8.5 C
London
Saturday, June 06, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

blue card ca dependent

Discussion in 'ARHIVA' started by dansimih, Jun 2, 2008.

1. dansimih

dansimih New Member

Trophy Points:
    0
    Salut,daca poate cineva sa-mi dea toate detalii despre cum pot aplica pentru blue card ca dependent(acte necesare,timp de asteptare,ce formulare trebuie,cat costa sau daca costa ceva)orice informatie.Daca aplic personal e posibil sa primesc blue cardul in aceiasi zi?

2. grand mother

grand mother New Member

Trophy Points:
    0
    pai nu trebuie sa aplici tu, persoana de care depinzi si care presupun k e SE trebuie sa te treaca pe aplicatia BR1.Si mai dureaza un pic..Bafta!

3. rbk

rbk New Member

Trophy Points:
    0
    Poti sa aplici si tu singur/a fara persoana de care depinzi. In aplicatie trebuie incluse toate documentele prin care dovedesti ca persoana de care depinzi este self-emp., student sau self-suff, deasemenea pasaportul sau C.I -ul tau si al persoanei de care depinzi, 2 poze tip pasaport, si BR1 completat.

4. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    Sarut mana RBK.

Am si eu o nelamurire daca ma poti ajuta te rog mult. Stiu ca poti aplica ca si dependent cu BR1, doar atunci cand persoana "principala" ca sa ii zic asa aplica pentru acel document. Acum sa ma exemplific. De exemplu...sotul tau aplica pentru blue card, iar tu ca si dependent de el. Deci faceti aplicatia in acelasi timp. El pentru blue card si tu pentru dependent. El se trece pe BR1 aplicantul principal, si pe tine te trece tot pe BR1 ca si dependent.

Dar daca sotul (sau aplicantul principal) are deja obtinul actul dupa care se aplica ca si dependent (in acest caz blue card) iar dependentul nu aplica in acelasi timp pentru drepturile sale, stiu ca se trimite BR4 + documentele care le-ai zis tu ...

Te rog sa ma contrazici daca ma insel insa eu asa stiu.

5. dacaunico

dacaunico New Member

Trophy Points:
    0
    Rbk are dreptate.Cu BR4 aplici daca esti 'family members of a bulgarian and romanian national who is in the uk and is not exempt from the work authorisation requirement ,will also be required to obtain an accesion worker card in order to take employment in the uk.They will need to apply using application form BR4'.

6. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    dacaunico,

Ms de explicatie cred ca am inteles. Faceam eu confuzie si de asta. Ca ma innebunesc astia cu cardurile lor.

7. dacaunico

dacaunico New Member

Trophy Points:
    0
    Cred ca pe toti ne innebunesc cu cardurile astea,dar pana la urma le dam noi de capat.

8. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    Bineinteles ca da. S-au pus astia de la HO cucine nu trebuie...de asta suntem romani ca sa ne descurcam in orice ipostaze. Mergem dupa principiul "esti dat afara pe usa ... intra pe geam" -dance- ance-

9. mont08

mont08 New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare tuturor,

am si eu o intrebare ptr cei care au trecut prin etapa de a obtine un blue card. astazi mi-am facut o programare in Croydon si mi s-a spus la telefon ca nu pot face aplicatie in aceeasi zi si ptr sotul meu ca si dependent. ca trebuie sa detin cardul si abia apoi sa fac o programare ptr sotul meu... cum e posibil asa ceva? pe formular scrie ca putem trece dependenti si eu inteleg ca ar fi o singura aplicatie ptr amandoi.

inca ceva, acum se aplica ptr blue card cu formularul EEA1?

daca ati trecut prin asa ceva, puteti sa-mi spuneti cum ati procedat?

multumesc si numai bine.

10. irina.p

irina.p New Member

Trophy Points:
    0
    Mai suna si mai intreba.
    Eu am sunat de 3 ori ca sa-mi fac programare la data la care voiam eu....si de fiecare data m-au intrebat daca vreau sa trec dependenti pe aplicatie. La ultimul telefon mi-au mentionat clar ca este o singura aplicatie!!

Nu stiu ce fel de persoana ai prins la telefon dar in mod evident nu stie pe ce lume e!!

Tu trebuie sa aplici cu BR1, nu EEA1!!
    BR-urile sunt formularele care au fost concepute numai ptr Romani si Bulgari.
    Bafta.

11. mont08

mont08 New Member

Trophy Points:
    0

merci mult Irina

12. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0

Nu luain seama ce iti spun la telefon cei de la Home Office ca ei nu stiu pe ce lume traiesc.

