20.2 C
London
Saturday, June 25, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Aupair dupa 27 de ani ?

Discussion in 'EMIGRARE' started by elna, Jan 30, 2011.

1. elna

elna New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare,

de cateva zile am gasit site-ul acesta si ma bucur ca sunt informatii foarte utile. Vreau sa plec in UK ca au pair, dar am vaut ca trebuie sa am pana in 27 de ani. Daca am peste voi putea obtine purple card ? Aceasta modalitate mi se pare cea mai usoara de a pleca intr-un loc unde nu cunosti pe nimeni.

Multumesc

2. Ashan

Ashan New Member

Trophy Points:
    0
    Din pacate nu vei obtine acel card. Totusi, ai putea munci ca nanny/housekeeper poate sa faci si un NVQ in acest domeniu. Se poate si dupa aceasta varsta.

3. elna

elna New Member

Trophy Points:
    0
    inseamna ca voi munci la negru ?

multumesc

4. Ioana Mirela

Ioana Mirela New Member

Trophy Points:
    0
    Si totusi... Eu am trimis mail unei agentii din Londra (agentie prin care a plecat o cunostinta) sa intreb cum e cu varsta, caci aveam informatii contradictorii (am 31 de ani).
    Raspunsul agentiei: "You are not too old as you are EC national. More mature aupairs are always very popular also."

Sa fie, oare, agentia aceasta neserioasa? Risc, oare, sa am probleme daca merg pe mana ei?

5. AntiX

AntiX New Member

Trophy Points:
    0
    Iti recomand sa cauti mai multe detalii despre agentia respectiva inainte de a lua decizia finala.

Ar fi de preferat sa fie membra a unei organizatii gen IAPA / BAPAA

"Nationals of Romania and Bulgaria

Do NOT need a visa but they DO need an accession worker card from the UK Border Agency before taking up an au pair placement. They need to meet traditional au pair requirements regarding marital status (single) age (17-27) and working hours (25). "

6. Ioana Mirela

Ioana Mirela New Member

Trophy Points:
    0
    Unul dintre primele lucruri pe care le-am facut a fost sa caut informatii despre aceasta agentie, pe internet. N-am gasit mare lucru.
    Membra IAPA / BAPAA nu este...

7. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Ceea ce ti-au spus ei e valabil pentru cetatenii spatiului EEA, altii decat romanii si bulgarii. Adica au dreptate dar nu pana la capat. Programul respectiv se numeste Au Pair Plus. Romanii si bulgarii, avand restrictii pe piata muncii, nu pot fi inclusi in Au Pair Plus, ei trebuie sa indeplineasca acele conditii legate de varsta, statut marital, ore lucrate. Tine de reducerea 'imigratiei pe motive economice' (dar din motive politice). De altfel tarile din afara spatiului comunitar care mai au acces la un program Au Pair (transformat in Youth Mobility Scheme) au ramas doar 5: Australia, Canada, Japonia, Noua Zealanda, Monaco (putin probabil sa fie surse de imigratie pe motive economice).

Deci orice varianta ai alege nu vei putea fi au pair legal(nu vei primi AWC). Ai putea insa daca iti doresti sa lucrezi in domeniu, sa lucrezi fie ca self employed, fie inscriindu-te la un curs NVQ in Child Care(caz in care trebuie sa obtii un yellow card de student inainte de a putea incepe munca legal). Vei gasi pe forum in categoria 'UK de la A la Z' informatii si despre self employed si despre studenti NVQ.

Succes oricare ar fi alegerea!

8. Ioana Mirela

Ioana Mirela New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc mult pentru raspunsuri.

Share This Page