2.8 C
London
Wednesday, January 29, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Avantaje casatorie cu un cetatean britanic(???)

Discussion in 'NINO' started by MissOnescu, Jul 11, 2011.

1. MissOnescu

MissOnescu New Member

Trophy Points:
    0
    salutare tuturor!

Clar,scurt si la obiect.Vreau sa aflu in cat timp dupa casatoria cu un cetatean britanic,voi avea actele necesare?
    In momentul de fata sun Au _pair.Am deja 9 luni d ecand sunt in Leicester si dupa ce ma casatoresc nu as vrea sa astept foaret mult pana voi aplica ptr joburi.Pentru domeniul in care vreau sa lucrez(childcare) am nevoie de NINO ptr a putea aplica ptr CRB.
    Dupa ce voi avea certificatul d ecasatori ,va trebui s aaplic ptr NiNO?
    va multumesc!

2. crimm

crimm New Member

Trophy Points:
    0
    Bun venit pe forum, domnisoara Onescu, dupa cum suna titlul topicului deschis de tine, avantajele casatoriei cu un cetatean britanic, se pot dovedi in timp (implinire sufleteasca, realizari familiale, etc).
    Faptul ca ai deja 9 luni de aupair, iar planul tau este sa inchei cele 12 luni de aupair pentru a putea aplica pentru Blue Card la Home Office, ar putea fi un mod de a obtine drept de munca si implicit poti aplica pentru NINo. Toate astea se pot rezolva fara a fi conditionate de o casatorie cu un cetatean britanic. Spun asta pentru ca, daca ai urma calea cu casatoria, nu ai scurta cu nimic timpul de obtinere a dreptului de munca.
    Dupa casatorie, tot prin Home Office trebuie sa obtii drept de lucru (deoarece tot cetatean roman esti, cetatenie britanica se obtine dupa 3 ani de casatorie), apoi sa obtii o programare la Jobcentre pentru NINo.
    Ramane la latitudinea ta...obtii Blue card dupa 12 luni de aupair, simplu si sigur in caz ca esti aupair legal (ai deja pink card), fara sa depinzi de un sot britanic, sau aplici dupa casatorie. Ma gandesc la prima varianta ca fiind mai buna, deoarece in caz de un nefericit divort, este posibil sa pierzi acel blue card - poate ma insel, poate nu).
    O completare: certificatul de casatorie este diferit de cel romanesc, numele tau dupa casatorie ramane acelasi, daca doresti sa fie recunoscuta casatoria si in Romania, trebuiesc alte proceduri, pentru inscrierea casatoriei in registrul starii civile din Romania (gasesti informatii pe site-ul ambasadei Romaniei la Londra).
    Gasesti multe informatii pe forum legate de situatia ta, atat pentru aupair, pentru programare Croydon (HO), cat si pentru casatorie, foloseste functia Search. Succes.

3. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Of, of, offf, domnisoara draga, acelasi lucru il sustin si eu, mai ai 3 luni si ai drept sa aplici pentru BC, fara sa depinzi de nimeni... Chiar in cazul casatoriei, formalitatile si perfectarea actelor inainte/dupa casatorie, poate dura luni de zile.

Pentru casatorie insa, cu cetatean britanic, roman, american etc. ar fi de preferat sa-ti gasesti motive mai serioase... altele decat niste blestemate de hartii... -nu-stiu-

4. licurici

licurici New Member

Trophy Points:
    0
    In principiu, dupa cate stiu eu, dupa casatorie ai avea dreptul la munca nerestrictionat, nu e obligatoriu blue-cardul(certificatul de casatorie ar fi suficient), dar mai bine sa il ai si sa nu-ti trebuiasca, decat sa iti fie cerut si sa nu il ai.

@Crimm, cetatenia se acorda dupa 5 ani de rezidenta in UK(nu stiu daca astia 5 ani ar trebui sa fie de la casatorie sau nu)
    http://www.bia.homeoffice.gov.uk/siteco ... ide_an.pdf
    La pag 30, pct.2, paragraful al 2-lea specifica acest lucru.

