9.6 C
London
Friday, April 10, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Au-pair

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by adynutza, Mar 15, 2006.

1. adynutza

adynutza New Member

Trophy Points:
    0
    Buna! Imi cer scuze ca vin direct pe forum cu o intrebare...
    E cineva cu viza de aupair? As vrea sa stiu cum a fost obtinerea vizei? Eu am incercat sa obtin o viza acum cateva luni insa am fost refuzata din cauza ca nu era buna scrisoarea de invitatie a familie (scriau ca ar trebui sa fac 5-6 ore pe zi si e voie numai 5) si pt ca stiu "destula" engleza (si nu vedea domnul de la ghiseu de ce as vrea s-o imbunatatesc). Am facut apel cu o alta familie insa dureaza de cateva luni si oricum nu stiu daca am sanse prea mari :(
    As vrea sa mai incerc sa ma duc la viza o data, dar nu stiu daca se merita (adica nu ma refuza doar pt ca m-au mai refuzat o data?)
    Va rog, daca puteti sa ma ajutati si pe mine cu vreo informatie...

2. razvan1980

razvan1980 New Member

Trophy Points:
    0
    Raspuns: Au-pair

nu-ti fa griji gaseste o alta familie vb cu ei la telefon si zi-le exact care e faza cu scrisoarea si ce vrea ambasada vb engleza map prost ;) am auzit de fete care au luat viza dupa ce au fost refuzate o data tre sa stii ce sa spui cand te intreaba de ce te-au refuzat dar ideea e ca tre sa incerci n-ai ce sa pierzi dar pregateste bine poezia succes

3. adynutza

adynutza New Member

Trophy Points:
    0

De pierdut pierd banii de taxa de viza (si pt mine aproape 5 mil e mult) :mad: ...Insa as mai incerca o data...
    Nu au pe calculator cum sa vada refuzul de data trecuta? Adica daca mi-au pus o data motivul ca stiu destula engleza (desi m-am balbait suficient) a doua oara n-au sa-mi spuna ca acuma sunt suficient de proasta?

4. diana varbanescu

diana varbanescu New Member

Trophy Points:
    0

Buna,

Si eu am avut aceeasi problema la inteviul pt viza, mi-a spus ca nivelul de engleza ar trebui sa fie altul, adica mai slab ca sa ai ce invata. Eu i-am zis ca vreau sa-mi iau Certificate of Proficiency in English si ca vreau sa invat super bine si sa nu-mi fie rusine sa deschid gura sa nu fac vreun dezacord.
    Eu as zice sa mai incerci, dar cred ca ar fi de ajutor ca familia sa mentioneze in scrisoare o scoala unde ai putea sa mergi aici si tu sa le spui ca vrei sa te perfectionezi. La mine a mers, sper sa mearga si la tine, succes

5. myrela

myrela New Member

Trophy Points:
    0

Buna! Eu sunt au pair aici. Am luat viza din prina. Ambasada se uita si la familie sa vada daca a mai avut au pair, din ce tara si ce s-a intamplat cu el.
    Invitatia sa fie in regula, asa cum trebuie. Sa nu treaca prea multe ore si prea multi bani, pt ca ei vor spune ca tu te duci sa castigi bani. Sa nu spui ca vi aici ca sa castigi bani. Vi pt a-ti imbunatatii limba engleza ca ai nu stiu ce planuri de viitor. Ca ai incercat sa intrii la facultatea de limbi, sau ceva cu engleza care iti doresti f mult si ai picat la engleza. Ai facut meditatii, dar nu f mult pt ca nu iti poti permite. O sa te intrebe de cate ori pe sapt ai facut meditatii, ce perioada si de ce ai intrerupt. Tu o sa spui ca nu iti poti permite pt ca e f scump. Ai gasit familia in Anglia si ai vb cu ei si ei vor sa te ajute sa iti imbunatatesti engleza, pt ca te-au placut si vor sa te aiba pt familia lor pe perioada respectiva.
    Incearca sa vb mai prost engleza, mai baga cate un cuvant in rom, asa de impresie, mai stalceste cateceva, sa nu fie perfect.
    Te intreaba daca sti ce trebuie sa faca un au pair. De ce vine in Anglia. Pt a vizita tara si invata cultura. Ai invatat la scoala despre Anglia si ti-a placut ce ai invatat si ai vrea sa vezi cu ochii tai, nu sa auzi numai din carti si sa vezi la tv.
    Daca te intreaba cu cati bani te plateste familia spui suna 55 lire(spune in rom cuv £) ca si cum ai o scapare sau ai uitat.
    Inceaca s-i impresionezi ca vrei sa faci ceva frumos in viitorul tau cand te intorci acasa. Sa dai de inteles ca te intorci acasa. Si sa nu spui ca vi sa faci bani sau ceva care sa te dezavantajeze.
    Sa arati ca ai incredre in tine, ca nu-ti e frica, ca pari cat mai naturala, si sa ii impresionezi.
    Pe mine m-a invatat o prietena care e deja aici ce sa spun si asta am zis, asa am facut. Am ascultat-o. Am zis ce o fi o fi. Si am luat din prima.
    I-am spus unei prietene ce sa spuna la ambasada si ea a inceput sa spuna cum a invatat-o familia ca va lucra suplimentar si va fi platita suplimentar. Prostii care le-a scos pe gura fara sa gandeasca, ca i-am dat variante destule.
    Sper sa te ajute ce ti-am spus. Cred ca va fi sa fie a doua oara. Curaj!
    Bafta mare!!!

