16.1 C
London
Tuesday, August 20, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Autonomie sau nu pt etnicii maghiari?

Discussion in 'Politica' started by alinutza, Mar 16, 2006.

1. dud

dud New Member

Trophy Points:
    0
    Mii de scuze pt. "a" si de ce atitudinea mea lasa de dorit?
    Sint insultat si trebuie sa tac?

2. generalul

generalul New Member

Trophy Points:
    0
    Cel care insulta esti doar tu, cu fraze de genul: "...dar asta nu poti explica moldovenilor...", ""Speachless" pt. complexele tale...ori capacitatea de intelegerea".

3. dud

dud New Member

Trophy Points:
    0
    Eu vorbeam de problemele regionale -scratch- cratch- si tu esti insultat? -scratch- cratch-
    "Paguba-n ciuperci,GENERALE ;),spui D. si tragi apa..." asta ce este?

4. generalul

generalul New Member

Trophy Points:
    0
    Pare din ce in ce mai grav... :) Forget it! Iar cu remarca : "Paguba-n ciuperci..." se pare ca ai gresit adresa! Intai fii atent cine iti adreseaza asta, apoi vezi si cui ii adresezi "plangerile" tale...

5. Anonymous

Anonymous Guest

Pana unde va ajunge na?ionalismul maghiar agresiv ?i extremist, care propag? exclusivismul na?ional ?i intoleran?a!?

(PS:ULTIMA ORA ...
    Ieri, la propunerea presedintelui PRM, Biroul Permanent al Senatului a votat (cu 7 la 1) adoptarea unei Declaratii a Camerei Superioare a Parlamentului, de condamnare a propagandei iresponsabile pe care o face Marko Bela.)
    http://www.youtube.com/watch?v=TOUI-tCKVBM

Oare istoria va trece cu vederea crimele savarsite de sovinismul maghiar in Transilvania?(Un film tulburator despre atrocitatile din Ardealul romanesc..)
    http://www.youtube.com/watch?v=U6bnBk_uNKk (partea 1)
    http://www.youtube.com/watch?v=Nohfknm4ST4 (partea a 2a)
    http://www.youtube.com/watch?v=9kFJGrU8CsQ (partea a 3a)
    http://www.youtube.com/watch?v=NjR_TzRiRys (partea a 4a)

Interviu cu unicul supravietuitor de Ip: http://www.youtube.com/watch?v=-5h5288hvpE
    "In acea zi de 14 septembrie,orice roman intalnit in cale a fost impuscat
    [img width=25 height=25]http://www.vet.fi/images/ikarajat_elokuvat_18.jpg[/img](nerecomandat celor care isi doresc o zi frumoasa)

P.S: Dosarul linsajului din decembrie `89:Cazul colonelului Agache a ajuns la CEDO.Curtea European? a Drepturilor Omului s-a pronun?at ?n cauza Reiner ?i al?ii ?mpotriva Rom?niei, constat?nd ?nc?lcarea art. 6 alin. 1 ?i alin. 3 lit. d) din Conven?ia pentru ap?rarea drepturilor omului ?i a libert??ilor fundamentale, care garanteaz? dreptul la un proces echitabil.
    [img width=100 height=150]http://www.geocities.com/agache1989/brasoveanul2.jpg[/img]
    http://www.geocities.com/agache1989/brasoveanul1.htm
    "Az RMDSZ t?mogatja a d?nt?s ellen beny?jtott fellebbez?st."
    http://www.geocities.com/agache1989/

6. ionutpopdavid

ionutpopdavid New Member

Trophy Points:
    0
  7. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    Bineinteles ca nu!
    Ce ar urma? Autonomie tiganilor din Romania cu sediul in Voluntari sau in Ferentari sau mai stiu eu pe unde?
    Cind vor da englezii autonomie pakistanezilor din UK si francezii autonomie algerienilor din Franta si nemtii autonomie turcilor din Germania atunci ne mai gindim si noi sa dam autonomie ungurilor din Romania. Pina atunciNU.

8. expertparchet

expertparchet New Member

Trophy Points:
    0
    topic aiurea -fart- art-

9. zeellyk

zeellyk New Member

Trophy Points:
    0
    HI! mai invatati niste istorie si dupa aceea luati tastatura si scrieti la acest topic -handlaugh2- andlaugh2- Ardealul a fost tara maghiarilor nici un suflet de roman nu a fost in ardeal,bineinteles pina nu au ocupat romani ardealul.Deci romanii care sau nascut in Ardeal sunt egali cu pakistanezii care sau nascut in Anglia,nu sunt in tara lor.Dar maghiari din Ardeal au drept de autonomie pt ca ei sunt la ei acasa pe paminturile lor natale.

10. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    In spritul Craciunului, o sa incerc sa fiu cit se poate de policticos cu tine si toti ca tine.
    Lectii de istorie de la reprezentantii un popor cu radacinile in mulgatori de iapa care au bintuit cimpurile lumii taind, violind si jefuind tot ce le-a stat in cale pina cind unora dintre ei le-a trecut prin cap sa se aseze in Ungaria, nu am sa primesc.
    Istorie zici?
    Pai si ungurii din Ardeal, (daca ar fi asa ca tine) de unde au venit si cind? Ardealul era teren vacant cind l-au luat ei? Ungurii au fost printre ultimele aditii la dominoul european, tocmai datorita faptului ca sint originari din triburi nomade, Huni, asiatici.
    Eu nu am auzit de nici o perioada istorica in Europa unde un trib migrator sa vina inntr-o zona a Europei si sa o gaseasca goala, iar pe vremea cind istoria mentiona luptele dacilor cu romanii voi nu existati. Voi mulgeati inca iapa prin Mongolia, fapt, deci n-o lua ca jignire.
    Cit despre ocuparea Ardealului sub imperiul Habsburgic, unul dintre cele mai puternice, bogate si longevive imperii din lume nici macar ei nu scriu ca au luat de la "nimeni". Voi ungurii ati avut noroc cu Habsburgii toata acea perioada, caci fara Austria, voi ati fost dintotdeauna "nimeni".
    Sinteti ca Britney Spears intre natiuni, faceti gura numai ca sa bage si pe voi cineva in seama, ca altfelAr trebuii sa fiti multumiti de petecul de pamint pe care-l aveti si sa ziceti merci ca o parte din stramosii vostrii nu s-au dus si ei dupa ceilalti inapoi in Mongolia, ca altfel si astazi traiati in corturi.
    Si nu uitati niciodata ca armata Romaniei (cam in 48 de ore, nu cred ca ne-ar lua mai mult nici azi) a fost la Budapesta dar a voastra la Bucuresti niciodata. Ati avut si voi clanta si muschi atita timp cit ati fost parte din imperiu.
    Eu unul as sugera eliminarea totala a acestei controverse: luati Ardealul daca puteti, daca nu, luam noi totul pina la Budapesta, ca de putut putem, am mai facut-o.

Oricum, asa cum si altii au mai propus, cred ca acest topic nu-si are locul pe un site si un forum Romanesc. Ar trebuii inchis si lasat pentru UDMR si altii ca ei sa-l deschida pe siteurile lor daca vor. Daca s-a vrut a fi un fel de "survey" cred ca pot fi trase concluzii si create procentaje. Este evident ca ungurii o vor tine pe a lor si noi pe a nostra. Cine are dreptate? Cine stie? Pina una alta ei nu pot lua Ardealul iar noi nu-l dam, simplu.

11. adelina

adelina New Member

Trophy Points:
    0
    Zeellyk, mesajul tau mi se pare ingrozitor de nepotrivit pentru prima zi de craciun…. Imi pare rau pentru tine si nu pot sa pun supararea ta decat pe seama faptului ca probabil mos craciun nu a fost foarte darnic cu tine. Dar vestea buna e ca daca devii mai bun si te mai luminezi pana la anul mos craciun o sa fie mai generos

12. dud

dud New Member

Trophy Points:
    0
    ...dude tu ai probleme serioase -lol- ol-
    ...sint pt. autonomie regionala(financiara),cred ca este un lucru bun pt. regiuni dar pt. Bucuresti este rau -badteeths- adteeths-
    O minoritate nu poate avea autonomie si nu va avea cit timp este minoritate! -cmon- mon-

13. expertparchet

expertparchet New Member

Trophy Points:
    0
    Autonomie financiara pt. Transilvania. Sa nu ne mai tot mulga altii si sa traiasca pe bani nostrii -slap- lap-

14. andreiutzu

andreiutzu Member

Trophy Points:
    16
    Cel mai frumos post pe topicul acesta. -congrats- ongrats- Si sunt intru totul de acord: Let's be good, for Goodness sake.

Dar nu pot sa nu remarc o hiba in argumentele pro-autonomie. Oare ce se va intampa daca o regiune ar deveni atat de bogata si de prospera incat nivelul de trai sa fie foarte apropiat de media EU si in restul regiunilor conditiile nu s-ar imbunatati deloc? Pai probabil ca toata lumea ar "emigra" catre acea regiune. Si toata lumea ar vrea sa traiasca din beneficiile care se acorda acolo, sa munceasca acolo, sa mearga la scolile si spitalele de acolo, toti cersetorii si infractorii s-ar aduna imediat, etc. Si cei care s-au chinuit atat de mult sa isi construiasca micul Paradis ce ar face? Pai ar dori sa limiteze cumva imigratia, sa ridice niste granite, pe care apoi sa le inchida, sau in fine, sa poata sa expulzeze pe cine vor ei dupa bunul plac (dintr-o regiune a Ro, in alta). Ar fi un fel de EU la scara mai mica.

