9.6 C
London
Friday, April 10, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

BLUE CARD as an AU PAIR !

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by policeofficer, Jul 30, 2007.

1. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare la toti si la toate !

Am vazut ca s-a mai dezbatut acest subiect, dar nu am gasit un raspuns, tot ce am gasit era evaziv. Sunt Au Pair in UK cu VIZA de Au Pair din Octombrie 2006, avand stampila de la Immigrations pe viza de Au Pair pe data de 24 Oct.

Stiu ca pt a obtine Blue Cardul trebuie sa am 12 luni muncite legal, fara o pauza mai mare de 30 de zile. Eu am facut aceasta pauza mai mare din pacate de 30 de zile din motive obientive, iar acum am o nedumerire: oare se face verificare a intrarilor sau iesirilor din UK? Ma gandesc ca nimeni nu este idiot ca sa declare ca a facut acest GAP de 30 de zile....si totusi, daca ei zic ca nu ai voie, ma gandesc ca se face aceasta verificaremai este cineva in aceesi situatie ca si mine?!

Astept pareri, opinii...

Chears

2. spin

spin New Member

Trophy Points:
    0
    Nu ai decat sa incerci si sa vezi daca merge sau nu. Nu te costa decat valoarea unui timbru.

Noroc mult!

PS: Daca merge, sa ne spui si noua -wave-

3. joliejulie

joliejulie New Member

Trophy Points:
    0
    S-ar putea sa coste putin mai mult decat un timbrupoate nu te costa pe tine ca aupair, dar pe familia care minte pentru tine,da ....se face si puscarie pt asa ceva... (iti trebuie scrisoare de la familie care sa comfirme cum ca ai stat cu ei 12 luni neintrerupte)...
    si eu sunt in aceasi situatiesi nu e chiar asa simplu....sau poate sunt paranoici astia ai meiparanoici sau nu....se pare ca refuza sa mi semneze scrisoarea , pt simplul fapt ca nu este legal....iar daca verifica...vor avea mari probleme...

mai e varianta sa semnezi tu in locul lor....dar deja intri la falsificari de documnte...cee ce e foarte grav....
    ...eu una ,renunt la ideea de blue card....voi aplica pt SE, imediat ce mi expira viza de aupair

numai bine

j

4. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0

Offff Juliimi pare atat de rau pt tine...oricum eu am viza de au pair valabila pana in Spt 2008, deci mana o pun pe [:)] mai devreme sau mai tarziu, problema este ca m`am saturat de asa ceva....de AU PAIR...mi`a iasit pe ochi....sincer iti zic....eu am sa vad ce am sa fac...am sa cantaresc bine...si ...am sa iau o decizie....multumesc mult la toti pt sfaturi..

5. Anonymous

Anonymous Guest

Cred ca trebuie recitit din nou acel topic despre cum se obtine un Blue Card ca si Au - Pair...

..Asa cum explicam si acolo, NU trebuie sa complicati atat de mult lucrurile...

...cred ca doar una la 1.000 de familii (daca si aia) se intereseaza profund despre legile ptr. noii veniti in UE...si de aceea, la familie nu trebuie sa ii explicatii prea multe si sa ii dati de gandit ...ii de ajuns sa scrie un rand (ca in exemplul dat de mine -vezi topic) cum ca Gheorghe Ion o fost Au Pair din data de X pana in data de Y . ATAT!!!...

...si nu ii mai spuneti toate "tampeniile"...ca si normal ca or sa creada ca vreti sa faceti misculatzii pe spatele lor!!!...orice intrebare va pune ii spuneti ca voi trebuie sa demonstrati ca ati fost Au -Pair de la data de... pana la data de...dar in scris...ca pe ochi frumosi nu va crede nimeni iar Viza solo nu Demonstreaza asta (adik, ca ati si lucrat ca Au -Pair)...si esentialul: ca NU trebuie sa plateasca nimic...doar sa confirme ca ati lucrat...