6. ramy

ramy New Member

Trophy Points:
    0

Cred ca situatia difera de la caz la caz..nu trebuie generalizat.
    Pe mine una nu m-au intrebat foarte multe, doar cum ii cheama pe copii si de ce vreau sa ma duc ca aupair.

Bla bla-ul obisnuit in mare parte ce a zis Myrela...

ADYNUTA bafta si mai incearca o data...cred ca de data asta o sa o iei

7. luigi

luigi New Member

Trophy Points:
    0

Salutare , sunt si eu nou pe aici si as vrea sa va intreb ceva pt. cine stie mai bine .Am incercat si eu ca au pair de 2 ori si de fiecare data am fost refuzat , probabil pt. ca nu am facut prin firma si am facut direct pe net sau ca sunt baiat.Nu stiu daca mai are rost sa mai incerc si a 3a oara.De fiecare data mi-au spus ca ei nu cred ca o sa ma intorc inapoi dupa ce termin contractul cu familia.As vrea sa va intreb daca atunci cind o sa fim in UE in 2007 cum o sa se plece ca Au Pair.Am citit pe net ca tarile care au aderat in 2004 au nevoie doare de un pasaport valabil si probabil scrisoarea de invitatie.Asta in cazul in care UK nu o sa ne impuna restrictii la munca , asa cum a facut cu cele 10 state care au aderat in 2004.Voi ce ziceti?

8. adynutza

adynutza New Member

Trophy Points:
    0

offff... nu stiu daca mai am rabdare sa astept pana in 2007... si macar daca am stii sigur ca o sa ne primeasca in 2007... :(

9. razvan1980

razvan1980 New Member

Trophy Points:
    0

cred ca ai dreptate iti trebuie o scrisoare de invitatie si pasaportul daca vrei sa fii au-pair cand Romania va fi in UE.

10. luigi

luigi New Member

Trophy Points:
    0

Si am vazut ca de exemplu Germania a pus restrictii la munca celor 10 state care au aderat la Ue in 2004.Si totusi ca AU Pair locuitorii celor 10 state au nevoie doar de pasaport si de scrisoarea de invitatie pt. a merge in Germania.Sper sa fie si la noi asa, chiar daca UK o sa puna restrictii la munca.Probabil restrictiile o sa fie pe anumite domenii , nu si pe amaritul asta de program Au Pair.

11. Anonymous

Anonymous Guest

as vrea sa ajung in u.k ca au-pair insa nu sunt prea sigura la ce agentie sa apelez...cei care sunteti acolo si cunoasteti persoane care au fost acceptate ca au-pair ... prin ce agentii au ajuns?

12. andruska

andruska New Member

Trophy Points:
    0

AndRheya,

In primul rand din ce oras esti?Eu cred ca sunt agentii in fiecare oras.Eu sunt din Cta dar am plecat cu o agentie din Iasi.Habar nu am avut ca exista agentii si la mine in oras.Agentia asta mi-a fost recomandata de o prietena.Daca vrei sa pleci cu cea care am plecat si eu iti dau nr.de tel sa suni si sa vb cu ei.Mie mi-au gasit familie ff repede.Nr de tel este 0232/23 58 44.Agentia se numeste Overworld.

13. Anonymous

Anonymous Guest

Multumesc Andruska.. eu sunt kiar din IASI.. iar agentia despre care vorbesti tu e la 2 pasi de facultatea mea:) am sa sa iau legatura cu ei, sper sa fie de incredere.ms :-*

14. monique

monique New Member

Trophy Points:
    0

va rog mult de tot sa ma ajutati si pe mine si sa imi spuneti ce acte as avea nevoie ptr obtinerea vizei de au pair....familia nu a mai avut a romanian au pair si nu stie de nici un act...

si mai voiam sa intreb, pe cei care au lucrat sau care inca mai lucreaza ca au pair..voi ati reusit sa strangeti vreun ban acolo?chiar te trateaza ca part of the family..sau asta e doar de facade?

multumesc

Schimbat titlul si mutat la emigrare.

15. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0

Monique, ai nevoie de invitatie de la ei in care sa mentioneze pt ce perioada te vor, extras bancar sa demonstreze ca au bani sa te intretina si pe tine si copii pasaport.

