13.9 C
London
Wednesday, September 22, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Aventurile lui WallyB in UK

Discussion in 'SEZATOARE' started by crimm, Jan 16, 2011.

1. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Cred ca, desigur,

Vali a inceput sa simta "gustul UK-ului",

munca/munca/si iar munca!"

Sper ca acesta sa fie motivul...

Cand ai timp Vali,

continua,

nu ai idee cat de inspirationale sunt postarile tale!

2. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Welcome back WallyB!!!

Ma bucur enorm ca ai revenit cu postarile. Chiar daca este unul singur, te inteleg perfect, odata ce ai inceput sa muncesti lucrurile se petrec altfel. Seara banuiesc(de fapt stiu) ca esti prea obosit sa mai stai pe forum, cateva minute cu familia pe video-chat si in pat la somn; a doua zi tre' s-o iei de la capat.

Citind ce ai scris mai sus, mi-am adus aminte de primele mele zile in Anglia... aceleasi sentimente si intrebari in mintea mea: de ce unii pot si ai nostrii de acasa in loc sa simplifice, complica? Nu sunt in masura sa raspund la intrebarea asta si nici nu cred c-o sa gasesc raspunsul vreodata.

Concluzia la care am ajuns totusi, e ca societatea britanica este creata in asa fel incat permite fiecarui individ sa duca o viata decenta. Ca nu toata lumea traieste decent... asta e alegerea fiecaruia. Imi aduc aminte cand am mers cu sotia prima data in Londra. Un cersetor britanic in statia de la London Bridge. Sotia a scos portmoneul sa-i dea ceva maruntis si eum oprit-o spunandu-i ca nu merita, era alegerea lui sa stea in strada si sa cerseasca. De obicei scot cativa banuti cand vad un muzicant cantand pe holurile metroului ori prin locurile circulate ale Londrei. Normal ca nu a inteles reactia mea in acel moment(era doar de cateva luni in UK), insa dupa vreo doi-trei ani a inceput sa-mi dea dreptate. E alegerea personala a multor englezi sa stea acasa de 2-3 generatii si sa mulga sistemul de beneficii. Nu putem face nimic noi ca cetateni straini, doar ne miununam(oare?), comentam(suntem buni la asta!)si ne vedem de treburile noastre.

Noi pe de alta parte ca romani nu am avut si nu cred c-o sa avem vreodata parte de toate aceste facilitati pe care guvernul de la Londra le ofera cetatenilor ei. La noi cersetorii(exceptand "profesionistii") in marea majoritate nu au o alta alternativa, sunt in strada din cauza lipsei facilitatilor oferite de prosta conducere si guvernare a unei tari cu unul dintre cele mai mari zacaminte de aur din lume, aur care apartine natiunii si nu unor indivizi lipsiti de scrupule, care prin masinatii si gainarii vor sa acapareze totul. Gata! ca m-am prea indepartat de la subiect.

Pomenesti de mizeria din fata caselor si toate gunoaiele aduna pe terenurile virane. Nu este peste tot asa. Depinde in mare masura de consiliul local al localitatii sau al judetului(county) si mai ales de mentalitatea localnicilor.
    Faza cu mucurile de tigari sau ambalajele aruncate intampator pe strada, chiar daca exista cosuri de gunoi, face parte din lipsa de educatie in general a populatiei crescute in epoca de beneficii(aur?). Mentalitatea e ca daca ei nu fac mizerie atunci maturatorul de strada nu mai are ce sa faca. Dar in mintea lor maturatorul o duce mai bine decat ei fiindca are un job si daca are un job trebuie sa munceasca. Am auzit asta destul de fregvent in special in weekend-uri cand ieseam "clubing". Culmea ca pe unde am stat eu dimineata strazile erau curate, gata pregatite pentru seara urmatoare. In Hasting spre exemplu primaria plateste cateva persoane doar sa culeaga gunoaiele de pe plaja. O fac dimineata prima la ora in timpul verii. Am stat de vorba cu doi dintre ei cand eram la pescuit de noapte. Culmea! E ca nici unul dintre ei nu se plangea de nimic. M-a mirat entuziasmul si optimismul lor. Erau fericiti.
    Crezi c-o sa fii primul care o sa faca poze cu gunoaiele din UK? Sunt pline forumurile si blogurile de acest fel de poze, insa nimeni nu face nimic. Cei care ar trebui s-o faca voluntar sau din respect, sunt prea ocupati cu asteptatul beneficiilor saptamanale.

