15.2 C
London
Saturday, June 25, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Blue card intrebari si raspunsuri

Discussion in 'EMIGRARE' started by dansimih, Jul 3, 2008.

1. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    N-am zis ca nu e nevoie de formulare, ci ca nu trebuie sa obligi. Pt 99.9% dintre aplicanti oricum e mai usor sa foloseasca formularul. Chiar era specificat undeva ca e recomandat sa folosesti formularul dar nu obligatoriu. Sper sa gasesc citatul respectiv. Iar cand postezi un formular logic e sa-l postezi intr-un format care sa nu te oblige sa cumperi vreun software, corect? Spunea cineva ca se putea vizualiza cu nu stiu ce program gratuit de la M$, atunci era normal sa posteze un link si catre acel program. Oricum partea funny e ca nici ei nu stiau de ce le-au postat initial in word si nu in pdf ca pe restul formularelor. Problema cu formularul mai putin detaliat, e drept, e minora, insa tine de tratament egal intre cetatenii europeni. Uneori te exaspereaza multitudinea asta de mici greseli/erori/scapari, iar uneori iti poate pune bete-n roate.

Aici termin si eu off topicul :p

Pt moderatori, acordati-mi mie eventualele sanctiuni pt off-topicul(sau nu) lui Bivo.

2. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Salut, parerea mea este ca nu e offtopic, discutia tine de registration certificates.
    Discutiile astea sunt chiar necesare, as vrea sa stiu mai multe si eu, asa ca las pe cei care se pricep sa contureze lucrurile.:)

3. gabim

gabim New Member

Trophy Points:
    0
    silverfern a scris:
    Apropos de timpii de asteptare... Eu am aplicat de curand prin posta ca dependent si blue cardul mi-a venit in 10 (zece) zile de la trimiterea aplicatiei.... :eek:hmy:

4. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Wow...esti un norocos.

Felicitari!:)

5. mircea1980

mircea1980 New Member

Trophy Points:
    0
    Am fost miercuri la Croydon impreuna cu sotia pt carduri(eu yellow si ea blue) pe care le am pimit fara nicio problema.
    Multumesc in special taranului pt ajutorul dat la intocmirea dosarului si celorlalti useri care au impartasit din experienta lor personala pe acest forum.
    Obtinerea cardurilor e posibila atat timp cat te duci cu temele facute,cel putin asa mi s-a parut mie.

Multumesc inca o data tuturor.

6. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Felicitari din nou, si tie si sotiei!
    Mircea1980, sper ca odata obtinut acest card, nu vei abandona lupta pt. drepturile romanilor in UK

7. Dio

Dio Member

Trophy Points:
    18
    Ptr Bivo – no comment.

Ptr Silverfern – ai interpretat corect chestiunea, si anume, nu pot introduce conditii mai stringente decit cele prevazute in Directiva 2004/38/EC. Obligativitatea folosirii formularelor in aplicatii de tip EU incalca acest fundament.

Ptr Rebeca - situatia va fi curind reglementata, redau un email de la cineva de la ILPA:

8. deliapaun

deliapaun New Member

Trophy Points:
    0
    buna seara tuturor,

desi nu puteam crede ca la un ghiseu al home officeului pot fi persoane atat de incompetente, acum m-am convins:S (din pacate).
    saptamana trecuta am ajuns la croydon dupa ravniturile blue cards. sotul meu fiind self employed eu am inceput munca aprilie anul trecut, neaplicand de blue card. dupa 12 luni de munca am sunat sa mergem la croydon pt blue carduri. dobitocul cu care vorbisem la telefon pt appointment a sustinut cu indarjire ca am muncit ilegal din moment ce nu am blue card(pe siteul lor scria clar ca nu e obligatoriu sa-l cer). intr-un tarziu am reusit sa ne facem programare dupa 7 saptamani. in sfarsit am ajuns la croydon cu toate actele necesare cand alt incompetent ne-a zis ca avem nevoie de 2 numere de referinta si doar unul dintre noi isi poate sustine aplicatia. asa ca am decis pe loc sa aplic eu pt dark blue card. dupa 2 h de convingere cu functionara de la ghiseu(kala-indianca batrana care habar nu avea de legi, tot noi i le-am explicat) am reusit sa-mi iau dark blue card. problema e ce fac cu sotul? din cate am citit pe site acum trebuie sa-si gaseasca oferta de munca si sa aplice cu br4. sau ma insel? dobiticii aia nu ne-au primit pe amandoi pe aceasi aplicatie, asa ca am pierdut cate o zi de munca, timp, bani si mai ales NERVI!!!!
    are idee cineva cu ce formular sa trimit actele sotului(yellow card) pt blue card(dependent de mine)?
    va multumesc

