26.1 C
London
Thursday, August 13, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Blue Card dupa Yellow Card?

Discussion in 'SELF-EMPLOYMENT' started by 2Larry, Sep 14, 2010.

1. 2Larry

2Larry New Member

Trophy Points:
    0
    Vin si eu cu o intrebare care imi incuie mintile, de la o vreme - si nu mi-e rusine sa intreb daca nu stiu ceva. Cica, un prieten de-al meu s-a dus la o firma pentru niste contracte si cei de acolo i-au cerut blue card, chiar daca el este self-employed. Contractele fiind avantajoase, ne bate gandul pe amandoi (ca m-a bagat prietenul si pe mine pe felie cu ai de la firma aia) sa ne interesam daca putem sa aplicam pentru blue card.

Lucrurile stau cam asa: eu fac 1 an de cand am yellow card cam prin octombrie 2010, prietenul meu are deja mai mult de 1 an de yellow - amandoi suntem self-employed.

Rog sa ne dumiriti si pe noi daca se poate sa aplicam pentru blue card ori ba.

Multumim de pe acum lui Taranu, Rebeca (sarut mana!) si altor useri care vor avea amabilitatea sa ne raspunda.

Larry si prietenul

2. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Nu, nu aveti dreptul la Blue card.
    Insa dk aveti neveste, se angajeaza si ele (ca dependenti de voi), lucreaza 1 an de zile si dupa acel an in care au lucrat ca dependente aplica pt blue (ele), si va includ si pe voi in aplicatiile lor, numai asa obtineti blue( in situatia voastra)

3. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
  4. 2Larry

2Larry New Member

Trophy Points:
    0
    Multam pentru raspunsuri.

Ma gandeam eu ca ar fi prea frumos sa putem obtine blue card, asa din prima. Dar partea cea mai frumoasa este ca firma aia vazand ce baieti gigea suntem noi, ne-au acceptat cu yellow card si am batut palma pentru contracte. Asa ca nu mai avem nevoie de blue card nici daca ne-ar ruga Home Officeul in genunchi. -nu-ma-uit-

5. 2Larry

2Larry New Member

Trophy Points:
    0
    Nu este vorba de contracte de munca. Este vorba de contracte pentru lucrari prin care se stabileste valoarea lucrarii, proiectele de executie, termenele de efectuare a lucrarii, obligatiile contractuale etc. Dupa cum se vede ai inteles eronat dar nu-i nimic, sper ca te-am lamurit. Noi avem deschis un Ltd prin care ne desfasuram activitatea. Problema cu yellow card-ul era numai ca sa vada cei de la firma ca avem un statut legal desi le-am prezentat actele Ltd-ului nostru precum si alte documente. Au vrut sa fie siguri in priviinta noastra si i-am convins - suntem in legalitate!!!

6. 2Larry

2Larry New Member

Trophy Points:
    0
    Multam! Si tie mult noroc…

Hei, ce-i asta? Scrisesem prima replica lui Vali si m-am trezit ca nu mi s-a postat pe motiv ca mi-a expirat timpul. Care timp?... ca doar am nickname, parola in regula si sunt login. Adminu’, ma fac “scriitor” de doua ori sau ma las pagubas?

7. 2Larry

2Larry New Member

Trophy Points:
    0
    Pentru ca am putintel timp liber la dispozitie, vreau sa mai zic cate ceva despre yellow card ca doar despre el vorbeam.

Pentru toti detinatorii de yellow card: nu fiti dezamagiti de faptul ca acesta nu va ofera drept de munca, nu-i bai. Pe alt topic se incearca a se prezenta dezavantajele yellow cardului si din pacate pe multi dintre voi va descurajeaza lucrul acesta. Nu yellow cardul va ingradeste dreptul vostru de a va exercita meseria sau de a castiga bani. Puteti sa fiti analisti programatori si sa lucrati ca self-employed, in baza unor contracte in domeniul IT. Important este sa va gasiti clientii si/sau companiile care sa va subcontracteze lucrarile ori va deschideti propriul vostru Ltd. Aveti dreptul sa lucrati ca self-employed in orice domeniu.
    Exista multe companii care dupa un timp constata ca nu fac fata lucrarilor si le impart la diversi subcontractori (acesti subcontractori puteti fi si voi). Mai exista firme care de teama sa nu intre in penalitati pentru neexecutarea la timp a lucrarilor cauta rapid subcontractori pentru ele. Atentie mare, cititi foarte bine dinainte termenii contractuali si mai ales nu va supraevaluati resursele ca de cele mai multe ori asta duce la blocaje si pierderi de bani.