Zici ca ai 9 luni ca au-pair, de aici am subinteles eu ca ai purple card de 9 luni. Daca e asa, atunci dupa 3 luni vei putea aplica pt blue card si nu vei mai avea restrictii pe piata muncii.

Acum parerea mea...ca si celelalte fete la fel zic si eu ca nu prea are rost sa te grabesti cu nunta, ori cu 3 luni, ori fara..tot aia e. Vei avea timp sa-ti cunosti mai bine viitorul sot -nu-ma-uit- si nu va fi o casatorie de..."interes"

Oricum, hotararea iti apartine in totalitate si orice cale vei alege, iti urez mult succes!

5. splash

splash Member

Trophy Points:
    16
    @ licurici, ....have been resident for " at least three years " nu cinci pt sotie/sot de British!

http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/briti ... ofcitizen/

- poate nu a re purple, poate n-a aplicat, si-atunci e mai convenabil cu mariaj.

@ miss onescu- mai e putin pina in 2012, cand, sa speram, se vor ridica restrictiile pt romani, deci nu vei mai avea nevoie de carduri... your choice, though -asa-asa-

6. agnb1

agnb1 New Member

Trophy Points:
    0
    Avantajul este faptul ca " treci" direct la Blue Card si dupa 3 ani la ILR si British nationality.
    Dar ca si Splash, sper ca te casatoresti pt ca este dorinta ta, nu pt un Card pe care -l poti ontine oricum intr-un an ( probabil).

7. lovelyd

lovelyd New Member

Trophy Points:
    0
    Of..Of... Doar cand ma gandesc la Ro,la clasa politica de acolo,la cersetorii romani din toata Europa,la site-ul UKBA unde scrie "if you are a bulgarian or romanian national" si la faptul ca celor care au aderat in 2004,tot dupa 7 ani le-au ridicat restrictiile...imi spun: "vise,taica,vise..."

Ba chiar imi spun, ca vor aparea cerinte noi,pana in 2014,care intr-un fel sau altul vor fi tot in favoarea statelor care "erau satule de romani" dinainte de aderarea propiu-zisa a Romaniei.

De altfel avem un exemplu recent,respectiv cerintele catre studenti de la 20 iunie. -da-da-

8. licurici

licurici New Member

Trophy Points:
    0

9. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Mda…sa lasam cetatenia, ca-i cale lunga si 3 ani in cazul casatoriei sau 5 ani “la simplu”… Fata a intrebat despre avantaje, mai cu seama cele imediate… Pana se gaseste cineva sa-i explice avantajele (daca gasiti vreunul!), eu o sa ma ocup sa-i explic dezavantajele, nu doar lui MissOnescu ci asa ca aviz amatorilor…

