0.3 C
London
Sunday, November 28, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Blue card intrebari si raspunsuri

Discussion in 'EMIGRARE' started by dansimih, Jul 3, 2008.

1. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Eu ma refeream la statutul de student.
    The Immigration (EEA) Regulations 2006 Part I, 4 -(1)

Ca SE cred ca e mult mai important sa ai scrisori de la clienti, sa demonstrezi ca iti cauti clienti, ca te-ai inregistrat ca SE... sunt trecute toate documentele necesare in BR1.

2. vali502

vali502 New Member

Trophy Points:
    0
    Salut.
    Legat de refuzul pentru statement.Acolo a fost si vina mea ca nu am fost bine pregatit,nu am dus un statement bun.A doua oara am avut statement bun cu 6000 lire pe el(nu cred ca e vorba de fonduri insuficiente),si faptul ca mi-a cerut chitante precum am achitat cursul nu avea nici o legatura cu fondurile.Atunci a fost prima data cand am auzit de asa ceva.Au mai fost doi romani cu care am facut cursurile impreuna ,au fost inaintea noastra pt yellow,si nu li s-au cerut dovezi de plata a cursului,prima data cand ne-am prezentat nu ni s-au cerut,si s-a gasit una ca ei ii trebuie chitante pt curs.Citesc forumul de cum am ajuns in UK,si nu am vazut niciunde ceva legat de chitante pt curs,si nici in BR1.Si in plus nu stia sa se uite in sistemul lor pentru ca de fapt noi aveam acelasi numar de referinta amandoi a doua oara(am aflat abia dupa ce am stat de vorba cu ofiterul).
    Si hai sa-ti mai spun ceva legat de "inteligenti".Am sunat la Home Office sa-mi fac programare pt blue,la nr de telefon stiut de toti,apare si pe site,si aici pe forum,sa-i zicem nr1.Dupa vreo 10 min de asteptari apuc sa vb cu cineva si-mi spune ca defapt trebuie sa sun la alt numar sai zicem nr2,(nu mai stiu numarul),pentru ca cei de acolo se ocupa de romani si bulgari.Sun la numarul doi,din nou dupa vreo 10 min apuc sa vb cu cineva si-mi spune ca ei nu se ocupa cu asa ceva,si trebuie sa sun la nr1.Bun ,sun din nou la nr1.,vb cu acelasi "inteligent" care imi spune din nou ca trebuie sa sun la nr2,ii spun ca am sunat deja si m-au directionat la el,atunci el mi-a spus sa astept putin,si intr-un final pe la ora 10:30(apropo de ora)am reusit sa-mi fac programare, pt ora 9,la tipul care ma directionase la nr2. Ce zici de asta?
    Mentionez ca sunt si oameni deosebiti ,cumsecade, la Home Office care te ajuta daca o pot face,am toata stima pentru astfel de oameni, dar sunt si unii care te lasa masca.

3. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Vali, ai sesizat cuiva problemele de care vorbesti? Chiar si cele mai neinsemnate probleme. Pt ca se poate intampla ca cineva sa greseasca o data sau de doua ori, dar daca greselile persista la un functionar sau altul, apare un semn de intrebare. Iar functionarului respectiv i se poate cere fie sa se pregateasca mai bine, fie, daca se observa rea vointa, se pot lua alte masuri.
    Insa daca vrei sa se rezolve o disfunctionalitate trebuie in primul rand sa semnalezi problema pe care o intalnesti. Daca nu stii care-i problema cum poti s-o rezolvi? Datele de contact de pe site-ul HO sau procedurile pentru formularea unei reclamatii nu sunt puse chiar degeaba acolo.

In fine, sper sa obtineti cardurile mult dorite fara alte probleme.

4. delia_dan

delia_dan New Member

Trophy Points:
    0
    Dragilor si dragelor,
    Ma aflu in stadiul (incipient in comparatie cu multi dintre voi) de a aplica impreuna cu sotul meu pentru YC - el si BC temporar - eu ca si dependent de SE. Evident, am cateva nelamuriri pe care va rog sa ma ajutati in a le elucida. Sa incepem:
    1. sotul s-a inregistrat telefonic pentru SE acum 6 saptamani dar pana acum nu a primit nici o scrisoare din cele 2 de la HO. din cele citite pe forum, trebuie sa revenim cu un telefon, nu? sa vedem ce s-a intamplat cu scrisorile.
    2. nu stiu ce acte trebuie sa trimitem impreuna cu formularul BR 1, va rog sa ma ajutati voi.
    3. ne-am hotarat sa trimitem actele prin posta. aveti idee cam cat dureaza pana primim cele 2 hartiute colorate?
    imi cer scuze daca repet intrebarile astea a nu stiu cata oara. daca voi credeti de cuviinta dati-mi un link catre discutiile anterioare unde pot gasi raspunsurile pe care le caut.
    va multumesc mult si va doresc tot binele din lume
    Delia

