17.6 C
London
Sunday, September 26, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

BBCul duce o campanie de denigrare a romanilor

Discussion in 'SEZATOARE' started by gorilaz, Jul 18, 2012.

1. lovelysmile

lovelysmile New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    RGN
    Care-s alea, frate? In afara de a lui dromaderul si a lui admin mai sunt vreo 2-3, le numeri pe degete.

oare asa sa fie?
    daca lumea nu isi da share la experintele pozitive de zi cu zi, ce numai la cele in care are nevoie de ajutor aici pe forum, asta nu insemna ca nu exista!!!

2. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Cred ca n-ai inteles. Aici nu vorbim de reusite in sensul ca i-a iesit lui Gigel blue cardul sau tanti Joitica si-a gasit loc de munca la un coafor din centru.. Vorbim despre aspecte pozitive care sa contrabalanseze stirile astea, cap de afis, cu romanii care fura sau fac pipi pe Marble Arch. Deci, degeaba zambesti frumos, nu e suficient sa te dea la TV in prime time. Cu dromaderu si cu admin era un spirit de gluma, ei s-au prins deja.

3. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    Aveti dreptate @mufa si @albea
    Eu cred ca atitudinea asta cu "au ceva cu noi" ne serveste drept scuza sa nu ne uitam cu atentie in ograda proprie si sa nu ne indreptam propriile noastre greseli. Este o atitudine defetista care nu ne ajuta cu nimic.
    Referitor la polonezi, in 2004 cand au inceput sa vina urla presa (ma rog, Daily Mail, the Sun, tabloidele) de chestii impotriva lor. In 2007 am venit noi, suntem (inca) the new kids on the block. Noi suntem cei care trebuie sa ne integram, nu englezii cei care trebuie sa ne accepte. Daca observati o eroare factuala in reportaje, by all means trimiteti email sau contactati redactiile cerand sa corecteze informatia, dar hai sa nu ne scaldam in auto-compatimire si sa zicem vai ce rai sunt cu noi, ca nu e chiar asa. Daca ar tipari/relata minciuni, as intelege. Dar adevarul este ca sunt multi hoti si cersetori romani in Londra, au venit special pentru Olimpiada (a fost si un reportaj in Evenimentul Zilei asta primavara despre cum se pregateau sa vina). Iar chestia cu "nu sunt romani sunt tigani" e aberanta. Este vina romanilor ca nu au reusit sa ii integreze pe romi, in Romania. Daca va uitati la comentariile de sub articolele care scriu despre romi in presa din Romania, intelegeti ce vreau sa zic. DOAR O MINORITATE din romii din Romania fura sau cersesc, majoritatea muncesc, unii din ei in conditii extraordinar de grele, SI TOTUSI majoritatea comentatorilor scriu ca tiganii nu stiu decat sa fure si sa cerseasca. Hai sa ne gandim sincer, noi cum ne-am simti daca am fi romi si am trai in Romania si am vedea/auzi zi de zi comentariile romanilor la adresa tiganilor? Asa ca hai sa ne uitam intai la atitudinea noastra fata de romi si abia apoi la atitudinea presei britanice fata de romani.

4. lovelysmile

lovelysmile New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    RGN
    albea
    am inteles din prima ce ai zis ce nu inteleg este ca dc sa fie nevoie de exemple cap de afis ce sa arate? ca altii pot si altii nu?
    sa ne simtim ridicati in slava de catre cine? de poporul britanic , mai bine sa se uite la ei si dupa aia sa faca comentarii la adresa nostra si la urma urmei un singur lucru si cu asta inchei subiectul asta : atata timp cat romanii si romii invadeaza tarile europene care la furat(ca-i mai usor) care la cersit ( e si mai usor decat toate) si gen eu, tu si multi altii care vin intradevar sa isi faca un viitor tot o sa fim generalizati ca restul.
    de ce? ptr ca putini stiu sa faca diferenta si sa nu generalizeze de aia si pana atunci nu se poate face decat sa aratam noi astea care suntem aici cum dunt defapt romanii

5. lovelysmile

lovelysmile New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    RGN
    by glissando » Sun Jul 22, 2012 11:18 am