Chiar daca te casatoresti maine cu un britanic, facand abstactie ca dureaza luni de zile perfectarea actelor (desi – de accord cu Licurici – mie mi-a fost de-ajuns sa arat certificatul de casatorie angajatorului si pasaportul pe care aveam viza de nevasta) se intampla ca angajatorul sa-ti ceara mai nou si certificatul de inregistrare de la HO, asta asa ca o forma mai politicoasa de-a te respinge. Deci, te-ai casatorit ieri si azi ai dovada certificat casatorie, certificat inregistrare HO etc. La agentie tot esti intrebat de “your UK work experience” pentru o slujba mai decenta, caci o slujba in cleaning / manufacturing o obtii si fara compromisul casatoriei. Spun compromis in cazul in care casatoria se incheie DOAR pentru acte. Daca vrei sa-ti continui studiile, chiar daca esti casatorit/a cu British tot trebuie sa astepti 3 ani de rezidenta in UK ca sa obtii finantare de la Student Finance + grant-uri si celelalte facilitati (banesti / materiale). Chiar daca te-ai casatorit cu British, tot ai accent/aspect de emigrant… iar sloganul conservatorilor “British jobs for British people” e mai mult decat in vigoare peste tot in UK, ca o intelegere mutuala… Asa ca nu visati ca azi v-ati casatorit si maine lucrati secretara la vreo firma. Cu sau fara certificat de casatorie, tot tre s-o iei DE LA ZERO… Asa ca astept sa-mi spuna cineva, daca eu m-am casatorit azi…in urmatoarele cateva luni care imi sunt avantajele?? Basca, ca te-ai trezit peste noapte langa tine / in pat cu tine, cu un om fata de care nu prea ai cine stie ce sentimente… Cum te simti?? Pentru unele sa fi fost poate mai usor… eu una nu m-am simtit foarte departe de o prostituata, diferenta ca aia o face pentru bani (cu mai multi) si eu am facut-o pentru acte, chiar daca acela official devenise sotul meu N-as vrea sa fiu inteleasa gresit… Ken e un om extraordinar, daca-i fac un termos cu ceai dimineata, de cate ori ia cate o inghititura pe parcursul zilei imi zice “Very nice cup of tea, Thank you darling!” Daca ii spuneam (inainte de a se inbolnavi) ca plec in RO incepea sa planga ca o muiere… Daca il intreb, cum facem aici? El imi zice cum vrei tu… Ce facem aici… ce vrei tu…Pai nu cred ca-mi place asa…Atunci cand esti fortat sa iei deciziile de unul dingur se mai poate intampla sa si gresesti…iar intreaga responsabilitate e a ta! Sincer nu m-as fi casatorit, daca nu era pe timpul vizelor si-ar fi trebuit sa merg in RO din 3 in 3 luni, as fi preferat o relatie de concubinaj, e mai lejera si fara prea multe obligatii… E mai placut sa stii ca tu stai cu partenerul din placere, nu din interes sau obligatie…

Asa ca, sfatul meu (sincer) este sa nu va casatoriti…ma rog…NU PENTRU ACTE… gandind ca “wooow am pus gheara pe un englez”… WRONG!! S-ar putea sa constati imediat, ca de fapt a pus el gheara pe tine… Faci mancare, curatenie, stai la pat… ca asa trebuie…ca asa am fost noi educate…ca asa am vazut la mama… Deci THINK TWICWE, BEFORE YOU ROLL THE DICE !!

