11.4 C
London
Sunday, October 24, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

au pair in impas

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by motherofinvention, Sep 26, 2013.

1. motherofinvention

motherofinvention New Member

Trophy Points:
    0
    am o mare rugaminte cine vrea sa mi dea idei, nu vreau sa ma inec ca tiganu la mal dar ceva tb facut

mai am cateva zile (le numar pe degetele de la o mana) si fac anul de au pair la o familie cu 2 adolescenti si un tata. am si scrisoare semnata de tatal familiei ca am lucrat 1 an si awc, tot ce mai am nevoie e sa mi dea tatal o referinta buna cand il suna angajatorul meu urmator..

unu din adolescenti este extraordinar, inteligent si matur, celalalt culmea desi e mai mare este sub orice critica si binteles se cearta cu al mai mic si cu mine se poarta f urat gen ma ignora complet, nu raspunde la intrebari, minte cu nerusinare, nu da buna ziua, se rasteste, face numai ce vrea egoist cat incape si foarte insensibil si arogant, note mici la scoala cu chiu si vai a trecut.........problema e ca tatal nu face absolut nimic in situatia asta, mai mult tine cu poama chiar si cand este clar ca nu are dreptate,, nu numai fata de mine dar si fata de al mai mic,,si bineinteles ca e f frustrant.

voi cine credeti ca este de vina in principal? tatal sau plodul obraznic?
    ce as putea sa fac ca sa le dau o lectie ? ??? dar sa nici nu ma trezesc ca mi da referinte naspa... sau oare se poate face ceva? merci

*am incercat sa vorbesc deschis cu tatal nu exista sanse pt ca este f inchis si distant, nici nu ma considera mai mult decat un housekeeper/cooker in casa, de fiecare data cand am incercat sa deschid conversatii mi s -a raspuns monosilabic sau mi s -a dat de inteles ca e ocupat, nu mergem nicaieri impreuna pt ca tatal nu ma invita sa merg cu ei.

2. liteplay

liteplay New Member

Trophy Points:
    0
    De ce "vrei sa le dai o lectie"? Ciudata alegere de cuvinte... A fi parinte nu e foarte usor, iar perioada adolescentei e f dificila pentru parinte si adolescent, de regula. Daca ai incercat deja sa vorbesti cu tatal si nu e deschis, nu prea mai ai ce sa faci mare lucru. Incearca sa vorbesti direct cu adolescentul in cauza, e mai eficient decat orice altceva. In rest, mai rezista cateva zile si muta-te. Si daca chiar vrei sa iti faci cunoscute opiniile, scrie-i un email dupa ce pleci de la ei, in care ii spui, look, nu am nici un interes, doar vreau sa te ajut pt ca am avut ocazia sa observ unele lucruri etc.

3. TV-Satelit

TV-Satelit New Member

Trophy Points:
    0
    Fa-te frate cu dracul pana treci lacul ... si-ti vezi de treaba .

Nu inteleg faza cu ,, Nu ma invita sa ies '' . Pai esti dadaca nu sotie .. daca ai un interes mai personal asta e altceva .

Nu trebuie data o lectie nimanui . Le stiu ei pe ale lor .

Parerea mea .

4. motherofinvention

motherofinvention New Member

Trophy Points:
    0
    mersi de parere @ liteplay..............poate m-am exprimat ciudat, mai degraba as vrea sa le deschid ochii dar vorba ta nu am cu cine,, am incercat sa vorbesc direct cu adolescentul in cauza si nu am primit decat ignorare totala.

tv satelit prinde numai canale de telenovele se pare ; au pair este schimb cultural si considerat "egal", ma rog cel putin in teorie daca nu prea si in practica, dar chiar si asa nu e neobisnuit ca un au pair sa plece in miniexcursii impreuna cu familia sau sa mearga cu ei la tot felul de ocazii unde copiii au activitati.

Share This Page