Tu suni, si le zici clar.... vrei sa faci o programare, ca sa aplici in persoana. Te va intreba pentru ce vrei sa aplici, si tu le zici ... BLUE CARD/REGISTRATION CERTIFICATE, iar apoi te va intreba cu ce formular si tu zici cu BR1. Cand te duci tu, merge si sotul tau, nu trebuie sa le zici lor nimic in prealabil de asta. Doar daca te vor intreba ei la telefon daca aplica pe aceasta aplicatie si dependeti, doar atunci le raspunzi, daca nu il treci acolo ... ai sectiune separata pe formular speciala pentru DEPENDENTI .

Tu esti plicantul principal, iar el dependent. GARANTAT se poate !

13. mont08

mont08 New Member

Trophy Points:
    0
    -thankyou- hankyou- PoliceOfficer.

de ce ar mai fi pe formular optiunea de a include dependenti daca ar trebui sa faci aplicatii separate? -scratch- cratch-

incredibil -pullhair- ullhair-

Nu luain seama ce iti spun la telefon cei de la Home Office ca ei nu stiu pe ce lume traiesc.

Tu suni, si le zici clar.... vrei sa faci o programare, ca sa aplici in persoana. Te va intreba pentru ce vrei sa aplici, si tu le zici ... BLUE CARD/REGISTRATION CERTIFICATE, iar apoi te va intreba cu ce formular si tu zici cu BR1. Cand te duci tu, merge si sotul tau, nu trebuie sa le zici lor nimic in prealabil de asta. Doar daca te vor intreba ei la telefon daca aplica pe aceasta aplicatie si dependeti, doar atunci le raspunzi, daca nu il treci acolo ... ai sectiune separata pe formular speciala pentru DEPENDENTI .

Tu esti plicantul principal, iar el dependent. GARANTAT se poate ![/quote]

14. mont08

mont08 New Member

Trophy Points:
    0
    stie cineva cit dureaza o aplicatie prin posta? vreo experienta recenta?

-thankyou- hankyou-

15. mont08

mont08 New Member

Trophy Points:
    0
    -scratch- cratch-

16. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    Din pacate in ultimul timp din ce in ce mai multe persoane aplica pentru registration certificate/blue card. Nu vreau sa va descurajez, dar cred ca o sa asteptati minim 6 saptamani. Sunt altii care asteapta si mai mult :( Ei zic ca perioada maxima de asteptare este de 14 saptamani.

Puteti incerca cu aplicarea in persoana, si cand sunati, vedeti cam pe cand au locuri libere pentru aplicatii BR1-Registration certificate. Si daca trebuie sa asteptati numai 4-5 saptamani, si daca va puteti deplasa in Croydon, puteti apta si pentru aceasta varianta, de a aplica in persoana. Cum credeti voi ca e mai bine pentru voi. Si eu stiu cum este ca sa tragi 1 an pentru acea bucata de hartie, si apoi sa numeri zilele pana ajunge acasa, dar ce sa facem. Asa merg lucrurile, si trebuie sa ne adaptam.

Bafta cu aplicatia !

17. mont08

mont08 New Member

Trophy Points:
    0
    PO merci mult ptr raspuns.

am programare dar din pacate sotul meu nu ma poate insoti in acea zi si as fi vrut sa fac o aplicatie ptr amandoi. avem nevoie de acest card ptr el. situatia mea e clara...
    e posibil sa ma duc numai eu si sa obtin acest card inclusiv ptr dependent??????
    speram, ca trimitand prin posta actele ptr amandoi, poate nu s-ar simti absenta sotului .... -oops- ops-
    cred ca am sa le fac o vizita...pe 6 august!

-hi5- i5-

18. ciresica

ciresica New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,
    Sunt intr-o situatie putin ciudata. Sotul meu va aplica pentru blue card in noiembrie iar eu voi fi dependent la aplicatia lui. Stie cineva daca cei de la HO se intereseaza de trecutul dependentului?
    Ca sa ma intelegeti mai bine, am fost intr-un program sandwich course pe o perioada de 4 luni, apoi am lucrat si lucrez part-time cu yellow card. Cert este ca nimeni nu m-a intrebat daca eu sunt la o scoala sau nu. Sotul meu in noiembrie indeplineste 1 an legal de munca si ne punem intrebarea daca este bine sa aplic odata cu el ca dependent sau sa aplic separat dupa ce obtine el bule cardul.

Imi puteti spune cum e mai bine!
    Multumesc!

Share This Page