste NIC si Tax (impozit si asigurari sociale) ? daca da, e in ordine, daca nu si doreste sa obtina un BC are nevoie de un alt job.

20. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    da, daca e fara restrictii e de bine, dar cred ca HO isi bate joc de noi pt ca dupa cum am mai zis am vazut cardul unui prieten e albastru fff inchis, iar datele personale sunt scrise direct pe acea bucata de card albastru, pe ale noastre pagina alba cu datele personale e lipita prin presare, si culoarea e albastru deschis, cred ca s-au zapacit si ei de la atatea probleme, in rest numai de bine, bine ca-l avem -dans-

Share This Page