Aveti dreptate @mufa si @albea
    Eu cred ca atitudinea asta cu "au ceva cu noi" ne serveste drept scuza sa nu ne uitam cu atentie in ograda proprie si sa nu ne indreptam propriile noastre greseli. Este o atitudine defetista care nu ne ajuta cu nimic.
    Referitor la polonezi, in 2004 cand au inceput sa vina urla presa (ma rog, Daily Mail, the Sun, tabloidele) de chestii impotriva lor. In 2007 am venit noi, suntem (inca) the new kids on the block. Noi suntem cei care trebuie sa ne integram, nu englezii cei care trebuie sa ne accepte. Daca observati o eroare factuala in reportaje, by all means trimiteti email sau contactati redactiile cerand sa corecteze informatia, dar hai sa nu ne scaldam in auto-compatimire si sa zicem vai ce rai sunt cu noi, ca nu e chiar asa. Daca ar tipari/relata minciuni, as intelege. Dar adevarul este ca sunt multi hoti si cersetori romani in Londra, au venit special pentru Olimpiada (a fost si un reportaj in Evenimentul Zilei asta primavara despre cum se pregateau sa vina). Iar chestia cu "nu sunt romani sunt tigani" e aberanta. Este vina romanilor ca nu au reusit sa ii integreze pe romi, in Romania. Daca va uitati la comentariile de sub articolele care scriu despre romi in presa din Romania, intelegeti ce vreau sa zic. DOAR O MINORITATE din romii din Romania fura sau cersesc, majoritatea muncesc, unii din ei in conditii extraordinar de grele, SI TOTUSI majoritatea comentatorilor scriu ca tiganii nu stiu decat sa fure si sa cerseasca. Hai sa ne gandim sincer, noi cum ne-am simti daca am fi romi si am trai in Romania si am vedea/auzi zi de zi comentariile romanilor la adresa tiganilor? Asa ca hai sa ne uitam intai la atitudinea noastra fata de romi si abia apoi la atitudinea presei britanice fata de romani.

cat la suta din romii ai vazut tu sa muncesca in tara? iti spun eu cati ca Iasul e plin de iei si nu numai, poate 1 din 10 si asta rar.
    nu este vina nostra a populatiei de rand ca ei nus integrati si a celor care au condus tara in ultimii 25-20 de ani. Ce pe timpul comunismuli intalneai asa multi romii? NU
    Romania a fost o putere in europa si sa dus la vale nu a mai rams nimik de ea, rar sunt aia care stiu ca Nadia Comaneci, Nastase si alti sportivi mari, sunt romani
    Presa britanica nu fac altceva decat sa judece cum stiu ei mai bine ca nu isi mai gasesc scuze de neputinta lor si da vina pe altii dar nici noi nu suntem mai prejos

6. ANUBIS-DAT

ANUBIS-DAT New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Self Employed / Consultancy in B&M
    Stimabililor

Cu ceva timp in urma unul din clientii mei ma intreba ce origine am.......prima intrebare care a inflorit in gurita lui dupa ce a aflat ca sunt Roman.... Care credeti ca a fost ????.... " But why you don't have a darker skin ??".....:)

Pana la finalul conversatiei am aflat ca asa au fost identificati si prezentati Romanii intr-o emisiune TV pe care stimabilul Scotian a digerat-o cum a putut el mai bine folosindu-si cei 2 neuroni disponibili intre o sticla de vodca si una de bere.

Deseori sunt intrebat ce origine am......am inceput sa-mi schimb replica raspunzand sec " ce rost are intrebarea daca oricum nu stii unde este localizata Romania pe harta ?"

Sunt deja satul de ignoranta lor ..... Apropos, Scotienii nici macar nu au idee ca sunt singurii din toata Europa care circula pe cealalta parte a drumului cu masina.....si noi ne facem griji ca suntem niste "aratati cu degetul" ????.

Aseara la inchiderea clubului pe la ora 3 cand am ajuns la o comanda unul dintre ei si-a scos madularul din pantaloni si a eliberat cca 2 litri de bere gata digerata chiar langa masina, in prezenta zecilor de animale aidoma lui si a catorva zeci de politisti care se ocupau cu ordinea.... Daca credeti ca gestul lui a sarit in evidenta va inselati.

Va salut cu drag.

