10.5 C
London
Wednesday, September 22, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

BLUE CARD as an AU PAIR !

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by policeofficer, Jul 30, 2007.

1. bivo

bivo New Member

Trophy Points:
    0
    Ma mir cum de nu ne lamureste P.O. atotstiutor de lumea au pair...P.O. tu afirmai in diverse postari ca stii tot despre au pairi de parca ai lucra la Home Office...atunci cum iti explici ca un baiat de pe forum a luat card de au pair la 28 de ani ?! si sa stii ca te-am prins cu minciuna la faza cu prietenul care a luat card din Glasgow...nu se elibereaza decat in Sheffild si in Croydon...(informatie verificata 100 % , si niciodata nu s-a eliberat in alta parte decat Sheffield/Croydon) daca chiar a luat card din Glasgow roaga-l te rog sa-i faca un scan la el sa vedem si noi cu ochii nostrii ca la issued place scrie GLASGOW si nu Sheffild sau Croydon...

2. melissalisza

melissalisza New Member

Trophy Points:
    0
  3. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    Dan .... nu mai raspund la provocari ca nu are rost. Cat despre aplicatiile in Glasgow, s-au facut, acum se fac numai in Croydon. S-au facut numai 1 luna mi se pare, iar apoi li s-a nazarit lor sa schimbe numai in Croydon. Nu cred ca trebuie sa scanez .. sialte prostii... nu am nimic de demonstrat ... eu doar am vrut sa ajut, asa cum te-am ajutat si pe tine daca iti amintesti la inceput cand nu stiai mai nimic. Eu dau doar sfaturi, de fiecare data cand cineva m-a intrebat nr de telefon de la Home Office l-am dat, si daca s-a vrut o verificare la informatiile date de mine, se putea da un telefon la Home Office.
    Am incercat de fiecare data sa ajut cand am stiu si am putut, am gresit si eu ca si altii ca sunt om. Asta nu inseamna ca trebuie sama iei peste picior si sa imi zici la misto Ma mir cum de nu ne lamureste P.O. atotstiutor de lumea au pair...P.O. tu afirmai in diverse postari ca stii tot despre au pairi de parca ai lucra la Home Office. Oricum, le iau ca pe un multumesc pentru sfaturile pe care ti le-am dat -cmon-

Cel care a luat card de au pair la 28 de ani, bravo lui. Mai este o fata pe forum care a luat card de au pair la 28 de ani. Legea zice clar ca e pana la 27....daca ei dau si la 28, dau ca is ei nebuni, asa cum ii stim noi pe cei de la Home Office.

Daca tot zici ca stii asa de au pair, de ce ai luat de vreo 2 ori respingere la card de au pair, cum de nu stiai ca nu ai voie sa aplici ca si au pair la familie care a cerut azil, cum de nu ai stiut ca nu primesti card de au pair prin aplicare in persoana la Croydon... etc.

In fine .... te las pe tine pe topicul asta ca sa indrumi lumea ca vad ca esti informat -eyebrows2-

Cat despre intrebarea ta de mai sus "de ce sa trimiti bank statement", trimite DOAR CINE VREA dar nu e obligatoriu. Dar asta este un proof of address. Pe acel bank statement, scrie adresa ta + un bill de la familie => demonstrezi ca stai la acea adresa.

4. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    Uite colegule textul de lege unde scrie :
    "Eligibility

This page explains the eligibility requirements you need to meet if you want to come to the United Kingdom to work as an au pair.

In order to come to the United Kingdom as an au pair you must:

be single;
    have no dependants;
    be aged between 17 and 27;
    plan to stay in the United Kingdom as an au pair for no more than two years;
    be able to maintain and accommodate yourself without claiming public funds; "

Ce zice acolo? 27 sau 28? Asa ca, daca ai nelamuriri, nu ma intreba pe mine de ce a primit ala de 28 .... suna-i pe cei de la Home Office si intreaba acolo. Ca ei elibereaza actele. Eu candam raspuns de fiecare data, am raspuns cu textul legii in fata. Cei de la Hom Office is niste ... ca sa nu le zic cum ... legea vorbeste.

