13.9 C
London
Wednesday, September 22, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Blue Card dupa 4 ani pauza?

Discussion in 'EMIGRARE' started by gabit, Oct 25, 2010.

1. gabit

gabit New Member

Trophy Points:
    0
    salutare tuturor.nu stiam cum sa formulez numele topicului asa ca l-am cam numit exact ca intrebarea care o am..
    in primul rand salutare tuturor.
    ce vreu sa intreb este cum as putea sa aplic pt blue card.am lucrat cu permis de munca 2 ani in uk.am NINO,Bank acount.
    cand am plecat eu nu era inca legea cu blue card asa ca atunci nu am aplicat.se mai pot lua in considerare acei 2 ani lucrati atunci pt a a plica pt blue card sau trebuie sa o iau de la capat.
    acum am o aferta de la un angajator din uk sa lucrez.ce trebuie sa fac sa aplic si unde.va multumesc.

2. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
  3. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    glissando wrote:
    Buna, din experienta mea iti zic ca trebuie sa o iei de la zero. Angajatorul trebuie sa iti obtina accesion worker card (purple card) si de-abia dupa un an de purple card poti aplica pentru blue. Cei doi ani petrecuti inainte in UK nu conteaza decat ca sa convingi angajatorii ca ai mai lucrat aici si ca te descurci. Bafta.

Corect- sunt 2 legi care se bat cap in cap. Perioada NON-EU nu intra in calcul dupa ce Ro a intrat in UE.

Citatul lui ValiB demonstreaza acest punct. On sau after, nu inseamna inainte.

PS Been there myself :(

4. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    ValiB wrote:
    Pai cum pisici se traduce ending on or after? Si deci gabit trebuie sa o ia de la capat?

YEP, trebuie. Unde-i lege nu-i tocmeala.'perioada terminata la data de... sau dupa data x'

5. gabit

gabit New Member

Trophy Points:
    0
    multumescu mult pt raspunsuri.cred ca cel mai simplu o iau de la 0 pt ca tot cam gasit si eu cam la fel..acum am o oferta din scotia si cred ca merg acolo.era in plan de ceva vreme sa plec acolo asa ca o sa plec tot prin agentie..asta este..ms mult inca odata!

6. luci_81

luci_81 New Member

Trophy Points:
    0
    help...

Buna! In 2008 dupa ce am luat blue card a trebuit sa plec acasa din motive personale.Acum sunt in UK si as vrea sa incerc sa gasesc un job.Nu am folosit niciodata blue card ,sa imi gasesc ceva de lucru,de aceea nu stiu ce trebuie sa fac.
    Trebuie sa ma inregistrez pentru NIN ,sau ma pot angaja si fara?
    Mai bine spus ,dupa ce o persoana primeste blue card ce trebuie sa faca ca sa se poata angaja aici?

Multumesc!

7. luci_81

luci_81 New Member

Trophy Points:
    0
    Re: help...

multumesc!

Share This Page