8.1 C
London
Friday, April 10, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

BLUE CARD as an AU PAIR !

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by policeofficer, Jul 30, 2007.

1. Anonymous

Anonymous Guest

Re: BLUE CARD as an AU PAIR !

bluestone,sincere felicitari si asteptam sa ne uimesti cu primul tau job .

iti doresc sa ti iei jobul ce ti l visezi.

marius

2. bluestoneuk

bluestoneuk New Member

Trophy Points:
    0

-hello- ello- Multumiri lui Tess si Marius,Tess iti doresc mult succes cu aplicatia ta si sper sa iei cardul cat de repede.Eu m-am inscris deja la Nino,miercuri am interviul apoi la drum in cautarea unui job cat de cat bine platit. -handsrubb2- andsrubb2-

3. cri18

cri18 New Member

Trophy Points:
    0

As dori sa stiu daca a plicat cineva pt blue card ,dupa 12 luni ca au-pair, folosind formularul EEA1?
    multumesc

4. bivo

bivo New Member

Trophy Points:
    0

Hello ,
    de ce vrei sa fi tu mai cu motz si sa aplici prin EEA1 cand sunt formulare special facute pt romani si bulgari...aplici prin BR1 pt blue card si bifezi in formular ca ai muncit 12 luni in UK legal...succes cu aplicatia ! Bivo

5. tess

tess New Member

Trophy Points:
    0

hello hellovesti bune pt blue cardurise misca super repede, pot sa va zic ca at last am -santa- anta- BLUE CARDUL -ahaa- haa- dupa un an de au-pair l-am primit in 5 septembrie si eu am trimis aplicatia pe 5 august. Exact 4 saptam,ani a durat si nu am dat nici un telefon. Au sunat de la HO sa verifice la familia la care am lucrat si singurul lucru care au intrebat a fost data la care am inceput sa lucrez pt ei si atat. Multumesc tuturor celor care mi-au dat sfaturi si bafta celor care inca asteapta raspunsul!
    Have a nice day -staycool- taycool-
    Tess

6. cri18

cri18 New Member

Trophy Points:
    0

multumesc pt raspuns, Bivo.
    Acum am alta problema.
    Am citit mai sunt povestea lui Bluestoneuk,care spune ca i-a fost refuzata aplicatia pt blue card pe motiv ca a parasit uk pe timpul asteptarii blue cardului.
    Oare asa sa fie?
    Eu implinesc anul in decembrie si normal aplic si as vrea sa plec acasa de craciun ca na . -santa- anta- ca acasa ....cu sarmale.si cozonaci....nu-i nicaieri.
    Si nu stiu ce sa fac.N-as vrea sa-mi refuze nebunii astia aplicatia dupa ce am asteptat 12 luni -pullhair- ullhair-
    multumesc