Problema Europei si (la o alta scara si a Romaniei) nu este ca nu putem sa ne protejam de saracie si infractionalitate - ci ca acestea exista. Nu avem unde sa ne ascundem de aceste probleme. Trebuie sa le rezolvam.

-staycool- taycool-

15. generalul

generalul New Member

Trophy Points:
    0
    Dar ce, sunteti stat in stat???
    Cat despre autonomia maghiarilor, nici vorba!
    Autonomie da, dar in Ungaria!
    E simplu!

16. ketigun

ketigun New Member

Trophy Points:
    0
    Eu nu inteleg, ce este asa de greu de inteles? Cine vrea autonomie, independenta sau mai stiu eu ce are doua solutii: sa lupte sau sa astepte -ahaa- haa- (nu ca eu as vrea, dar logic acestea ar fi posibilitatile. Si acum sa ma explic: - sa lupte- e normal nu? vrei ceva? lupti (nimeni nu da nimic de bunavoie, indiferent cum a fost obtinut acel ceva); -sa astepte-pai daca nu esti destul de puternic sa faci de unul singur ceea ce vrei, trebuie sa astepti o conjuctura favorabila , un moment in care care interesul tau sa coincida cu interesul altora si sa te aliezi,...
    Dupa parerea mea se face multa tevatura pentru nimic. Cine vrea autonomie pt Ardeal, crede ca va fi 100% autonom? Eu nu cred.In loc sa fie guvernat de Bucuresti va fi de Budapesta.Va fi mai bine? Mai rau? Cine e curios sa mearga sa traiasca in Ungaria.
    Domnilor, istoria este o materie f frumoasa in scoli (cui ii place) dar ,de cele mai multe ori, un paragraf sau o pagina scrisa despre un moment, perioada sau proces nu are cum sa redea adevarata durere suferita de populatie.(De asta se ocupa scriitorii). Sa nu uitam ca, intotdeauna, impartirea si reampartirea (tortului) are loc in urma unui conflict major (Doamne fereste-ne).
    Asa ca, este loc si pentru Arpad si pentru Ion sa traiasca,sa munceasca si sa-si cresca pruncii in Ardeal. Si as mai adauga eu, IN PACE, daca ar fi lasati si nu manipulati de cei care au avantaje din starile tensionate.
    Cred ca ar trebui cheltuita energia pt lucruri constructive si nu pt a alimenta o stare conflictuala din care nici Ion si nici Arpad nu ar avea de castigat.
    CRACIUN FERICIT in continuare si pt Arpad si pt Ion! Bucurati-va de palinca si de porcul de pe masa. La multi ani! -saint- aint-

17. expertparchet

expertparchet New Member

Trophy Points:
    0
    andreiutzu deja se intampla ce zici cu emigrarea economica spre zonele dezvoltate. Clujul este un exemplu bun in acest sens. Incep sa apara tot mai multi muncitori din zonele sarace ale romaniei care incet incet se stabilesc aici. Mie unuia la fel ca multora nu ne convine acest fapt!!Ce sa mai zic de chinezi.... am avut o lucrare la un Mall care s-a deschis recent in CJ si era plin de echipe de constructori din China si Moldova....Rau este ca odata cu acestia nu prea vine si civilizatie.... -explain- xplain-

18. dud

dud New Member

Trophy Points:
    0
    -lol- ol- ...mai ce mentalitate; daca o duc rau,lasa...toti so duca rau -handlaugh2- andlaugh2-
    ...daca e autonomie,Budapesta va conduce -lol- ol- ehh ce sa faci,fiecare cu soarta meritata -lol- ol-
    An nou fericit fara minoritati. -lol- ol-

19. zeellyk

zeellyk New Member

Trophy Points:
    0
    Mate,daca e asa cum zici tu,inseamna ca noi suntem tare norocosi si voi tare prosti ca noua nea-ti dat cel mai bogat ,cel mai frumos petec de pamant,care deasemenea este imaginea ROMANIEI peste tot in lume.

-lol- ol-

20. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    Se vede ca nu pricepi ce citesti sau nu stii sa citesti in Limba Romana, ceea ce nu m-ar mira "mate"!
    Petecul de pamint la care eu fac referinta in mod evident este UNGARIA, nu Ardealul.
    Ce sa-i faci, nu toti am avut note mari la citire si la "pricepere".
    Cit despre Ardeal n-aveti nici o sansa! Mai repede avem noi sanse la Ungaria. Si daca nu va place in Romania, Ungaria e la un pas si nu aveti nevoie de viza. Duceti-va acolo, sa vedeti ce bine e si ce frumos va trateaza compatriotii vostrii.

Share This Page