24.6 C
London
Sunday, August 09, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Beneficiu copii

Discussion in 'Gasca burticilor si mamicilor' started by codruta, Dec 3, 2007.

1. alicestela

alicestela Member

Trophy Points:
    16
    Paste fericit costiiaisi2008 !:)

Urmareste acest link si fa testul sa vezi unde te situezi privind concediul de maternitate:

http://tiger.direct.gov.uk/cgi-bin/maternity.cgi

Un alt link ce te poate ajuta cu explicatii pentru alte tipuri de suplimente este urmatorul link :http://www.direct.gov.uk si cauta maternity pay

2. julianne

julianne New Member

Trophy Points:
    0
    julianne a scris:
    Ca sa updatez situatia mea, am primit scrisoare de la Chil Benefit, ca s-au razgandit cu privinta la decizia lor si s-au hotarat sa imi acorde child benefit, din luna aug 4, dosarul meu fiind din 31 oct la ei...M-au anuntat ca paymentul va veni curand, stie cineva ce inseamana asta, la cat timp...
    Multumesc ptr suport si succes tuturor...

3. alicestela

alicestela Member

Trophy Points:
    16
    De ce nu le dai un telefon,iti vor spune mai exact toate,
    plati, sume si tot ce doresti.

4. julianne

julianne New Member

Trophy Points:
    0
    alicestela a scris:
    I-am sunat si nu au stiut sa imi spuna..Eu intrebam pe cine a luat CB la cat timp dupa ce au primit scrisoare de accept au primit primul payment

5. codruta

codruta New Member

Trophy Points:
    0
    Julianne ,nu esti numai tu in situatia asta,(stiu ca nu te incalzese cu nimic asta),dar cu cei de la CB trebuie sa ai nervi si rabdare.EU am asteptat si inca mai astept raspuns de la ei,dupa 6 luni de asteptare ,ieri am primit o scrisoare de la ei ,citez;Because of error on our part we cannot find the CB claim form that you recently filed in for,in afara de asta scrisoarea era pe adresa mea cu alt nume si NI gresit.Asta dovedeste inca odata cat de incompetenti sunt .Succes la toti si va tin la curent.

6. julianne

julianne New Member

Trophy Points:
    0
    Codruta, daca ai fi citit mai sus ai fi vazut ca nu ma plang acum ca nu imi acorda CB, am avut razboiul asta acum cateva luni si am castigat.Au schimbat decizia si acum astept sa imi trimita primul payment...doar nu stiu la cat interval de timp il trimite dupa ce te anunta ca il vei primi...

7. codruta

codruta New Member

Trophy Points:
    0
    Imi cer scuze,daca am dat de inteles ca te plingi,nu mi-a trecut asa ceva prin minte.Stiu ca cei de la CB sunt cu capul in nori etc,Eu pur si simplu am vurt sa-ti spun ca nu esti numai tu in situatia asta,si eu de asemenea astept un raspun de la ei de 7luni de zile ,in afara de asta am ILR si ma tin in ceata inca.sa ne auzim cu bine.

8. julianne

julianne New Member

Trophy Points:
    0
    E ok, Codruta, eu am raspunsul, acum astept banii...:laugh:

9. alicestela

alicestela Member

Trophy Points:
    16
    julianne a scris:
    Julianne, mai insista cu telefoane, in fiecare saptamana, poate apar noutati

10. julianne

julianne New Member

Trophy Points:
    0
    Mai am o intrebare, am primit actele de la working tax claim and child tax credit si imi spun ca voi primi 42 de lire pe luna , in conditiile in care lucrez eu 40 ore pe sapt si sotul 30 ore...cu un singur copil...E mult, putin ?
    nu imi dau seama , voi cam cat primiti...si mi-au trimis si 250 lire banii din urma.
    Au fost f prompti , pur si simplu m-am trezit cu banii in cont,,,
    In schimb de la Child Benefit tot astept mi-au trimis acum 2 sapt scrisoare ca si-au schimbat decizia de a-mi refuza CB si ca voi primi paymentul curand...Am trimis actele la ei din dec , nu imi imaginam ca poate dura aproape 6 luni pana primeste o alocatie.

11. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
  12. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Eu eram,;)) Multumesc, intru acum sa vad dar ma interesau si cazurile voastre (mai bine ca un roman nu gaseste nimeni oferte);)

13. JULIA21R@HOTMAIL.COM

JULIA21R@HOTMAIL.COM New Member

Trophy Points:
    0
    SUMA CARE O IEI E CAM MICA SI BANI CARE IAI LUAT DIN URMA SUNT PUTINI. SE POATE LUA MAI MULT.
    JULIA21R@HOTMAIL.COM

14. hendon

hendon New Member

Trophy Points:
    0
    I-ai se scrie dezlegat

15. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    ai dreptate, cautatorule de perle.se grabea si fata.cool down

16. 2Larry

2Larry New Member

Trophy Points:
    0
    Hello.

