14.1 C
London
Monday, February 20, 2017
£1 = 5.28RON / €1.17 / $1.24

Bataie de joc a angajatilor romani la consulatul din Londra

Discussion in 'AMBASADA SI CONSULAT' started by AlanKinder, May 2, 2012.

1. AlanKinder

AlanKinder New Member

Trophy Points:
    0
    Am plecat din tara sa ne lovim de aceiasi mizerie si aici. Angajatii consulatului sunt de o nesimtire nedescrisa, de 4 zile sun incontinu de la ora 9 pana la 4 si e tot ocupat asta inseamna ca ( hai sa lasam telefonul deschis ca oricum nu suna nimeni, ca doar suntem platiti de niste "fraieri", de ce sa ne facem noi munca, cand romania e la fel..) cu toate ca nu e un singur telefon ci o linie sa fim seriosi.., intretimp am trimis si mail, ce sa vezi ? Nici acolo nu se raspunde, nici macar sistem automat "va multumim pt mail, acesta va fi pus in lista si luat in considerare in 1-2 zile ". Probabil majoritatea care vor un pasaport sau un buletin pt ca actualul a expirat vor fi nevoiti sa mearga inapoi in tara, si angajatii o duc bine merci in Londra pe banii oamenilor publici. La genu aceasta de oameni este nevoita scaderea din salar cu 60%, nu la oamenii muncitori din tara cu 25%.
    Acestea imi sunt nemultumirile fata de mizeria angajatilor din consulatul Romaniei in Londra.

2. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Re: Bataie de joc a angajatilor romani la consulatul din Lon

Traducere:

Buna ziua, numele meu este X.
    Mi-am facut cont pe forum sa ma plang de serviciile ambasadei.
    Am omis sa ma plang la data la care ma puteam plange, am ignorat intalnirea comunitatii cu Ambasada, pentru ca atunci nu aveam nevoie de pasaport.
    Mi-am dat seama de un lucru interesant:
    daca atunci cand altii au nevoie, eu nu sar sa ii ajut, o sa patesc urmatorul lucru: cand o sa am nevoie EU, n-o sa-i pese nimanui.
    Ciudata e lumea in care traim....

3. mihaelaa

mihaelaa New Member

Trophy Points:
    0

Cand poti sa ajuti,ajuta din inima si nu astepta bani si rasplata,cel de sus are grija de tine la momentul potrivit.

4. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:

@mihaelaa, nici nu e nevoie sa mergem atat de departe.
    Cand ajuti din inima si fara a astepta rasplata, cei pe care ii ajuti vor fi primii care vor avea grija de tine in cazul in care ai nevoie, nu e nevoie nici sa ceri.

In cazul de fata, o parte din comunitate s-a straduit si a obtinut o intalinire cu toti membrii ambasadei si consulatului, si-au expus problemele si au incercat sa imbunatateasca lucrurile. S-au oferit chiar sa doneze obiecte, bani si munca, pentru restul.

Au existat persoane care nu numai ca au privit de sus incercarea, dar au si spus "degeaba faceti, ca oricum nu se rezolva nimic".

O parte din probleme s-au rezolvat, altele au fost trimise mai departe, la Bucuresti, spre rezolvare. Ambasada si consulatul au mult prea putin personal pentru a rezolva toate problemele, dar de principiu ei sunt oameni care se straduie si nu trebuie tratati cu cuvinte ca cele de mai sus (din primul post).

Ce incercam eu sa spun este ca daca toata comunitatea s-ar implica (pe modelul din UK), atunci mult mai multe probleme s-ar rezolva si ar fi din ce in ce mai putine plangeri.