...iar daca unul mai rasarit spune(mai rar):...paaaai tu nu ai lucrat vreo 40 de zile...ii spui ca pe Home Office ii intereseaza cand ai inceput si cand ai terminat ca sa fie in concordantza cu viza...si tot asa...

...cu cat ii dati mai multe detalii si mai mare importantza cu atat complicati lucrurile...etc...

...faceti ca totul sa para doar o SIMPLA FORMALITATE(de verificare)...ca defapt asta si este...

...pe 99,99% din familii nu ii intereseaza prea multe atata timp cat nu trebuie sa plateasca nimic dupa voi :)...and etc.

6. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0

Ms mult de sfat Virusss !

Am sa vad ce am sa fac si cred ca i will give it a go...

Sa vedem ce o sa iasa !

7. spin

spin New Member

Trophy Points:
    0
    PoliceOfficer poti sa-mi spui unde ai auzit de pauza asta de 30 de zile pt 12 luni muncite, pt ca eu auzisem de 4 saptamani (concediu legal) care inseamna 28 de zile. Ai vreun link, vreun document sa-mi arati?

Mersi mult!

8. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    Salut Spin....da....este oficial...am vorbit la HO si am primit si hartie oficiala de la ei in care specifica clar 30 de zile ! Am sa o scanez maine si am sa o postez aici pt voi. Eu acum am iesit din problema....familia m-a ajutat, spunandu`mi ca va semna precum ca in aceasta perioada am fost cu ei in vacanta in alta tara....cei de la emigrari au iesirea mea inregistrata la ei...dar nu stiu unde am fost deci...mai sunt si familii cat de cat de treaba !

9. leni

leni New Member

Trophy Points:
    0
    salutare!
    eu lucrez ca si au pair in Reading.
    mi am gasit o familie prin au pair world si nu am avut nevoie de viza ca sa lucrez aici ( sunt din septembrie in UK).
    despre ce viza vorbiti voi? -thankyou- hankyou-
    daca mai e cineva prin zona as vrea sa luam legatura.

10. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Leni, tu ai venit DUPA aderarea Romaniei la Uniunea Europeana, cand deja nu mai existau vizele.
    Inainte de aderare, adica inainte de 1 ianuarie 2007, ca sa vii aupair in UK trebuia sa obtii viza.

Nu-ti face probleme, tu nu ai treaba cu discutia de fatza, decat atunci cand implinesti un an de munca si poti aplica pt blue card.

11. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    Leni,

Ti-am raspuns la PM`ul tau ... urmeaza pasii de acolo si o sa fie OK. Familia este obligata ca sa iti dea scrisoare precum ca muncesti la ei. Si trimiti cu BR3 Form like an au pair si este ok.

Succes

12. isabella_172001

isabella_172001 New Member

Trophy Points:
    0
    buna
    Si eu mi am gasit de lucru ca au pair in Manchester...dar am inteles caci am nevoie de un permis de munca sti ceva?
    merci

13. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    Isabella,

Bine ai venit. Si pentru tine este valabil ce am ce am zis in postul anterior. Deci ... scrisoare de la familia gazda in care sa confirme ca lucrezi ca si au pair pentru ei pentru 20-25 de ore pe saptamana, ca stai in casa lor si ca te platesc cu 55-60£ per week. Sa mentioneze data in care ai venit la ei.
    Iei de pe net BR3 Form, bifezi acolo la sectiunea au pair, si apoi il completezi tot, il pui in plic, impreuna cu poze de pasaport pe care le poti face la automate de facut poze, 2 cred ca sunt necesare dar oricum scrie acolo pe BR3 form, pozele le semnezi pe spate, pui in plic si pasaportul sau cartea de identitale in original, si apoi le duci la posta si le trimiti cu Special Delivery Recorded. Nu iti face griji in privinta documentelor ca sunt in siguranta daca le trimiti cu Special Delivery.

Si apoi, in interval de 2-3 saptamani, ai sa primesti actele tale inapoi, impreuna cu un card, worker accesion card like an au pair, card care iti da dreptul sa exerciti munca ca si au pair in UK.