7. bivo

bivo New Member

Trophy Points:
    0

Buna Cri....
    sincer iti spun ca am vb cu bluestone pe mess si stiu exact care a fost problema ei si de ce a luat refuz pt blue card la prima aplicatie...si ea a terminat anul de au pair a trimis actele la HO si a plecat in Italia sa isi vada un nepotel...legea este destul de clara si aplicabila pt toata lumea !!! atata timp cat aplici pt Registration Certificate , legea zice ca trebuie sa fi prezent fizic in UK in momentul in care ti de decide aplicatia....adica tu trimitie actele pe 2 dec 2008 , ei inregistreaza aplicatia ta pe 3 dec 2008 si pe 12 dec 2008 o analizeaza pt a-ti da un raspuns...ei in ziua in care analizeaza aplicatia pt raspuns ei verifica in sistemul lor daca esti IN sau OUT din UK...si te vor descoperii ca esti inafara UK-ului...si o sa-ti refuze aplicatia pe motiv ca nu esti prezenta in UK....sfatul meu ??!! eu zic sa faci in felul urmator ( stiu de la un prieten bun )
    ai vazut ca pe siiteul lor zice ff clar ca daca ai nevoie sa calatoresti urgent in straintate poti trimite un fax cu copia de pe biletul de avion si ei vor face tot posibilul ca sa iti poata decide aplicatia astfel incat sa poti calatorii...deci sa zic trimiti aplicatia pe 2 dec si trebuie sa nu ii contactezi in mai putin de 20 de zile ...cand ai facut 20 de zile decat ai trimis , le trimiti fax cu biletul de avion ca ai nevoie sa calatoresti peste o sapt sa zicem...ei o sa sune la fam mai rpd ca sa poti calatorii...prietenul meu nu avea nevoie musai de pasaport caci luase un bilet la ryan air ca si cum s-ar fi dus in Irlanda....dar el de fapt vroia mai repede cardul...si a trimis fax cu biletul de avion (confirmarea aia ) si in aceeazi cineva de la HO a sunat la fam....nu stiu ce sa zic tu chiar ai nevoie sa calatoresti...deci...incerca asa....sau mai bine de ce nu aplici in inauarie cand vii inapoi ?? oricum in ultimul timp se merge foarte repede cu procesatul aplicatiei chiar si prin posta...daca vei intra pe siteul www.bia.homeoffice.gov.uk vei vedea ca la sectiunea romani si bulgari ai un tabel despre awating times....si se misca destul de rapid...au insa mari probleme cu partea de self-employed caci lucreaza ;la aplicatii primite in may 2008 :)) si suntem in septembrie...tu aplicand pt blue card te incadrezi la EXMEPT ....vezi cum faci....toate cele bune bivo ....

Pt.Tess !!! Felicitari !!! ma bucur ca ai reusit sa iei blue card atat de repde :X:X:X meriti dupa 12 luni de au pair...mai am si eu 6 luni pana sa ma albastresc :)) sunt la jumatatea drumului :)) te pup si inca o data felicitari !!! -congrats- ongrats-

8. cri18

cri18 New Member

Trophy Points:
    0

multumesc f frumos pt lamuriri, Bivo.
    Informatiile tale imi sunt de mare folos.
    -thankyou- hankyou-

9. puiu333

puiu333 New Member

Trophy Points:
    0

cine ma poate ajuta cu niste informatii ? dak as aplica ptr au-pair , ce formular mi-ar trebui si ce tre sa faca LandLord-ul in acest caz ? mersi ...poate a mai fost cineva au-pair si stie ce tre sa fac .

10. flori2007

flori2007 New Member

Trophy Points:
    0

sal, puiu333

poti sa aplici pt blue card as au-pair daca ai 12 luni lucrate fara intrerupere.ce trebuie sa faci cand implinesti 12 luni :

scrisoare de la familie in care sa fie specificata clar perioada in care ai lucrat la ei (ex.din 01.12.2007 pana in 02.12.2008) scrisoare semnata de familie cu adresa si numar de telefon specificate
    formularul BR1 pe care il gasesti la linkul de mai jos si in care compeletezi sectiunile 1,2,7,8,9,10,11
    http://www.bia.homeoffice.gov.uk/workin ... /applying/
    Accession worker card
    2fotografii tip pasaport semnate pe spate cu numele tau
    pasaportul sau buletinul
    toate astea le pui intr-un plic si le trimiti la

BULGARIAN AND ROMANIAN APPLICATIONS
    UK BORDER AGENCY
    PO BOX 4160
    SHEFFIELD
    S1 9DZ
    cu special deliveri si ajung a doua zi fara nici o problema
    daca ai alte intrebari sau nu am specificat ceva intreaba si o sa incerc sa iti raspund
    -staycool- taycool-

11. nicky

nicky New Member

Trophy Points:
    0

Buna!
    In noiembrie implinesc 12 luni de au pair si as vrea sa stiu cine a fost recent in Croydon sa aplice pentru blue card as an au pair?
    Cum a fost?Cu cat timp inainte ai facut programarea?La ce numar de telefon ai sunat?
    Multumesc!

12. eugenia88

eugenia88 New Member

Trophy Points:
    0

Salut
    VOi incheia un an pe 6 oct si voi parasi familia pe 8 oct. Pe 20 oct am progr la Croydon. ai idee cumva cum ar trebui sa arate o scrisoare de la familie?
    Trebuie sa fiu inca la familie cand ma duc la Croydon?
    Eugenia

Share This Page