8.6 C
London
Wednesday, January 16, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Ati alege Scotia ca domiciliu?

Discussion in 'ARHIVA' started by radudb, Sep 13, 2006.

1. rsromania

rsromania New Member

Trophy Points:
    0
    Salut Antonio! Noi locuim la 10 mile de Dundee si e un oras superb. Ne bucuram sa mai avem un roman in zona. Cel mai avantajos ar fi pentru tine(noi asa ma facut) sa vii cu avionul( wizzair sau easyjet) pana in Londra Luton iar de acolo gasesti o gramada de zboruri easyjet spre Edinburgh, unde de la aeroport (chiar in fata) iei autobuzul care te aduce pana in Dundee (cam o ora jumatate). Bilete de autobuz le po -party- arty- ti rezerva la www.megabus.com si sunt destul de ieftine. Mult succes -party- arty- !

2. maricosti

maricosti New Member

Trophy Points:
    0
    am ales deja scotia si nu regret,depinde si ce vrei,bineinteles.am incercat sa ma mut in anglia mai aproape de colegii mei romani ,dar costurile sint mai mari acolo,chiria,council tax,scoli,deci am ramas aici.singurul lucru care nu imi place e vremea ast schimbatoare,dar te obisnuiesti,iar dundee e un oras f frumos,o sa-ti placa.noi abia asteptam weekendurile sa mergem la shoping si il invidiem pe RSRomania ca sta asa aproape,poate intr-o zi ne vom intilni.succes.

3. antonio

antonio New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc mult RSRomania si maricosti.In legatura cu drumul cred ca o sa vin cu KLM sau British Airw. pana in Edinburgh dar o sa studiez si varianta low cost pana in Londra si de acolo pana in Edinburgh.RSRomania da-mi te rog frumos mai multe detalii despre Dundee.Eu am citit mult despre oras si sunt foarte incantat dar ar fi bine sa stiu ceva detalii in plus de la un roman-in primul rand cum sunt oamenii, in al doilea rand se gasesc locuri de munca part-time?Pe Gumtree oferta nu mi s-a parut foarte generoasa.In ceea ce priveste romanii din zona sper din tot sufletul sa fii ajuns pe acolo doar oameni de calitate si nu coloratii care ne fac de ras peste tot prin Europa si nu numai pentru ca ii arunc cu mana mea in golf daca ii vad. -pullhair- ullhair- In rest...mult succes la toti si keep in touch

4. simona_secula

simona_secula New Member

Trophy Points:
    0
    buna,
    ma numesc simona, sunt din timisoara. in prezent locuiesc de ceva vreme in cambuslag foarte aproape de Glasgow. daca e cineva prin apropiere si dornic de o vorba romaneasca as fi incantata sa va cunosc si de ce nu poate putem sa ne si intalnim. e bine si frumos aici dar, desi stau aici de aproape 2 ani duc dorul amicitiilor din romania. in acelasi caz e si fiul meu chiar daca sa integrat destul de bine printre noi lui colegi de scoala.

5. mariasexybody

mariasexybody New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Simona,

Eu sunt in Livingston, care stiu ca nu e aproaope de Cambuslag dar cel putin e doar o calatorie cu trenul. Si eu sunt tot din Timisoara si sunt aici de 6 ani. Mai recent a venit si fratele meu ( de un an) si lui e greu sa se integreze. Pt mine e mai usor pt ca sunt aici de ceva timp, dar am o prietena f buna ramanca cu care ma mai intalnesc si mai alin dorul de casa. Daca vrei sa ne intalnim ....eu voi fi mai libera in Iunie pt ca acum studiez pt examene, dar da-mi un mesaj personal.

Te pup

Maria

6. bestia

bestia New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare
    In scurt timp ajung si eu in Rosyth
    intrebare:e cineva care lucreaza la Babcock?

7. milenastan

milenastan New Member

Trophy Points:
    0
    salutare tuturor,

stau de cateva zile pe forumul vostru si pot spune ca am aflat destule lucruri pe care nu am reusit sa le detectez in cele 8 luni de cand stau pe toate site-urile guvernamentale din UK, si ma bucur ca ink sunt romani uniti si dornici sa se ajute in diaspora.
    Despre mine, sunt avocat in Romania, anul trecut in luna august am mers in vacanta cu prietenii in Edinburgh la Festival si pur si simplu am fost fascinata de acest oras de oameni de absolut tot si am luat marea decizie...sa parasesc Romania, (bineinteles multi prieteni mi-au spus ca imi trebuie un dram de nebunie sa fac asta referindu-se la faptul ca duc un trai mai mult decat decent aici in Ro) asa ca am inceput un lung si laburos research, eu impreuna cu prietena mea, apoi aplicatia la Msc unde am fost acceptate cu succes + ca in urma eseului meu din aplicatie (care se pare ca i-a impresionat scratch- m-au recomandat ptr fonduri suportate de SAAS, pe care le-am si primit, eu suportand doar 10% din taxe, lucru care m-a salvat de vre 4000 GBP (maree minune), din pacate prietena mea nu a primit fondurile. Pot spune ca suntem extrem de incantate si luam toata aceasta experienta ca un mare challege in viatza noastra plus ca probabil intrasem intr-o mare rutina aici si aveam nevoie de putina adrenalina -hehe- ehe-
    Mai avem cateva zile si plecam..sau venim mai exact, pe 25.09 si sper sa gasesim si alti studenti romani in Edinburgh, asa ca dak sunteti pe pls dati un semn.

Apropo de living costs, noi avem cam 7.000 GBP fiecare credeti ca va fi suficient sa avem un trai decent macar 5-6 luni ca vrem sa alocam timpul de inceput studiilor si acomodarii iar apoi sa ne gasim un job.
    Va sarutam si asteptam un semn de la voi,

Milena & Flori

8. dana77

dana77 New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Raspuns: Ati alege Scotia ca domiciliu?

hei,lucreaza cineva si in orasul Largs,langa Glasgow?cum e pe acolo?

9. alin31ro

alin31ro New Member

Trophy Points:
    1
    Salutare, sper sa mai fie cineva aici pe acest topic, o sa ajung in Edinburgh pt un job. In ce zone imi recomandati sa locuim,o familie cu un copil de secondary school?
    Multumesc.

Share This Page