5. Mr.Jarndyce

Mr.Jarndyce Member

Trophy Points:
    6
    de la HO o sa primesti cred doua scrisori in care ti se va da un nr de inregistrare si ti se va spune sa aplici pentru NIN la cel mai apropiat job centre.

nu e nevoie de yelow card ca sa dovedesti ca esti self employed.de fapt nu trerbuie sa dovedesti nimanui ca esti self employed.

uneori cei de la job centre iti vor cere sa le arati yelow card si nr de inregistrare din scrisoarea de la HO.dar trebuie sa suni si sa progr. o intilnire cu ei pentru NIN iar la tel ti se va spune ce documente sa aduci unii cer yelow card altii nu.

dar nu este necesar sa faci dovada ca ai yelow card pentru a obtine NIN(national insurance number).

tot ce ai nevoie ca sa incepi self employement este NIN ca sa poti sa fii platit si sa platesti tax.

6. Mr.Jarndyce

Mr.Jarndyce Member

Trophy Points:
    6
    uite ce spun cei de la HO cu privire la timpul de asteptare si care sunt prioritatile lor *
    o
    +

LOOKING FOR A FORM?

Use advanced search now!
    Bulgarian and Romanian nationals
    Abstract image of globe.
    Waiting times

We are making every effort to reduce processing times. Over the course of the scheme, we had needed to introduce additional checks to maintain the robustness of the caseworking process. Although this has increased the time it takes to consider an application, it has been necessary to maintain the quality of our decision-making process.

You can contact Bulgaria and Romania casework on the customer service line (0114 207 4074) to request urgent treatment - each case will be treated on its merits. Alternatively, you can book an appointment at our public enquiry office in Croydon.
    Waiting times

To help us provide the best possible service, please do not contact us to check the progress of your case until at least 20 working days after submitting your application.

The time it takes to process your case will depend on the type of application you make. If you make your application in person at Croydon public enquiry office, we will usually process your application on the same day.

We are currently prioritising cases where the applicant needs permission from the UK Border Agency to start work. Self-employed Bulgarian and Romanian nationals do not need to hold a registration certificate before starting work in a self-employed capacity, so these cases are currently taking longer to process.

Requesting the return of your documents

If you require your documents for urgent travel, please send a faxed request to 0114 207 5850. Please also send a faxed copy of your travel tickets as evidence that you need to travel urgently. If we have all the necessary evidence, we will always try to make a decision to meet your travel plans. However, if we require additional evidence in order to make a decision, we will ask you to withdraw your application and reapply at a later date.

If you require an urgent decision on your case because you need to start work, please send a faxed request to 0114 207 5850. Please also send a faxed copy of the job offer from your employer.

sper ca asta va aduce mai multa lumina

7. delia_dan

delia_dan New Member

Trophy Points:
    0
    multumesc mult pentru raspuns!
    de acord cu cele spuse de tine, dar trebuie s iti dau cateva amanunte: problema nu este la sotul meu, ci la mine. dupa cum am spus deja, el s-a inregistrat ca SE si lucreaza. zilele trecute am fost si eu la o agentie pentru a-mi lasa cv-ul. vreau sa imi gasesc ceva de lucu ca si care assistant. o precizare - eu am terminat o scoala postliceala de asistente in tara acum cativa ani dar nu am profesat nici o zi asa ca trebuie sa o iau mai de jos aici si asta nu ma deranjeaza chiar deloc, ba dimpotriva.
    la agentia respectiva am dat de un domn care mi-a spus ca nu imi poate nici macar primi cv-ul daca nu am NIN si dovada ca am drept de munca in UK. degeaba i-am spus ca nu imi trebuie nici o hartie sa dovedesc lucrul asta, domnul imi tot spunea ca o sa ma verifice la imigrari si ma intreba daca I`m ok with that privindu-ma pe sub ochelari cu subinteles. asa ca, avand in vedere prima mea experienta neplacuta si luand in considerare si experientele celor de pe forum, m-am gandit ca cel mai bine e sa imi fac BC-ul de dependent si sa nu mai fiu nevoita sa ii explic eu legile vreunui functionar prost pregatit. un mic amanunt: domnul respectiv si-a ascuns foarte bine, dar nu suficient, mirarea cand i-am spus ca Romania e membra UE. super,nu?
    multumesc mult inca o data si astept in continuare sfaturile voastre
    scuze pt postarea foarte lunga
    Mr.Jarndyce a scris:

