11.3 C
London
Saturday, June 06, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

BLUE CARD as an AU PAIR !

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by policeofficer, Jul 30, 2007.

1. joynie

joynie New Member

Trophy Points:
    0
    Buna

am si eu o intrebare pentru cei care au aplicat deja pentru BLUE CARD dupa un an de "au pair work".
    Scrisoarea pe care trebuie sa o dea familia ce trebuie sa contina? este necesar sa fie semnata in original sau poate sa fie scanata sau trimisa prin fax?Banuiesc ca trebuie sa contina si adresa de contact a familiei si un nr de telefon.
    La aceasta scrisoare...trebuie sa mai anexez si pasaportul (eu am fost au pair cu viza :) din ian 2006 pna in martie 2007).Altceva trebuie sa mai adaug? (in afara de acel formular completat ,desigur...).

Multumesc mult

2. rbk

rbk New Member

Trophy Points:
    0
    Felicitari pentru Blue-Card!
    Sa nu generalizam! Nici in privinta lui P.O nici a H.O...
    Stim cu totii ca P.O a ajutat pe multi, a dat multe sfaturi bune, cum s-a priceput...O fi facut si el greseli...Cat despre H.O tu ai avut o experienta placuta cu ei (felicitari!), dar sunt multi altii (including me) care au primit niste raspunsuri total idioate si departe de adevar de la H.O.
    Oricum ideea este ca fiecare sa sintetizeze informatia din acest site si sa aleaga ce crede ca este bine si corect. Aici primesti sfaturi si citesti opiniile membrilor. Este la latitudinea ficaruia ce si cum va face.

3. bluestoneuk

bluestoneuk New Member

Trophy Points:
    0
    Salutari la toti cei ce citesc acest topic!M-am programat la HO pt blue card in croydon pe 21 aprilie.Programarea am facut-o destul de usor acum 2 saptamani.Legal anul de munca ca aupair il fac pe 3 april.Am iesit insa din Uk de 3 ori in acest timp iar ca zile libere adunate cred ca am la 35-36 in total cu tot cu weekend-uri si am si eu emotii in aceasta privinta,sper sa nu fie o piedica ca altfel degeaba am mai stat un an aici in asteptarea acelui card Daca ati observat pe noile formulare BR1 nu mai trebuie sa scrii ultima data cand ai intrat in Uk,ceea ce mi se pare ca e mai bine.M-am programat si pt NINO pe 10 april cu toate ca nu prea am cu ce dovedi ca sa il iau dar ma risc ca ard de nerabdare sa muncesc si eu ca oamenii ca m-am saturat de atata sclavie de aupair.Nu stiu cat de mari sunt piedicile la Ho si cat de amanuntit cauta ei fiecare informatie.Cand am aplicat pt cardul de aupair nu speram ca am sa il iau deoarece am mai fost si inainte in Uk si m-au deportat in Rom dupa 3 ani de munca ilegal si cu toate astea nu am avut probleme.Am fost retinuta insa de 2 ori la intrarea in Anglia pt verificari amanuntite dar avand totusi statutul de aupair nu mi-au zis nimic decat ca am facut verificarile,esti libera sa pleci.Nu a sunat la familie insa sa vada daca lucrez sau nu pt ei.Deci au modul lor de a verifica.Acum nu stiu ce sa cred,daca verifica sau nu cate zile e fiecare plecat si cate a stat aici.Oricum parerea mea este ca ei se bazeaza mai mult pe cele declarate de fiecare,sper sa nu ma insel.
    Dupa ce am sa ma confrunt personal cu ei pe 21 aprilie am sa va spun cum a fost .
    Pana atunci va doresc multa bafta la toti si va recomand sa nu mai asteptati aplicatia prin posta cu saptamanile atata timp cat se poate rezolva totul intr-o singura zi.

4. prioteasasilviuadrian

prioteasasilviuadrian New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Pe Teacher & Restaurant Assistant Manager
    Ca sa ai probleme trebuei sa ai pauza mai mare de 30 de zile in acte, adica sa reiasa ca tu teai mutat la alt employer si pina tia iesit alt act ai depsit 30 de zile.Nu are nici o legatura de cate ori ai iesit tu,
    Eu am schimbat 3 familii, am iesit de mutle ori din tara ....etc...
    bafta

5. fantasy dew

fantasy dew New Member

Trophy Points:
    0
    Salut!
    Am lucrat ca Aupair timp de un an in Uk si vreau sa depun actele pt a obtine Registration Certificate. Imi puteti spune ce acte imi trebuie? am incercat sa sun la HO din Sheffield dar nu reusesc sa vb cu nimeni...
    Multumesc anticipat.

