12.7 C
London
Tuesday, May 24, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

atractii turistice Londra, intrare gratuita

Discussion in 'LONDON' started by che, Dec 12, 2007.

1. che

che New Member

Trophy Points:
    0
    Pentru cei care nu stiu, puteti vizita gratuit muzeul National Gallery din Trafalgar Square. E un muzeu imens cu lucrari de arta realizate de artisti ca Leonardo da Vinci, Rafael, Picasso si multi alti.

Daca intelegeti engleza, cereti la receptie un fel de walkman cu casti. Fiecare tablou are un numar al lui, intrati numarul dorit in acest aparat si veti auzi in casti o descriere in legatura cu opera de arta respectiva.

Intrebati la metrou cum ajungeti in Trafalgar Square si veti fi indrumati, indiferent unde locuiti, e un loc foarte cunoscut.

Pagina de web a muzeului este:http://www.nationalgallery.org.uk/

2. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Re: atractii turistice- National Gallery Londra, intrare gratuita

Si gratuit este si celebrul British Museum. -staycool- taycool-

3. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0

De asemeni faimosul V&A (Victoria & Albert Museum), Natural History Museum and Science Museum, all FREE, all in the same area of South Kensington and close to Hyde Park.

Most museums in London are actually FREE and the ones that have a charge it's minimal

4. che

che New Member

Trophy Points:
    0

In Bethenal Green, chiar cum iesiti de la metrou gasiti Muzeul Copilariei, Chidhood Museum, e o cladire mare nu aveti cum sa nu o observati. Intrarea gratuita. Are si locuri de joaca pentru copii pe langa colectia de jocuri si jucarii vechi si noi. Eu il consider potrivit pt copii pana in 7-8 ani.

In Leyton, se afla Brooks Farm, o mica ferma cu animale pe care copii le pot atinge si chiar hrani. Lunea e inchis. Intrarea e gratuita. E pe una din stradutele ce se face inainte de piscina, inainte de Tesco. Mergeti pe Skeleton Lane cam 5 minute pana ajungeti la un magazin tip non-stop pe partea dreapta. Intrarea urmatoare duce la brooks farm. Au animale de genul vaci, porci, oi, capre, iepurasi, chiar si o lama. Daca a fost cineva, poate incearca sa explice mai bine locatia.

5. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0

Anelores, am modificat putin titlul subiectului pt a putea strange aici informatii despre atractii turistice gratis in Londra.

Asteptam si alte idei pt petrecerea unei zile intr-un mod interesant si gratuit, in Londra.

6. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    Simbata mergeti in Portobello (Notting Hill), tirg stradal faimos si foarte pestrit iar Duminca in Camden Town Market, asemanator cu Portobello dar mult mai mare si mai amenajat. Se poate petrece lejer o zi intreaga in Camden.
    Portobello are in vecinatate Hyde Park si de asemeni se poate petrece o zi intreaga in zona.

O alta idee este sa va luati un rucsac (sau cos) de picnic bine catadicsit cu ceva bere sau vin, cu ceva de mincare si sa mergeti fie in Regent Park, chiar in James Park sau in Hampstead Heath, depinde unde locuiti si sa petreceti o zi minunata de relaxare cu paturica la iarba verde.

7. crismarten

crismarten New Member

Trophy Points:
    0
    ..Ar mai fi Muzeul Transportului..de langa Covent Garden..
    iar azi s-a putut merge la Travel Show (in 61-65 Great Queen St) langa Holborn. Intrarea a fost "moca"..foarte multe firme ofertand care mai de care..tombole "ca la balamuc", lume ca "la urs"(multi australieni din cate am observat , unul dintre organizatori fiind TNT magazine-revista foarte citita de Aussies,Kiwis si sud africani) , cateva talk-uri interesante in Auditorium.Ati fost careva? Uimitor cat de putin(sa nu zic deloc) a fost promovat turismul romanesc la un asa eveniment important.Din punctul de vedere al majoritatii agentiilor de turism de acolo, harta turistica a Europei ajunge la est doar pana-n Cehia,Croatia..maxim Ungaria (cu o singura exceptie - Estern Trekker-care ofera 2 excursii prin Transilvania din Budapesta!)..In rest nimic!..Scuze moderatorilor...probabil ar fi trebuit sa deschid un alt topic pe tema asta.gen.."Promovarea Romaniei/turismului romanesc in UK"

8. crismarten

crismarten New Member

Trophy Points:
    0
    ..In categoria asta intra si Osterley Park.Pe langa faptul ca e un park imens, are si doua cladiri(palate ale fostilor proprietari) ce sunt organizate ca muzee(galerii de arta ori cu fotografii) despre istoricul locului..foarte interesant si placut deopotriva.Au si o ceainarie + o mica piata cu produse naturale.

9. Anonymous

Anonymous Guest

dar cladirea acceea inalta a carei acoperis e dotata cu alea,alea, pentru turisti?

nu stiu unde e,poate voi stiti.

chiar as vrea sa mor eroic -lol- ol- ; (gluma banala de dimineata)

10. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Marius, ce inseamna alea-alea? Descrie ce anume te intereseaza la cladire si poate asa va putea fi localizata. Parerea mea...

O fi, THE TOWER OF LONDON (fosta inchisoare) sau altceva...

11. Anonymous

Anonymous Guest

Draga Rebeca,

Alea,alea se refera la binocluri in special. E o cladire inalta ,dar foarte inalta,stii?
    Mai inalta inalta decat mi-am putut eu imagina vreodata.

Am incercat sa dau de ea pe ent dar nu am reusit.Dar stiu ca exista,am vazut la tv.

A red rose 4u!

Marius

12. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    The Royal Observatory
    www.nmm.ac.uk

8 Park Row
    Greenwich, London, SE10 9NG
    020 88584422

Asta o fi?Admission costs

Location Cost
    National Maritime Museum* Entrance is free
    Queen's House* Entrance is free
    Royal Observatory* Entrance is free

* Admission charges may apply to some special exhibitions and events. Read our conditions.
    Peter Harrison Planetarium show costs

Show Cost
    All shows (see listing above) Adult £6.00
    Concessions £4.00
    Children* £4.00

Book tickets online for planetarium shows or email Bookings.

Pare interesant, daca el o fi...

13. flyingsnow

flyingsnow New Member

Trophy Points:
    0
    Salut :)
    Observatorul e intr-adevar foarte interesant - si mai putin aglomerat in timpul saptamanii - cind poti face o poza cu meridianul 0 fara prea multa inghesuiala .. lectia de astronomie am citit ca isi merita pe deplin banii, lucru pe care tind sa il cred , tinind cont de talentul britanicilor de a impleti vizualul si informatia.

un alt loc de recomandat e Tate Modern http://www.tate.org.uk/ (pt iubitorii de arta contemporana) - unele galerii insa nu sunt gratis (de obicei cele temporare), dar cred ca un pahar de vin/bere la etajul 7 cu o panorama excelenta nu e de lasat la o parte , sau doar contemplat imensa Sala a Turbinelor - Tate a fost initial o centrala generatoare de electricitate - ca si cea de la Battersea (in apropierea Battersea Park) (imaginea iconica cu cele 4 brate) ..

in fine .. pentru cei care nu vor sa isi faca poze doar cu Big Ben sau London Eye
    un site de vizitat - cu alte expozitii, spectacole, locuri gratuite http://www.londonisfree.com/

all the best!

Share This Page