18.3 C
London
Tuesday, August 16, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Blue card intrebari si raspunsuri

Discussion in 'EMIGRARE' started by dansimih, Jul 3, 2008.

1. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Pt cei interesati de obtinerea de carduri(galbene, albastre...), "make sure your application is complete"!

http://www.bia.homeoffice.gov.uk/siteco ... ns-june-09

Poate trebuia sa fie luata mai demult decizia asta. Unii ar putea fi nemultumiti, dar cred ca ajuta la reducerea perioadei de acordare a actelor. In definitiv, trebuie sa stim pt ce aplicam si cu ce acte, nu?

2. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Ei, uite ca atunci cand vor sa faca un lucru bun, compenseaza ei cumva. :laugh:

http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/eucit ... ropeanlaw/

Sa le spunem ca yellow card-ul e tot registration certificate? Sau poate vor sa ne faca vreo surpriza incluzandu-ne printre cetatenii A8...

3. julianne

julianne New Member

Trophy Points:
    0
    La o foarte rapida aruncare de ochii, inteleg ca au schimbat denumirile aplicatiilor din BR1 in EEA1 si asa mai departe si te atentioneaza sa trimiti actele corecte, scurtandu-se astfel perioada de procesare a actelor...corect?
    De asemenea aplicatia in persoana se preconizeaza rezolvata in aceasi zi , asta stiam , dar nu am vazut nimic ptr cea by post, poate fi scurtata de la 6 sapt la mai putin?
    Poate cineva mai obiectiv ca mine , ma ajuta, ca la stirea ca au schimbat iara ceva, ma ingrozesc...tocmai acum cu 2 luni inainte de a aplica...Multumesc...

4. viogale

viogale New Member

Trophy Points:
    0
    Se poate lasa pasaportul pentr a-l trimite la HO. Poti calatori doar cu buletinul.
    Despre certificatul de casatorie, din experienta mea spun ca mie mi-au cerut originalul. Puteti trimte actele dar intre timp sa faceti rost si de original.In cazul in care e nevoie de el , va vor anunta ei prin posta, probabil.

5. mircea1980

mircea1980 New Member

Trophy Points:
    0
    silverfern a scris:
    ce vrea sa zica cu asta??

eu miercuri am programare la croydon pt yeloow card(ca si self employed) si respectiv blue card pt sotie(ca si dependent)
    in concluzie eu ce fac? nu ma mai duc cu BR1?????sau trebuie sa completez formularul EEA1 iar faza cu "you cannot apply for a " ma afecteaza cumva?please daca se poate niste lamuriri de la cei care au inteles:(

6. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Scuze. Se pare ca v-am speriat.

In primul rand formularele EEA1, EEA2... existau si pana acum, erau pt cetatenii A8(Polonia, Cehia, Ungaria...). Formularele BR1, BR2...(pt romani si bulgari) raman ca pana acum, daca se schimba ceva trebuie sa anunte(ma gandesc ca asa e normal).

Ce e de retinut din stirea lor e faptul ca daca nu trimiteti dosarele complete, va vor refuza aplicatia. Pana acum, daca nu era dosarul complet, mai cereau alte documente si se amana decizia pana cand aplicantul trimitea eventualele acte lipsa. De la 1 iunie orice aplicatie care nu e completata corect, sau nu are actele doveditoare va fi respinsa din start. Aici cred ca se incadreaza si actele originale. Ei vor documente originale, nu copii. Din procedurile HO inteleg ca pana acum, daca trimiteai copii iti cereau sa le trimiti actele originale. Pana trimiteai originalele, aplicatia era in stand-by. Acum o vor refuza.
    Cred ca primeau multe aplicatii, fie completate gresit, fie cu acte lipsa, si asta intarzia procesarea dosarelor. Partea buna pe care o vad eu e ca timpul de procesare ar trebui sa se scurteze.

In cel de-al doilea citat, cred ca e pur si simplu prost conceput. Adica or fi dat copy/paste la toate tarile EEA, si au aplicat conditiile pt A8 si Romaniei si Bulgariei. E doar una dintre multele neintelegeri care apar cu noile membre EU. Poate vor intelege si cei de la HO ca daca aplici diferite restrictii pt diferite grupuri de tari(pe de-o parte au toate aceleasi drepturi si obligatii, pe de alta au fiecare restrictiile lor), se ajunge la o varza generala.

