24.2 C
London
Saturday, June 12, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Barfe; smenuri; shushanele!

Discussion in 'SEZATOARE' started by dromaderu, May 14, 2011.

1. pacostea

pacostea New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Barfe;smenuri;shushanele!

Salutare! Am nevoie si eu de o informatie! E cineva on-line?

2. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Da.

Sent from my iPhone using Tapatalk

3. pacostea

pacostea New Member

Trophy Points:
    0
    Mulţumesc! Albea .. cum pot obţine naţional insurance number de ǎla provizoriu ca sǎ-mi pot face programare pentru CSCS?

4. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
  5. pacostea

pacostea New Member

Trophy Points:
    0
    Da, tocmai am terminat de citit!
    @Edit: Am gǎsit informaţiile chiar aici pe site! Mulţumesc!

6. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Nişte impostori
    Decât să creştem nişte arbitri, mai bine-i închiriem: aşa se alimentează stagnarea.
    Problema arbitrilor în fotbal este aceeaşi cu cea a justiţiei din România. Incapacitatea constantă a sistemului de a îşi asigura un aparat corect de împărţire a dreptăţii nu este un accident, e însăşi norma pe baza căreia funcţionează sistemul.
    Iată un alt mic paradox aparent: patronii din fotbal urlă din când în când pentru arbitri străini, dar niciodată pentru un sistem de justiţie care să funcţioneze cu adevărat. Vor doar o dreptate parţială, care să ţină un sfert de retur şi să li se aplice mai ales lor. Aducerea de arbitri străini e doar un fel de plombă pe o placă dentară, prin care se repară un fals. Ei sunt doriţi nu pentru o competiţie corectă, ci împotriva lui Crăciunescu. Şi nici măcar în primul rând împotriva lui Crăciunescu, care ar putea fi şi el la un moment dat liniştit, atras ori convins, ci mai ales a intenţiei sale de reformare.
    Nu întâmplător, de câte ori este instalată în funcţie, printr-un accident al sorţii, o persoană cu periculoasa dorinţă a restructurării, eşalonul vocal reacţionează la unison. Borcea părăseşte însoritul Miami – teama de mercur este mai mică decât teama de schimbare – şi îşi uneşte vocea cu cea a finului şi cu cea a vărului, sub tutela Naşului, căci în fond nu sunt decât o singură familie, deranjată din când în când de acţiunile palide ale DNA-ului, care-l mai ia pe câte unul de la masă cât să i se răcească un pic mâncarea. Pericolul principal pentru aceşti “negustori cinstiţi” nu este ca echipele de sub ei să piardă titlul de campioană – asta o pot face şi singuri, prin metodele de amatori pe care le aplică -, ci ca ei înşişi să-şi piardă sistemul şi locul în sistem.
    În România, o echipă de fotbal nu este o afacere care să funcţioneze în cel mai liber sistem de concurenţă, cel al sportului, ci vehiculul de popularitate pentru stăpân. De aceea nu alocă ei sume prea mari pentru viitor, nici pentru centrele de copii şi juniori, nici pentru arbitri. De ce să funcţioneze fotbalul, când el acum arată bine, ca un piedestal pentru măştile lor? De aceea domnul Borcea, în timpul repatrierii accelerate, susţine şi obţine diminuarea sumelor cu care sunt plătiţi arbitrii, sabotând adevărata şansă de schimbare.
    Şi se mai lansează o petardă, al cărei pocnet să mute atenţia de la adevărata temă. Ei vor arbitri tineri şi bine pregătiţi, dar îi vor neapărat acum, pentru a-i arunca nepregătiţi în contextul în care să greşească. Un arbitru autohton corect, necontaminat de mirceasăndism, gigibecalism, adrianporumboism, arpadpaşcanism sau cristiborcism, este o idee subversivă: din ea se poate forma o meritocraţie a fluierului. Cum să-şi dorească aşa ceva nişte impostori?

AG, copy/paste

7. Ruxandra_c

Ruxandra_c New Member

Trophy Points:
    0
    Un document secret anunţă: Uniunea Europeană se dezintegrează

http://www.catavencii.ro/Un-document-se ... _1093.html
    -lolozaurmic

8. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Mi-au rupt capul astia la stirile din Ro!!! -ras4-

Cica medicii, recomanda....

pentru aceasta perioada geroasa din Ro

"purtarea de haine groase"!

Well, or fi gasit v'o doi medici de'au absolvit la Spiru Haret! -iamcool-

9. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Sandale imblanite, paslari de apa adanca si cizme de guma din piele de nurca pe post de incaltaminte. Iar in cap Parlamentul Romaniei ca oricum nu se schimba decat la patru ani.
    Lenjerie intima indicata: pantaloni cu manecute la femei, AZP-uri la barbati, pampersi de castitate la copii, iar pensionarilor gogosarii bunicutei.

Din cur pe scaun...

Asta e caterinca sau soparla?

10. istratebogdan

istratebogdan New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    cgi / 3D / vfx artist
    Home Page:
    Nu stiu ce sa zic dar sincer englezii astia chiar ar avea nevoie de niste sfaturi din astea simple si imbecile.