6. bivo

bivo New Member

Trophy Points:
    0
    Fantasy ...e simpla treaba sau cel putin asa pare :D ca si au pair pt blue card ai de trimis asa BR1 completat corect , pasaportul sau ID-ul , 2 poze tip pasaport , scrisoare de la host family din care sa reiasca perioada de 12 luni , incepand cu data inscrisa pe cardul tau de au pair...ai 2 variante :
    1.Trimiti prin posta in Sheffield la Border & Immigration Agency ai adresa pe formular , astepti cam 8-10 sapt si iti vine cardul...recomand sa trimiti cele necesare prin Special Delivery Recored nu de alta dar e mai sigur £4,75 :p
    2.mergi personal in Croydon la Home Office dupa ce iti face o programare in prealabil sunand la nr lor de tel ...dar acum si programarea dureaza cam o luna , o luna si ceva pana sa o obtii...

Sper ca te-am lamurit...si multa bafta ! Toate cele bune , Bivo -staycool- taycool-

7. fantasy dew

fantasy dew New Member

Trophy Points:
    0
    Bivo, multumesc pt raspuns... Nu ma asteptam la o perioada de 8-10 sapt dar probabil ca au de rezolvat foarte multe cereri.
    Numai bine!

8. Anonymous

Anonymous Guest

intrebare intrebatoare

care i mersul daca trimiti dosarul pt blue card la centrul din croydon????

ti l rezolva acolo sau ti l trmite in sheffield????#

bye bye thax

9. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    Nu ai voie sa trimiti dosarul la Croydon. Pe formular scrie clar ca trebuie trimis la Sheffield.

10. ladyinred

ladyinred New Member

Trophy Points:
    0
    a obtinut cineva blue cardul dupa 1 an de au-pair la Croydon prin interviu? am programare la inceputul lunii viitoare si as vrea sa stiu la ce ar trebui sa ma astept.
    va multumesc. -kiss- iss-

11. bluestoneuk

bluestoneuk New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare la toti!Am fost ieri in Croydon sa aplic pt bluecard dupa un an de aupair.Am avut tot ce era necesar dar ei voiau mai mult.Prima oara mi-a verificat actele jos o tipa si mi-a zis ca nu am dreptul sa aplic la ei ca nu se ocupa cu asa ceva ci sa trimit prin posta.I-am explicat ca am facut programarea dinainte si daca nu aveam voie nu mi-o faceau.Am iesit inebunita,am stat 2 momente afara si m-am gandit sa caut legile ce le aveam cu mine in dosar si am gasit exact un text in care spunea ca cu BR1 pot aplica in persoana,am venit iar la usa si am zis ca sa verifice cineva bine ca e o confuzie destul de mare intre lege si ceea ce spun ei.A venit seful lor ,mi-a luat hartia care le-am aratat-o si s-a dus sa verifice bine apoi m-a lasat sa intru si sa merg la aceeasi persoana care m-a respins.Acea persoana mi-a zis ca a crezut ca vreau sa aplic pt rezidenta permanenta si nu si-a dat seama.Cu toate ca i-am dat sa citeasca formularul,cardul de aupair ...etc.Nici nu s-a uitat la ele.Mi-a pus valid si am mers mai departe sus la et2 unde aveam interviul.Acolo alt tampit,mi-a cerut payslipuri sa dovedesc,am zis ca aupair inseamna bani de buzunar si atunci el mi-a zis ca sa vada de la banca ....i-am dat hartiile de la banca(greseala fatala din partea mea)S-a uitat pe ele si a sunat seful sa-l intrebe ce salar mi-a dat el ca am mai multi intrati decat declar eu...banii ce-ai aveam in plus mii dadea prietenul meu din cand in cand,si se vedea clar ca era depunere de CEC .
    A stat si a inceput sa scrie in calc acolo nu stiu ce si apoi mi-a zis ca are o problema tehnica cu calculaorul si nu poate sa continue aplicatia si sa trimit prin posta.I-am cerut o alta programare si nu a vrut .A zis ca tot prin posta.RASISTIIIIIIIIIII!!!!!!!!!!!!!NU AU VRUT PT CA LE-AM ARATAT LEGEA SI I-AM RECLAMAT LA SEFUL LOR MAI MARE.Era aproape 15 la amiaza ,de dimineata pe acolo nu am mai avut putere sa ma intorc iar la ala de dimineata care m-a primit inapoi.Azi am incercat sa fac o alta programare si abia in iunie au locuri.Urmeza sa sune seful sa-i reclame si el pt ca l-a luat pe el la intrebari de contul meu bancar ceea ce era strict si confidential si nimeni nu are voie sa te intrebe de asa ceva,dar eu nu am stiut si pt faptul ca si-au batut joc de mine si nu m-au reprogramat de acolo daca aveau calculat defect.Data viitoare am sa ma inarmez bine,insa e rau ca a trebuit sa trec printr-o asemenea experienta neplacuta.

