19.7 C
London
Sunday, August 01, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Aventurile lui WallyB in UK

Discussion in 'SEZATOARE' started by crimm, Jan 16, 2011.

1. crimm

crimm New Member

Trophy Points:
    0
    Draga Vali,
    Bunul Dumnezeu sa fie cu tine, sa iti calauzeasca pasii, iar viata ta sa fie fericita si implinita de cum vei pune piciorul in UK, sa poti aduce familia langa tine cat de curand posibil, dar cel mai important: sa fii sanatos sa iti poti atinge toate obiectivele.
    Succes in marea aventura a vietii in UK !

2. Ashan

Ashan New Member

Trophy Points:
    0
    GO "WallyB",tare asta cu numele ;) Succes, uite cum a zburat timpul si a venit si vremea plecarii, am toata increderea ca o sa iti fie bine si chiar daca nu o sa fie o sa o dregi tu ca esti descurcaret. O sa fie bine!

3. AndraMara

AndraMara New Member

Trophy Points:
    0
    Mult, mult succes Vali. Sunt convinsa ca te vei descurca! Daca ai nevoie de ajutor, sa ne spui!!!!!!!!

-cu-bine-

4. newborn

newborn New Member

Trophy Points:
    0
    Multa, multa bafta !-bravo-

5. rewind

rewind New Member

Trophy Points:
    0
    uffff, tocmai eram curios cand am vazut numele de Wall E ( super film) ... si cand colo iarasi dau de tine tavarash comandir???!!...just kidding ;)

cateva sugestii:
    - banii sunt ok dar niciodata destui;daca faci LTD dai 600-800 lire din start ( stii tu sau altineva un ltd mai ieftin de 550 care sa merite?)
    - i-ati piesle de calculator dar doar functie greutatea bagajului si dimensiuni;neaparat procesorul si placa de baza ,memorii,cabluri interne , usb si hdm, eventual audio si video card daca merita, restul te orientezi. cutie cu psu de calitate cu livrare te costa 40-50 lire la oferta.preturi orientative la dabs.co.uk si ebuyer.com ( de la ebuyer mi-am luat piese separat si construit pc).Cat priveste monitorul, gasesti 20 inch de la 90 £ in sus, vezi pe ebuyer.am vazut ca vrei sa-l faci repede, ebuyer iti dau produsele si cu delivery 24 ore, real , vezi si la Maplin electronics pe online ce oferte au si locatia magazinului apropiat
    - iti recomand sa cauti job de tirist mai intai pt ca la asta ai mai multe sanse de angajare self enployed pe moment ( poti sa incerci doar cu utr mai intai pana astepti la NINO , sau invers); daca nu , la curier. astea doar daca ti se pare ca te descurci in trafic si cu volanul invers
    - cu foto cred ca ai slabe sanse, poate doar daca ai ceva contacte sa incepi munca deja
    - fati oyster la underground la aeroport daca intentionezi sa stai in Londra;pune 10-20 lire pe el,nu lua travel card sau day card ca o sa ti-l ia automat daca chiar folosesti mult transportul in acea zi ( sistemul de capping), max 7.80 era. tocmai am vazut ca nu stai in londra, tine minte asta cu oyster daca o sa vizitezi de mai multe ori anul asta , pui doar 10 lire plus 5 depozit

Iti dorescmulta bafta si sa devii mai maleabil si o mai buna perceptie si inelegerea a sarcasmului si umorului britanic :)
    rwn

6. laurale

laurale New Member

Trophy Points:
    0
    BAFTA, BAFTA, BAFTA!!!!! Zbor placut sa ai si te asteptam cu povestiri.

7. Gsm009

Gsm009 New Member

Trophy Points:
    0
    Bafta si drum bun!

8. the_wolfitza

the_wolfitza New Member

Trophy Points:
    0
    Multa bafta si sa auzim de bine.

9. Adrian_

Adrian_ New Member

Trophy Points:
    0
    Si eu care credeam ca deja te-ai instalat.

Mult succes, Vali!!!!!

Stiu ca nici o situatie nu seamna cu alta, dar eu iti recomand sa incerci cu incredere o portita intr-o agentie de design, marketing, web-design samd. Lumea e destul de deschisa si posturi sunt destul de multe. Nu am sa dau ca exemplu cazul meu, dar stiu tipi care au venit din ro si nimeni nu s-a intors. Toti si-au gasit ceva de facut in acest domeniu. Unii au gasit posturi full-time, iar o parte lucreaza ca freelanceri la sediul clientului.