ps: are trebui sa facem plangeri pt incompetenta functionarilor care nici macar nu se obosesc sa citeasca legile. eu asa am facut!

9. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0
    deliapaun, ar fi trebuit sa aveti doua nr. de referinta obtinute prealabil telefonic, iar aplicatia trebuia facuta (una singura) pe BR1 in care cel care are dreptul la BC definitiv era aplicant principal.

Sper sa duceti pana la capat complain-ul si sa nu va lasati.
    Anyway, sotul poate aplica si el din nou tot pe BR1 ca dependent de tine si va obtine si el BC definitv (dark). Si nu are de dovedit nimic, in afara de faptul ca este sotul tau si tu ai BC obtinut pe dreptul tau.

Nu uitati sa ii reclamati si pe imbecilii care nu au vrut sa va dea numere de referinta pentru fiecare dintre voi in vederea aplicarii in persoana la PEO Croydon ... un raspuns pozitiv ar trebui sa duca la trimiterea dovezilor enumerate mai sus si obtinerea in regim de urgenta a unui BC pt. sotul. Eventual anunta-i ca va rezervati dreptul sa le cereti daune pentru tratamentul inadecvat si lipsa lor de profesionalism.

10. deliapaun

deliapaun New Member

Trophy Points:
    0
    multumesc pentru raspuns taranu

dar acum cu br1 trimit din nou toate actele doveditoare ale sotului de self employed, ale mele de employee + bc si yc? sau doar actele lui si bc meu?
    problema e ca iar trebuie sa astept luni de zile pana vine un raspuns si sa anulez concediul din moment ce trimitem pasapoartele... of, ce imbecili!!!

11. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0
    Asa cum am spus mai sus, singurele acte necesare pt. BC-ul (definitiv) al sotului tau sunt: BC-ul tau, certificat de casatorie si document de identitate al sotului.
    Asta pentru ca tu deja ai dovedit cu actele necesare statutul legal si drept urmare ai primit BC-ul. Dar este mai bine sa suni inainte si sa ceri sa vorbesti cu un senior caseworker, sau cel mai bine sa le scrii un e-mail in care sa explicati situatia si sa cereti un raspuns urgent, pentru ca v-au fost incalcate drepturile de cetateni europeni (Treaty Rights) din vina unor functionari incompetenti.

Cand ati facut programarea telefonic trebuia sa va spuna ca aveti nevoie de 2 nr. de referinta si o singura aplicatie, iar la ghiseu, un alt incompetent a refuzat nemotivat confirmarea unui drept european. Chiar daca ei sustin aberant ca este nevoie de nu stiu ce formular, aplicatiile se pot face si fara formulare, pe o simpla foaie de hartie (nici aceea standardizata). Legea europeana este foarte clara in acest sens, iar ei o incalca prin impunerea formularelor (birocratie excesiva).

Pentru faptul ca v-au incurcat planurile legate de concediu, job etc. le cereti daune-compensatii, dupa regula (aceasi pe care si ei o aplica): cine greseste, plateste.

Sunati pt. programarea sotului in vederea obtinerii BC (sa primiti nr. de referinta), dar faceti chiar azi daca se poate plangerea impotriva incompetentilor.

