14.6 C
London
Tuesday, September 21, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Au pair - blue card - nelamuriri :(

Discussion in 'SEZATOARE' started by Soranaa, Sep 19, 2013.

1. Soranaa

Soranaa New Member

Trophy Points:
    0
    -trist- Buna tuturor!

Sunt noua aici asa ca imi cer scuze daca mai exista un topic asemanator, pe care l-as fi omis din vedere.

Sunt tare nelamurita in ceea ce priveste urmatorul pas pe care il pot face pentru a obtine Blue Card.
    In octombrie,2013, se va implini 1 an de cand lucrez ca au pair la aceeasi familie. Insa familia doreste sa mai stau pana la sf. lui decembrie ( deci vor fi 1 an si 3 luni). In octombrie 2012, exact in prima zi cand am ajuns aici am si trimis actele pentru Purple Card, ce l am primit dupa 5 luni ( februarie,2013). Am citit ca, pentru a aplica pt Blue Card, trebuie implinit intai 1 an de purple. Acum problema mea este urmatoarea: pot trimite documentele si aplica pentru Blue in februarie, 2014..cand se va implini 1 an de purple chiar daca in acel moment eu nu voi mai lucra la aceasta familie ? Daca familia va fi sunata, va putea spune ca am lucrat pentru ei 1 an si 3 luni neintrerupt...dar nu vor ascunde faptul ca de la 1 ianuarie,2014, nu mai lucrez pt ei ( deci cam 1 luna jumate pana pot trimite actele).

Pe UKBA se specifica 12 luni de munca continuua...iar eu voi avea 15 luni la aceasta familie. Imi vor repinge actele doar pt ca in acel moment eu nu voi mai lucra acolo?
    Un sfat, va rog! Nu stiu cum sa procedez... -trist-
    Multumesc mult!

2. raluu

raluu New Member

Trophy Points:
    0
    draga Sorana

de la 1 ianuarie 2014 nu mai ai nevoie de nici un blue card, te angajezi direct cu pasaportu si NINO in orice job vrei tu sau au pair la orice alta familie fara sa mai aplici pt alt pink card, asta daca nu te ai saturat de au pair work sau nu ai unde sa stai. Blue cardul este optional de la aceasta data (1 ian) cand nu mai sunt restrictii, il iei daca vrei neaparat sa platesti 55 lire, dar nu e obligatoriu.

Pink cardul pe care il detii acum este important pt ca poti sa iei NINO in baza lui (faci programare la jobcenter si maine daca vrei, il iei cam in cateva saptamani). De asemenea este important pt ca arata ca esti muncitor legal in UK, vezi ca data inscrisa pe card este data de cand muncesti legal ca au pair, cand te intreaba la job center zi-le ca ai inceput munca de au pair de la data respectiva inscrisa pe card si NU inainte.

NINO o sa ti tb cand te angajezi intr un job normal dupa au pair. Nu platesti nici o taxa cat esti au pair chair daca ai nino, pt ca nu ai salariu, ai bani de buzunar pt care nu se percepe taxa.

3. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    de la 1 ianurie nu e sigur ce va fi! Tu trebuie sa tii seama ca poti aplica numai dupa un an muncit legal :adica cu acte. Daca tu ai muncit ianinte de acte, lunile alea nu se contorizeaza. Deci tu teoretic poti aplica numai dupa luna februarie 2014.
    Daca dupa feb pleci de la ei, nu-i problema numai sa pleci in bune conditii, ca HO va suna le ei pt confirmare (confirmarea anului muncit).

4. raluu

raluu New Member

Trophy Points:
    0
    @ georgiv -- familia inscrisa pe pink cardul Soranei o vrea doar pana la sf lui decembrie 2013 (scrie in postul ei), deci ea nu are cum sa plece de la ei in februarie 2014 decat daca ii convinge sau se intelege cu ei;

Sorana tu de fapt intrebi daca familia poate sa confirme cu UKBA ca tu ai lucrat la ei 1 an si 3 luni ( intre oct 2012- decembrie 2013 ) care este adevarul pana la urma in situtia actuala, insa nu e munca legala pentru ca in acte muncesti legal de la ei din februarie 2013, nu din octombrie 2012 si este mai putin de 12 luni din feb 13 pana in dec 13; pt blue card si cele 12 luni de munca legala conteaza data de pe pink card, asa cum stii.

Deci daca ii pui sa zica adevaru pierzi blue cardul pt ca te dai de gol ca ai muncit ilegal din octombrie 2012 pana in feb 2013 si deci nu ai 12 luni de munca legala ca sa iei blue card.

In cel mai rau caz cum sugereaza georgiv, daca nu ridica astia restrictiile in 2014 (desi e f putin probabil sa nu) este sa convingi familia sa mai stai la ei pana in februarie 2014 ( calculezi exact 12 luni de la data din februarie 2013 inscrisa pe pink card si afli pana cand exact tb sa stai la ei in feb 2014)
    si F IMPORTANT sa-ti dea si o scrisoare la sfarshit in care confirma cu data si semnatura lor ca ai lucrat ca au pair pt ei legal si continuu din nush cat feb 2013 pan in nush cat feb 2014 si ca nu ai avut o pauza mai mare de 30 zile in aceste 12 luni.

Cu aceasta scrisoare si cu NINO si cu familia confirmand exact informatia din scrisoare (daca este sunata de potential angajator) te poti angaja legal in alt orice fel de job fara blue card, chair daca nu ridica boii restrictiile. De asemenea, daca nu le ridica, probabil e bine sa aplici si pt blue card dupa feb 2014, cum zice georgiv, ca sa stai linistita.

Eu nu mi as face griji insa in legatura cu ridicarea restrictiilor din 2014; nu prea au ce sa faca pt ca e lege europeana.

PS. du te si ia-ti NINO

Share This Page