Gooooo, Wally!!!! -bravo-

10. adina_m

adina_m New Member

Trophy Points:
    0
    Mult succes, ValiB!

Iti doresc sa iti indeplinesi "targetul" astfel incat sa ai familia aproape cat mai repede posibil.

Drum bun!

11. MagdaS

MagdaS New Member

Trophy Points:
    0
    Mult succes Vali,
    drum bun si multe realizari!
    Sa auzim de bine!

12. Mastersed

Mastersed New Member

Trophy Points:
    1
    Salut tuturor.

E prima mea postare pe forum, dar il citesc de ceva vreme. Faceti o treaba minunata aici si tin sa va felicit pe toti.

Multa bafta Vali. Trebuie sa reusesti, sunt increzator in tine. Am citit aproape toate postarile tale si cred ca pot sa zic ca am reusit sa te cunosc binisor. Nu cred ca o sa fie usor, dar nici greu.

Vali, in mare parte sunt in situatia ta. Sunt cu cativa ani mai tinerel ca tine, insurat si am o fetita care in curand va face 2 ani. Eu cu sotia ne gandim de ceva vreme sa plecam din tara, Anglia fiind principala candidata cu sanse de 99%.

Imi place sa ma documentez mult inainte de a lua o decizie importanta, ca si tine de altfel. Momentan eu inca mai sunt in acest stadiu.

Oricum, astept (asteptam) vesti de la tine.

13. mickyroman

mickyroman New Member

Trophy Points:
    0
    Mult succes si noroc valiB. Si in acelasi timp iti multumim ca impartasesti cu noi experienta ta, experienta din care noi avem multe de invatat. Bafta si sa ne auzim cu bine! -bravo-

14. lori

lori New Member

Trophy Points:
    0
    Hy, cu siguranta vei rusii ValiB, cum tu ai reusit sa ma indrumi si sa optin BC ca dependent, pe 31 dec.2010, cu siguranta tu vei reusi. Vreau sa-ti multumesc pentru sprijin si Dumnezeu sa te ajute.Sper sa mai putem comunica,acum au aparut alte intrebari.
    Mult succes si sa ajungi cu bine in UK.

15. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Drum bun, bafta multa si incredere in viitor! -asa-asa-

16. NAGHI PETER

NAGHI PETER New Member

Trophy Points:
    0
    Bafta si numai bine,sper sa ajungi cu bine.-bravo-

17. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Ce sa-ti doresc? Drum bun? Cred ca o sa-l ai. Succes? Toata lumea iti spune asta. Noroc, bani si sanatate... Cred ca e de ajuns. Restul vin de la sine.

Nu uita sa ma contactezi cand ajungi. Da-mi un beep cand ai timp si te sun eu inapoi.

Hai bafta!

18. ancad26

ancad26 New Member

Trophy Points:
    0
    Drum bun Vali!! Mult succes si cat mai multe realizari.
    Alaturi cateva citate care dupa parerea mea se potrivesc situatiei ( nu doar a ta , a mea ci poate mai multora care dorim sa facem ceva acum si nu peste 10-20 ani )

"So many people live within unhappy circumstances and yet will not take the initiative to change their situation because they are conditioned to a life of security, conformity, and conservatism, all of which may appear to give one peace of mind, but in reality nothing is more dangerous to the adventurous spirit within a man than a secure future. The very basic core of a man's living spirit is his passion for adventure. The joy of life comes from our encounters with new experiences, and hence there is no greater joy than to have an endlessly changing horizon, for each day to have a new and different sun."
    -Chris McCandless

All things are difficult before they're easy!

Be like a postage stamp - stick to one thing until you get there.

“Twenty years from now you will be more disappointed by the things you didn’t do than by the ones you did do. So throw off the bowlines, sail away from the safe harbor. Catch the trade winds in your sails. Explore. Dream. Discover.” - Mark Twain

19. Adi PC

Adi PC New Member

Trophy Points:
    0
    Cred ca incet incet, toata lumea de pe forum iti va scrie un mesaj de succes.
    Astfel, normal, ma alatur si eu, si-ti doresc putere psihica sa te adaptezi cat mai usor si repede, sa ai puterea de a rezista pana vei duce si pe sotia si pe micul tau la tine.
    Drum bun, rezistenta la umezeala si la accentul englezesc pt cel "de balta" al tau, dupa cum tu ziceai.
    Sa nu ne lasi.
    Ceau.

20. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    Ma alatur si eu. Bafta multa ValiB!

Share This Page