Ai aici link-ul oficial ca sa te convingi singur !

http://ukba.homeoffice.gov.uk/workingin ... igibility/

5. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    Bivo p.s de ce te-ai complicat tu cu hartii de la banca nu am inteles...si daca tata imi trimite lunar in cont £200 care-i problema HO-ului zau ca nu inteleg...:))

Tu crezi ca pe cei de la Home Office ii intereseaza cati bani ai tu in cont ca si aupair? Am explicat mai sus de ce cer si Bank Statement la unii, nu la toti. este o dovada in plus ca tu stai la acea adresa. Unde iti trimit cei de la Banca lunr Bank Statement, la adresa unde locuiesti nu? (asta daca nu ai setat ca sa primesti numai pe internet banking). Asa ca, bank statement cu numele tau pe el + adresa la care sustii ca stai, + scrisoarea de la familia gazda, unde e scrisoare, sus in dreapta familia scrie si adresa,+ cei de la Home Office mai pot cere si un Bill de la acea adresa, Bill pe numele proprietarilor casei => numele tau cu adresa de la Bank statement + adresa si numele familiei din scrisoarea pentru home office + adresa de pe Bill ... se cheama PROOF OF ADDRESS. Nu este necesar, dar decat sa fii amanat pe motive tampite de cei de la Home Office, e bine de trimis daca tot ai. la fel cum e bine de trimis daca este un xerox la UK driving licence pe acea adresa, este tot proof of address.

Sunt cei dela Home Office nebuni, dupa cum stim, dar, chestiai cu bank statement, nu prea vad ceva iesit din comun. Oricum, chestia asta e relativ noua, crca cateva luni cred. Deoarece eu nu am avut problema cu ei din pct asta de vedere.

6. ladyinred

ladyinred New Member

Trophy Points:
    0
    E adevarat ce spui, Police-Officer, ca nu se dau carduri pentru au-pairi in persoana in Croydon? :( eu am programarea pentru card la inceputul lunii iunie -pullhair- ullhair-

7. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    Nu e la toti la fel Ladyinred .. dar cateodata mai gasesc ei nod in papura si sa iti zica ca mai vor acte aditionale pentru aplicatia de au pair, si te pun sa ca trimiti actele prin posta. Dar, daca ai deja programare facuta, eu zic dupa parerea mea ca sa mergi, ca nu ai nimic de pierdut. Daca Doamne fereste te resping, o sa iti zica ce mai vor in plus dela tine, si o sa iti zica ca sa trimiti actele prin posta.

Dar repet: se poate primi si atunci pe loc ... totul depinde de cum
    s-a "trezit" ofiterul de la emigrari care o sa aibe cazul tau in acea dimineata. Dar daca Doamne fereste te resping, sa nu te sperii. O sa iti zica ca mai vor de la tine, si o sa aplici prin posta.

Eu iti zic de pe acum Succes, si sa nu fii speriata ... is oameni si cei de la Home Office ca si noi, numai ca ei sunt putin mai prosti, cu ceva neuroni lipsa.

-handlaugh- andlaugh- Succes !

8. ladyinred

ladyinred New Member

Trophy Points:
    0
    eu o sa fiu blindata pana in dinti cu de toate... incepand cu formular, poze, pasaport, scrisoare de la fam, o scrisoare de la spital de ex sau de la GP pe numele meu la adresa de aici de la fam, bill de la fam, contract si chiar si payslip. am noroc de doamna la care lucrez ca e contabila si a zis ca imi face si contract si pay-slip daca e nevoie... aaaa o sa printez si legea si chiar si pagina unde spune ca se dau carduri in persoana in Croydon pentru BR1. altceva.... chiar nu stiu ce ar putea sa imi ceara. stiu ca o sa fiu ok pana la urma... e doar o chestiune de timp
    ps multumesc de incurajari, chiar am nevoie mai ales cand aud cum sunt unii tratati la interviu -stunned- tunned- -kiss- iss-

9. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    Pai daca esti inscrisa la GP, sa iei cu tine cardul ala de la NHS in original. Cat despre contract ar fi bin sa il ai ... cat si un bill de la ei. Asta ca sa fii pregatita. E posibil sa nu iti trebuiasca, dar vb aia ... paza buna trece primejdia rea.

Mult succes !

