18.9 C
London
Wednesday, June 16, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

avantaje si dezavantaca self employment

Discussion in 'ARHIVA' started by viorelviorel, Aug 4, 2007.

1. viorelviorel

viorelviorel New Member

Trophy Points:
    1
    buna ma numesc Cristina, am ajuns de curand in UK si as vrea sa aplic ptr self employment . care ar fi avantajele si dezavantajele.va multumesc mult

2. gargarita

gargarita New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Cristina,

Eu sunt self-employed de 5 ani, am o companie de curatenie. Sa fi self-employed e "taught" dar ai multe satisfactii.
    Eu nu am avut de ales cand am devenit self-employed pt ca asta era metoda cea mai usoara si mai putin costisitoare de a obtine o viza in 2002. Am invatat pe parcurs ce pot sa fac si am incercat sa profit de avantajele de a fi self-employed - am invatat sa imi conduc propria afacere.
    Acum simt nevoia de o schimbare, de mai putin stres, mai multa siguranta si de mai mult timp pt familie.
    Din experienta mea ai mai jos o lista cuprinzatoare care mai poate fi completata

Avantaje:
    1. Nu ai sefi => nu te obliga nimeni sa faci nimic => LIBERTATE
    2. Lucrezi pt tine =>satisfactie si motivatie sa "bagi mare"
    3. Platesti taxe mici
    4. Ai posibilitatea de a cunoaste lume diferita la fiecare job => experiente & locuri diferite
    5. Poti sa-ti iei vacante, zile libere cand vrei
    6. Ai libertatea de a spune nu clientilor si joburilor care nu iti plac - daca-ti permiti ;)
    7. Tu stabilesti regulile, PRETUL, materialele, perioada, nr de persoane necesare jobului - tinand cont si de cerintele clientilor
    8. Experimentezi cum e sa ai afacerea ta - si in UK iti poti permite sa mai si gresesti
    9. Vei fi pregatita sa infrunti orice "challenge", pt ca va trebui sa faci marketing, planning, organizare, book-keeping, sales, recruiting...
    10. Cu rabdare poti sa faci bani faini - la care nu poti visa ca angajat => posibilitati "endless"
    11. Exista si varianta de subcontractor - mai putin stres, lucrezi pe baza de comision sau in pret pt o companie mai mare

Dezavantaje:
    1. Nu ai vacante platite, ajutor de maternitate, concedii medicale - esti platita doar pt ce muncesti
    2. Stresul e mare - munca nu se termina cand ajungi acasa pt ca ai de facut hartogaraie, sa suni clienti, sa stabilesti& pregatesti ce ai de facut a doua zi, sa comanzi/ alergi dupa materiale... => trebuie sa fi pregatita pt ore lungi de lucru
    3. Esti responsabila pt orice stricaciune care se petrece in incinta clientului pe durata jobului
    4. Esti "singur" - trebuie sa iei decizii si nu te poti baza pe nimeni;
    5. Nu ofera siguranta zilei de maine - daca nu ai clienti nu ai bani!
    6. Inceputul e greu, necesita investitii materiale si rabdare multa!!!
    7. Faptul ca ai libertate nu inseamna ca lucrezi mai putin decat un angajat - din contra statisticile arata ca majoritatea "self-employed people" muncesc ore mai lungi si depun efort mai mult in ceea ce fac - insa totul e motivat de faptul ca lucrezi pt tine.

Alte puncte de retinut - pe care nu le pot considera dezavantaje insa as vrea sa le precizez:
    - Daca angajezi pe cineva sa faca un job trebuie sa te asiguri ca standardele de calitate sunt atinse- e mai greu pt ca in general angajatilor nu prea le pasa - deci trebuie sa ai o metoda de supraveghere/verificare
    - E foarte greu de castigat un job/un client si e foarte usor de pierdut, uneori la cea mai mica greseala
    - Trebuie sa fi competitiv ca sa rezisti pe piata => trebuie sa oferi calitate, pret si seriozitate la fiecare job- nu iti permiti sa fi superficial

3. Oana

Oana New Member

Trophy Points:
    0
    Imi pare rau sa te contrazic dar si ca angajat si ca self-employed tot 112,75 lire pe saptamana iei pe durata concediului de maternitate(sau salariul tau pe o saptamana ,daca este mai mic de 112,75).
    Acesti bani sunt de la stat (in cazul in care esti angajat,ti-i da angajatorul,dar pe urma acesta ii recupereaza de la stat,deci este doar un intermediar) ,decat ca sunt formulare diferite,si orice gravida care a lucrat minim 26 de saptamani din cele 66 inaintea nasterii (ca self-employed) are dreptul la acesti bani.

Asa ca....sa auzim de cat mai multi bebelushi !!!!!!!!!!!!! :-dd Just joking !

A,era sa uit : Un link unde gasiti tot ce va trebuie despre Maternity Allowance :

http://www.dsdni.gov.uk/index/ssa/benef ... owance.htm

4. emilio

emilio New Member

Trophy Points:
    0
    Mai e valabila legea care dadea dreptul unui nou nascut in UK sa obtina cetatenia britanica?
    Mersi.

5. gargarita

gargarita New Member

Trophy Points:
    0
    Vesti bune despre ajutorul de maternitate, chiar n-am stiut ca ai drept ca si self-employed, e o usurare.
    :)

6. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Copiii nascuti din 1983 incoace primesc cetatenie britanica daca cel putin unul dintre parinti are cetatenie sau rezidenta permanenta in UK.

Share This Page