12.4 C
London
Monday, April 06, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Barfe; smenuri; shushanele!

Discussion in 'SEZATOARE' started by dromaderu, May 14, 2011.

1. feribaci

feribaci New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Barfe;smenuri;shushanele!

nu ne schimbam noi romani asa usor dupa atata amar de comunism sa ne cotropeasca occidentul cu obiceiurile si traditiile lor,tot mai am obiceiuri de acasa ,trec greu sau mai deloc,mai arunc un sevetel sau un muc de tigara pe geamul de la masina,mai ascult o manea la un chef daca sunt oleaca... ,la un gratarel obligatoriu cu carbune nu cu gaz vb ceva mai tare ,o muzica mai tare.mai fortez semaforul si alte diverse,dar ce sa fac sunt ale mele,asa ca asta este,chiar sunt curios ce obiceiuri dragi mai aveti in tolba ramase,sa nu mi ziceti ca ati uitat de ele

2. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0

-nu-ma-uit- , de acord cu tine, exceptand aruncatul gunoaielor, noi le aruncam in masina jos (mai ales fii-miu din spate, care manaca pe drum cate ceva), si cand ajungem acasa, luam o punga si o incarcam -ras2-
    - mancatul semintelor (dar doar acasa)
    - ciorba la masa, de 2-3 ori pe saptamana

3. lovelyd

lovelyd New Member

Trophy Points:
    0

Sunt obiceiuri de care nu te dezlipesti usor -nu-ma-uit-

Ca si Georgiana,noi pastram gunoiul in masina,mai exact torpedoul era plin de pungi goale, lasate special de mine,pt eventualele resturi. Mucurile de tigara umpleau scrumiera masinii si non stop aveam discutii cu sotul,care imi spunea sa le arunc pe geam,ca miroseau prea tare... -nu-ma-uit-

Cu mancatul semintelor stam f prost(le ducem dorul) deoarece aici gasim doar pestrite care sunt si rancede si seci. In schimb,in tara trecea ziua si 10 pungulite de seminte negre bulgaresti si o sa radeti ..dar eu cand ieseam cu fii-mea in parc,ma caram si cu punga de seminte dar si cu un pahar mare de plastic pastrat dupa ce consumam iaurtul din el,destinat,categoric,cojilor ! -ras2-

Mamaliguta cu branza si smantana si ciorbitele fac parte din meniul nostru saptamanal. Binenteles,noi nu am plecat din Ro fara tuciul pt mamaliga si pe care il folosim si pe post de "facator de floricele sau popcorn,pe englezeste".

Sotul inca mai are "apucaturi" de sofer roman si mai scurteaza traseul pe interzis,mai trece si pe un rosu,din cand in cand. -nu-ma-uit-

Dialoguri acasa si in public cu volumul dat la maxim... -da-da-

Mai las din cand in cand restul la casa si ma cuprinde rusinea cand casierita face o fata care-mi spune "Ce,vrei sa ma mituiesti ?"

Si in final...inca "boscorodesc" si dau "calificative" in romana !!! -ras2-

4. Deanna

Deanna New Member

Trophy Points:
    0

sa nu ma boscoroditi ca scriu la rubrica gresita, da' tra sa pun repede o intrebare: io sa-mi mai iau sau nu sandalele in UK? Nu de alta, da ieri a fost solstitiu de vara si ma uit ca la Londra sint 18 grade azi. WTF? -ras2-

5. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:

Hm...poti sa-ti iei sa fii in tot cu moda.

Aici fie vara , fie iarna lumea e-n sandale si slapi. -plasture-

6. lovelyd

lovelyd New Member

Trophy Points:
    0

Referitor la sandale,tin sa te anunt ca ale mele sunt inca in Ro si de prin mai ma tot chinui sa-i dau o data fixa verisoarei mele sa-mi trimita rochitele(am o colectie impresionanta)si toate perechile de sandalute !!! -nervos-

Si ce-i mai rau in toata treaba asta,e urmatorul lucru: nu cred ca voi apuca sa le port prea curand,cand eu inca folosesc sosete groase si bluze cu maneca lunga !!! -plans2-

7. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Un alt articol AG,
    spre citire,

pt cei care nu stiu ,

presedintele base, s-a luat acum si de regele Mihai, numindu-l , in direct la tv, tradator de tara,

pt abdicarea (impusa, din cate am invatat noi la istorie) din '47.