10. bivo

bivo New Member

Trophy Points:
    0
    1.P.O.nu am vrut sa te atac nicidecum...stii bine ca m-ai ajutat enorm de mult in multe situatii...numai ca mie asa mi s-a spus niciodata nu s-au procesat BR-uri in alt loc inafara de Sheffield si Croydon...in fine nu mai conteaza.
    2.Eu unul cand am fost in Croydon nu am fost "respins" nu mi-a dat raspuns oficial , negru pe alb , ci mai nou dobitocii cer mai multe acte aditionale pt a fi siguri ca eu chiar voi lucra au pair si nu intentionez sa fac cardul doar asa la anul sa iau blue...nenea de la ghiseu mi-a explicat ca au niste reguli ce tin de politica interna a HO , ca au prins niste au pairi cu ceva treburi necurate , ca o scrisoare simpla si formala cu adresa de UK pe ea si nr de tel o poate face oricine...si mi-au cerut copie dupa pasaportul unui membru al familiei , 2 bill-uri pe numele lor sa vada adresa sau bank statement.eu nu le-am avut pt ca pe BR3 nu se specifica de asa ceva...intr-un final am trimis prin posta ca si programariile dureaza destul de mult.
    3.eu la prima familie nu am avut de unde stiu ca aia avea azil in UK si tocmai de aceea am luat refuz.Nu scria pe fata ei "AM AZIL POLITIC IN UK" a fost nesimtita intr-un fel ca putea sa imi zica de la inceput dar a mers pe premisa ca aplicatia mea nu va fi afectata din pricina statutului ei , si nici nu avea chef sa plec ...

11. Oana

Oana New Member

Trophy Points:
    0
    A fost o prietena ieri in Croydon pt yellow card (self-employed)si nu i-au facut nici un card,i-au spus sa faca aplicatia prin posta pe motiv ca acele multe acte(dovezi) de self-employed sunt mai greu de verificat si dureaza cam o saptamana pana dau ei telefoane,etc....
    Intrebarea mea ar fi : fata asta si-a facut appointment inca de la inceputul lui martie...de ce nu i-au spus la telefon "doamna nu veniti ca noi nu verificam actele,dureaza mult,trimiteti prin posta aplicatia" ??????
    De ce sa te puna sa astepti o luna,uneori poate mai mult,sa faci un drum cu masina/trenul care costa bani si de fapt sa te intoarca acasa fara sa te ajute cu nimic???????????

12. bivo

bivo New Member

Trophy Points:
    0
    1.Oana_bebelusha stai linistita asa gandesc cei din Croydon...eu pana sa merg la interviu am dat de o tanti vai de capul ei se uita la BR3 ca la felul 13 de parca nu mai vazuse asa ceva in viata ei...nici macar nu stia ce e cu aplicatia BR...a trebuit sa astept vreo 10 minute sa mai intrebe ea pe altii ce si cum. -explain- xplain-
    2.Ei ce zic ca daca sunt colegutii in Sheffield de ce sa se mai oboseasca sa lucreze ei pe cazuri de BR-uri ?! e prea mare deranjul si uita asa gasesc n motive sa trimiti via posta... -handsrubb2- andsrubb2-
    3.si eu am tras un frig in dimineata aia ca aveam programare la 9 fi si imi era teama sa nu intarzii , ori sa aibe intarzieri trenurile...asta e ...

13. catalin_bejenaru

catalin_bejenaru New Member

Trophy Points:
    0
    Am fost si eu in Croydon la interviu pt au pair (am avut noroc pt ca m-au programat a 2-a zi) si ca si pe multi de aici m-au "refuzat" pentru ca pe acea scrisoare nu era trecut numarul de telefon al familiei... -handlaugh- andlaugh-
    nu observasem chestia asta, oricum pe langa actele cerute de ie m-am inarmat si cu bill de la familie (multumesc celor de pe acest forum ).
    Mi-au spus sa ma reprogramez sau sa le trimit prin posta si a doua zi le-am trimis prin postaakum astept.... -sad2- ad2- raspunsul prin posta.
    Si inca o chestie mi-au spus sa le trimit un proof od language school ...unde urmeaza sa fac cursuri sau unde fac deja cursuri de aprofundare a limbii.... -scratch- cratch-

14. tess

tess New Member

Trophy Points:
    0
    Dragii mei eu in iulie fac anul dar deja incep sa ma crizez mai ales ca eu trebuie neaparat sa iau blue din prima ca familia mea emigreaza in australia in septembrie si o sa fie cam greu sa dau de ei pe acolo daca imi cer alte acte care nu le pot face rost.
    Daca se poate cine merge la Croydon sa posteze in continuare ce s-a cerut in plus sa stim sa le luam cu noi...just in case.desi se pare ca sunt hotarati sa ne plimbe pe drumuri. Oricum o sa incerc sa si sun la Home Office sa vad ce mai zic nou -scratch- cratch-
    take care si rabdare cat se poate!!!