10. andreiuta12345

andreiuta12345 New Member

Trophy Points:
    0
    Wow Ellaws , ca bine le zici!
    Eu fac parte din cealalta extrema si am sa va explic ce se intampla din punctul celui care a strans din dinti si a zis NU casatoriilor pt acte desi am avut destule oferte…
    1. Da, in 2006 si am avut viza de aupair, ceruta fiind in casatorie am avut senzatia ca voi fi un obiect de uz casnic. Si nu o data !Am fost laudata pt 'background-ul' meu (de parca daca tatal meu era gunoier si mama maturareasa…se schimba treaba), ca nu mai pot dupa mine, ce ‘zeu nu te-ar putea dori’, ce frumos, etc etc…dar de fapt se ascundeau multe lucruri murdare in spate, cu toate ca respectivele persoane aveau joburi foarte bune ca si farmacisti, contabili, doctori..Normal ca in mintea mea era o batalia intre dorinta de a face ceva aici, de a le arata parintilor ca pot sa ma ridic iar de cealalta parte era demnitatea mea. Am ales a doua varianta care a fost mult mai dura din punct de vedere fizic…dar nu psihic, nu mi-a afectat intimitatea.
    2. Nu mai e de ascuns :casatoriile din interes sunt la moda!!! Se poarta mai ales in tari precum UK, Canada, SUA. Poate noi ca romani, nu le prea intelegem pt ca asa am fost educati (mai reticenti, mai rezervati) si am fost intre romani cu aceleasi drepturi, ceva in minus sau in plus imediat devenea suspect. Aici , intrand in contact cu oamenii la aeroport, analizand pasapoartele si vorbind cu lumea, imediat sesizezi ceva in neregula..dar ii lasi in pace pt ca au un anumit pasaport si nu ma refer neaparat la British…
    3. Noi suntem totusi cu capul pe umeri si nu riscam ca cei din tari mai putin dezvolatate sa mai facem si copiii din disperare…Credeti-ma stiu oameni care au ‘turnat’ copii aici (casatorindu-se cu orice British /UE doar pt a li se da un drept de sedere…Si culmea !!!! – Oameni educati, cu scoli, cu ‘scaun la cap’)…Si nu doar un singur caz stiu…Nici nu le pasa de acesti copii…Dupa cinci ani, isi iau pasaport britanic si isi iau nevasta pe care o vor..in calitate de British…Si aplicand ‘principiul’ – 5 ani am fost subjugat lasa ca am si eu drept sa subjug pe altii , victemele sunt de obicei femeile din tari defavorizate (deobicei din tarile de unde respectivul ‘British’ provine, dar se intapla si bastinasii sa faca la fel – aplicand principiul : mai bine una care nu stie limba 100% ca doar nu e englezoaica, mai e si frumoasa, doamna la pat, bucatareasa ideala , cuminte ca doar nu poate sa interactioneze prea mult, imi e ‘ fidea’ ca doar stiu ca are nevoie de ajutorul meu (acte) , etc etc)…
    4. Ma uitam la servici la zboruri…Zborul de Maroc e plin de cetateni ‘olandezi’ (marocani)..care locuiesc in Uk deci cu pasaport UE dar ei habar nu au de mentalitatea europeana, cu tarla de copiii dupa ei, zborul de Algeria – plin de pasapoarte UK 20 de copiii infanti pe zbor…Astia au venit acum in ultimele decenii, sunt inca la inceputul afacerii. Trebuie sa mentionam faptul ca in urma cu 30-40 de ani au venit Indienii , pakistanezii,bengalii…care se dau si mai ‘British’ si incheie tot felul de casatorii dubioase…
    5. Mai sunt si cazuri care doar vor sa ajute…cam putine..unde nu se cere nimic..doar bazate pe prietenie…dar si asa te poti astepta oricand la ‘schimbari de situatie’ – sume de bani , etc etc pt ca nimeni nu sta cinci ani de zile sa priveasca ‘la cerul senin’.
    6. Noua moda acuma, am citit si eu este cand te casatoresti de conventie ca unul din parteneri (cel care e British sau UE) sa isi deschida a limited company(fortat de situatie – pt ca ia bani sau nu la inceput) si sa ii dea scris (scrisoare incheiata la solicitor) ca la orice ora daca se razgandeste ca sa mai continue casatoria (nu se specifica acest lucru in scrisoare :)) cealalta persoana are drept de retras o suma stabilita dinainte si stipulata intr-o scrisoare deobicei £10000 de lire din contul firmei.Ca doar nu te poti duce la solicitor sa spui ca ai incheiat o casatorie de conventie..Asa se practica printre indieni , pakistanezi ..etc..plus ca mai si convietuiesc impreuna unii, ca sa dov relatia si sa mai salveze pt ‘viitor’…

Gandeste-te bine ce vrei sa alegi.Parerea mea :Nimic nu e pe gratis..In cinci ani ( ca tb sa stai cinci ani ca sa poti da divort) se pot schimba multe…iar Romania nu e Non EU sa ajungi in pragul disperarii si sa te compromiti…

Sunt multe de zis ..In 2006 am intalnit o doamna, romanca respectabila , cam la 40 de ani , profesoara la Oxford…ca sa vina aici s-a casatorit cu un sofer de tir – britanic…doar pt acel drept…il ura dar trebuia sa rabde..Alt caz: o romanca cu un englez..l-a placut la inceput , dar e drept s-a gandit in principal la viza/pasaport..Dupa avea sa constate ca bea de stingea, petrecea mult timp in puburi..Cu greu si-a refacut viata si are doar 29 de ani…Si-a luat pasaportul dar nu cu zambetul pe buze…