Toti am vazut adolescenti la tricouri si fuste de-o palma pe ploaie, ninsoare sau ger de crapa pietrele. Temperaturi la care eu umblu cu cojocul de mine si tot injur de frig.
    Astia, toti, in cativa ani ii gasesti cu tot felul de boli... fie raceli cronice, fie osteoporoza fie reumatism.

Asta ca sa nu mai zic ca de multe ori am vazut ceva strigator la cer si anume, pe acelasi tip de ger pe care eu ziceam ca-mi clantaneau dintii in gura, mame cu copii de 4 5 6 7 ani imbracati in tricouri ? Iar unele fie erau la fel de dezbracate fie erau bine imbracate dar copiii, extraordinar de dezbracati. Imi vine de multe ori sa ma duc sa le iau la palme. Jur ca astea merita decazute din drepturile parintesti.

11. feribaci

feribaci New Member

Trophy Points:
    0
    Dar nu mai da nimeni pe aici?... au trecut cele 44 de paharute si am scapat si de martisoare ,se schimba vremea ,vine suflul ala nou de vacanta,poate mergem la o votare ceva in iunie

12. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    Eu cred ca stiu ei englezii ce fac cand isi obisnuiesc copiii de mici cu frigul. Si eu am vazut copii iesind de la piscina la 1-2 grade afara imbracati doar intr-un tricou cu maneca lunga si cu parul inca ud. La fel, fete tinere cu parul ud dupa ce s-au spalat pe cap dimineata iesind pe strada la 0 grade. Sau tipe cu pantofi pe piciorul gol, fara sosete, fara dres, la 5 grade sau chiar mai putin, tipi mergand pe strada doar la camasa pe un frig de crapa pietrele... Multe, multe chestii din astea am vazut si, sincer, ii invidiez pe oamenii astia, pentru ca probabil ca daca "te calesc" de mic parintii altfel te obisnuiesti cu frigul. La noi se pun caciulite copiilor si cand sunt 15-16 grade afara ca deh, e "frigut" si sa nu raceasca puisorul si uite asa ne trezim adulti ca tremuram din toate alea cum dam de frig... ciudata este alta chestie. Eu muream de frig la 5 grade iar colegii mei erau ok INSA cand s-au facut -5 grade (si cam inghetase totul, nu te mai patrundea frigul ci doar il simteai cum ciupeste pielea) eu eram brusc mult mai ok decat ei care se plangeau ca "it's so cold" la care eu ma miram sincer si ziceam ca nu mi se pare asa frig - unde nu imi mai ajungea la oase -da-da- . Deci probabil ca are si toleranta la umezeala ceva legatura cu chestia asta... personal prefer gerul de crapa pietrele, macar ala e uscat -ras4-

13. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    si faptul ca sunt mereu raciti / tusesc / mucesc oare de unde sa fie!?

14. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    chiar? eu n-am observat... o sa ma uit mai cu atentie :)

15. feribaci

feribaci New Member

Trophy Points:
    0
    da sunt mai obisnuiti cu tipul lor de clima si umbla mai dezbracati decat noi,dar nu au totusi variatii atat de mari de temperatura cain RO

16. istratebogdan

istratebogdan New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    cgi / 3D / vfx artist
    Home Page:
    Tare bulversat am fost si eu de chestia asta cu toleranta lor la frig si m-am apucat putin sa ma documentez pe net... si.... asa cum ma asteptam, toleranta si calirea nu prea ii ajuta deloc. Efectiv sunt pur si simplu inconstienti. Conform studiilor, (ma rog, din ce am citit) denota faptul ca sunt plini de boli din cauza asta(raceli cronice, osteoporoza, reumatism, etc), un fenomen des intalnit aici si neobisnuit oamenilor care chiar vin intradevar din zone friguroase si se imbraca adecvat.
    Faptul ca-s caliti este doar un mit. Prea putin ii ajuta asta cand vine vorba de sanatate.

17. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Bogdane,
    tu deci...te-ai documentat pe net??? despre sanatatea astora in UK? -plans2- -ras2-

Nu stiu ce studii ai citit, dar, eu iti pot explica din viata reala, asta de zi cu zi deci!
    Organismul uman, expus , va dezvolta un anticorp contra expunerii.

Deci, cu cat vei fi mai expus la frig, din copilarie, cu atat vei da la spate frigul, ca si problema, in viata de adolescent/adult.

18. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0
    Va vedeti pusi in situatia de a da angajatorului (eventual) parola de FB sau de la alt cont personal?
    Zic unii ca s-a incercat practica asta (americani astia!) si ca daca esti suficient de disperat o sa o faci si pe asta.
    http://newsone.com/biz-media/associated ... passwords/
    Eu, ma gandesc ca sunt in incurcatura (nu pot sa zic nici NU nici DA) ca nu am pagina de FB, oare ma crede cineva?

19. Doriscuta

Doriscuta New Member

Trophy Points:
    0
  20. crimm

crimm New Member

Trophy Points:
    0

Share This Page