9.3 C
London
Sunday, June 07, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Ati scos bani de pe card in Ro?

Discussion in 'FINANTE' started by adynutza, Jul 3, 2008.

1. adynutza

adynutza New Member

Trophy Points:
    0
    Intrebare intrebatoare... luam banii in buzunar ... sau scoatem de pe cardul de aici la un bancomat din Ro? Am card de la HSBC (Maestro) si Barclays (Visa) ...
    Care or fi comisioanele? La ce curs iti schimba banca cand iti da lei?
    (am intrebat la banca ce comisioane au si tanti indianca nu stia... n-am avut rabdare sa stau sa astept cine stie cat sa se documenteze ea).

2. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    Daca nu vrei sa platesti comisioane (amandoua bancile mentionate iti vor lua comision),mai bine scoti cash de aici si schimbi in tara,castigi si la diferenta de schimb,daca gasesti o oferta mai buna (si e posibil) decat cea oferita de banci.
    Din cate stiu,cand scoti lei dintr-un cont in lire (cazul tau),tranzactia se va face la ratingul din ziua respectiva.
    Depinde si de ce sume vorbesti,deasemenea,nu te-as sfatui sa calatoresti cu sume mari cash.
    Eu personal,tot ce a insemnat pana in 1500 lire,am plecat cu ei de aici.Dar vezi sa fie in stare buna,ca de nu,te intorci cu ceva bancnote inapoi (nu ca iti vor cadea rau la intoarcere -aha- ha-

3. openbsd

openbsd New Member

Trophy Points:
    0
    ...la HSBC si Barclays daca ai Premium Accounts nu platesti comision.
    ...la Nationwide nu au comision.( de preferat Nationwide ptr. asa ceva - sunt fara catch).

La varianta fara comision: ...ori ca pleci cu banii cash de aici si ii schimbi in lei, or ca mergi cu cardul si ii scoti din banca in lei tot acolo ajungi. Ambele tranzactii or sa aiba loc la cursul zilei respective; & or trecut vremurile cand casele de schimb de la coltul strazii dadeau putin mai mult pe valuta (acum depinde unde stai - Cuca Macaii ii exclusa ). In ultimul timp bancile au cel mai bun curs valutar (ex: BCR).
    La valori mai mari de preferat ii cardul; iar daca mergi cu banii sifonati, un pic rupti sau scrisi, cauti automatele care schimba si astfel de bacnote...o trecut si vremea aia cand selectam banii si ma certam cu doamna de la Travel Money ca imi dadea lirele putintel ciupite (again Cuca Macaii i exclusa)...

...cam atat...

4. bacovia

bacovia New Member

Trophy Points:
    0
    Salut! Eu nu recomand nimanui, care nu are cont bancar ce nu taxeaza la scoaterea banilor in afara UK-ului, sa retraga bani de la bancomat. De fiecare data cand am scos bani de la bancomat am fost taxata. Cel mai bine este sa iei bani cu tine cash. Ai grija doar unde schimbi banii..Eu am patit-o de cateva ori cu casele de schimb valutar. Daca nu citesti absolut tot ce au afisat pe pereti -badteeths- adteeths- , ai sanse sa fii inselat. Chiar daca se intampla asta, se pot recupera banii, doar ca trebuie sa insisti..vreo cateva ore bune -arghhh- rghhh-

5. nicole24

nicole24 New Member

Trophy Points:
    0
    Eu cu Maestro de la HSBC am scos de la bancomat de la BRD. Comisioanul de retragere este de £2 la 10 mil(sau 100 lei noi). Cursul este cursul zilei pe care il au si la casa de schimb din banca.

Oricum, inainte de a pleca in Romania trebuie sunat HSBC si anuntat ca faceti o calatorie in Romania si ca o sa retrageti cash. Altfel aveti surpriza sa va blocheze contul pana la ii sunati.

Mi se pare cel mai sigur si fara batai de cap sa retrageti cash de la bancomat. Se poate retrage pana la 1500 lei noi pe zi, depinde de contul avut.