Mai exista si varianta fericita cand chiar e iubire sincera desi cam rar , dar nu imposibil.Totusi tin sa spun ca Englezii (sa zicem Britanicii – cu toate natiile) stiu sa faca afaceri foarte bune iar brandul negativ ‘East European’…chiar daca nu il mentioneaza direct…il prelucreaza in minte…

Good luck!
    -nu-zic-

Andreiuta12345

11. agnb1

agnb1 New Member

Trophy Points:
    0
    Hmmm, da si nu Andreiuta. Sint englezi si englezi, cum sint si romanii, unii mai buni, unii mai rai, unii cu vicii altii fara. Chestia e sa ai timp sa-i cunosti!
    Nu toti Englezii sint asa, si daca ai sansa sa nu te grabesti si sa sari intr-o casatorie doar din disparare (pt GBR passport spre ex) poate iesii totul bine. Sotul meu este opusul celor descrise ( nu bea, nu fumeaza, are job minunat si este foarte generos cu banii) si are parinti exceptionali care fac orice pt noi si ne trateaza la fel. Nu sint sluga lui si nu ma trateaza inferior. Din contra.

Dar am si prietene care s-au casatorit cu british din disparare ( inainte de 2007) si toate sint divortate acum. Asa cum spui tu, au luat cetatenia, dar nu cu zimbetul pe fata! Cred ca totusi trebuie sa cunosti un om, orice natie ar fi.

Si pt ca sintem la subiectul " avntajele casatoriei cu un british" - este faptul ca ai ILR /GBR mai repede, nu neaparat si garantia ca ca (V) casatoria va fi un success!

12. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Agng,

Felicitari, stiu ca ai avut putin mai mult noroc decat altii, am inteles ca ai si chinuit un pic, ca ai muncit din greu, ca sa ajungi unde esti acum... Tot respectul pentru tine -bravo-

Nici sotul meu nu bea, nu fumeaza, de meserie e profesor de matematica si contabil, peste un an (daca mai apuca) va fi full accountant, un om de pus la rana. L-am cunoscut la sah, pe yahoo games acum 7 ani, imi placea sa joc table, canasta si sah. Nu eram disperata sa ma marit si mai ales sa parasesc RO, unde aveam o pozitie sociala, un apartament cu 3 camere (in bloc nou si modern) si material o duceam mult mai bine ca altii… Ken a venit dupa mine (pe timpul vizelor) prima oara in mai’95 cu costum de mire dupa el…I-am aratat unde lucram, unde locuiam (mai frumos si mai confortabil decat el in Anglia) nu era usor de dat cu sutul. Si…a plecat saracul fara mine…Prietenele ma condamnau “Cum tu fata, ai alungat englezul?? Nu esti in toate mintile!!” Ma simteam totusi singura… Aflasem ca in Anglia un business management consultant castiga 5-6 mii liere/luna. Perspectiva unei cariere, posibilitatea de a-i oferi copilului meu o sansa intr-o tara bine dezvoltata economic si o viata mai buna intr-o lume mai civilizata, comparativ cu RO, dorinta de schimbare si de-a o lua de la capat, m-au determinat sa-l chem pe Ken inapoi (pastrasem legatura cu el) Numai ca dragul de el, a uitat sa mentioneze inainte de casatorie ca era steril (cand eu i-am spus ca-mi mai doresc un copil) si ca el era bolnav de inima, (boala ereditara), ca mama lui murise la 57 ani in urma unui stop cardiac. Acum o saptamana am aflat ca are diabet… Imi este foarte mila de el…dar… asta e a doua vacanta de vara de cand stau in casa, intre 4 pereti, pentru ca de la operatia lui de inima, medicul i-a interzis orice efort fizic si emotional (sperieturi, suparari/bucurii prea mari, plans sau ras in hohote) asa ca nici sex n-am mai facut de un an jumate. El saracul mi-a spus “sunt constient ca va trebui sa-ti gasesti pe cineva…dar macar nu ma parasi…du-te fa ce vrei… dar intoarce-te acasa”… E foarte usor sa judeci de pe margine… Cineva de pe forum ma considera “una din povestile de succes” Offff Deanna… afla deci, cu aceasta ocazie ca “pe nafara-i vopsit gardul, inauntru-i leopardul”