Sent from my iPhone using Tapatalk

7. traffic_76

traffic_76 New Member

Trophy Points:
    0
    1. Da este adevarat , majoritatea tiganilor fura si cersesc!!!
    2. Care majoritatea a tiganlor ai vazut-o tu sa munceasca????????????????????. Fara suparare dar asta este cea mai mare aberatie care am citit-o in ultimul timp.
    Saracii de ei tiganii pardon rromii, ei sufera din cauza noastra....

8. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    @ anubis - dat

Ma mir ca te-a intrebat asa ceva, oamenii nu prea comenteaza aspectul cuiva ca e chiar nepoliticos. E ca si cum mi-ar zice mie cineva vai dar ce culoare inchisa au ochii tai, de ce nu-i ai mai deschisi la culoare? Un gri, un albastru, ceva ... -ras4- Era un mitocan clientul ala.

Vezi, si tu folosesti stereotipuri la adresa altora...

La faza cu pipi pe strada, foarte urat din partea lui. Partea buna e ca asta le da dreptul celor care isi fac veacul pe la Marble Arch sau Picadilly sa zica pai dom'le, noi ne-am integrat perfect... ce faceti voi in weekend facem noi toata saptamana, suntem mai integrati chiar decat localnicii. -da-da-

@traffic_76

Ca sa citez din clasicii literaturii romane: "pe ce te bazezi?"

Uite eu am vazut foarte multi. In Bucuresti la spatii verzi si salubritate sunt aproape exclusiv tigani care muncesc. Daca iti inchipui ca pe canicula de 40 de grade sau pe ger de - 25 este o fericire sa strangi gunoiul si prin urmare asta nu se poate numi munca, treaba ta. La Apa Nova la canalizare sunt tot aproape exclusiv tigani. De asemenea, sunt multi tigani care lucreaza ca soferi de taxi - si la firme serioase, nu taxiuri-pirat. Mai sunt si multi care vand legume si fructe in piete. Plus floraresele care stau de dimineata pana seara si vand flori, pe ploaie, pe soare, frig, caldura etc. Pe urma, tiganii care muncesc chestii "mai acatarii" - eu stiu, prin banci sau pe la ziare sau in scoli, etc. - fac saracii tot ce pot ca sa nu se afle ca sunt tigani. De ce crezi ca la recensamant au iesit atat de putini tigani in Romania? Pentru ca oamenii nu se declara romi din cauza ca sunt discriminati, asa ca prefera sa se declare romani. Si chestia asta perpetueaza stereotipurile, este un cerc vicios din care nu vad cum se poate iesi atata timp cat romanii se incapataneaza sa vina cu generalizari din astea de genul "tiganii nu muncesc." Eu continui sa sustin ca majoritatea tiganilor muncesc. Daca vrei sa imi dovedesti contrariul, vino cu exemple si cifre, nu cu pareri bazate pe articole din Libertatea sau din Daily Mail.

9. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    @glissando

Cei pe care i-ai vazut tu ca muncesc sunt un procent infim dintre ei. Du-te si stai o zi in aeroport la Luton si o sa vezi mai multi romi veniti "la produs" in UK decat ai vazut tot restul vietii tale muncind.

Du-te intr-un sat locuit preponderent de romi (ex: Cuza Voda, jud Constanta) si o sa vezi toata comunitatea angrenata in "industria" fierului vechi, unde trenurile de marfa incarcate cu orice trec prin zona numai pazite de jandarmi inarmati.

Au curtile pline de balarii si cumpara legume si fructe de la magazinele locale. Celebrele livezi din jurul Medgidiei? Au ars de mult in sobele lor.

Nu stiu ce vrei sa dovedesti, chiar nu inteleg unde bati. Realitatea este numai una. Eu nu cred, deocamdata, in universuri paralele.

10. traffic_76

traffic_76 New Member

Trophy Points:
    0
    Ma mir ca te-a intrebat asa ceva, oamenii nu prea comenteaza aspectul cuiva ca e chiar nepoliticos.

[/quote]
    Hai sa iti mai spun si eu una,asa ca sa te mai miri putin ca vad ca nu iti vine a crede. Pe mine toti colegii de la munca dupa ce au aflat ca sunt roman m-au intrebat acelasi lucru, poi cum ca noi stiam ca tiganii sun mai inchisi la culoare. Tu nu esti tigan? NUUUUUUU le-am raspuns si a trebuit sa le explic cum ca desi avem o multime de '' clasa muncitoare in Romania'' nu toti romanii sn tigani!!!

