3.8 C
London
Thursday, November 14, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Ati alege Scotia ca domiciliu?

Discussion in 'ARHIVA' started by radudb, Sep 13, 2006.

1. antonio

antonio New Member

Trophy Points:
    0
    Fratilor, dupa 15 ore si 45 min de navigat pe acest minunat forum (multam mult la toti care au adus informatie pretioasa aici) am ajuns la urmatoarea concluzie:
    - pentru mine in acest moment nu se merita sa plec din Romania in Scotia tinand cont de restrictiile impuse pt romani (personal nu vad rostul acestor restrictii cum nu vad rostul taxei auto, se incalca flagrant principiul de baza al UE), de ce am mai intrat in UE???.
    - in al doilea rand recomand tuturor care vor sa emig in UK sa citeasca bine acest forum, poate chiar de doua ori, pentru a evita viitoare neplaceri care ar putea avea consecinte serioase, este bine sa ai ambitie si sa fii hotarat dar sa pleci caine sur la vanatoare cuplu cu 1000-2000 E intr-o tara unde totul este strain si foarte scump mi se pare DESTUL DE RISCANT (credeti-ma ca nu sunt un om lipsit de curaj, din contra).

Deci cel mai la indemana ar fii sa vii ca student sau cursant pt a face minunatul an pt blue card.Eu nu am vazut curs pt un an mai ieftin de 5000 lire. Chiria + bills pe luna sa zicem 500 lire X 12 luni=6000 lire. Mancare sa zicem 250 lire/luna X 12 luni=3000 lire. Alte cheltuieli gen haine, igiena personala, transport etc sa mai zicem modest 100 lire/luna = 1200 l. Uite cum se fac 15200 lire/an. Sa zicem ca muncesc 11 luni 4 ore pe zi cu 6 lire/ora X 5 zile = 5280 lire plus sau minus 1000-2000 lire si scazand din 15200 ajungem la suma de 8000-9000 lire pe care ar trebui sa le ai cand pleci.Asta fara sa te imbolnavesti serios in per asta. Daca se merita sau nu puteti sa trageti concluzii singuri, eu personal o sa aman plecarea din Rom (desi am acesti bani)in speranta ca vor fi ridicate aberatiile astea de restrictii.O sa vin totusi in Edinburgh in vacanta pt o saptamana -applause- pplause-

2. vama veche

vama veche New Member

Trophy Points:
    0
    antonio...inseama ca nu iti doresti cu adevarat sa ajungi in Scotia...!
    poate e bine sa citesti si pentru a 3-a oara acest forum!
    parerea mea e ca sa incepi cu un "sandwich" curs ...citeste mai mult despre acest subiect...cu o investitie de 1300 de lire...chiar daca stai 1an in UK...(nu neaparat in Scotia.).e mult mai bine decat in Bucuresti de 1000de ori :)!
    5000 de lire un curs?
    -staycool- taycool-

3. antonio

antonio New Member

Trophy Points:
    0
    Vama V dupa vizita in Edinburgh cred ca o sa ma hotarasc ce vreau sa fac.Totusi mi se pare foarte putin 1300 lire pt un sandwich course/an. Trimite-mi te rog un link (sau mai multe)unde se fac cursuri cu banii astia. Oricum o sa caut mai multe detalii despre astfel de cursuri.Multumesc mult

4. irirob

irirob New Member

Trophy Points:
    0
    www.scotlandistheplace.com poate te ajuta cumva,mai multe nici eu nu stiu,multumesc site-lui si celor care raspund,ca ne ajuta foarte mult.
    Bafta si vacanta placuta in Edinbugh!You'll love it!

5. rbk

rbk New Member

Trophy Points:
    0
    Pentru cei care se gandesc la Scotia ca domiciliu luati in considerare si clima.
    Este foarte frig -cold- old- si un vant infernal.
    Eu m-am mutat in Scotia datorita job-ului chiar ma gandeam sa raman aici permanent. Dar sincer va spun tanjesc dupa o raza de soare. Si oricat de bun ar fi job-ul pe care il am, ma gandesc serios sa ma mut mai la sud...

6. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    Antonio,
    decizia ta de a amina plecarea spre Scotia pina dupa ridicarea restrictiilor este foarte inteleapta, cu atit mai mult cu cit inteleg ca nu o duci prea prost in Romania si nici nu esti fortat de imprejurari.
    Ori anul asta ori la anul sau in 2-3 ani....nu se schimba Scotia.
    De asemeni ideea cu venitul in vacanta este foarte buna, caci vei avea ocazia sa o vezi si sa o "simti" prin pielea ta.
    O idee buna ar fi ca in acest rastimp sa-ti pui la punct Engleza, cit de mult poti.
    Eu am invatat cel mai bine, pe vremuri, ducindu-ma la Biblioteca Americana in Bucuresti si uitindu-ma la filme fara titraj (o idee). Si pe vremea aia ma mai fila si Securitatea (ca era interzis)dar asta e alta poveste. -oops- ops-

Deci daca vii dupa ridicarea restrictiilor cursul "sandwich" nu mai conteaza (dar te asigur ca se gasesc destule intre 1000-1300Lire/an).
    Cit despre celelalte cursuri, majoritatea Universitatilor in UK iau cam 3100Lire/an si daca ai fost rezident in EU in ultimii 3 ani ti se ofera acesti bani ca si imprumut in conditii extrem de avantajoase si nu trebuie sa incepi platile decit dupa ce faci vreo 15000Lire/an.

Bafta multa!