Persoana care a deschis topicul nu stie probabil ca Ambasada lucreaza dupa programul romanesc si in Romania de vineri pana astazi nu s-a lucrat. Degeaba suni de 4 zile daca toate zilele alea sunt libere. Ca sa nu mai spunem ca probabil actele sunt deja expirate (de unde si incercarile disperate de a contacta o oficialitate)

5. Super trooper

Super trooper New Member

Trophy Points:
    0

Eu am avut o experienta pozitiva cu Sectia Consulara, trimis mail pt programare eliberare pasaport, primit raspuns cu programarea a doua zi, prezentat la consulat in 6 aprilie, primit mail ca e gata pasaprtul in 25 aprilie.
    Asta recenta, acum vreun an am trimis un mail pentru o procura si mi s-a raspuns in 10 minute. Poate depinde si cum pui problema ca vb lui Dan sunt si ei oameni.

6. marianfim

marianfim Member

Trophy Points:
    16

Si eu am avut o experienta surprinzator de buna la consulat.
    Am primit programarea a doua zi dupa ce am trim mail.
    Totusi e o problema, nu se poate cu cardul .

7. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

A trebuit sa ajung si eu pe la consulat, sa reinoiesc pasapoartele juniorilor.
    La fel ca initiatorul acestui topic, am sunat cred cateva zile, incepand de pe la 8:30 dimineata,

cam a 4-a zi daca-mi amintesc bine, intr-un moment in acre, desigur, nu am asteptam la altceva decat la tzaraitul interminabil al telefonului, cineva mi-a raspuns.
    Am explicat rapid ce si cum, infricosat sa nu pierd legatura, si am obtinut o programare cam peste 3 saptamani de la data apelului,
    am intrebat ce se intampla daca ajung mai devreme de data programarii, mi s-a spus ca risc sa nu fiu luat daca se prezinta toti cei cu programare.

Am fost deci la data programata, la ora la care trebuia, 10 dimineata, eram acolo.

Singurul neajuns a fost , eu am crezut ca, avand o programare pt o ora fixa, cineva va aparea acolo si imi va striga eventual numele si vom fac e demersurile necesare, dar, vazand aglomeratia de acolo, am realizat ca asa ceva chiar nu este posibil cu nr de angajati

Dupa o asteptare de cca o ora am fost strigati si lucrurile au decurs foarte usor de acolo.
    Mentionez ca, la primele lor pasapoarte, acum 3 ani, am stat cam 5 ore in sala!

Pasapoartele ne-au sosit in cca doua saptamani, deci, ireprosabil aici.
    La fel, am primit mail de instiintare, pt Vineri, m-am dus, 20 de minute am fost afara!

Acum, ca o concluzie, mai ales pt initiatorul acestui topic.

Numarul de angajati de acolo este acelasi (ba chiar nu am mai vazut omul ala cu paza!!),
    in schimb ce, numarul romanilor care ajung in UK, creste exponential, recte, si numarul celor care au treaba la consulat!

Oamenii aia de acolo, pe care-i denigrezi cu acele vorbe, nu merita decat aprecieri,

nu stiu CINE ar putea sa stea impasibil in fata afluxului de acolo, sa raspunda acelorasi intrebari iara si iara si iara...stiu, veti zice ca asta este munca lor, eu zic ca ei fac si un pas extra, i-am vazut zambind si ramanand amabili permanent!

In top, mai apar situatii (si sunt convins ca destul de des, nu ca eram eu acolo),
    cetateni de etnie roma, nonsalanti,

"n-avem nici un act, ca ni le-a furat/descurcati-ne!!!!"
    Alt caz, in fata ochilor mei, un individ se ruga sa i se faca pasaport, neavand programare,

functionarul ii explica ca nu poate caci desigur, ii va defavoriza pe cei cu programare , veniti ca si mine eventual de departe, ala ca nu, ca lui i-a spus o doamna "cu bluza verde" acu doua saptamani ca poate sa vina si fara programare...

mai mai sa-l scot eu pe ala afara, caci tonul deja i se ridicase, ajungand desigur la acelasi gen de injurii ca cele din primul post de aici!

Din pacate, vrem nu vrem, mai suntem destui cu mari lacune in bun simt/educatie...si, functionarii romani de acolo, trebuie sa reuseasca sa-i multumeasca pe toti!