@traffic_76

Ca sa citez din clasicii literaturii romane: "pe ce te bazezi?"

Uite eu am vazut foarte multi. Daca vrei sa imi dovedesti contrariul, vino cu exemple si cifre, nu cu pareri bazate pe articole din Libertatea sau din Daily Mail.[/quote]

1.Pe ce ma bazez ? Pe ceea ce am vazut , vad si vede toata lumea !!!!!!!!!!!!!!
    2. Uite cifrele mele daca tot faci tu pe academicianul si vrei cifre - 7 tigani din 10 fura sau cersesc .
    Chiar nu inteleg de ce faci tu pe avocatul tiganilor, doar daca esti unul dintre ei , atunci jos palaria ptr tine la fel si pentru ceilalti foarte putini care muncesc.
    3. Referitor la florarese ,ia du-te prin cimitire sa vezi cum isi procura foarte multe dintre ele flori. Dupa inmormantatri apar ca albinele la furat de flori. De unde stiu ? Le vedeam zilnic.

11. Dio

Dio Member

Trophy Points:
    18
    BBC – ul duce o campanie de denigrare a infractorilor, indiferent de nationalitate.

Basmele cu tiganii romani infractori sunt demult fumate. Marea majoritate din cei peste 400 de romani in puscarii in UK nu sunt tigani… si chiar daca ar fi tigani, atat timp cat sunt purtatori de pasaport romanesc sunt romani.

A fi patriot, inseamna oare a defila numai cu ce iti convine???

12. traffic_76

traffic_76 New Member

Trophy Points:
    0
    Atunci de ce nu prezinta si infractorii de alta nationalitate cum opereaza in Spania sau in alte tari cum face cu infractorii romani ?
    Sunt cetateni romani de etnie rroma adica tigani. Degeaba incearca unii sa transforme petrolul in lapte.

Ce treaba are patriotismul cu faptul ca nu imi convine ca toti romanii sa fie luati drept tigani ?
    Da este adevarat casunt multi infractori romani peste tot dar sunt si mai multi de alta nationalitate , iar la cersit peste 90 % sunt tigani. Probabil asta este measeria lor , de muncesc marea majoritate.

13. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Dragii mei,

Ma credeti sau nu, cel putin jumate din ei sunt romani -pur romani.
    Chiar si adeptii alba-neagra...Imi pare rau, dar eu chiar nu judec dupa culoare, ci dupa ce vad.
    Si nu sunt asa multi pe cat se crede, majoritatea sunt inchisi pentru ca sunt la limita subzistentei. De unde bani pentru acte cand ei nu stiu engleza? Cand nu s' ce prieten le promite marea cu sarea aici si descopera ca 30 lire pe zi pe la spalatorii de masini sau restaurante/cafenele nu le ajung pentru prea mult?
    Sunt unii care au cate 8 frati (romani)pe-acasa; copil cu boli terminale...Doamne Fereste!
    Stiu ca nu este o scuza pentru infractiuni, dar sunt niste circumstante totusi.

14. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    @traffic_76

Da, stiu ca aproape toata lumea din Romania "vede" ca tiganii doar fura si cersesc. Realitatea insa nu e chiar asa. Am cunoscut multi romi care nu se declarau romi din cauza prejudecatilor la adresa lor. Pe astia, toata lumea ii considera romani. Ca si cum pentru un rom ar fi un titlu de onoare sa fie considerat roman, ca si cum asta l-ar aduce la un nivel superior sau cel putin "normal".

In primul rand nu inteleg de ce imi vorbesti pe tonul asta. Eu ti-am vorbit frumos - ti-am combatut ideile, nu persoana.
    In al doilea rand, daca nu imi dai o sursa oficiala a acestor cifre (vreo statistica?), pentru mine nu au nici o valoare.
    In al treilea rand, daca as fi rom mi-ar fi frica sa zic, din cauza turnurii agresive la adresa tiganilor pe care au luat-o discutiile in thread-ul asta. Spune sincer, tu cand citesti unele din comentariile din josul articolelor despre romani de pe Daily Mail ai curaj sa te declari roman?