Ei, asta nu inseamna ca nu sunt si povesti de succes, nu toti englezii sunt betivi, afemeiati sau bolnavi. Mai depinde si de norocul fiecaruia…Eu am simtit nevoia sa va spun patania mea… Poate cineva are de invatat ceva din asta… Anyway…imi mentin parerea… spuneti un NU hotarat casatoriilor din interes, mai ales pentru niste blestemate de hartii !!

Andreiuta NOTA ZECE pentru cele scrise de tine, ca esti o fata de caracter si ai o stofa aparte e lesne de inteles... -bravo-

13. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Ce vorbiti voi aici mai oameni buni,
    raman stupefiat...

Nu mai zic ca imi pare bine ca nu mi-am luat tura, dar,

asa chestii, te furnica spinarea...

Auzisem prin 2006 parca de o romanca ce se rugase de un polonez sa se casatoreasca cu sora'sa, pt 3000£, dar crezusem ca's gogorite!

Personal, am trait in umbra unei casatorii din interes cumva,

ai mei, dupa cum am mai spus pe undeva, s-au luat ambii fiind la a doua casatorie,

si doar fiindca maicamea ramasese insarcinata cu mine, in anii de gratie '66-'67 cand nea nicu a dat legea avorturilor.

Ce a urmat... a urmat!

De remarcat insa ca domnisoara de a initiat topicul nu a mai revenit!

14. Deanna

Deanna New Member

Trophy Points:
    0
    wow! deci topicul asta...e telenovela curata! ce-mi place, ce-mi place!!! -ras2- -ras2-

15. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Tre sa te contrazic Deanna,

telenovela este film, adica fictiune,

aici insa, unii descriu realitatea traita...

Well, desigur, de multe ori ,

"viata bate filmul!"

16. Deanna

Deanna New Member

Trophy Points:
    0
    Mai Ella, da' acum pe bune, tot poveste de succes esti. Daca ai fi suferit din dragoste or something, as mai fi zis, dar asa? Ai un statut social, un job bun, cetatenie britanica, fata ta e cu tine si mai e si apreciata la scoala, deci vrei sa zici ca nu esti de succes? Cu dragostea stai mai prost, dar nu se stie, poate in timp o sa-ti gasesti si tu jumatatea.

P.S. Am jucat si eu luni de zile table pe net, Doamne ce-mi mai placea!! -ras2-

17. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    @deanna

Cati ani ai? scuze de intrebare.

Tu citesti totul (eventual) pe forum? (fara scuze)

Statut/job/situatie/bani/alea/alea/cetatenie/aprecieri ale copiilor =ZERO!,

cand tragi cearceaful peste cap noaptea, singur in pat!

18. Deanna

Deanna New Member

Trophy Points:
    0
    Dromaderule, crede-ma, ca am destui ani si destula experienta ca sa ma exprim.Si da, citesc totul, insa I have news for you: sintagma "daca dragoste nu e nimic nu e" s-a cam dus dracu', cam de cind ne-am dat seama ca exista multe multe alte lucruri la fel de importante in viata. Nu cred ca o femeie singura la 40 de ani ar trebui sa se simta neimplinita, nefericita si jalnica. Stiu o gramada de gagici de 40, lucide, pe picioarele lor, cu 2 casatorii esuate la activ, dar mult mai fericite singure decit daca n-ar fi divortat.
    Si, in extremis, daca stai bine si te gindesti;cite casatorii fericite ai vazut tu la viata ta?

19. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    a mea -da-da- -sarbatorit-

20. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    ma uitam pe net, la poze si am gasit asta

-nu-ma-uit-

Share This Page