In concluzie pana nu apare alt anunt cu privire la Romania si Bulgaria, ramane ca pana acum. Doar sa fiti mai atenti la cum completati formularele si la actele pe care le trimiteti.

7. vali502

vali502 New Member

Trophy Points:
    0
    Salut.
    Doresc sa multumesc tutror celor care se ocupa de acest forum,au fost multe momentele in care nu eram sigur "ce si cum" trebuie facut si informatiile de aici mi-au prins foarte bine.
    Azi am avut o singura emotie, nu ca am mers sa ne luam BC,ci cand am ajuns la receptie, era aceasi doamna,care ne-a pus multe intrebari neasteptate data tecuta cand am mers sa ne luam YC.
    Dar azi totul a fost OK.Singurul document ce ni s-a cerut si nu l-am avut,a fost o scrisoare de la scoala(de la TWIN) care atesta ca locul de munca, hotelul ,la care am fost trimisi este in conformitate cu cursurile urmate(PEP-sandwich course).In rest totul ok,ne-am luat BC.
    O zi placuta si mult noroc.

8. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Felicitari, mult noroc si sanatate!:)

9. iulian22

iulian22 New Member

Trophy Points:
    0
    Am si eu o nelamurire care persista de ceva vreme.Daca aplic ca dependent de sotia mea care are Blue card cu No restrictions primesc Blue card cu No restrictions sau cu acea limitare de 12 luni(remarks)?
    As dori daca este posibil sa mi se indice si articolul din stufoasa legislatie a BA
    Va multumesc

10. bivo

bivo New Member

Trophy Points:
    0
    iulian22 a scris:
    Salut Iulian !

Legea spune , ca daca un EEA national , este in posesia unul Registration Certificate aka blue card , cu no limitations and restrictions on employment , automat , partenerul are drept de munca , cu acelasi statut...
    Poti aplica linistit pt blue card , daca sotia nu are restrictii...Vei atasa aplicatiei BR1 , pasaportul tau , 2 poze , certificatul de casatorie in original , copie de pe blue card-ul ei...

Toate cele bune ,

Bivo

11. iulian22

iulian22 New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc mult Bivo!
    Mai este o problema care ne intereseaza.Suntem casatoriti de 2 saptamani.Am locuit impreuna avem contract pe studio flat ma rog.Sunt probleme vis a vis de faptul ca aplic ptr blue ca dependent asa de repede dupa ce ne-am casatorit?Au o perioada minima in care sa sa fii casatorit dupa care sa poti aplica pentru blue?Ma intreb pentru ca la cate legi au si restrictii nu m-ar mira sa mai fie una .
    O zi buna
    Iulian

12. bivo

bivo New Member

Trophy Points:
    0
    iulian22 a scris:
    Nu Iulian , e irelavant sa conteze de cand sunteti casatoriti...Atata timp cat atasezi aplicatiei , ca document suport certificatul de casatorie in original , copie de pe blue cardul ei , nu va fi nicio problema...

Toatce cele bune ,

Bivo

P.S.Atentie ca incepand cu 1 iunie , HO va primi aplicatia numai daca este corect completat formularul , si sunt adecvate documentele suport , pt a lua decizia...Inainte daca nu era ceva in regula , iti trimiteau acasa scrisorica , cu ce mai au nevoie si bla bla...Au luat aceasta masurra tocmai pt a eficientiza sistemul de aplicatii si a reduce timpul de asteptare...Se pierde mult timp , asa ca de acum incolo daca nu trimiti totul corect , iti dau return aplicatiei , si cu rugamintea de a aplica iar...

13. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Si inca o noutate. Se pare ca rezultatele au inceput sa apara chiar inainte de 1 iunie. :lol:
    Daca inainte procesau aplicatii primite in urma cu 2 luni chiar si 2 luni si ceva, acum vad ca timpul de asteptare a ajuns la vreo 5 saptamani.
    http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/worki ... tingtimes/
    In ritmul asta devine mai avantajos sa aplici prin posta decat la Croydon. Sau asta o fi ideea? Cine a fost de curand la Croydon de i-a speriat in halul asta? :laugh:

14. iulian22

iulian22 New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc inca o data Bivo