Desigur, lumea a reactionat, de la politicieni la oamenii de rand,
    au aparut si reactiile hazlii, cel putin , ale pupincuristilor din PDL/familie,

elena udrea declarand ceva de genul ca

"imi pare rau sa vad ca mai suntem inca o tara de regalisti!"

iar fratele distinsului domn presedinte, adica aceeasi persoana carele este cumatru de botez cu distinsul domn traficant de tot ce misca si este viu, domnu bercea mondialu,
    deci acest frate, mircea base, a declarat explicit ca,

pus intr-o situatie similara cu cea a regelui, de la 1947,

"fratele meu, (base adicatelea), s-ar fi lasat impuscat, dar, nu i-ar fi parasit pe romani!"

Well, sa ne ajute Dumnezeu deci!

http://www.adevarul.ro/adrian_georgescu ... 19414.html

PS.

Folclorul hatru romanesc, vesnic treaz insa, din pacate, ineficient cumva,
    spune ca suntem blestemati sa fim condusi de "un chior si un pitic", oameni insemnati,
    cum ar veni, adica rai!

8. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
  9. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Nu am gasit alt context...

sper ca crimm, Gsm, si altii sunteti OK,

si, doar o mica pauza de la forum.?

10. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0

Cu Crimm a vorbit saptamana trecuta, sincer si eu imi facusem griji... Este in concediu in RO (asa v-ati gasit voi amandoi in aceeasi perioada) -ceeee?- S-a simtit lipsa voastra de pe forum si a lui Crimm - Cristina noastra se simte in continuare... -hipno- Mai multe o sa ne spuna ea cand vine... din RO. Cristina, iti simtim lipsa -ma-iubesc- (nu doar noi) sunt convinsa ca si alti useri... -da-da-

11. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
  12. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0

Sper sa aiba de zis 'doar de bine' -nu-ma-uit-
    Am o prietena si ieri trebuie sa-i vina fata inapoi in UK (dupa ce a stat la bunici 1 luna).
    Trebuia sa calatoreasca cu bunicul ei (parintii fiind aici in uk). Au facut procura, au lasat certificate, acte de identitate, ca la carte tot.
    Ieri la aeroport au fost intorsi din drum PENTRU CA BUNICUL NU AVEA CAZIERUL!
    Asa ca alti bani alta distractie.
    Legile din Romania sunt parca facute doar sa ne 'scarbeasca pe noi romanii, copiiiii ei'

13. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

@georgiv

Absolut revoltator, numai in Ro se mai poate intampla asa ceva, de asta cu cazierul nu stiam,...
    well, statul trebuie sa "traga" bani de pe oricine, de oriunde, stati sa vedeti ce taxe vor mai inventa!

Cand am plecat eu de pe "aeroportul international Bacau" -plans2-

(acu', fara ipocrizie, bine ca exista!) -bravo- ,

asta joia trecuta deci, era o mama cu un copil in brate, isi smulgea femeia parul din cap, era intr-o criza de isterie,

nu avea procura si, nici nu stiuse despre asa ceva, voia sa plece spre UK, unde muncea sotul,

banii de bilet (cca 200£ din ce spunea dansa) ii imprumutase,

desigur, cine stie daca va mai putea schimba biletul,

nu exista o informare corecta a cetateanului de rand,
    nu toata lumea are acces la net/info,

dar desigur, boc si ai lui din asta trebuie sa traiasca...

14. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0

Mai tineti minte ca am trimis un plic de aici din Uk spre Romania? Acel plic ajungand deteriorat si cu lucrurile lipsa?
    Ei, am primit raspuns cum ca le pare rau, dar nu se poate face nimic.
    Azi am sunat, 'sa-i fac cu ou si cu otet', dar am dat peste o doamna, mai mult decat calma, care parea ca stie de ce-i acolo, si bine pregatita.
    Mi-a explicat acelasi lucru, care reiesea si din e-mail, numai ca :
    daca o pateste si altcineva, sau tot eu -nu-ma-uit- , sa se duca respectivul destinatar cu plicul respectiv la posta, sa-l returneze cu motivul de 'refuz', + o plangere si iti recuperezi banii. -dans- .

Asta e singura modalitate, (postarita nu a stiut sa-i zica asta lu' soacra-mea) -nervos-

15. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Cel mai bine este sa asiguri contravaloarea plicului, atunci cand i-l pui la posta.
    Chit ca, in mod normal, nu ar trebui sa fie nevoie.

Tin minte ca, cu ceva ani in urma, am mai incercat sa cumpar diverse cadouri (CD-uri,magazine,etc/etc) si sa fac livrarea direct la domiciliul din Ro al celor carora le erau destinate,
    de cele mai multe ori mi se spunea " nu livram la adrese in Ro"

motivul fiind desigur acelasi!