Eu in Bucuresti n-am vazut asa ceva. Nu neg ca se intampla in alte orase.

15. traffic_76

traffic_76 New Member

Trophy Points:
    0
    Bla bla bla.............. tiganii sunt cei mai harnici si cinsti oameni din lume !

16. adelaide_

adelaide_ New Member

Trophy Points:
    0
    mda, eterna poveste forumistica: daca is tigani, trebuie "pusi la zid".

Pe de alta parte stim sa urlam din toti rarunchii "discriminare" imediat ce un englez LA EL ACASA zice ceva ce nu ne convine!!!

17. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    @ adelaide_

Foarte bine punctat. Problema pe care o am eu cu aceasta atitudine este ca atunci cand un grup arunca vina pe alt grup pentru toate relele, nu mai simte nevoia sa se uite in oglinda si sa isi corecteze propriile neajunsuri fiindca nu se mai simte responsabil de nimic... in cazul nostru al romanilor, dand vina pe tigani ne ajuta (pe multi dintre noi, nu zic de toti) sa nu ne corectam propriile defecte. Adica, bun, tiganii nu se spala. Cum iti explici ca intr-un autobuz plin de romani pute? Tiganii fura - cum de sunt atatia romani in puscarii condamnati pentru furt? Tiganii cersesc - cum iti explici ca sunt atatia cersetori romani in Bucuresti? Pai simplu, ca sa scoti romanii nevinovati, gandesti asa: la cei care nu se spala, le fura tiganii apa calda, curentul, sapunul, ma rog, dupa caz. Romanii care au furat au fost constransi de tigani. Romanii care cersesc sunt siliti de tigani. Si, gata, uite cum tot tiganii sunt de vina pana la urma. Logica asta pe mine ma ingrozeste.
    Pe de alta parte, unui tigan in Romania ii este mult mai greu sa traiasca intr-un mod normal atunci cand tot aude "tiganii trebuie omorati" "mama lor de tigani, e numai din cauza lor" "Antonescu avea dreptate" si alte astfel de chestii. Sa auzi si sa citesti zilnic pe internet chestiile astea are un efect foarte nasol asupra ta.... e ca si cum la serviciu seful te-ar critica tot timpul indiferent ce faci, doar pentru ca esti tu. Iti pierzi dorinta de a mai realiza ceva, iti pierzi incredera in tine si ajungi sa crezi ca chiar esti asa cum zice seful cretin. Asta daca nu te cari la timp. Insa daca dintr-un astfel de serviciu poti sa pleci, ce faci cand traiesti intr-o tara in care lumea intreaga te considera automat paria indiferent ce faci tu? Iti trebuie o tarie de caracter extraordinara sa ramai pozitiv in astfel de situatii si nu toti oamenii pot. Cei care reusesc o fac intr-adevar intr-un mod extraordinar. Dar ceilalti?

18. traffic_76

traffic_76 New Member

Trophy Points:
    0
    Bla bla bla tiganii sunt cei mai onesti oameni de pe acest pamant !!!!

Glisando ce m-a deranjat pe mine au fost aberatiile tale cum ca majoritatea tiganilor muncesc! Ei asta sa o crezi tu, pe mine nu ai sa ma convingi niciodata!!!

19. traffic_76

traffic_76 New Member

Trophy Points:
    0

Si ca sa revenim la titlul acestui topic, de ce BBC-ul prezinta hoti romani cum opereaza in Spania de exemplu???? De ce ?????
    Eu m-am saturat ca toti romanii sa fie considerati tigani, ca doar majoritatea occidentalilor asa cred!!!

20. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    Nici nu incercam sa te conving pe tine sau pe altcineva. Asta e punctul meu de vedere si il sustin pe un forum public unde se dezbat idei. Este dreptul tau sa nu imi accepti punctul de vedere si sa il combati cu argumente rationale. Insa nu e frumos sa ii spui unui om chestii de genul "aberatiile tale." Intreaba si tu niste oameni care au cat de cat educatie si iti vor explica de ce o astfel de exprimare este nepoliticoasa si spune mult mai multe lucruri negative despre tine decat despre persoana careia ii este adresata.
    Acestea fiind zise, eu ma retrag din aceasta discutie. Toate cele bune.

Share This Page