8.1 C
London
Friday, April 10, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

BLUE CARD as an AU PAIR !

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by policeofficer, Jul 30, 2007.

1. melissalisza

melissalisza New Member

Trophy Points:
    0
    mda,cum spuneam, depinde de ce incompetenti dai la telefon cand suni la H.O....cum e posibil, in cazul meu ,sa sun de doua ori si sa mi se zica acelasi lucru:ca nu pot face programare ptr blue card daca nu am facut un an? Asta este, e un fel de loterie toata treaba asta...oricum azi am trimis actele prin posta,le-am trimis si NHS medical card, sa vada ochii lor acolo mai multe dovezi,acum Doamne ajuta si rabdare de otel:(.
    Succes la H.O si sa ne spui si noua cum au decurs lucrurile:)

2. ladyinred

ladyinred New Member

Trophy Points:
    0
    mai am aproape 1 luna jumatate de asteptat :( si probabil ca ne vei anunta tu inainte ca ai primit cardul prin posta :). eu voi scrie pe forum oricum cum a decurs interviul

3. melissalisza

melissalisza New Member

Trophy Points:
    0
    eu sper ca in max 6 saptamani sa primesc raspuns,bafta tuturor oricum!!!

4. bivo

bivo New Member

Trophy Points:
    0
    Melissaliza ...eu am trimis un mail la HO sa intreb de awating times pt BR-uri...si surpriza chiar mi-au raspuns la intrebare si nu prin copy/paste cum o faceau de obicei ...iata mail-ul...

Dear Daniel,

Thank you for your email.

The Service standards for BR applications is 70% of applications within 4 weeks.

I hope this is helpful.

Yours sincerely.

Alicea Dalby
    Customer Service Advisor
    Customer Contact Centre
    UK Border Agency
    PO Box 3468
    Sheffield
    S3 8WA

5. Anonymous

Anonymous Guest

hi

as dori si eu adresa de email de la home office din croydon caci acolo mi am trimis aplicatia prin posta si a trecut cam mult timp.

ms

6. melissalisza

melissalisza New Member

Trophy Points:
    0
    Deci in medie cam 4-6 saptamani, va spun oricum cat a durat la mine cand il iau:)

7. melissalisza

melissalisza New Member

Trophy Points:
    0
    Cum ai trimis tu aplicatia prin posta la Croydon? Credeam ca acolo se rezolva cazuri numai in persoana:-?

8. tess

tess New Member

Trophy Points:
    0
    sal mariusiasiscuza-ma ca te intreb dar chiar ai trimis aplicatia in croydon?
    Eu din cate stiu si sper sa nu ma insel aplicatiile trebuie trimise in sheffield pt ca acolo este Bulgarian & Romanian immigration office (si acolo am trimis eu) si doar daca mergi in persoana ajungi la croydondar o sa ma interesez si daca gas mail din croydon il postez aici

.dap....am cautat si uite linkul cu toate Enquiry offices si nr de tel dar....nu am gasit nici un mail pe nici un site cel putin nu legat de carduri....

http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/conta ... page/peos/

9. azrahelle

azrahelle New Member

Trophy Points:
    0
    OK, OK, intrebare: cand schimbi mai multe familii(cum, nu-i asa, sfarsim prin a face majoritatea, ci nu de bine, ci de ne-bine), cum se procedeaza? Daca ai de exemplu trei carduri? iti trebe acoperire de la toate trei familiile, perioada de - perioda de si tot asa?

Eu inainte sa fac anul in martie anul viitor va trebui sa ma mut fiindca familia are nevoie de aupair doar pana in decembrie. deci?
    saru-mana anticipat de raspuns :D:D

10. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    Corect. Vei avea nevoie de scrisori si carduri care sa acopere cele 12 luni. Numarul zilelor de unemployment pe toata perioada nu trebuie sa depaseasca 30. -staycool- taycool-

11. azrahelle

azrahelle New Member

Trophy Points:
    0
    -eyebrows2- yebrows2- yupee, I'm always right! saru'mana, coane. -thankyou- hankyou- daca imi scuzi si mie o mare curiozitate: tu esti in/din canada, 'au ba? si daca da, de ce stii raspunsu la intrebari despre aupairii din uk? adica, fii liber, traeste-ti viata, nu te preocupa cu subiecte sumbre d'astea -eyebrows- yebrows-

12. razvy0042

razvy0042 New Member

Trophy Points:
    0
    salut lume! am si eu intrebare scurta: daca am lucrat ca au pair la 2 familii si una din ele (prima) nu vrea sa-mi dea scrisoare cum ca am lucrat la ei ce le spun la aia de la home office?!

13. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Nu prea ai ce sa le spui, decat adevarul...dar se poate intoarce totul impotriva ta. Nu ai poze, amintiri placute legate de familie?...si apoi le dai nr. lor de telefon...

14. irina250977

irina250977 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna tuturor,
    va cer ajutorul in numele unei prietene de a le mele care este in Uk de un an de zile. Printr-o agentie de intermedieri si-a gasit un job ca aupair, agentia cu familia unde lucreaza au ajutat-o si i-au facut card, pe 21 mai se implineste un an si are de aplicat pt. blue card...problema ca acum familia nu vrea sa-i mai dea scrisoare care sa confirme ca a lucrat la ei un an de zile. mentionez ca agentia i-a trimis deja o scrisoare care confirma statutul ei si ca a lucrat la familie un an de zile fara intrerupere. Acum vreau sa va intreb daca credeti ca are nevoie si de scrisoare de la famile sau este ok. numai cea de la agentia de aupair.
    S-a confruntat cineva cu aceasta situatie?ma puteti lamuri sa o ajutam sa-si rezolva problema?Subiectul au apir nu e de interes pt. mine din acest motiv sincer nu am cautat pe forum prea mult sa vad ce au postat ceilalti, dar din cele citite pe site-ul de la home office am inteles ca are de completat formularul BR1, sunt putin confuza pt. ca cineva a sfatuit-o sa completeze BR3. Va rog sa ma contraziceti daca gresesc...
    thanks, irina

15. bivo

bivo New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Irina...din cate stiu pe cardul acela roz de au pair este trecuta familia la care a lucrat au pair...pt a aplica pt un Registration Certificate without restriction ( blue card ) va trebui sa aibe scrisoare de la familie la care a lucrat ca si au pair in care sa se confirme perioada de 12 luni incepand cu data de eliberare a cardului roz...trebuie sa convinga familia sa-i dea scrisoare de ce nu ? in definitiv ei vor trebui sa confirme ca a fost angajata ca si au pair pt ei in pe toata durata celor 12 luni...e posibil ca un ofiter de la imigratie sa ii sune sau sa le scrie lor pt confirmare atata tot...sa le zica la familie ca nu au de platit nimic ...

16. gitanajade

gitanajade New Member

Trophy Points:
    0
    helo
    am si eu niste intrebari?
    1. sunt self employed si vreau blue card. se poate obtine sau nu?
    2. daca sunt au-pair, dupa 12 luni pot sa aplic pentru blue card?
    multumesc

17. ella36

ella36 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna, Gitanajade!

Ca self-employed nu poti aplica pentru blue card, intrucat iti trebuie vechime de 12 luni ca angajat (employee).

Ca au pair, dupa 12 luni, poti aplica - gasesti pe topic experiente si informatii de la cei care au fost/sunt au pair si aplica.

Numai bine.

18. gitanajade

gitanajade New Member

Trophy Points:
    0
    ok. dar care e varsta minima ca si au-pair.ca am citit referitor la asta ceva...si nu mi-a placut. nu mai sunt la prima tinerete.

si mai am o intrebare: sunt au-pair dar nu am venit printr-o agentie, nici nu am viza (deoarece sunt de cateva luni aici) si nu am nici un contract cu aceasta familie. e ok? pot sa plaic pentru blue card dupa 12 luni?

de cand se considera 12 luni? de cand am inceput sa lucrez sau de cand am acel card al au-pair-ilor?
    merci mult

19. melissalisza

melissalisza New Member

Trophy Points:
    0
    Buna, cred ca ai vrut sa zici vasta maxima,cel putin asa am dedus eu, pai maxim trebuie sa ai 27 de ani.Din pacate am vazut ca tu ai 29 deci nu cred ca ar mai fi sanse sa iei blue cardul ca aupair .
    Referitor la anul de au-pair,acesta se considera incepand cu data care este tiparita pe purple card(cardul au-pair-ilor cum l-ai numit tu). deci nu conteaza daca tu ai lucrat la familie cu 2 luni inainte sa iei purple cardu, se i-a in considerare dupa data care este tiparita pe el,calculezi un an si ala e..

20. gitanajade

gitanajade New Member

Trophy Points:
    0
    multumesc de ajutor
    asta e
    incerc altfel
    gracias

Share This Page