8. mircea1980

mircea1980 New Member

Trophy Points:
    0
    1.cam in 6 saptamani parca mi au venit si mie scrisorile.nu mai tin minte exact.dar puteti da un telefon sa intrebati.
    apoi cu actele(UTR ul si scrisoarea in care ti se cere sa te programezi pt nino) primite sotul se programeaza pt NINO.Dupa ce l obtine o sa primeasca si o factura pt plata NIC.O plateste si apoi incepeti sa pregatiti dosarul.
    2.ca si acte sunt specificate pe formular:invoice uri,recomandari de la clienti, dovada platii NIC, UTR-ul,NINO,etc(sunt toate trecute acolo).
    3.nu stiu cat dureaza exact,auzisem ca in jur de 6 saptamani(asta nu stiu sigur)

http://www.romani-online.co.uk/forum/em ... l-pas.html

9. Anonymous

Anonymous Guest

Buna seara
    azi am fost la croydon:eu,sotul meu si copilul de 4 luni;avem 3 carduri blue,cu mentiunea:no restrictions on employment in the UK.toate bune

10. delia_dan

delia_dan New Member

Trophy Points:
    0
    costiiasi2008 a scris:
    Felicitarile mele dragilor!
    din cate am citit eu pe forum, suntem vecini: cred ca voi locuiti la Portsmouth iar noi stam in Waterlooville.
    poate ne intalnim la un suc, ca bebe nu are voie cafea.
    Toate cele bune
    Delia

11. celestine

celestine New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara si felicitari tuturor celor care si-au luat de curand blue card-ul. Am si eu o rugaminte, stie cineva daca din lista de wage slips, contract of employment, letter from employer trebuie trimise toate aceste acte sau pot sa trimit de exemplu doar contracul si scrisoarea de la angajator? Multumesc.

12. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    bravo si felicitari, sa fiti fericiti si impliniti!

13. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    delia_dan a scris:
    Conform unei magarii facute de HO anul trecut, nu poti aplica pt NIN daca esti dependent decat daca ai si cardul albastru, asa ca tot trebuie sa aplici pt card. Sau sa te inregistrezi ca SE, sa-ti obtii NIN si ulterior fie sa-ti schimbi statutul in angajat, fie sa mergi in paralel SE+angajat.

Da, foarte multa lume crede ca nu facem parte din EU. Si nu intamplator.
    Uite-te pe link-ul asta:
    http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/sitec ... iew=Binary
    E un document destinat lucratorilor HO. Frumos, nu? Romania sau Bulgaria nu exista in document pt ca nu a fost actualizat. E o chichita care putea ramane pe site mult si bine, si unii angajatori o puteau citi, ba chiar si angajati ai HO, si sa creada ca Romania si Bulgaria nu fac parte din EU. Si daca e pe site-ul HO de ce sa nu crezi ce scrie acolo?
    In fine, au promis ca "daca" in acel document Romania si Bulgaria nu apar pe lista statelor EEA "this will be amended"...
    De aceea insist ca in momentul in care vi se pare ceva in neregula sa sesizati orice problema, cat de mica. Chiar daca ati obtinut deja cardurile mult dorite astfel de probleme inca va pot afecta pe viitor.

costiiasi2008 a scris:
    Felicitari pt carduri costiiasi. Cam pare o gluma proasta ca un copil de 4 luni sa nu aiba restrictii de munca in UK, dar asta e, bine ca ati obtinut ce ati vrut si e totul ok.

celestine a scris:
    Celestine, trimiti ce ai, e de datoria lor sa verifice ca ai muncit legal cele 12 luni.

14. Anonymous

Anonymous Guest

buna dimineata!
    nu stiu sa dau sfaturi pt cei care aplica la croydon pt blue card...noi am bifat pe br1 scrisoare de la angajator,scrisoare de la colegiu si contractul de munca...cand am ajuns,primul act cerut au fost payslip-urile...stiu ca aici pe forum se scrie sa nu prezentati prea multe acte,dar macar sa le aveti cu voi;noi nu am prezentat payslip-urile,in prima faza,pt ca aveam muncite f multe ore,cam 300/luna-noi fiind studenti..nu numara nimeni orele,doar sa aveti 12 bucati...atat din portsmouth,multumiri TARANULUI SI LUI BIVO

15. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0
    silverfern a scris:
    De fapt Registration Certificate (fie el blue, yellow, purple etc.) este de fapt un document care atesta rezidenta in UK (ca un fel de viza de flotant). Astfel rezulta ca un copil chiar de numai 4 luni are drept de rezidenta in UK nu doar drept de lucru. ;)

Astfel ca cetateni europeni avem drept de rezidenta in orice stat membru EU si din aceasta cauza nu sunt obligati sa cerem si sa obtinem un astfel de certificat. Din acest punct de vedere marsavia celor de la HO+DWP privind obligativitatea obtinerii dovevezii de rezidenta este un abuz. Si ma refer in mod expres la obligatia obtinerii unui Blue Certificate pentru dependentii de un detinator de Yellow Certificate in vederea alocarii NIN.

Pot sa spun ca eu personal cunos un caz in care un cetatean roman a fost concediat pe motiv ca nu detine BC ... din pacate a solicitat in instanta doar 10.000 de lire pentru aceasta discriminare, desi lucrase mai mult de 13 luni la acelasi loc de munca indeplinind conditiile de rezidenta legala in UK. Eu as fi cerut minim 100.000 lire.

16. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Taranu, eu inteleg ca acel card albastru e un document care atesta dreptul de rezidenta(mai mult de 3 luni), de altfel un yellow card ca self sufficient atesta acelasi lucru doar ca nu-ti da dreptul sa muncesti. Eu ma refeream strict la remarca "no restrictions on employment in the UK" care este aberanta pt un copil de 4 luni. E inca o dovada, pe langa altele ca legile privind restrictiile pt romani si bulgari au fost facute pe genunchi, principalul motiv pe care-l gasesc fiind ca oricum sunt doar 2 state,care nu prea conteaza in Europa, si oricum restrictiile sunt temporare, asa ca "merge si-asa".

De curiozitate, acel cetatean roman a sesizat HO in legatura cu acea problema, sau cazul a fost solutionat in instanta si atat? Si daca da, care a fost raspunsul celor de la HO?

17. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0
    De ce ar trebui sa ia legatura cu HO ? Este doar competenta instantei acel caz si inca nu a fost solutionat.
    De ce spun ca eu as fi cerut minim 100.000 lire daune ? Pentru ca ar scrie ziarele si ar baga la cap toti idiotii ... stii nici aici nu face nimeni nimic din proprie initiativa, ci tot de frica repercursiunilor ;)

Dupa ce instanta a acceptat cazul, au inceput avocatii firmei respective sa-i faca tot felul de propuneri doar-doar renunta la judecata, deci se poate, pacat ca nu a vrut sa ceara mai mult, ca sa nu mai spun ca dupa aproape 5 luni este tot fara job si cu datorii din ce in ce mai mari ... un astfel de caz chiar ar fi fost elocvent pentru felul in care ar trebui sa fie priviti cetatenii europeni de nationalitate romana.

18. delia_dan

delia_dan New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc mult pentru raspunsuri.
    as avea o alta intrebare: trebuie sa ma intorc in tara pentru 2 luni si ma intrebam daca ii pot lasa sotului pasaportul meu pentru ca el sa il poata trimite impreuna cu restul actelor si BR1. ma gandesc ca am econmisi o gramada de timp si poate ca atunci cand ma voi intoarce deja vor fi venite cardurile. eu pot pleca din UK si veni inapoi numai cu C.I., nu? credeti ca pot face lucrul asta? nu imi dau seama daca ar fi ilegal sau nu. astept parerile voastre.
    multumesc inca o data
    toate cele bune

19. delia_dan

delia_dan New Member

Trophy Points:
    0
    si inca ceva: nu avem aici certificatul de casatorie ci numai o copie tradusa si legalizata a lui. ar fi vreo problema daca am trimite copia respectiva?
    mersi

20. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    taranu a scris:
    Ai dreptate, taranu. Scuze, ma luase valul si am intrat pe aratura.:blush: Eram prea nervos din cauza celor care fie apeleaza(inca) la tot felul de escroci pt a lucra in UK fara sa aiba macar curiozitatea sa se informeze de pe site-urile oficiale, fie pur si simplu accepta sa nu fie tratati ca oameni.. Inca o data, scuze.

Ma gandesc ce ar fi putut sa scrie daily mail, apropo de aparutul in ziare. Cred ca ceva de genul: un roman care a fost concediat din cauza ca n-avea dreptul sa lucreze in UK, l-a jefuit pe fostul sau angajator de 10.000 de lire.

Gata, am terminat cu off-topicul. :p

Share This Page