Valy pot sa-ti zic ca acum lucrurile s-au calmat mult. De cand cu criza asta economica lumea nu mai are bani sa iasa la "clubing" in weekend. Barurile sunt pustii... Castiga supermaket-urile(tot aia cu bani) acum mai mult decat oricand. Lumea cumpara bautura de la magazin si-o bea acasa. Inainte era jale in weekend: in special femeile... bete crita... scandaluri... batai... ce sa mai zic, tot tacamul. Imi aduc aminte cand am vazut intr-o duminica dimineata pe la ora 07:00 o tipa traznet, tzeapana de beata, acoperita in voma si cate alea dormind intr-o statie de autobuz. Prima reactie a fost sa ma duc la ea sa vad daca e OK(asistentul din mine), insa prienul meu care avea ceva vechime in Anglia m-a oprit razand in hohote. Avea dreptate. Dupa cateva minute, sora tipei si cu o prietena au carat-o pe sus in masina si-au dus-o acasa. Am fost socat! Aveam cam 3 saptamani vechime in tara lu' Harry Potter.
    Gunoaiele pe marginea drumului te deranjeaza pe tine? Esti abia la inceput...

Si totusi mie-mi place in continuare aici. Am fost doua saptamani in vacanta si crede-ma ultimele zile nu mai aveam rabdare sa ajung acasa. Da! UK este ACASA pentru mine si pentru sotia mea la fel.
    Trist? Nope!

3. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Vali,

Descrierea facuta de tine (referitoare la gunoaiele din anumite zone) este valabila mai mult pentru zonele populate de emigranti... Si-apoi vantul asta... le mai plimba si de la o zona la alta... In zonele polulate majoritar de englezi (mai ales zone periferice) ai impresia ca nu te afli pe pamant ci "pe un colt de rai"... Mai ai insa destul timp sa te plimbi, sa vizitezi si alte meleaguri... Dar, vorba aia, intai munca si pe urma distractia... -da-da-

Ma bucur ca ti-ai gasit servici, asteptam vesti cat mai bune despre reintregirea familiei, nici nu ma gandesc, ca juniorul tau nu va incepe gradinita / scoala din septembrie aici... -asa-asa-

4. Deanna

Deanna New Member

Trophy Points:
    0
    Ce-mi place cum vorbeste Mutu despre UK, parca ma aud pe mine dupa 2 luni (sau nici atit) de stat acolo. De-abia astept sa scap din tara asta bananiera (stiti ca exportam mai multe banane decit africanii, nu? :), plina de gropi si de tristi. Cred ca n-o sa mai revin niciodata aici, nici macar din greseala, nici macar in vacante. Plec in UK nu neaparat pentru a face bani, ci pentru ca am mai fost acolo si tara aceea a rezonat cu mine si cu sufletul meu (nah, cam patetic spus, da asta simt).

5. mickyroman

mickyroman New Member

Trophy Points:
    0
    @ValiB,
    si cum faci dus avand doua robinete? Aici ma lasa balta imaginatia mea -nu-ma-uit- Imi imaginez o "para" de dus deasupra celeilalte si cumva-cumva se amesteca apa pana ajunge in contact cu pielea -ras2- -ras2- -nu-ma-uit- Sau se unesc cumva bateriile si exista o singura "para" de dus? Nu radeti de mine.......dar cu imaginatia mea.... -nu-ma-uit-

6. valentin

valentin New Member

Trophy Points:
    0
    Exista solutii: www. victorianplumbing. co.uk/Croydex-Bath-and-Shampoo-Spray-Shower-Hose-Chrome .aspx

7. mickyroman

mickyroman New Member

Trophy Points:
    0
    Intr-adevar, si eu ma gandeam la ceva de genul acesta. Ma gandeam ca nu ai cum sa vezi la britanici astfel de "tiganii", adica doua dusuri.

8. Gsm009

Gsm009 New Member

Trophy Points:
    0
    Vali, unde-i fum e si caldura. Daca nu-ti place vino acasa sa vezi aici jeg. Si nu neapatrat pe strazi, la marginea drmurilor sau pe campuri. Poate ai uitat si vrei sa-ti reamintesti!-ras2-

9. feribaci

feribaci New Member

Trophy Points:
    0
    fiecare cum se acomodeaza in tara in care emigreaza si nu am mai posta pe acest forum daca nu am fii loviti de dorul de casa ,sa nu uitam lucrurile bune de acasa sau amintirile frumoase,asta este Vali,strange din dinti si nu uita pt ce ai venit

10. crimm

crimm New Member

Trophy Points:
    0
    Draga ValiB, a fost o placere sa citesc cele scrise mai sus, parca as fi fost si eu undeva in planul doi, urmarindu-ti peripetiile. Nu te descuraja, da-i inainte, le vei scoate la capat, pas cu pas. Sanatate si putere de munca iti doresc.
    Stilul tau de a scrie, este foarte placut, dar mai ales foarte folositor celor care vor sa isi faca o idee cam ce ii asteapta in UK.
    Asteptam episodul urmator.

11. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    vali,

am citit si, recitit si,...tot nu imi vine a crede...

Sunt, sau, mai bine zis am fost, in situatia ta de ceva ori,

adica sa ajung sa muncesc in locuri in care nu prea stiam ce si cum dar,

nu implica asemenea riscuri...

Nu stiu cum ai avut curajul , sa te urci in acel camion!

Doamne!!, bine ca totul s-a terminat asa,

din pacate, desigur ca aia au sunat imediat la firma si au cerut sa nu mai vii,

exact asa se intampla oriunde in munca prin agentii!

Dar, desigur, din greseli se invata!

Bine ca este de munca,

prost platita desigur dar,

supravietuiesti!

La ce stii tu, sunt convins ca vor veni si vremuri mai bune!

12. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Frate asta da aventura... Bine ca nu ai facut alte pagube.
    Daca ti-au anulat cursa de a doua zi parerea mea este sa nu-ti faci probleme. Eu si cu dromaderu stim cum e cu munca prin agentie - de multe ori ni s-au anulat schimburile de munca. In cateva ocazii am fost platit, stand acasa, asta fiindca angajatorul a anulat turele in ultimul moment.
    Incet... incet o sa-ti dai drumul si la sofat articulate.
    Du-te la cursul mentionat de tine si succes.

Keep it up!

13. leonard_e36

leonard_e36 New Member

Trophy Points:
    0
    Valy , cum e cu asigurarea pe TIR? presupun ca o fac aia care te angajaza dar in acelasi timp e cam dubios sa faca asigurare la alt sofer in fiecare zi ...
    Bafta in continuare si spor la facut bani.

14. mihaitiz

mihaitiz New Member

Trophy Points:
    0
    Vali parerea mea e ca nu ajunge sa ai permis c+e dobandit in Ro si sa te inhami tu la volan de tir in UK , fara experienta, volan pe dreapta... inevitabilul s-a produs. Imi permit sa comentez la postul tau pt ca am permis c+e din 2004 si am facut curse pe extern cu trailereul in Germania, Franta, Italia. Mare grija pe viitor, cauta si tu ceva nearticulat pana prinzi ceva experienta..

15. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Vali,

azi, la munca, printre altele,

m-am gandit si la patzania ta,

cu siguranta imi voi controla "urarile de bine" adresate in trafic, pana acum, sporadic,

tiristilor!

16. mihaitiz

mihaitiz New Member

Trophy Points:
    0
    Salut Vali am dat si eu o cautare pe gumtree pt joburi de van currier, am inteles ca se poate lucra ca self employed. S-ar putea sa te intereseaza linkul :http://www.1stclasstrucking.co.uk/index.html , Bafta
    -ras4-

17. crimm

crimm New Member

Trophy Points:
    0
    Astazi, o zi importanta pentru ValiB, prima lui aniversare in UK, cu schimbare de prefix!
    Urari de sanatate, implinirea tuturor dorintelor, o viata fericita alaturi de cei dragi.

La multi ani!

http://www.youtube.com/watch?v=lUIrJpJnV_Y

18. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    LA MULTI ANI Vali, sanatate, noroc, fericire si tot ce-ti doresti alaturi de cei dragi !!

Crimm, LA MULTI ANI si tie, daca retin bine si tu esti nascuta sub semnul berbecului, n-am retinut exact data :( Daca a trecut, imi cer scuze de intarziere, daca urmeaza...oricum ar fi primeste urarile mele sincere: sanatate, bucurii si tot ce-ti doresti sa ti se implineasca !!

LA MULTI ANI !!! -inima- -multi-ani- - party2- -sarbatorit-

http://www.youtube.com/watch?v=qx0p_O4gh30

19. crimm

crimm New Member

Trophy Points:
    0
    Draga Ellaws, ai o memorie foarte buna, multumesc pentru urari, intr-adevar, acum cateva zile am mai adaugat un an...
    Toate cele bune si tie si familiei tale.

20. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Nu pot decat sa ma alatur acestor urari de

La Multi Ani !!!!! VALI!

Share This Page