8.6 C
London
Wednesday, January 16, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

BB nascut in UK si luat in tara. Acte necesare

Discussion in 'Gasca burticilor si mamicilor' started by ellessse, Feb 27, 2011.

1. ellessse

ellessse New Member

Trophy Points:
    0
    Buna mamici si tatici,

Sunt o viitoare mamica si dorim sa plecam in tara sa stam cu bunicii pe perioada de maternity leave de 1 an de zile -da-da- dar va rog sa-mi spuneti daca stie careva: in afara de certificatul de nastere a lui BB, al nostru de casatorie (care e tot englez) si buletinele noastre (ca nu avem pasaport) ne mai trebuie altceva pentru a scoate pe BB din UK?
    Va multumesc,

Anca

2. mickyroman

mickyroman New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Anca si bine ai venit pe forum.
    Ca sa scoti bebele din tara trebuie sa-i faci pasaport.
    Daca iesiti impreuna (si tu si sotul) cu bebele din tara nu iti trebuie procura, dar daca iesi numai tu, sotul tau trebuie sa-ti dea o procura (facuta la ambasada), precum poti scoate minorul din tara.

3. ellessse

ellessse New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc frumos de reply.
    Dar sunt putin confuza. Daca eu si cu sotul nu avem pasaport ci doar buletin, de ce trebuie BB sa aiba pasaport ca doar pana in Romania dorim sa mergem si doar stiti ca nu se cere pasaport pentru asta. Cat dureaza de scos un pasaport, stiti cumva?
    xx

4. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Salut, pai nu se cere pasaport, dar lui ii poti face carte de identitate? Nu!
    Sunt cativa forumisti care au trecut prin procedurile astea, si pot spune mai multe ca e ceva mai complicat.
    Si noi avem bebelus si stiu ca trebuie sa ma duc cu certificatul lui de nastere forma lunga sa ii pun apostila.
    Apoi cu certificatul apostilat trebuie sa ma duc la ambasada noastra de la Londra sa scot foaie de drum, pt asta trebuie sa fie prezenti ambii parinti. Si cu asta trebuie sa mergi in Romania si sa-i scoatem pasaportul.
    Iar certificatul englezesc trebuie si tradus in limba romana.
    Cam asta stiu eu, asteptam parerile celor trecuti prin 'cosmarul actelor'

5. ellessse

ellessse New Member

Trophy Points:
    0
    Hmmm....eu credeam ca daca is ambii parinti de fata si avem certificatul lui BB putem merge in tara sa-i facem pasaport acolo dar se vede ca e multa bataie de cap cand vine vb de ai nostri -plans2-
    Stie careva cam cat dureaza in medie aceste formalitati?
    xx

6. agnb1

agnb1 New Member

Trophy Points:
    0
    buna

Bebelusului vostru II TREBUIE pasaport, inainte sa calatoreasca in Ro. Nu va trebuie cert de nastere deloc ( la ce v-ar trebui, sa dovediti ca bebe este al vostru?) mai ales daca el ( bebelusul) are numele vostru ( sau cel putin al tatalui ) de familie.
    2. Un pasapport prin ambasada dureaza cam 2 luni
    3. Daca mergeti amindoi in Ro nu va trebuie nici un alt document inafara de al vostru si al lui.

Nu aveti nici unul statut definitiv aici? Un pasaport englez dureaza 10 zile, si nu v-ati mai trambala la ambasada romana! Just a thought!

7. mils

mils New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ,
    Pentru eliberarea pasaportului trebuie Certificat de nastere romanesc de la ambasada care dupa cum am vazut pe site-ul ambasadei se elibereaza in aceeasi zi cu depunearea actelor(un mare plus dupa parerea mea pt ca in 2007 am asteptat 3 luni pentru eliberarea acestui certificat pentru fetita noastra).Cu certificatul romanesc puteti cere fie un Titlu de calatorie care este eliberat de asemenea pe loc fie pasaport (din nou din experienta personala , am depus actele pe 18 ian si pe 9 feb am primit e-mail ca pasaportele sunt la ambasada).Pretul pentru eliberarea titlui de calatorie si a pasaportului sunt asemanoare doar ca daca optati pentru Titlul de calatorie odata ajunsi acasa trebuie sa platiti din nou pentru eliberarea pasaportui.
    Toate actele necesare pentru eliberearea Certificatului sunt pe situl ambasadei la Servicii consulare.
    Multa bafta!

8. ellessse

ellessse New Member

Trophy Points:
    0
    In sfarsit am primit informatii utile si destul de complete, multumesc.
    Sa-nteleg ca daca aleg sa fac si titlul de calatorie si pasaportul in acelasi timp platesc doar o taxa? Oricum, oriunde se alege sa se faca pasaportul, taxa pentru eliberarea acestuia trebuie platita separat de a titlului de calatorie indiferent de tara unde este eliberat pasaportul, asa-i? Trebuie certificatul asta englezesc tradus si legalizat inainte de a merge cu el la Consulat? Trebuie si BB sa vina cu noi sau is de ajuns pozele cu BB?
    Ce vrei sa zici prin statut definitiv aici? Avem amandoi blue card-ul, e si asta de vreun folos cand vine vb de facut acte la BB?
    xx

9. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0
    Poti pleca doar cu titlul de calatorie (care este practic one way passport, obtinut de la sectia Consulara - sa va faceti programare) in Romania si acolo ii poti face pasaport in regim de urgenta, 24hr, nu mai stiu ce taxa percep acum, era vreun 1 mil acum vreo 4-5 ani.

Ai sunat la UKBA si au confirmat ca cel mic are drept la cetatenie british? Eu stiam ca parintii trebuie sa aiba indefinite leave to remain, dar poate dupa 2007 s-au mai 'indulcit' regulile.

Uite aici tutorialul despre actele bebelusului:
    http://www.romani-online.co.uk/forum/uk ... ebelusului

10. MadalinaM

MadalinaM New Member

Trophy Points:
    1
    Sunt o viitoare mamica si dorim sa plecam in tara dupa nasterea copilului pentru o perioada scurta de timp .
    Ati putea va rog sa imi spuneti ce acte sunt necesare pentru a scoate copilul din UK si unde putem face aceste acte ?
    Va multumesc.

Share This Page