Am uitat sa specific. Adresa la care trebuie expediat plicul este specificata pe prima pagina din formularul BR3 form.

Mult succes. Daca aveti nelamuriri, va rog sa mai postati aici!

14. dulcika

dulcika New Member

Trophy Points:
    0
    Am tot cautat pe aici dar nu am gasit, sau nu am cautat bine..

Am inteles ce trebuie facut pentru Accession Worker Card dar as vrea sa stiu, in afara de acest card (pe care trebuie sa il ai de 12 luni), ce acte mai trebuie pentru a obtine Registration Certificate?

Intreb pentru ca vreau sa ma documentez bine inainte sa plec si imi cer scuze daca s-a mai postat pe undeva un raspuns care m-ar ajuta, dar sincer am cautat si nu am gasit.

Merci si La Multi Ani!

15. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Dulcika,

Am sa fiu scurt si la obiect.
    Dupa cum stii, ca sa obtii Registration Certificate in cazul tau trebuie sa ai 12 luni de munca legala in UK, respectiv cazul de fata, sa fii Au Pair pentru 12 luni.
    Deci .... trebuie sa ai acel Worker Accesion Card pentru Au Pairi, pe care il obtii cu scrisoare de la familie si cu formularul BR3 (este bune ca sa faci aplicatia pentru acest Worker Accesion Card deindata ce ajungi in UK, astfel nu pierzi prea mult timp, deoarece se considera 12 luni pentru Registration Certificate din ziua in care se emite Worker Accesion Card ).

Aplicatia pentru Registration Certificate trebuie sa contina urmatoarele :

- Worker Accesion Card in Original (cu care sa fii acoperita 12 luni)
    - Scrisoare de la Host family, precum ca ai fost au pair la ei in ultimile 12 luni, incepand cu data de X ....
    - Pasaportul in Original
    - Formularul BR1
    - 2 Poze tip pasaport pe care le faci la orice automat de facut poze

Daca mai ai nelamuriri, te rog sa postezi si am sa incerc sa iti raspund !

Succes !

16. dulcika

dulcika New Member

Trophy Points:
    0
    M-ai lamurit. Multumesc mult de tot.

Sper ca in doua saptamani sa ajung si eu in Uk. Deocamdata caut familie. Am deja cont pe Aupair World si am primit cateva mesaje. Sa vedem ce-o iesi.

Merci inca o data. Te pup.

17. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    Cu cea mai mare placere,

Este OK AuPair world ... poti incerca si www.greataupair.com au o oferta mult mai mare; eu am avut cont pe ambele siteuri incainte de a ajunge aici ... si eu tot pe cont propriu am venit.

Mult succes ! -kiss- iss-

18. dulcika

dulcika New Member

Trophy Points:
    0
    Am citit undeva ca daca familia este formata dintr-un singur parinte nu poti aplica pt blue. Mi se pare airea.. dar vreau sa fiu sigura. Thx!

19. feliteodor

feliteodor New Member

Trophy Points:
    0
    Informatie eronata....eu am primit Blue Cardul ca au-pair, lucrand pt o fam cu un singur parinte...asa ca...nu tot ceea ce citesti poate fi si luat de bun...cel mai sigur e: un telefon la Home Office, sau o cautare rapida pe site-ul lor...m-i se pare destul de usor...cu atat mai mult ca exista si atatia romani pe acest site care pot ajuta cu informatii din experienta lor proprie... bafta la gasit informatii!!!

20. ellaalle

ellaalle New Member

Trophy Points:
    0
    asa.... deci eu am fost ca au pair pt o famile vreo patru luni, dupa care am incehiat colaborarea nu prea fructuoasa si nu in prea buni termeni. am cardul de au pair de la home office cu familia respectiva. acum ar trebui sa-mi gasesc o alta famile sa stau un an cu ei si sa-mi scrie o scrisoare? ca primii cu siguraqnta nu o vor face, decat dak ii amenint ca m-au pus manager la firma lor cu banii de au pair!!!! grrrr

Share This Page