Si neaparat notati numele tuturor celor cu care stati de vorba, ora si data cand primiti raspunsurile, pentru varianta telefonica.
    Complain-ul nu afecteaza aplicatiile ;)

Totusi sunt doi ani si jumatate de la aderarea Romaniei, aveau timp suficient sa pregateasca suficienti ofiteri/functionari care sa aiba habar pentru ce sunt platiti. Tu ce ai pati daca ai fi neprofesionista la serviciu ?
    Spuneti-le foarte clar ca va ganditi seriosla posibilitatea de a va adresa instantei de judecata pentru daune din cauza incompetentei lor. Dupa doi ani si jumatate de la aderare este inadmisibil un astfel de tratament aplicat unor cetateni europeni.

12. deliapaun

deliapaun New Member

Trophy Points:
    0
    multumesc pt raspuns si sfaturi taranu
    exact asta am sa fac azi. trimit mail si cer explicatii + complain regarding incompetenta lor. nu mai sun pt reference nr, deoarece sotul nu poate sa mai ceara o zi libera. cum e criza, sefii isi impun regulile, asa ca abia abia si-a luat un liber saptamana trecuta cand speram sa rezolvam problema. sper doar trimitand actele prin posta dupa complainul de rigoare sa nu asteptam prea mult un raspuns...
    va tin la curent
    multumesc inca o data si mult success tuturor

ps: mai ales rabdare de fier cu dobitocii de la home office:angry:

13. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Deliapaun, pe lange cele spuse de taranu as mai adauga sa nu te lasi complesita de nervi si sa formulezi acele mail-uri cu sange rece(s-ar putea sa mai uiti cate ceva, sau sa nu fii foarte coerenta altfel).
    Iti urez mult succes, si mai ales felicitari ca esti printre putinii care mai si fac ceva, nu doar sa se planga ca au fost tratati necorespunzator.

14. cezarr

cezarr New Member

Trophy Points:
    0
    hello. are cineva idee..cum se poate aplica..ptr benificile dn partea statului?..mama a ramas fara job..are yellow card. din cate am inteles..distinsi functionari..nu au lamurit-o mai cu nimic..ptr ca nici ei..habar nu au. am observat ca se poarta aici..asa ceva.
    nimeni..nu stie nimic..
    ideea este urmatoarea. vreau sa raman cu ea.aici..ptr o perioada nedeterminata. este la zi cu totul..lucreaza de aproape 2 ani legal aici..are acest card galben unde este self-E. ideea..este ca..acum doreste albastru..altfel..canci benificii..dapai un loc de munca.
    Eu..pot aplica direct ptr cel albastru?..
    sigur..exista niste portite pe undeva..
    va multumesc.

15. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Cezarr, nu conteaza faptul ca mama ta a lucrat legal doi ani. Inteleg ca este self employed si asta nu-i da dreptul sa obtina un blue card. Tu in schimb ai putea obtine un blue card ca dependent, dar cu anumite conditii(din cate stiu nu trebuie sa ai mai mult de 21 de ani). Apoi eventualul blue card pe care l-ai putea obtine(sau nu, nu stiu daca te incadrezi) va fi valabil doar atata timp cat mama ta va ramane self employed. Abia dupa 12 luni muncite legal vei avea dreptul la blue card, fara sa mai conteze daca mama ta mai este sau nu self employed.

Si un sfat. Atentie mare la limbajul folosit. Incercam sa promovam pe site-ul asta un limbaj civilizat. Incearca de asemenea sa fii si un pic mai coerent in exprimare. Poate de aceea nu se inghesuie lumea sa-ti raspunda.

16. cezarr

cezarr New Member

Trophy Points:
    0
    Nu pot decat sa-mi cer scuze ptr limbaj...si sa va multumesc ptr informatii.:)..
    Mai am o intrebare: poti..renunta la yellow card?..si daca da..cum?..

Multumesc inca o data..dar cand am intrat la homoffice m-au luat toate calduriile. cunosc limba engleza..si eu cat si mama mea.. Am plecat de acolo..ca si cum..in intrat in ambasada chineza...unde stiam doar japoneza. nu ne-am lovit pana acum..de problema asta.
    Aveti totusi o idee..despre ce benificii are dreptul..un posesor de yellow card..din partea statului..asta pana-si gaseste un job?..

17. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Cezarr, bun venit pe forum!

La care yellow card te referi, cel de self-employed?

La el nu poti renunta decat daca esti dependent de cineva (sot, in cazul mamei tale), daca esti student part/full-time si lucrezi 20 ore angajat, daca esti au-pair si iarasi lucrezi la o familie 12 luni de zile.
    Cam asta stiu eu, mai asteptam si alte pareri.:)

18. deliapaun

deliapaun New Member

Trophy Points:
    0
    din cate stiu eu ca si self employed nu ai dreptul la beneficii... iar daca vrei sa renunti la statultul de SE ori devii dependent ori student sau au-pair, cum mentionase rebecca...
    am prieteni self employed care au aplicat pt beneficii si le-au respins cererea din acest motiv(SE)...
    dar poti verifica la council daca ai sa nu dreptul la beneficii, cel mai sigur.,.

19. cezarr

cezarr New Member

Trophy Points:
    0
    Mama are deja yellow card..ca selfE. Eu..tot am fost turist pana acum. Clar..nu doresc sa aplic ptr el..in schimb..il vreau pe cel albastru. Sa inteleg ca,o data ce voi gasii un job..dupa un an de zile..il voi avea pe cel albastru..nu?.. Asa mi s-a spus..defapt.
    Sunt deja de 2 saptamani aici..inca birocratia de aici..ma da pe spate.
    Dar am totusi o intrebare: Oare...am un avantaj ca sunt deja aici daca aplic la plasatorii nostrii din romania..ptr un contract de munca..in UK?...
    Sediul este la brasov..
    si..cum pot gasi..pe cineva din Skegness..sa pot bea o bere..:)..Stiu..este o intrebare mai mult decat conventionala..dar nu m-am putut abtine.
    in alta ordine de ideei..am constatat..ca angajatorul englez..este obligat prin lege..sa raspunda la o intrebare: de ce..doriti un roman..si nu un englez?... cam asta este intrebarea..la care ei sunt obligati sa raspunda..cand trimit cererea la homeoffice.

20. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    cezarr a scris:
    Yellow cardul asta e un certificat care iti recunoaste anumite drepturi de cetatean european. Il poti obtine ca self employed, ca student, sau ca self sufficient. Ca self employed nici macar nu e necesar, doar trebuie sa poti demonstra ca esti self daca te intreaba cineva. Ca student pe de alta parte, fara yellow card nu vei putea munci. Pt fiecare categorie in parte exista anumite conditii. Asta nu te impiedica insa sa-ti schimbi statutul. De exemplu daca esti self, poti deveni student, insa pt a beneficia de drepturile noului statut va trebui sa anunti Home Office-ul ca sa-ti certifice faptul ca esti student.

Sa inteleg ca la HO ai cerut informatii si nu ti s-au dat?
    Cu beneficiile e ceva mai complicat. Se presupune ca cel putin in primul an in care ajungi in UK (si yellow card-ul ar fi cam primul document pe care il obtii) nu vii ca sa ceri beneficii.
    Mai multe informatii gasesti aici:
    http://www.direct.gov.uk/en/MoneyTaxAnd ... /index.htm

Ti s-a spus, sau ai inteles tu gresit. Dupa ce muncesti legal 12 fara intrerupere(concediul de odihna nu e considerat intrerupere) poti obtine blue card.

Nu stiu ce avantaj vei avea tu, dar plasatorii (felicitari e cel mai potrivit cuvant :laugh: ) cu siguranta vor avea niste avantaje materiale.

Angajatorul englez este obligat sa faca dovada ca, inainte de a cauta un angajat in afara zonei EEA, a cautat si nu a gasit un englez sau alt cetatean european. E drept ca se interpreteaza lucrul asta mai degraba la modul: intre un roman si un englez trebuie sa alegi englezul. Daca ai dreptul de a munci in UK nu poti fi dat la o parte pe motiv de nationalitate.

Share This Page