12. melissalisza

melissalisza New Member

Trophy Points:
    0
    Buna , si eu am vrut sa merg la Home Office-ul de la Croydon sa aplic ptr Blue Card si cand am sunat saptamana trecuta sa imi fac programare mi-au spus ca ei acum fac programarile ptr 29 mai -11 iunie ( asta ptr cei care aplica cu Br1, poate ptr cei care aplica cu alte formulare exista programari si mai devreme ). Asa ca dezamagita, am intrebat cat dureza daca trimit prin posta in Sheffield, mi s-a spus tot acelasi lucru care il stie toata lumea, 4-6 saptamani , asadar, tot acelasi drac este, mai bine trimit prin posta si scap si de cearta cu incompetentii de acolo de la Croydon. Plus ca mi s-a spus ca nu pot sa imi fac programare daca nu am implinit anul de au-pair, ptr ca te verifica,deci nu poti sa zici ca suni inainte cu o luna sa faci un an si sa poti sa iti faci programare. Asadar..Multa Rabdare ..:(

13. bivo

bivo New Member

Trophy Points:
    0
    Pffiiuuu pai daca ar dura numai 4-6 saptamani cum zici tu ar fi minune...aici te contrazic cam la 10 sapt sa te astepti acum....mie cand am sunat ultima oara asa mi-au zis ca se asteapta cam 10 sapt maxim 14 ca au multe BR-uri de procesat...Toate cele bune , Bivo

14. melissalisza

melissalisza New Member

Trophy Points:
    0
    mai,ce pot sa zic, acum fiecare isi are "norocul" lui cand suna la H.O. depinde de ce incompetenti dai la telefon:)) , cei cu care am vb eu sapt trecuta mi-au spus 4-6 saptamani, nu ma face sa imi pierd speranta, 10 saptamani sunt prea mult...lasa-ma sa cred ca sunt maxim 6 sapt...sa ma simt si eu mai bine:)

15. Oana

Oana New Member

Trophy Points:
    0
    Stai linistita ca nu dureaza chiar atat daca ai toate actele ok,cei cu probleme sau neclaritati poate asteapta mai mult,dar nu e chiar asa,avem tendinta sa mai si exageram cateodata.Eu una n-am auzit pe nimeni sa spuna ca a durat 14 saptamani.
    Eu personal am facut aplicatie pt yellow si mi-a venit cam in 6 sapt iar pt purple ca au-pair (am facut aplicatia pt cineva pe adresa mea) a durat fix o luna si cateva zile.Asa ca....tu trimite si ai rabdare ca toate se rezolva mai devreme sau mai tarziu.

Pupici.

16. radudb

radudb New Member

Trophy Points:
    0
    Chiar nimeni nu a reusit sa obtina blue cardul ca au-pair mergand in Croydon?

17. bluestoneuk

bluestoneuk New Member

Trophy Points:
    0
    Am sunat ieri la Ho din nou sa mai fac alta programare in Croydon si mi s-a zis ca in iunie abia e mai liber,asa ca le-am trimis prin posta dupa esecul de luni ce l-am avut in Croydon cu incompetenta lor si apoi cu defectiunile tehnice de calculator(e si asta un mod de a ne trimite acasa mai frumos decat sa zica ca nu vreau)Ma cam sperie cat de rasisti au devenit cu noi romanii si cat ne poarta pe drumuri.Sper ca macar cineva sa aiba noroc in Croydon,nota:nu dati detaliile voastre de la banca daca vi le cer ca nu au nici un drept la asa ceva,aupair-ul este platit doar cu bani de buzunar si nici nu are nev de cont bancar ....
    Programarea se face si inainte de a face un an de aupair ,asa am facut eu cu o luna inainte dar la ce folos daca pana la urma nu am avut succes?

18. bivo

bivo New Member

Trophy Points:
    0
    Bluestone ai trimis BR1 versiunea 3/2008 ?! nu de alta dar acolo cica zice sa trimiti si pay slip si contractul de la angajator...in caz de au pair e suficienta numai scrisoarea de la familie si cardul purple ?! ca nu stie niciodata cu nebunii de la HO ...in caz de au pair nu ai cum sa primesti payslip , si contract nu zice nicaieri ca esti obligat sa il inchei cu familia...deci...sper sa iei cardul :X , toate cele bune , Bivo p.s de ce te-ai complicat tu cu hartii de la banca nu am inteles...si daca tata imi trimite lunar in cont £200 care-i problema HO-ului zau ca nu inteleg...:))

19. melissalisza

melissalisza New Member

Trophy Points:
    0
    hai ca ma faceti confuse.com.eu am completat Br1 (ptr blue card) versiunea 03/2008. are ceva? sa imi zica si mie cineva ca eu maine trimit actele..pls...

20. bivo

bivo New Member

Trophy Points:
    0
    Bine ai venit in lumea confused.com :)) pai nu are nimic...numai ca nu stiu exact daca trebuie sa trimiti si payslip si contract de la angajator ...tu ce trimiti de fapt ?! BR1 + PURPLE CARD + 2 POZE cu numele pe spate + Scrisoare de la familie in care esti acoperita 12 luni de la data emiterii cardului de au pair = BLUE CARD...cam asa cred eu ca ai de trimis :D ...

Share This Page