Raspunsul la telefon...da, este o problema care s-a ridicat la acea intalnire la care am avut onoarea sa particip, dar, banui ca pt aceasta, le-ar trebui mai mult personal!
    Se pare ca emailul functioneaza mai eficient!

Nu vreau sa le iau apararea, dar, nu i-am vazut stand la cafele/taclale in timp ce oamenii asteptau la cozi, din contra, daca cineva termina ceva la un ghiseu, lua imediat din cei aflati la alta coada, spre a le rezolva problema.

Eu nu cred ca ar trebui sa-i blamam, oameni sunt si dansii, si, fac tot posibilul cu resursele avute, sa ofere un serviciu acceptabil!

Asadar, prin acest mesaj,
    imi exprim tot respectul pentru angajatii de la consulatul roman!

8. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:

Cei de la Consulat au binevoit si au muncit supliementar, oferind o serie de informatii.
    Acestea pot fi gasite aici:
    http://www.romani-online.co.uk/servicii ... glia-si-uk

Aceasta pagina se gaseste si in meniul de sus (la adrese utile) si se gaseste pe Google cautand "consulatul romaniei la londra". Am impresia ca este chiar primul rezultat.

Inca o data: cred ca oamenii aceia nu merita sa fie jigniti avand in vedere conditiile si disponibilitatea lor pentru a ajuta.

9. ram_oo7

ram_oo7 New Member

Trophy Points:
    0

mi-a expirat pasaportul si veau sa merg la ambasada. ma gandeam sa fac programare prin mail. ce tre sa scriu in mail? scurt si la obiect nu?trebuie sa merg personal sa ridic pasaportul cand e gata sau pot sa-l primesc prin posta?
    multumesc !

10. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38

scrie pe scurt ce te doare si vei primi toate detaliile...

recitind mesajul initial am ramas putin siderat de cum se schimba romanul dupa ceva timp petrecut prin uk in privinta asteptarilor, dar evident nu-si bate capul ca-i expira pasaportul sau buletinul.

as zice sa nu uitam de unde am plecat si anume faptul ca in romania trebuie sa mergi la un ghiseu pt a rezolva majoritatea problemelor cu administratia. ce sa mai spunem de email....

revenind la consulat, este adevarat ca la telefon nu se raspunde, dar cred ca toti care au trimis mail au primit raspunsuri extre de detaliate... si inca un aspect putin observat (cel putin in cazul meu) orele de transmitere ale mailurilor erau dupa incheierea programului in uk, chiar tarziu spre seara. as zice ca acest lucru spune multe despre cei de acolo si eforturile care le fac.

sincer pe mine m-a impresionat rabdarea cu care se ofera informatiile, rugamintile de a reciti cu atentie actele, in conditiile in care unii nu prea vor sa inteleaga ca ceva nu se poate samd.

haideti sa fim cu totii mai intelegatori privind situatia, in special nr redus de oameni si cred ca putina atentie cu privire la expirarea actelor ar reduce nr de solicitanti si ar creste astfel disponibilitatea poate si pt telefoane, etc

11. lina

lina New Member

Trophy Points:
    0

Draga sapanta aici trebuie sa te contrazic din proprie experienta..
    Primul e-mail pe care l-am trimis la Consulat punea intrebari concrete si raspunsul pe care l-am primit a fost sa citesc pe site-ul Ambasadei care bineinteles ca a fost inutil..ma uitasem pe site dar nu ma incadram la nici un fel de situatie prevazuta de ei.
    Al doilea e-mail a fost pentru programare pentru 2 persoane , am primit un raspuns in care mi se cereau datele celeilalte persoane ( pe care le trimisesem deja) Le-am mai trimis o data cu rugamintea ca programarile sa fie facute in aceiasi zi si am mai primit un e-mail care zice : '' va rog trimiteti datele personale acelei de-a doua persoane''..m-am dat cu capul de perete si am mai scris odata..
    Poate sunt eu mai exigenta dar se presupune ca personalul care lucreaza acolo ar trebui sa fie persoane educate si care sa reprezinte intr-un fel tara din care vin...si pe masura ca scriu imi dau seama ca vorbesc timpenii...tocmai asta si fac cei de-acolo..copie perfecta a Romaniei asa cum e ...

12. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38

este foarte posibil sa fie lucruri mai deosebite, desi citind celalalt post am vazut ca vroiai un nou pasaport, iar chestiunea asta e descrisa pe site-ul ambasadei pe vreo 5 pagini...

faptul ca raspunsul vine mai repede sau mai incet pe mail as zice ca este normal, mailul este un mod de comunicare mai putin urgent.

a nu se uita ce desi lucrurile se intampla peste mari si tari, legislatia este cea din romania, unde trebuie mers la ghiseu pt depunerea si ridicare actelor. da, este diferenta fata de uk, dar asta e legea.

13. lina

lina New Member

Trophy Points:
    0

Vroiam un nou pasaport dar precum am explicat incercam sa obtin informatii despre situatia personala ..vroiam de fapt sa explic ca raspunsurile nu sunt personalizate..si ironia nu-si are locul..citesc mai greu eu!!
    Nu contest ca sunt persoane care au experiente favorabile la Consulat dar din nefericire eu n-am avut..
    Faptul ca nu raspund la telefon niciodata...ar sugera ca nu trebuie sa astepti un raspuns la e-mail mai mult de 48 de ore.
    Inteleg ca Legislatia este cea din Romania dar acolo te poti duce la primul ghiseu sa-ti rezolvi problemele si nu la 300 de km cand vor ei nu cand poti tu.
    Este o aberatie sa poti sa ridici pasaportul numai intr-o zi pe saptamana...ce faci in momentul in care vrei sa ridici un pasaport si ai nevoie de alte acte a caror cerere nu se poate depune vinerea??? Te duci de cateva ori pana la Londra??

14. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:

@lina - e clar ca sunt multi care au experiente nefavorabile.
    Din cate am inteles, guvernul hotarase ca nu se mai fac angajari in administratia publica, iar personalul de la Londra nu face fata fizic numarului de cereri. In orele de program e balamuc, prioritate avand, evident, cei care stau in fata functionarului, nu cei care suna.

Conform legilor din Romania, cred ca nici voluntari nu au voie sa primeasca.

15. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38

de ce oare unii se asteapta la "raspunsuri personalizate", cand de fapt este o singura lege care se aplica pt toti!?
    iar eu nu am spus decat ca se primesc pe mail toate detaliile - evident daca sunt cuprinse pe site nu vad de ce ar mai trebui scrise inca o data... nici o ironie, doar simpla constatare.

categoric ca toti avem situatii personale, dar asta e, ne descurcam cum putem. daca s-ar face derogari pt fiecare ar iesi un haos.

si ca sa compari situatia ta versus a altora, doar gandeste-te ca multi trebuie sa vina cu copii, poate de la aceeasi distanta sau chiar mai mare pt ca nu au alta optiune intrucat copiii sunt nascuti aici! noi adultii avem de bine de rau si buletin cu care se poate calatori pana in romania unde un pasaport se poate emite mult mai usor si mai repede, plus ca se elibereaza in fiecare zi lucratoare a saptamanii!!! -dans- -dans- -dans-