As mai avea de dat unele sfaturi, daca imi este permis:

-Recomand, cu insistenta chiar, cursurile NVQ – fiind cerute atat de firmele de recrutare, de companiile cu care luati contact dar fiind si de un real ajutor pentru meseria in care doriti sa lucrati.
    -Nu mai folositi expresia “stiu sa fac de toate” pentru ca este clar ca nu stapaniti foarte bine niciuna din meseriile pe care pretindeti ca le cunoasteti. Daca la mine la firma (Ltd) vine cineva si imi spune ca el se pricepe la orice, nu face decat sa-mi provoace suspiciune. Nu puteti sa-i pacaliti pe englezi, romani sau alte natii cu aceasta expresie asa de des vehiculata in randul romanilor ce-si cauta de lucru. In primul rand ca voi nu faceti decat sa deveniti hilari si arata in mod cert cu totul altceva – ca sunteti atat de disperati in a va gasi un job incat acceptati orice meserie chiar daca o stiti sau nu. Este clar ca cei de la firma isi vor da seama imediat de o persoana bine pregatita, cu n-shpe ani de meserie fata de cei care zic ca ei stiu de toate dar au schimbat asa de des meseriile ca le-au ametit de tot (exceptie fac meseriile inrudite intre ele, ce presupun cam aceleasi skillsuri).
    -Stapaniti foarte bine una sau maxim doua meserii si veti vedea ca firmele va vor lua fara probleme. Concurenta este destul de mare.
    -Mai este necesar sa va spun ca trebuie sa stiti si ceva engleza, macar la nivel de conversatie uzuala, termeni de specialitate etc.? Vorbind doar romaneste nu lasati o impresie buna, chiar daca firma este a unui roman dar pot sa mai fie si englezi prin preajma.

Sa vorbim putin si despre “tunurile” date de catre unele companii (englezesti, romanesti sau de alta natie, nu conteaza). Acum cativa ani am avut un alt Ltd si am avut parte de cateva “tunuri” pe care mi le-au dat altii. Ajunsesem aproape la faliment, noroc ca din ce castigam la o lucrare trebuia sa acopar “gaurile” la lucrarea pentru care contractorii principali “uitau” sa-mi plateasca contravaloarea (iar eu trebuia totusi sa-mi platesc oamenii care lucrau pentru mine). Acum nu ma mai arunc asa de usor cu capul inainte. Mai intai imi intind bine ”antenele” ca sa aflu daca contractorul respectiv este rau-platnic sau nu si citesc contractele pe toate partile posibile, inainte de a le semna. Asa ca, fiti atenti cu cine intrati in “hora”!

Succes tuturor!

8. ireene

ireene New Member

Trophy Points:
    0
    blue card

Bine v-am gasit, si bine ca v-am gasit! Poate ma puteti ajuta cu un raspuns. Sotul meu si cu mine, avem amandoi Yellow Card, din 2007. El a lucrat un an si jumatate in UK, dupa care s-a intors in tara. Din Martie anul acesta munceste iar in UK. Eu nu am lucrat niciodata. Intrebarea mea este daca poate aplica pt Blue Card. Am auzit mai multe variante. Una ar fi ca poate aplica pt Blue Card doar dupa 5 ani de Yellow Card. Alta ar fi ca poate dupa un an de munca ca Self Employeed. Stie cineva ceva sigur? Multumesc.

9. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Re: blue card

ireene wrote:
    Bine v-am gasit, si bine ca v-am gasit! Poate ma puteti ajuta cu un raspuns. Sotul meu si cu mine, avem amandoi Yellow Card, din 2007. El a lucrat un an si jumatate in UK, dupa care s-a intors in tara. Din Martie anul acesta munceste iar in UK. Eu nu am lucrat niciodata. Intrebarea mea este daca poate aplica pt Blue Card. Am auzit mai multe variante. Una ar fi ca poate aplica pt Blue Card doar dupa 5 ani de Yellow Card. Alta ar fi ca poate dupa un an de munca ca Self Employeed. Stie cineva ceva sigur? Multumesc.

Buna,

Dupa un an s-a intors in Ro fara sa aplice de Blue? Din martie in ce conditii munceste-legal?
    Daca da, tu ai dreptul de blue card ca dependent de sot care-si exercita un statut legal in UK (self-employed, student, angajat, self-sufficient)
    Daca sotul este angajat legal, fie si part time va putea primi BC dupa ce demonstreaza la Home Office ca a lucrat angajat timp de 12 luni.

Voi singuri stiti ce anume se aplica. Pentru mai multe lamuriri cititi DREPT DE MUNCA IN UK/-subforumul UK DE LA A LA Z.

10. ireene

ireene New Member

Trophy Points:
    0
    Re: blue card

Multumesc pt raspunsuri. Da, s-a intors in tara fara sa aplice pt BC.A lucrat legal tot timpul. ca si self-employeed.

Share This Page