Mi se pare firesc sa procedeze in acest fel,transant.Cu toate ca nu sunt in mod neaparat un fan al spiritului britanic ,poate doar prin comparatie cu spiritul romanesc,sunt surprins de foarte multe ori de capacitatea de adaptare a "sistemului "lor.
    Pe de alta parte pune-ti problema cate persoane fara educatie arunca intr-un plic ,fara a cunoaste legislatia si cerintele ei,cateva adeverinte si dovezi si vor sa vada galben sau mai mult albastru in fata ochilor.Ei bine asta t se face pe banul contribuabilului nu in ultimul rand al nostru si eu personal nu pot decat sa fiu de acord cu noul sistem.
    Gandeste-te cat ai asteptat sa-ti primesti cardul candva si fa legatura cu Ion sau Gheorghe care sta in Barking nu vorbeste o boaba de engleza si vrea si el blue dar din pricina lui tu stai pe tusa amanat 2 luni ca nu-i pasa daca a completat corect BR1.
    Stii,am predat 14 ani mate in Romania si u am fost niciodata de acord sa scarpini copiii prea mult in cap.Le inhibi creativitatea,spiritul de initiativa etc.
    Multumesc inca o data
    O zi buna

15. Dio

Dio Member

Trophy Points:
    18
    silverfern a scris:

N’as spune ca sunt unul din cei multumiti vis’a’vis de noile cerinte.

Exista un principiu notoriu deja elucidat, care spune ca ori de cite ori UKBA opereaza amendamente legislative, le face in defavoarea aplicantului.

Pe un alt forum specializat pe imigratie in UK, cineva se intreba la modul hilar de unde naiba a inventat UKBA obligativitatea folosirii formularelor in aplicatiile de tip EU?

16. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Asteptam parerea unui expert. Da, si eu cred ca ne asteapta vremuri grele.Nu stiu ce, nu vreau sa fiu paranoica, dar simt ca ni se pregateste ceva.:dry:

17. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Dio a scris:
    Dio, trebuie sa recunosc ca ai dreptate. Era undeva specificat(din pacate nu mai tin minte unde) ca poti aplica pe formularele BR, EEA si asa mai departe, dar ca poti aplica si fara sa completezi unul dintre aceste formulare, cata vreme ofereai toate informatiile necesare bine-nteles. Si o alta problema ar putea aparea la respingerea aplicatiilor pe motive false de acte insuficiente sau completare necorespunzatoare. Daca returneaza aplicatia ar trebui sa-ti ofere si o explicatie, nu? De ce nu e buna, ce lipseste. Deci cam acelasi lucru ca inainte. Si in cazul asta nu fac decat sa sustina Royal Mail: in loc sa tina la ei aplicatia pana le trimiti acte suplimentare, joaca un ia-ti-o tie da-mi-o mie sa simta postasii ca lucreaza. Eu am considerat ca sunt bine intentionati. La prima vedere decizia lor ar duce la scurtarea timpului de asteptare, dar pot exista si abuzuri, n-ar fi prima data. Ma intreb, daca ei vor ca dosarele sa fie impecabile, ofiterii HO vor da la telefon sau pe mail raspunsuri impecabile si complete? Adica daca ceri, sa si oferi aceleasi standarde.

18. bivo

bivo New Member

Trophy Points:
    0
    Dio a scris:
    Salut Dio !

Nu vreau sa spun ca le iau apararea celor de la UKBA , dar cum poti spune , de ce este nevoie de obligativitatea formularelor in aplicatiile de tip EU?

Pai tu cum ai vrea sa se aplice , pur si simplu cu actele tale , si fara formular ?! Orice institutie care se respecta are reguli proprii , si mi se pare in regula folosirea unui anumit formular cand aplici...La orice institutie publica , cand ai nevoie de un anumit document mergi pe varianta impusa de ei , daca au nevoie de documentul X si Y , si Z alea le prezinti...