16. lina

lina New Member

Trophy Points:
    0

@ sapanta
    Nu vreau sa intru in polemica cu nimeni..nu-si are rostul!
    Poate unii se asteapta la raspunsuri personalizate pentru ca situatia lor nu se incadreaza nicaeri si e aiurea sa calatoresti la asa o distanta de mare si apoi sa-ti dai seama ca iti mai trebuie ceva.
    Si atitudinea asta cu ''ne descurcam cum putem'' n-are scuze si nici justificare...de aia nici nu se gandesc sa schimbe ceva cei de la Consulat pentru ca fiecare se descurca cum poate.E ilogic sa fii obligat sa faci programare cu data si ora si sa ajungi la ghiseu sa stai la coada..imi aminteste cumva de '' cine e primul la coada'' de pe alte vremuri.
    Nu compar situatia mea cu a nimanui si nici nu astept derogari...haos este acum si nu vad cum ar putea fi si mai mult si sa mai stii ca unii dintre noi nu mai au buletin demult.
    Data trecuta mi-am schimbat buletinul la Dublin si mi l-au trimis acasa intr-o luna, deci se poate si altfel.
    Fiecare avem dreptul la o opinie si a mea fata de Consulat este referitoare la problema mea, pe tine nu te cunosc si cu asta am incheiat dezbaterea.
    Multumesc ,

17. ab5174

ab5174 New Member

Trophy Points:
    0

Populatia Irlandei este de aproximativ de 4.5 milioane locuitori, pe cind a UK-ului de 60 de milioane......
    Cred ca si intre numarul de emigranti din fiecare tara este o diferenta enorma, mi se pare normal sa se proceseze actele mult mai repede in Irlanda. -ras4-
    o o ambasada mai sinistra ca aia din Irlanda nu am vazut (asta era acum 11 ani).

18. adelaide_

adelaide_ New Member

Trophy Points:
    0

Eu am apelat in 2005 la serviciile Consulatului Roman din Roma pentru emiterea unui nou pasaport. Am asteptat cam 3 luni dar totul s-a facut prin posta: am trimis acte prin posta, mi-a ajuns acasa prin curier (evident platit de mine).
    Si populatia Italiei e undeva (un pic peste) 60 milioane de locuitori. Oricum, ce legatura are populatia unei tari cu consulatul roman??Ca doar la consulat merg doar cetateni romani, nu?
    In fine, eu nu tin nici o parte, am intalnit personal consular extrem de disponibil si extrem de nepoliticos.Cand am avut nevoie mi-am rezolvat problemele fara foarte multa bataie de cap, dar cu siguranta am invatat sa fiu extrem de atenta cu valabilitatea documentelor, pentru ca pe ultima suta de metri poate deveni complicata prelungirea lor/emiterea altor noi.

Oricum, vis-a-vis de dezbaterea din prezentul topic, ca "adevarul" e undeva la mijoc: 1.putem si noi, cetatenii sa avem un pic mai multa intelegere pentru niste oameni care (din cate am inteles de pe aici) muncesc peste program sa faca fata cererilor si 2. ar putea si ei (nu neaparat personalul consular; dar guvernantii nostri, in general) sa fie un pic mai atenti fata de nevoile emigrantilor romani, care sunt tot mai multi, cam peste tot in Europa.

Inca ceva: singura data cand m-am adresat Consulatului Roman din Londra a fost in '96; a fost doar o conversatie telefonica; dar desi aveam o problema de rutina, au avut o atitudine sa zicem...neconstructiva :D(operatoarea mi s-a adresat"da tu ai impresia ca pe noi ne poti suna cand vrei?-si chiar sunasem in timpul programului) , asa incat am preferat sa rezolv altfel problema.
    Astazi, din ce citesc aici, majoritatea spun ca lucrurile s-au imbunatatit mult; probabil peste inca 5-10-15 ani, vor fi chiar "friendly" :).

19. ram_oo7

ram_oo7 New Member

Trophy Points:
    0

am citit la ei pe site ca se poate primii pasaportul prin posta !!!am programare pe 30 mai ,am emotzii pt ca nu am condus niciodata in londra(astept sfaturi din partea voastra pls daca sa merg cu autocarul sau sa conduc)!
    daca intereseaza pe cineva programarea am facut-o prin email ,am primit raspuns chiar a doua zi!

20. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38

cel mai bine ar fi sa eviti condusul pe cat posibil. pe de-o parte traficul este incet, in special dimineata, apoi trebuie sa si parchezi, cost si asta destul de mult, nu se prea merita...

Share This Page