Imi cer scuze ca va supar cu cateva intrebari legate de child benefit - sunt in ceata amestecata cu un soi de bajbaiala prin legislatia englezeasca. Am citit si eu despre conditiile de acordare si tare ma tem ca se cam bat cap in cap niste lucrusoare (sau poate capul meu e mai tare).

De pe site-ul http://www.hmrc.gov.uk/childbenefit/arr ... o-uk.htm#1 am inteles ca sunt anumite conditii de acordare a child benefit:

Who qualifies for Child Benefit?

To get Child Benefit you'll normally need to:

be physically present in the UK - together with your child
    be 'ordinarily resident' in the UK - so your main home is here
    have a ‘right to reside’ in the UK
    be responsible for the child who's living with you

Problema este ca eu sunt self employer - lucrez deja, posed NINO (platesc lunar pentru NINO), platesc council tax (locuiesc impreuna cu sotia si copiii), am UTR (am anuntat Inland Revenue ca lucrez ca self employer) dar inca nu am aplicat pentru yellow card si avem aproape 2 luni de cand locuim in UK.

Citind legea englezeasca, destul de incalcita pentru capul meu de necunoscator in ale legislatiei, imi pun problema daca am sau nu ‘right to reside’ in UK pentru a primi child benefit:

Having a ‘right to reside’ in the UK:

If you’re from Bulgaria or Romania you have the right to reside if one of the following applies:

you get a worker authorisation document before you start work
    you have come to the UK under the Highly Skilled Migrants Programme and hold a registration certificate
    you are looking for work and have enough money to keep yourself above the level of Income Support, income related Employment and Support Allowance or Income-based Jobseekers Allowance
    you are looking for work and have been in registered employment with the Home Office for at least twelve months before becoming unemployed.

In pofida faptului ca Romania face parte din EEA dar deh... nu avem aceleasi drepturi ca altii, eu sunt abia nou-venit in UK si nema vorba cu Home Office ca nu stiu daca trebuie sa-i mai anunt sau nu pe cei de la HO ca sunt self employer si ca am venit si noi pe-aci, alea, alea...

In cazul in care totusi ma calific pentru child benefit (fiind self employer), va intreb ce documente trebuie sa le trimit pentru ca inca nu am yellow card. Ei spun ca formularul completat trebuie sa fie insotit doar de certificatele de nastere ale copiilor. Oare este suficient doar atat?

Cu multumiri tuturor celor care isi vor aloca din timpul lor liber pentru un nestiutor ca mine...

17. alicestela

alicestela Member

Trophy Points:
    16
    Draga 2Larry,
    bineinteles ca ai dreptul to reside in the UK.Daca ai dreptul sa te inregistrezi ca si self employed (nu self employer)si esti dintr-o tara europeana, esti just fine.Te califici daca mai ai si copii care locuiesc cu tine in UK cand faci cererea pentru alocatia de copii(child benefit).
    Formularul trebuie completat si trimis, dar fara acte, atata timp cat ei nu-ti trimit scrisoare ca le trimiti acte ce-ti sustin cererea(aplicatia, mai pe rom-engleza).Aici ai si formularul, pe care-l printezi si completezi la adresa de pe site.

http://www.hmrc.gov.uk/forms/ch2.pdf

Citeste cu atentie indrumarile de completare.
    Daca-l trimit, il faci recomandat, pastrezi chitanta cu sfintenie.De la data primirii formularului va trebuie sa treaca 26 de saptamani pana ti se transfera primii bani.Plus inca cateva saptamani dupa ce-ti cer acte. Succes si sanatate copiilor !

18. Isabel

Isabel New Member

Trophy Points:
    0
    Am si eu o intrebare, va rog. Daca beneficiez de CB ne va afecta pe viitor? Vrem sa ne stabilim aici, sa aplicam pentru cetatenie cand va fi posibil. La fel, sa aplicam pentru WP, momentan doar sotul meu lucreaza ca self employed. Nu afecteaza aceste aplicatii beneficiile primite de la stat?

19. alicestela

alicestela Member

Trophy Points:
    16
    Alocatia pentru copil este un drept legal al fiecarui copil din orice tara.

20. Alina N

Alina N New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara;
    Am aplicat pentru Child B. ; am primit actele originale inapoi si formularul care trebuia completat si returnat si vad ca e scris No ref ....si cam atat ; nici un numar, nici ca aplicatia a fost respinsa...daca ma puteti ajuta sa inteleg ;multumesc tare mult

Share This Page