Postasii, aducatorii de pensii, au devenit un fel de Dumnezeu,

bani nu sunt niciodata indeajuns, asa ca, se face o selectie, care "lasa" ceva, o ia la timp (pensia), care nu...well,
    mai asteapta...

Sa te plangi??? cui???

16. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0

Asa in felul asta, la cat ajunge o recomandata, mai bine pui frumos in cutie si trimiti prin curier ( tot la banii aia, dar mult mai mult).
    Am cumparat si eu ceva cu trimitere directa in Romania, a venit plicul dar a fost oprit la posta mare, deci unde e centrul, nu la cea din cartier, si cand a fost sa-l ridice i s-a cerut sa plateasca TVA-ul -nervos- (pai pentru ce, ca eu platisem tot, continutul, drumul , taxele ), + sa vina si cu factura cum ca s-a platit. -nervos-

17. lovelyd

lovelyd New Member

Trophy Points:
    0

Eu una <strong>nu cred</strong> !!!

O sa dau un exemplu,ce-i drept, cu alta institutie. In aprilie,cand am fost in Ro,pe la orele 23,00 incercam sa extrag 100 de lei de la un bancomat din interiorul unui supermarket. Bancomatul n-a eliberat nici chitanta dar nici banii(bine macar ca mi-a returnat card-ul -nu-ma-uit- ). In schimb,a doua zi cand incerc din nou sa extrag banii,suma de 100 de lei disparuse !!! -ceeee?-

Mi-am dat seama imediat ca bancomatul inregistrase tranzactia,therefore suma a ramas blocata.Merg la banca,explic ce si cum,si dupa jumatate de ora,parasesc incinta bancii cu extrasul de cont si dovada blocarii acelei sume in contul altei banci,<strong>dar mai ales</strong> cu asigurarea, din partea functionarei, ca aceea suma se va intoarce in contul meu. -da-da-

Sa va mai spun ca a doua zi,fiind prin zona teraselor de pe Lipscani,incerc din nou sa retrag si inca odata bancomatul(alta banca) a refuzat sa-mi dea banii ?!? -nervos- Am reusit la un altul,dar gandul de a mai sta la o terasa cu prietenii,zburase la frustrarea ca mi-au mai fost blocati 300 de lei ... -trist-

In final,cu o zi inainte de plecare,primesc scrisoare de la banca,prin care am fost instiintata ca suma de 100 de lei a fost retrasa de la acel bancomat si ca nu au ce sa-mi deblocheze. -ceeee?-

Cu alte cuvinte "bancomatul" a facut piata gratis cu banii mei si banca nu-si asuma nici o raspundere,daramite sa verifice bancomatul (poate se stricase la burta,intre timp -ras2- )!!!

Ce era sa mai fac ?!? M-am urcat in avion si "mi-am luat zborul" -nu-zic-

18. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Eu am patit-o si mai si,
    acu ceva ani, cand inca nu umblasera astia la zerouri,
    dau sa scot 10 milioane,

bancomatul imi impingea suma respectiva sa iasa afara dar, din cauza ca teancul era prea voluminos, nu incapea prin nisa...
    Desigur, dupa cateva tentative esuate, a bagat banii inapoi...
    in bancomat -nervos-

Noroc ca pe chitanta a aparut ca tranzactia nu a fost efectuata , dar,
    desigur, la cercetarea ulterioara a contului, banutii zburasera.

Dai si lamureste-le pe doamnele de la Raiffeisen/etc/etc

sanchi, ca sa contactez constructorul bancomatului, mai stiu eu ce...

Trebuind sa ma intorc in UK, am contactat BarclayS (la ei aveam contul) , ei mi-au livrat banii imediat inapoi in cont (urmand sa-i recupereze dupa rezolvarea litigiului-ceea ce au si facut)

tot ce am avut de facut a fost sa traduc chitanta respectiva!

19. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Din pacate, timpul prea scurt cat am stat in Ro , m-a impiedicat de a afla mai multe despre aceasta imensa dezamagire (pt mine cel putin),

catavencii, dupa ce deja se despartisera de ceva nume, care au infiintat "Kamikaze",
    acum dispar de tot,

din culise se pare ca brandul a fost cumarat de un apropiat al PDL (well tot politica ce va asteptati) care desigur, ar cenzura tot ce ar mai insemna demascarea unor...
    pretini... -nu-zic-

http://www.catavencu.ro/

http://catavencu.ro/a-fost-frumos-si-ur ... -fie-49148

20. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Share This Page