15. Oana

Oana New Member

Trophy Points:
    0
    Eu una as recomanda tuturor sa trimita aplicatiile prin posta,tot atat dureaza ateptarea si macar stiti sigur ca va vine un raspuns.In cazul in care mai au nevoie de alte dovezi va trimit ei scrisoare si trebuie sa le trimiteti actele intr-un anumit nr de zile.Nu mai pierdeti timpul cu Croydon ca sunati azi,va programeaza peste vreo luna-doua si dupa aia cand vine ziua interviului va trimit acasa ca sa trimiteti actele prin posta ceea ce inseamna inca 6-8 saptamani.Mai bine trimiteti din start prin posta va scutiti de asteptare.

16. melissalisza

melissalisza New Member

Trophy Points:
    0
    Am sunat din nou la H.O ,doar ca sa mai verific inca odata ce acte trebuie sa trimit cand aplic ptr blue card...ptr ca nu gasisem nicaieri pe BR1 la acte sa iti spuna ca trebuie sa trimiti si purple card care l-ai avut timp de un an. Mi s-a spus ca nu e obligatoriu sa il trimit,dar daca il trimit va ajuta la " o procesare mai rapida" a aplicatiei. Cat despre alte dovezi, ma gandeam sa trimit asa de la mine the NHS medical card, ca bank statement,de unde asa ceva? ce banii de au-pair sunt bani de pusi in cont?:)) sa fim seriosi...

17. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    Subscriu cele zise de Oana. Si eu sunt tot de aceeasi parere. Am observatca in ultimul timp, cand se fac programari, de exemplu daca suni azi, te programeaza cam in 3-4 saptamani. Si pe langa ca astepti atat, se mai pierde si timpul pe acolo,poate altii vin de la distante, deci si banuti de transport, ca la sfarsitul zilei sa ti se dea si raspuns pe un motiv numai de ei inventat. Eu, dupa parerea mea, cam 90% daca nu mai mult dis respingerele ce se dau in Croydon, la aplicatiile in persoana sunt pe motive "nebune" ca sa nu folosesc un cuvant urat, deoarece eu cred ca toti care merg si aplica in persoana, se duc inarmati pana in dinti cu acte, ca sa nu aiba ce reprosa baietii de la Home Office. Au pitici pe creieri astia ofiterii astia.
    De asta cred ca e mai bine, asa cum a zis si Oana, ca sa faceti aplicatia prin posta. Desi si prin posta mai fac ei exces de zel, dar mai rar raportat cu aplicatiile in persoana.

melissalisza

NHS card este foarte bun, deoarece pe el este trecut numele tau + adresa. Daca o sa poti sa trimiti si un bill al familiei unde stai, asa o sa confrunte cei de la Home Office adresa de la scrisoarea de la familie si cu adresa de pe bill`ul tot de la familie si vor vedea ca este aceeasi adresa ca si adresa de pe cardul tau de la NHS. REPET !!! Acestea sunt documente aditionale, ei nu iti zic ca sa le trimiti. Dar tu daca le ai, ai face bine sa le trimiti, ca sa fi tu cu inima impacata ca ai trimis tot, sa aibe acolo ei dovezi, acte, tot ce le trebuie ca sa nu iti gaseasca motiv de respingere.

Mult succes !

18. ladyinred

ladyinred New Member

Trophy Points:
    0
    eu voi merge la interviu pentru ca mi-au acceptat programarea inainte de a implini 1 an. am interviul la o zi dupa implinirea unui an de au-pair. poate voi avea noroc... in caz ca o sa-mi gaseasca motiv de refuz voi trimite a doua zi prin posta si sper ca macar asa sa-l obtin. va mutumesc de incurajari si sper ca toata lume sa intre in posesia cardului fara prea multe probleme -kiss- iss-

19. tess

tess New Member

Trophy Points:
    0
    sal ladyinredpoti sa-mi spui in ce data mergi la interviusi daca au zis ceva legat de faptul ca nu ai avut un an implinit cand ai sunat pt programare?
    ms mult si bafta!!!

20. ladyinred

ladyinred New Member

Trophy Points:
    0
    eu am interviul pe 6 iunie si am sunat acum o luna pentru ca stiam ca te programeaza dupa 3 saptamani cel putin din momentul in care suni. faptul ca am sunat mai devreme mi-a dat posibilitatea de a alege data si ora, deci am ales imediat dupa implinirea unui an. cand am sunat nu am stiut ca nu fac programari inainte, iar persoana care a raspuns la telefon nu a avut nici cea mai mica obiectie

Share This Page