11.2 C
London
Wednesday, October 23, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Bine v-am gasit!

Discussion in 'ARHIVA' started by emili, Aug 6, 2008.

1. emili

emili New Member

Trophy Points:
    0
    De ceva vreme va urmaresc,
    si sincer va spun ca va admir pentru eleganta si simtul corectitudinii cu care intindeti atatea maini de ajutor incepatorilor si catalizati comunitatea de romani din Anglia prin aceasta forma virtuala a forumului!

Am fost utilizatoare si a unui forum al romanilor din Italia, insa trebuie sa recunosc ca aici lucrurile se ridica la un cu totul alt nivel, datorat probabil in mare masura si culturii si mentalitatii englezesti, motiv ptr care de fapt ni s-a umplut si noua paharul in Italia, in care stam de 8 ani, si vrem sa ne mutam in Anglia.

Motivul principal este tocmai asta: mentalitatea!
    Aici in Italia eram pe punctul de a deschide o activitate, insa... aici exista un cerc vicios care nu putem intelege unde a inceput, si cred ca nimeni poate demonta misterul asta: statul e hot si fura impunand taxe enorme ptr ca italianul este oricum din sange mafiot, si nu stie cum sa mai faca evaziune fiscala, sau italianul este un inselator pentru ca a fost obligat de sistem? -scratch- cratch-
    (sper ca se deduce ca ma refer la majoritatea, nu la toti, ptr ca am intalnit si exceptii)
    Un cerc vicios in care nu vrem sa intram, sa ne trezim zdrobiti si falimentati in final.
    Nu ne surade nici ideea de a cauta cai sa nu facturam totul, si sa nu dam Cezarului ce e al lui, insa nici alternativa de a munci pe branci 12-16 ore/zi fara viata de familie, ca niste zombie, ca sa putem sa ramanem cu niste amarati de 20% in final din alergatura...
    Iar astea sunt singurele alternative pentru intreprinzatorii din Italia. (Bineinteles cei care nu au avut parte de vreo mostenire -handlaugh- andlaugh- , sau alt ajutor necastigat cu propria frunte)

Vrem in Anglia pentru ca vrem in primul rand sa ne crestem fetele (4 ani jum, si 6 ani jum) intr-o cultura care cultiva respectul ptr aproapele, decenta, si nicidecum ...opusul cu care sunt insamantati inca de mici sistematic copii aici, in Italia, a nu se uita bineinteles "fidanzatino" obligatoriu inca de la 5, 6 ani pe care toate fetitele de la scoala si din parc il au, si fara de care esti o ciudata daca nu il ai... -pullhair- ullhair-

As mai avea multe de spus, deocamdata ma opresc aici.

Va salut, si ne mai vedem pe alte topicuri! -kiss- iss-

2. bichonu

bichonu New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare si bine ai venit Emilli .Cum am afirmat in mai multe topice , eu unul , nu imi doresc ca , copii mei sa se nasca aici . Spre exemplu in partea unde sunt eu NV , in apropierea Manchesterului , tinerii o iau razna incepind de la 15 ani . Poste este si vina parintilor a ceea ce se intimpla , dar nu stiu daca anglia este un loc de crescut copii , poate in zonele din jurul Londrei o fii mai altfel , aici nu . -sad3- ad3-

Share This Page