12.2 C
London
Thursday, October 22, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

AuPairs - CI sau pasaport

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by ana_matei, Aug 10, 2011.

1. ana_matei

ana_matei New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua!
    Dupa saptamani intregi ce citit si googalit m-am decis sa plec in UK ca si Aupair...dar deocamdata inca ma documentez -hipno- si am o singura intrebare la care nu am reusit sa-i dau de capat, pentru a aplica pentru AWC si mai apoi pentru blue card am nevoie sa detin si pasaport sau se poate aplica cu buletinul (specific ca am si permis auto deci in momentul in care as trimite buletinul cu restul de acte as ramane cu un act..ceva)?

2. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Pasaport mamica! Cu CI-ul ai doar dreptul de calatorie in UK.

3. ana_matei

ana_matei New Member

Trophy Points:
    0
    ...da...ma gandeam eu!Acum stiu sigur!mersi! -limba-

4. pop1982

pop1982 New Member

Trophy Points:
    0
    trebie sa te contrazic aici CI are aceiasi valuare ca si pasaportul in uk nu stiu de unde ai tu in formatia caci CI-ul este doar pt calatorie dar marog. Singurul inconvenient este ca atunci cand prezinti CI-ul nu prea stiu ei ce este dar docmenteaza la toate siturile care vrei si vei afla ca cetatenii europeni pot folosii id cards or passports eu am folosit buletinul la toate institutiile si comaniile la care am lucrat nimeni nu a obiectat, in cincluzie nu conteaza ce act ai dar macar unul dintre ele sa fie valid fie ci or pasaport

5. miruna_22

miruna_22 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara.

Am si eu o nelamurire. In cazul in care imi depun actele pentru AWC (deci trimit pasaportul cu formularul, scrisoarea si pozele) si doresc sa revin in tara pentru cateva zile, pot folosi in aeroport doar Buletinul? Intreb pentru ca stiu ca era o o vreme cand se putea calatori NUMAI cu pasaport. Acum se poate calatori si cu buletinul?

?!

Multumesc anticipat!

Diana N.

6. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Ok pop1982, lasa sa vina fata fara pasaport si daca intampina probleme o sa te sune pe tine sa-i faci pasaport de urgenta.
    Du-te la banca fara pasaport sa vezi cat de usor iti deschizi un cont.
    Dar, ma rog, daca tu stii mai bine...

@ miruna_22

Da ! Poti sa calatoresti cu Cartea de Identitate.

7. pop1982

pop1982 New Member

Trophy Points:
    0
    eu nu sfatuiesc pe nimeni sa vina fara pasaport doar in cazul in care se intampla sa nu ai se poate rezolva totl si cu ci si pot confirma ca iti poti deschide cont fara pasaport si orice acte ai nevoie

8. lovelyd

lovelyd New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,Diana

Poti calatori linistita doar cu CI. -da-da-

9. miruna_22

miruna_22 New Member

Trophy Points:
    0
    Revin cu inca o intrebare: Stiti cumva sa fie vreo problema daca imi depun actele pentru AWC luna viitoare si pasaportul imi expira in Iunie 2012?

Multumesc!

Diana N.

10. pop1982

pop1982 New Member

Trophy Points:
    0
    nu are nici o problema

11. lovelyd

lovelyd New Member

Trophy Points:
    0
    Eu nu vad nici o problema aici. Pasaportul tau nu a expirat sau va expira in momentul aplicarii tale. -nu-nu- ,ci tocmai in iunie 2012. -ras4-

12. miruna_22

miruna_22 New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc mult tuturor pentru lamuriri! :eek:)

Diana N.

13. gin

gin New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Ana, eu am aplicat anul acesta in martie pt AWC si am trimis CI ul, intre timp am ramas cu pasaportul (intr-adevar la banca e bine sa ai pasaportul sa iti deschizi contul), iar AWC mi-a fost eliberat pe 30 iunie.
    Poti sa iti schimbi si permisul de conducere romanesc(costa aprox 50 lire), iar cel britanic este acceptat ca si document de identitate si dovada de domiciliu.
    Sper ca ti-am fost de folos.
    Succes..:)

14. Stephenie

Stephenie New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara.

Imi poate spune cineva daca pasaportul il primesti inapoi de la Home office odata cu cardul sau il trimite mai devreme?

Multumesc!

15. MrsSmith

MrsSmith New Member

Trophy Points:
    0
    Eu am aplicat pentru BC cu CI, deci este acceptata cartea de identitate.

CI este larg acceptat pe aici, eu nu mai am pasaport de un an de zile -sssst-

16. MrsSmith

MrsSmith New Member

Trophy Points:
    0
    Foarte usor. CI este dovada a identitatii si este larg acceptat cum am mai spus, pentru ca suntem cetateni UE (uita-te de exemplu la Barclays, acte necesare pentru deschiderea unui cont si ai sa vezi). Iti mai trebuie o dovada a adresei.
    Pentru cei nou-veniti, fara adresa permanenta, poate fi mai dificil, intr-adevar.

Si ca sa fiu si mai clara, pana acum am folosit CI la: 2 CRB, verificare a identitatii la diverse interviuri si noul loc de munca, la banca, cand am schimbat bani, Imigrari, aplicatie BC, Job Centre, consiliul local. Nimeni n-a zis nici pis!

17. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    CI are aceeasi valoare ca si pasaportul. Cel putin teoretic si dupa cum e scris in lege.

In viata de zi cu zi insa, sunt sanse sa intampini unele probleme si asta datorita faptului ca CI-ul nostru nu prea are elemente de securitate si e usor de falsificat, iar doi la mana, englezii nu sunt obisnuiti cu CI ei avand doar pasaport. Cam asta ar fi explicatia.

Deci daca ai de ales foloseste pasaportul, altfel poti folosi CI-ul. Mai peste tot scrie Passport / National Identity Card EEA, doar ca unii functionari au nevoie sa li se arate negru pe alb.

La fel si cu intrarea Romaniei in UE in 2007. Pentru ca aveam viza de Anglia si expirase in Feb 2007, mai mereu gaseam cate unul care avea nevoie sa verifice daca pot intra. Asadar am decis ca pana vor invata toti englezii ca nu mai avem neovoie de viza, mai degraba mi-am facut pasaport nou si job done. -asa-asa-

18. Chatte

Chatte Member

Trophy Points:
    16
    Niciodata nu stii de cine/ce poti da, asa ca, cel mai bine zic eu, fa-ti si pasaport.
    Eu una am sa-mi fac si pasaport ca sa fie mai ok, sa nu ma trezesc ca intampin vreo problema.
    Si-asa la mine buletinul e un pic dezlipit ca asa mi l-au dat de la Politie cand am facut 14 ani.
    Ma cam gandesc sa-mi schimb si buletinul desi teoretic expira in martie 2013...

Deci cel mai bine zic eu, pentru a evita orice problema, fa-ti si pasaport...

19. MrsSmith

MrsSmith New Member

Trophy Points:
    0
    Adevarul e ca si eu ma simt cam "dezbracata" fara pasaport -nu-ma-uit-

20. Chatte

Chatte Member

Trophy Points:
    16
    Eu una nu am avut niciodata si de cand am intrat in UE ma tot gandeam sa-mi fac doar pentru sarbi, avand in vedere ca sunt din Severin si sunt fff. aproape de ei, dar cum de anul trecut merge si la ei doar cu buletin pentru ca vor intra si ei in UE am zis ca lasa, nu imi trebuie mie pasaport... Ei si uite ca-mi trebuie. :))
    Asadar, luna viitoare ma iau frumos singura de manuta si ma duc sa mi-l fac. :)

Share This Page