Nu ar trebui sa le sarim in cap celor care lucreaza pt UKBA ca au schimbat vreun formular dintr-un format sau altul , sau ca au introdus reguli noi...Eu unul sunt de acord cu acestea , trebuie sa intelegeti ca se pierdea foarte mult timp , degeaba , daca cineva trimitea sa zicem pt un yellow card de self , un BR1 trantit in plic , pasaport , poze , si un invoice , HO era nevoit sa mai trimita aplicantului o alta scrisoare sa-l intrebe de alte documente , si uite asa dura aplicatia lui foarte mult timp , fiind pusa in asteptare...Sunt unii romani care pur si simplu trimiteau aplicatia asa la intamplare , ca "au auzit" ei de la altii , ca stii pt self-employed trebuie nu stiu ce si nu stiu cum...Pai , de ce sa nu faci un pic de efort sa te documentezi , sa citesti guidance-ul pus la dispozitie de UKBA si sa faci cum trebuie ? Acel guidance are si el un scop bine definit nu crezi ?! De ce sa se piarda atata timp , cand aplicantul respectiv , are de la bun inceput , pe formular , mura-n gura , ce acte ar trebui sa trimita ca documente suport pt aplicatia lui...Mai multa atentie , si gata , nu mi se pare o decize aspra anyway...Tu ca aplicant , cred ca trebuie sa fi 100 % sigur ca ai trimis toate actele necesare , si vei avea un raspuns favorabil...
    Eu cand am fost in Croydon , crede-ma ca stiam ca nu au ce sa spuna , aveam totul corect , si vreau sa spun ca , conteaza extrem de mult acest aspect...Ofitera de la ghiseu , a citit scrisoarea de la angajator cuvant cu cuvant , ca mai apoi , sa o ia si sa mearga sa faca verificariile necesare...

E adevarat ca nu toti cei care lucreaza la UKBA , sunt pregatiti atat de bine , pt un job , in care lucrul cu publicul este criterul foarte important , dar totusi sunt si ei oameni , au si ei parte de diferite trainguri de specializare si asa mai departe...Unii sunt profesionisti , altii ...nu prea...Dar btw daca nu ai fost multumit de serviciile lor , exista posibilitatea de a face reclamatie ; nu costa nimic , poate banii de timbru , si nu te afecteaza cu nimic in aplicatia ta ca ai facut reclamatie ; daca aplicatia este corect formulata si intemeiata , sunt sigur ca vei primi un raspuns din partea lor.

Toate cele bune ,

Bivo

19. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Bivo, e vorba de niste principii. E adevarat ca un formular usureaza munca, dar asta nu inseamna ca trebuie sa obligi oamenii sa-l foloseasca. La fel cu formatul in care sunt postate formularele. Tine daca vrei de respectul pe care il oferi publicului. Nu aplicantul trebuie sa stie toate legile, documentele necesare si asa mai departe. Tu, ca institutie trebuie sa te asiguri ca are toate informatiile necesare. Si apropo de respectul pe care il acorzi aplicantilor, v-ati intrebat vreodata de ce pe formularul EEA1 intai vezi un ghid de completare foarte detaliat, si apoi formularul in sine, iar pe BR-uri... stim toti cum e? Eu inca astept un raspuns la intrebarea asta. Or mai fi si altii?

20. bivo

bivo New Member

Trophy Points:
    0
    silverfern a scris:
    Silverfren , imi pare rau sa te contrazic , dar nu sunt de acord cu pareriile tale...Este nebunesc sa spui , de ce avem nevoie de formulare ?!

Pai cand te duci sa zicem in Croydon , stai la o sueta cu ofiterul , si ii spui ce date are el nevoie de introdus in PC ? :laugh: Au si formularele un scop , sa usureza intr-o oarecare masura , munca ofiterului , si nu vad nimic rau in asta...Pai institutia , si-a facut datoria de a informa publicul , prin intermediul guidance-ul-lui , sunt si in engleza , si in romana ! Hai sa fim seriosi , acum nu vreti sa va trimita prin posta , si printat guidance-ul ?! asta ar fi funny , faceti un pic de efort si va documentati ce si cum....

Da , am vazut si eu un formular EEA1 , si e un pic mai detaliat , dar nu vad unde este problema cu BR1 sau alte BR-uri....pe formular scrie clar , ca trebuie sa folosesti acel formular pt Registration Certificate / Worker Accesion Card , si asa mai departe...si mai apoi la fiecare sectiune , pe care o ai de completat se dau detalii , cu ce ai nevoie...daca aplici self-employed ai nevoie de invoice-uri , scrisori de la clienti , dovada de plata a NIN etc...ti se spun de acest lucru , pe formular , nu e o enigma pt nimeni...Anyway , nu as vrea sa mai continui discutia aici , ca este offtopic , si poate intervin moderatorii :p

Share This Page