0.6 C
London
Sunday, January 19, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

au-pair

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by bmonica, Feb 4, 2008.

1. Anna24

Anna24 New Member

Trophy Points:
    0
    SALUT! Mersic de raspuns! Eu m-am decis totusi sa incerc sa trimit actele la HO ca au pair sa nu bifez faza cu casatoria si sa mai bag printre acte o alta scrisoare in care sa specific ca sunt casatorita dar nu traim impreuna, si ca intr-un fel suntem "divortati" adica separati intr-un fel si sa vedem daca va merge aceasta treaba. Daca nu, atunci voi incerca altceva. Cred ca faza cu self employment ea c-am prea aiurea pt mine..eu as ramane doar la aceasta familie de acum..ca tot timpul aproape il voi petrece cu treaba la ei si nu voi avea timp sa mai incerc si alte joburi cum ai zis tu cu nany, baby sitting..se poate ca sa lucrezi ca self employment doar la aceasta familie si atat?si c-am cat de mari taxe platesti la stat pt asta?cel putin eu nu ma descurc cu asta, cred ca ar fi mai usor sa fac un curs de care o fi mai ieftin si sa obtin yellow card, dar daca il obtin yellow card cand pot avea blue card sau ceva care sa confirme ca pot munci in orice domeniu, fara ca pe viitor sa mai fac iar alte cursuri numai ca sa muncesc legal, ma refer ce voi castiga pe viitor de la faza cu cursurile ( de ex. engleza)am yellow card si apoi? tre tot timpul sa fac numai acest curs sau altele ca sa pot munci legal?
    Si da, am masterat terminat in vara asta in Romania la o universitate particulara.Dar tre sa citesc sa vad cum poate fi echivalata aceasta diploma si cea de licenta aici. Sa vad ce e cu HSMP/...dar nu am timp mai deloc sa citesc...consideri ca e o cale mai usoara cu HSMP?
    MUUUULTUMESC!

2. topi

topi New Member

Trophy Points:
    0
    Nu tine poanta cu casatoria, iti pierzi timpul degeaba. Sigurul loc unde poti apela la "discretia" case workerului este limita de virsta. Ar trebui sa fie unul foarte ametit sa nu vada casuta cu casatoria nebifata si ca ai avut alt nume inainte. Chiar daca ai avea norocul asta sint mari sanse ca si calculatorul lui sa faca beep beep.

3.2 Criteria
    Caseworkers considering such applications must satisfy themselves that:

the applicant is aged between 17 and 27 inclusive, is unmarried and without dependants;
    ...

http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/sitecontent/documents/policyandlaw/ecis/chapter7.pdf?view=Binary

pagina 61

3. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Tu stii cel mai bine daca ai sanse sa obtii un blue card prin HSMP. De aceea ti-am dat link-ul catre UKBA ca sa-ti poti face o idee daca acumulezi numarul de puncte necesar. Aici e si discutia despre aplicatiile facute prin HSMP, daca n-ai timp s-o cauti:
    http://www.romani-online.co.uk/forum/em ... -blue-card

Apoi revenind la subiectul topicului, au pair, vad ca insisti pe aceasta varianta incercand sa le povestesti celor de la UKBA ca asa si pe dincolo. In UK, spre deosebire de Romania, legile si reglementarile nu se negociaza. Pe lucratorii de la UKBA nu-i intereseaza povesti personale, ci indeplinirea unor conditii. Faci cum vrei, dar eu cred ca in timpul pierdut trimitand actele pentru un card de au pair a carui obtinere tine de domeniul miracolelor, ar fi mai util fie sa te incrii la un curs si sa trimiti actele pentru un yellow card de student, fie sa incepi pur si simplu sa lucrezi ca self employed (asta nu inseamna sa fii angajata, de aceea ar trebui sa mai ai macar un client - nu job pentru ca nu vei fi angajata, ci prestezi niste servicii: ai grija de un copil intr-o sambata seara de exemplu si pentru asta dai o factura si primesti niste bani in cont) si ai trei luni la dispozitie sa te inregistrezi la finante.