-staycool- taycool-

6. openbsd

openbsd New Member

Trophy Points:
    0
    ...da...si toti banii trebuie inveliti bine de tot in ciolofan dupa care pusi bine intrun ciorap mai vechi si uzat, toate pe fundul gentii -hehe- ehe-

Ca sa nu existe confuzie: la HSBC poti sa ai Mastercard , Visa, Maestro Premium Account sau NU...; ptr. Premium Account ai diferite facilitati la care platesti lunar o taxa (cauta ptr. toate detaliile)...

Trebuie doar verficat ce fel de account ai si daca taxeaza sau nu in afara UK; simplu...daca nu taxeaza normal ca ii mai bine sa ai cardul cu tine (la valori de cateva sute de lire nu se pune pb.)

7. adynutza

adynutza New Member

Trophy Points:
    0
    Mersi de raspunsuri.
    " Comisioanul de retragere este de £2 la 10 mil(sau 100 lei noi)." asta ar insemna £2 la £200 comision de retragere de la banca din Ro... si probabil vreon 2% la cea de aici, deci £4 la £200. => £6 la 200.. £30 la 1.000 cam multisor ... as fi preferat si eu sa fiu o doamna si sa nu merg cu ciorapul de bani (mai ales ca is cam voluminosi, nu au invatat de la romani sa tipareasca bani mai mari, am vazut numai unul de £50 intr-un an de Anglia)

Ultima data cand am fost in Ro (acum cateva luni) am avut neplacerea de a ma chinui sa gasesc banca care sa imi schimbe lirele, nu stau chiar la capitala dar nici Cuca Macaii, e totusi capitala de judet deci avem filiale de la toate bancile. Insa am mers la cel putin 5-6 banci sa ma rog sa imi schimbe lire: nu refuzau oficial, ca nu au voie... insa imi spuneau ca nu au masina de verificat lire, ca nu au lei, etc... la o banca unde lucra o colega m-a lamurit ca li s-a dat instructiuni sa nu primeasca lire, nu le convine cica. Asa ca in loc sa caut cel mai bun curs cautam o banca care sa mi le schimbe macar. N-am avut timp de reclamatii insa daca mi se intampla si in vara la fel reclamatie la BNR

8. adynutza

adynutza New Member

Trophy Points:
    0
    tocmai am luat la puricat site-ul HSBC: from the 1st August 2008 this will be 2% (minimum £1.75 maximum £5.00) for withdrawing cash at Cirrus/Maestro cash machines worldwide. Foreign exchange rates are shown on your statement against each transaction inclusive of an exchange rate adjustment, currently 2.75%.

deci m-ar ajunge cel putin vreo £50 la 1000 ... ma duc sa caut un ciorapel -badteeths- adteeths-

9. caarmencita

caarmencita New Member

Trophy Points:
    0
    este vre-o restrictie in legatura cu cit cash poti iesi din uk sau intra in ro?

10. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    Sigur ca este,chit ca nu stiu exact cat,altfel s-ar plimba lumea cu valize de cashdaca nu ma insel cred ca am vazut pe Heatrow cu ceva timp in urma ca tre sa declari ce-i peste 5000lire,dar mai bine intereseaza-te exact de suma precisa.

11. caarmencita

caarmencita New Member

Trophy Points:
    0
    Carrying money
    If you are travelling to the UK from a country
    outside the EU and are carrying the value of
    10,000 euros or more in cash, bankers
    draft or cheque you will have to declare this
    at customs.
    Forms to declare your cash will be available
    when you arrive and customs will then give
    you a copy of the completed form You
    should keep this safely as evidence that you
    have made a declaration. You would have
    to pay a penalty of up to £5,000 if you do
    not declare the money or provide incorrect
    or incomplete information

12. chakan

chakan New Member

Trophy Points:
    0
    hi,imi puteti spune si mie va rog daca stiti cumva la Barclays pot deschide cont de aici in tara,si cat iti ia comision cand trimiti in tara???de ex la 100-300 lire cat e comisionul....si ce date ar tb sa dau despre cei de acasa???..daca stie cineva ,va rog lamuriti-ma si pe mine...multumesc.