Legat de strans bani, daca nu iesi nicaieri sau daca doar iesi sa te plimbi fara sa cheltui bani in afara de transport, ai putea pune deoparte 50 pe saptamana, daca ai lua un 70 sa zicem. Poti gasi case vecine unde sa mai faci baby-sitting sau curatenie si asa faci extra money dar nu te astepta sa te imbogatesti din banii aia.

Oricum succes!

p.s. Schimb numele subiectului in info viza aupair si ti-l mut la emigrare, ok?
    Numai bine!

16. galileo

galileo New Member

Trophy Points:
    1

Hello, e primul meu post aici si am nevoie de putin ajutor.
    Am intrat pe un site Aupair mi-am facut cont si am gasit o familie superba (cel putin aparent) si acum vb prin mail si urmeaza sa ma duc in UK.
    Singura problema e ca nu stiu cum sa procedez.Pasaportul ma descurc cu el stiu cum sa il fac dar mai departe nu stiu,trebuie sa merg la bucuresti sau ?
    Daca mi-ati spune actele sau pasii (in linii mari) m-ar ajuta mult.

Si acum as mai vrea sa stiu cateva lucruri 8-}

1 cat e un pachet de tigari acolo? (dar o paine?)
    2 mai sunt multi romani pe acolo/as putea cumva sa imi gasesc prieteni?
    3 poti sa iti creezi o viata sociala cu oamenii de acolo?
    4 e greu rau departe de casa ?
    5 mai exista atentate ? 8-} 8-} 8-}

Deocamdata atat,eu plec cam prin octombrie si as vrea sa stiu cat mai multe inainte sa ma duc.(nu vreau sa fac o greseala)

17. Anonymous

Anonymous Guest

Salut
    Sa incep cu preturile:
    -un pachet de tigari costa cam 25-27 de lei noi(in magazin), daca le cumperi de la mine cam juma de pret;
    -o paine: depinde de firma mimim 1,25 lei
    -chiriile(aici te omoara): incep de la 350 de lei pe saptamana;
    Prieteni poti sa-ti faci dar cu grija(sunt oameni si oameni).
    Englezii sunt baietzi buni dar ele sunt belite de pe draqu;
    Viata sociala exista insa iti tre` ceva bani in buzunar, nimic nu e gratis;
    Actele pentru AuPair tre` sa le faci singur si cum ti-o fii norocul. Poate altii o sa te lamureasca mai bine eu nu prea sunt in tema.
    Despre atentate: daca nu ai vazut nimic la ProTV, nici noi nu stim nimic despre ele;
    Daca e greu departe de casa? Aici depinde de tine, cat de "mamos" esti. Unora le e greu, altora foarte, mie nici ca-mi pasa( sunt plecat in tari straine de prin `98.
    Good Luck mate

18. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0

http://www.romani-online.co.uk/componen ... pic,276.0/

http://www.romani-online.co.uk/componen ... pic,132.0/

In mare, ai nevoie de invitatie de la familie, dovada ca au cu ce si unde sa te tina, bilet de avion, pasaport si daca ai carte de munca sau ceva sa arati ca ai lucrat in .ro inainte de a merge la viza.
    Desigur vei merge cu tot dosarul la British Embassy (Bucuresti, piata Romana) de unde vei lua, cu putin noroc, viza pe 1 an sau 2, in functie de ce scrii in formularul pe care trebuie sa il completezi acolo (il poti downloada si de pe net de pe pagina ambasadei) si in functie de cat a scris familia respectiva in scrisoare ca te vrea.
    Website ambasada: http://www.britishembassy.gov.uk/servle ... 8078505896

Aici sunt destui romani si iti poti face prieteni rapid, de ex chiar aici pe site poti cunoaste oameni f de treaba si poti veni la intalnirile noastre. Sa nu te astepti insa sa te imbogatesti din munca de aupair pt ca banii pe care ii vei lua de la familie iti vor ajunge doar sa iesi in w/e la o plimbare si sa iti cumperi maruntisuri.

Viza de aupair de altfel nu iti da drept de munca, decat cele 5 ore sau cate ai aranjat cu familia pe care le vei munci in casa.
    Multi aupairi insa gasesc extra case in care fac curatenie sau babysitting pt mai multi bani.

Iti va fi mai greu la inceput, mai ales daca esti legat de familia si prietenii pe care ii lasi in .ro, dar dupa 2-3 luni va fi ok, pt ca vei trai altfel si s-ar putea sa inceapa sa iti placa.

Succes si sa auzim de bine!

19. adynutza

adynutza New Member

Trophy Points:
    0

Multa bafta! Nu vreau sa te deziluzionez, dar daca esti baiat (asa pari dupa nick) slabe sanse... Prietenul meu a incercat de 2 ori sa ia viza (eu doar o data) si a primit motive de refuz de genul: nu vad de ce iti trebuie sa inveti engleza, si chiar daca vrei sa inveti poti face un curs aici in Ro :)| ... Mie mi-au zis ca stiu suficienta engleza... :)|

20. Anonymous

Anonymous Guest

Te mai intereseaza sa vii in UK?
    -burn-

Share This Page