Daca alegi un curs nu poti incepe sa lucrezi legal ca angajata decat dupa ce primesti yellow cardul de student. In baza acelui card poti lucra maximum 20 de ore pe saptamana sau full time daca e un curs NVQ ce necesita practica. Dupa ce ai 12 luni neintrerupte lucrate legal ca angajata vei avea drepturi depline de munca si poti aplica pentru un blue card. Daca acel curs nu are 12 luni, poti incepe un altul cu conditia sa-i anunti pe cei de la UKBA despre noul curs.

Toate astea s-au tot spus pe forum, exista tutoriale pentru fiecare categorie, stiu ca e multa informatie de procesat dar... incearca sa te familiarizezi macar cu conditiile de baza pentru fiecare posibilitate de a lucra legal in UK. Daca nu ai timp sau acces la internet mereu poate reusesti sa-ti printezi anumite informatii si sa le citesti pe indelete cand ai timp.

4. Anna24

Anna24 New Member

Trophy Points:
    0
    Mersic, acum sunt mult mai luminata! Am insistat sa merg pe partea cu au pair, pt ca am zis ca poate am noroc+ ca si familia respectiva ma vrea, si imi da si scrisoarea in care sa specifice ca ma rog are nevoie de mine pt baiatul ei mic care are probleme(autism).Nu stiu cat dureaza daca trimit la HO aceste acte cu BR3 sa vad daca merge faza... tu zici ca e pierdere de timp...si eu sunt de acord,, dar cat in general poti pierde ca sa afli raspunsul daca da ori ba?
    Pe cealalta parte, cred ca mai degraba m-as baga la un curs, intrebarea este dupa ce obtin yellow card asta desigur dupa ce ma inscriu la scoala si imi dau aia dovada ca sa trimit la HO, dupa asta pot munci spre ex. 20 de ore la aceasta familie? Ar merge asa ceva pt 1 an cat fac cursul sa lucrez la aceasta familie sau ba? Probabil in calitate de ce ar putea sa ma angajeze aceasta familie? Sau nu este posibil asa ceva in cazul asta?

5. Anna24

Anna24 New Member

Trophy Points:
    0
    hello! cineva imi poate raspunde la aceasta intrebare: daca aleg un curs sa urmez pe 1 an de zile, dupa ce primesc yellow card, pot munci la aceasta familie ca baby sitter sau eu stiu cleaning sau ce as putea,si tre sa muncesc 20 de ore in calitate de student,nu?cum dupa ma angajeaza aceasta familie pe ce baza? doar un simplu contract sau cum? ca eu sa pot face dovada dupa 1 an de zile, a celor 12 fluturasi care trebuie pt blue card. exista asa posibilitate sa lucrez la aceasta familie in timp ce imid esfasor cursurile? cum se poate realiza acest lucru?va rog luminati-ma....ca taree sunt intunecata :D probabil de la timpul asta nasol din londra cu nori pe cer. :)
    Mersic!

6. crysssa

crysssa New Member

Trophy Points:
    0
    Buna, sunt noua pe aici. Am o intrebare pentru voi, in caz ca aveti vreo idee. Pe 1 iulie am programare la Croydon pentru purple card ca si au pair. Problema mea este ca familia la care stau acum vrea sa se mute dar eu sa lucrez in continuare pentru ei. Cum as putea sa rezolv cu adresa? Daca in scrisoarea de la familie o sa apara faptul ca ei se vor muta dar ca voi lucra tot cu ei m-ar ajuta cu ceva? va multumesc!

7. Stephenie

Stephenie New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara. stie cineva daca pe perioada cat sunt au pair pot face scoala de soferi sau nu (dupa ce ma pun la punct cu engleza) si cum ma inteleg cu cei de la Home Office cand depun actele pentru purple card daca eu nu inteleg bine engleza? Multumesc !