13. dorisa

dorisa New Member

Trophy Points:
    0
    Salut chakan!
    Si pe mine ma intereseaza subiectul acesta... Noi mergem in UK in aproximativ 3 saptamani si nu vrem sa tinem cash la noi ... Noi avem un card de BRD... Ne gandeam ca daca il alimentam in Romania, il putem folosi si in UK. Avem cont si in euro. Nu stiu care e mai buna solutia: sa facem depozit in lei sau in Euro...
    Daca stie cineva si ma poate ajuta cu un raspuns in privinta asta, va rog luminati-ma si pe mine!
    Multumesc anticipat. -thankyou- hankyou-

14. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    Nu cred ca iti poti deschide cont la Barclays fiind in Romania,din cate stiu trebuie sa iei parte la un interviu fata in fata cum ar veni ca sa se hotarasca daca iti vor deschide cont sau nu.dar poti incerca online sa-i contactezi sa vezi ce-ti zic si ei--https://ibank.barclays.co.uk/olb/f/Welcome.do
    Cat despre transferul de bani,taxa e aceiasi,indiferent de suma-20 lire,sau pe acolo.E mai convenabil decat Western Union pt sume mai mari.

15. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    Ca si orice alt card desigur ca-l veti putea folosi si in UK,problema e la costuri,veti plati o taxa de fiecare data cand veti plati cu cardul,bancii ced vi l-a emis,plus ca conversia euro/poun se va face la cursul oficial din ziua respectiva a bancii,care la fel,se poate dovedi neavantajos uneori.
    Dar,daca veti ajunge aici,cred ca va veti putea deschide conturi personale dupa ce veti incepe munca (sa dea Domnu'),si veti primi si carduri de UK.
    De fapt,orice angajator de aici va trebui sa va plateasca intr-un cont de UK,nimeni nu va va transfera bani in conturi abroad ca si plata.

16. chakan

chakan New Member

Trophy Points:
    0
    Hi,multumesc pt raspunsuri dar cred ca am gresit exprimarea...eu sunt in uk,si m-ar interesa daca pot sa ii deschid mamei mele un cont in tara,prin contul meu de aici de la Barclays???..cred ca e mai convenabil sa trimit bani prin cont decta prin western union...mutlumesc..

17. dorisa

dorisa New Member

Trophy Points:
    0
    Si eu iti multumesc pentru raspuns Cata. God bless you!

18. agnb1

agnb1 New Member

Trophy Points:
    0
    Dragii mei Sant chiar acum in Ro ( in Buc) si normal, folosesc NATIONWIDE card care, asa cum spun cei de mai sus, nu te " arde" la comision, ptr ca nu este comision charged de ei. Numai ca, de anul asta, citeva banci iti " mananca" cardul daca intentionezi sa scoti bani, pe motive de " security".Eu folosesc aceeasi banca in fiecare an, acelasi card de cite ori vin in Ro, dar luni, incercand sa scot cele 200 de lire pe care le aveam ( in lei, bine-nteles) si dupa ce am pus pinul, mi-a aparut mesajul " THE CARD ISSUER HAS KEPT YOUR CARD, PLS CONTACT YOUR BANK".
    Cand am intrat in banca respectiva, mi-au zis fetele de la banca ca este o procedure normala, si ca n-are nimic de-aface cu pinul folosit ci cu type de card issued.
    Le-am rugat frumos sa-mi dea cardul inapoi si au zis ca mi-l dau doar dupa ce obtin autorizatie de la banca din UK ca e al meu ( chestia asta n-am inteles-o mai ales ca aveam cu mine documente de identitate si toate cardurile switch pe acelasi nume). E, ma rog, eu nu m-am mai intors dupa card si l-am stopat cu banca imediat, chestia e ca a fost cam stresant si cam enervant sa ramii fara card, doar ptr ca asa sint " regulile". Repet, in fiecare an am folosit aceeasi banca si acelasi type de card De-acum incolo o sa iau eutorizatie de la banca cind plec din UK.

Share This Page