8.6 C
London
Wednesday, January 16, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Au pair

Discussion in 'FAMILIE' started by lavinia.antonescu, Mar 7, 2015.

1. lavinia.antonescu

lavinia.antonescu New Member

Trophy Points:
    0
    Buna! Sunt noua pe site si as avea nevoie de niste sfaturi. Am 20 de ani si imi doresc sa merg in Londra ca Au Pair pentru 6 luni. Am gasit o familie foarte draguta in Blackheath, am vorbit pe Skype, iar ei au spus ca sunt dispusi sa astepte pana Iulie pentru mine. Problema este urmatoarea... Parintilor mei le este teama sa ma lase, se gandesc la riscuri, la faptul ca ajung intr-o tara straina unde nu stiu pe nimeni si cred ca mi se poate intampla ceva. Imi doresc mult sa merg, dar nu stiu cum sa ii conving pe ai mei. Stiu ca au dreptate intr-un fel, dar o data si o data tot o sa plec de langa ei. Ar fi bine daca as cunoaste pe cineva in Londra.

Ce sfaturi imi dati?

Lavinia

2. simi_radu

simi_radu New Member

Trophy Points:
    0
    Eu as fi precaut. Ti-au trimis o hartie ceva sau sub orice alta forma scrisa indatoririle tale, programul de lucru, banii pe care ii iei saptamanal, etc?
    Te-au intrebat de cazier?
    Ideea este ca sunt destul de multe persoane din care sa aleaga si care sunt deja acolo. De ce ar alege o persoana care nu este inca acolo si care probabil nu vorbeste la fel de bine engleza ca cei care sunt de ceva timp acolo?
    Oricum, chiar daca ti-ar trimite contract scris.. e important cum ati luat legatura, unde v-ati gasit si de ce te prefera pe tine? De asemenea as considera un indiciu daca ei ar fi sau ar deveni insistenti pentru ca tu sa mergi acolo. Ai vazut poze cu copiii, etc?
    Pentru o fata de 20 de ani care nu a mai fost niciodata acolo si nu cunoaste pe nimeni as considera oricum riscant. Macar sa ai 2-3 persoane de incredere care sa stie exact unde esti si ce faci.. nu e de gluma, lucruri oribile se pot intampla, de cele mai multe ori cand nu te astepti.
    Pune tu cap la cap si judeca la rece.. esti singura care poate lua aceasta decizie.

A.. ar mai fi ceva: de ce ar vrea un au-pair DOAR entru 6 luni?

3. lavinia.antonescu

lavinia.antonescu New Member

Trophy Points:
    0
    Am gasit familia pe Au Pair World si intr-una din conversatiile pe Skype ei au spus ca pot veni cu familia sa vada unde ajung si cine sunt ei. In ceea ce priveste perioada, eu am ales sa stau atat pentru ca sunt la facultate si as vrea sa ma intorc in decembrie pentru ca in ianuarie incep sesiunea.

4. Lauramioara

Lauramioara New Member

Trophy Points:
    1
    Buna Lavinia, noi suntem din Cambridge, UK, avem doi baieti de 10 si 5 ani si cautam au-pair pentru ei. Daca inca mai esti interesata (stiu ca postarea ta este din 2015) sau cunosti pe cineva interesat, ma poti contacta la adresa de email: lauramioara@yahoo.com. Multumesc! Laura

Share This Page