8. alina_teodora25

alina_teodora25 New Member

Trophy Points:
    0
    buna. sunt nou venita in U.K ca Mother's Help si nu stiu care sunt pasii pe care trebuie sa-i urmez pt a ma inregistra ca self employed -plans2- . mentionez faptul ca sunt casatorita si as vrea sa il aduc si pe sot aici. se poate aplica eu ca self employed si sotu ca dependent.
    Astept sfaturile voastre. Multumesc

9. miruna_22

miruna_22 New Member

Trophy Points:
    0
    Hello.

Am o intrebare legata de formularul BR(3) ce trebuie trimis impreuna cu pasaportul si cele doua fotografii. E okay daca la UK address (in prima partea a formularului) completez cu adresa familiei la care voi fi ca au-pair? Dat fiind faptul ca locuiesc la ei de cateva zile?

Please Help!

Multumesc!

Diana N.

10. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Hm...tricky.

Doar daca in contract scrie ca incepi jobul dupa ce primesti cardul.

Dar...n-as recomanda.

11. miruna_22

miruna_22 New Member

Trophy Points:
    0
    Si atunci ce adresa ar fi bine sa trec acolo? :eek:(

Multumesc.

Diana N.

12. miruna_22

miruna_22 New Member

Trophy Points:
    0
    Sunt curioasa, alte persoane care muncesc in UK ca au-pair, ce adresa ati trecut la Uk address in prima parte a formularului BR(3)?

Multumesc!

Diana N.

13. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    cred ca se pune adresa de la familie.
    Atat timp cat nu se mentioneaza inceperea muncii fara card, e ok!

ps: aplica direct la croydon, o sa ai cardul in aceeasi zi, prin posta dureaza f mult acum, si pana la 4-6 luni, si implicit iti impinge si tie termenul de obtinere a blue card-ului foarte departe!

14. BlueKrik

BlueKrik New Member

Trophy Points:
    0
    Eu am scris adresa familiei si in scrisoare scria ca urma sa incep lucrul intr-o saptamana. Asta era anul trecut, nu stiu daca s-au mai innasprit conditiile, tot ce se poate.

15. miruna_22

miruna_22 New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc mult de raspuns. Iti voi urma sfatul! :eek:)

Diana N.

PS >> Stii cumva daca la Croydon se lucreaza si Sambata? Multumesc.

16. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Nu e un sfat...i-as zice o precautie. (scuze ca a sunat informational)

No way...nu lucreaza sambata.

Acum am vazut ca te refereai la altcineva.

Daca alte persoane au obtinut cardul asa, urmeaza-le, dar eu as zice ca nu stii peste cine dai.

17. FlorinaNR

FlorinaNR New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua ,la toata lumea!Am si eu o intrebare referitor la au-pair:ca si au-pair ai voie sa lucrezi si in alta parte?Multumesc!O zi buna!

18. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Florina,

Cardul de au pair iti da dreptul sa lucrezi numai ca au pair si numai la familia pentru care ai obtinut cardul. Pentru a lucra la o noua familie trebuie sa aplici din nou. Asta insa nu inseamna ca nu poti presta servicii ca self employed in acest timp, daca familia respectiva e de acord. Desfasurarea unor activitati independente (self employment-ul) nu este supusa restrictionarii.

19. Stephenie

Stephenie New Member

Trophy Points:
    0
    Bună ziua. A mai plecat cineva de aici cu firma 1stchoice-au pair? am mai citit cateva opinii pe aici despre acesta firma ,dar aș vrea mai multe pareri, in cat timp se pleaca?..cat de seriosi sunt?etc.

Multumesc!

20. kata88

kata88 New Member

Trophy Points:
    0
    buna,

eu am trecut adresa familiei la care locuiam cand am trimis actele, si pentru prima si pentru cea de-a doua familie. nu am avut nici un fel de probleme...good luck :)

Share This Page