7. antonio

antonio New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc foarte mult pentru sfaturi dar dupa ce m-am gandit mai bine sapt aceasta pot sa spun cu siguranta ca zarurile au fost aruncate.In jur de 15 iulie vin spre edinburgh.Acum caut o varianta buna in ceea ce priveste accomodation si inca sunt in ceata la ce curs sa ma inscriu pentru inceput apoi o sa gasesc solutii pentru a ma inscrie la facultate.Orice informatii legate de edinburgh de la romanii care locuiesc acolo (zone bune, cartiere mai putin civilizate si recomandabil a fi evitate, zone unde chiria este mai mica dar sa fie civilizate, idei de cursuri etc) sunt extrem de binevenite.Multumesc mult si bafta la toti

8. antonio

antonio New Member

Trophy Points:
    0
    Fratilor se pare ca in edinburgh nu se prea gasesc cursuri asa de ieftine ca in Londra cu toate ca am cautat aproape toata ziua.Stie cineva un colegiu totusi mai ieftin in Edinburgh (nu conteaza daca este in hospitality sau de engleza).Multam

9. crisunelu

crisunelu Member

Trophy Points:
    6
    Antonio, cred ca nici tu nu stii ce vrei..initial spuneai ca ai devenit alergic la Bucuresti, ceea ce nu ma mira ( am locuit acolo 4 ani si-mi pare foarte bine ca am plecat) dar in acelasi timp critici varianta Scotia pt ca ti se pare scumpa folosind niste calcule eronate... s-a tot vorbit de cursuri sandwich intre 1000 si 2000 de lire, deci cred ca ar fi o insulta la adresa forumului sa spui ca cursurile din Edinburgh sunt mai scumpe decat cele din Londra, cand se stie ca in Anglia cursurile universitare sunt cam de doua ori mai scumpe decat in Scotia. Asta daca nu te gandeai sa alegi un curs de engleza, care poate avea costuri diferite. In functie de genul de invatamant la care vrei sa aplici si la daca este full time ai posibilitatea sa aplici pt fonduri de la facultate. Dar depinde in primul rand de ce vrei sa faci, daca preferi sa lucrezi nu vei mai avea timp de studii, mai ales daca e full time. In privinta cazarii cat si a jobului http://edinburgh.gumtree.com/ este f. folositor. Dar este foarte posibil sa nu iti gasesti in domeniul tau iar pt inceput sa ai parte numai de pozitii necalificate. Poti lua fiecare colegiu sau facultate din Edinburgh, de pe google, si le poti trimite un mail intreband exact ceea ce cauti. Fiecare iti va da un raspuns diferit in functie de cerintele lor. Cred ca este cea mai buna metoda de a gasi ceea ce cauti. Exista deasemenea acele cursuri vocationale SVQ sau skills for life de care poti intreba.

10. Anonymous

Anonymous Guest

nu am intrat noi, ne-au bagat ei. toate criteriile pe care le-am avut de indeplinit erau pentru ei, nu pentru noi. ne luau si fara sa le indeplinim la timp...

11. tavos

tavos New Member

Trophy Points:
    0
    salutare
    e primul meu post pe acest forum
    eu is cam aceeasi situatie cu antonio
    vroiam sa plec impreuna cu un prieten... intre timp am ramas numai eu

am vb si cu ceva prieteni care au fost in uk, am citit si aici pe forum dar o idee de ansamblu nu pot sa imi fac... sunt prea multe informatii si nu pot sa le aranjez
    am nevoie de suportul vostru putin
    deci dc plec nu am dreptul sa muncesc
    alternativele ar fi
    1. sa ma fac self employed si sa imi caut ceva de lucru asa...
    2. sau sa fac un curs care ma juta apoi sa obtin yellow sau blue card =drept de munk
    pt varianta 1 insa am nevoie de mare noroc si niste cunostinte care sa imi dea de lucru
    la 2 am nevoie sa muncesc la negru pt a strange bani de curs

dc am gresit corectati-ma

si o intrebare in plus
    mie mi se pare mai la indemana sa ma orientez spre un oras mai mic unde chiriile sunt mai mici si m-as descurca mai usor la inceput decat spre londra (londra are insa avantajul locurilor de munk mai numeroase) voi ce credeti? unde e mai bine sa vii la inceput?

mutzam

dc e cineva doritor sa raspunda catorva intrebari (nu stresez)puteti sa adaugati id-ul meu de YM: cdc_mz

12. kely.eli

kely.eli New Member

Trophy Points:
    0
    Buna, am citit postarile, sfaturile pe care le-ai dat oamenilor. Sunt pline de info utile.
    Sunt venita de curand in uk si incerc sa gasesc posibilitati cum sa ma angajez legal. Eram deja disperata ca nu se poate pana cand nu am vazut posibilitatea cu yellow cardul. Am inceput sa caut cursuri in Oyford (engleza, turism) dar muncind 20 de ore pe saptamana nu reusesc sa acopar nici studiul. Am citit ca se pot cere fonduri de la facultate. Ai cumva experienta cu asa ceva? Este greu de obtinut? Care sunt conditiile?
    Imi cer scuze ca vin cu atatea intrebari, dar nu stiu ce sa fac, nu am pe nimeni care sa aiba experienta in acest domeniu :(.
    Merci mult
    Eli

13. aikaterine

aikaterine New Member

Trophy Points:
    0
    Am fost in Scotia anul trecut in Martie, m-am indragostit, si dupa facultate as vrea sa fac un master acolo...daca imi este recunoscuta diploma. Eu am fost in Glasgow, Inverness , normal Lochness, am fost in vacanta, nu sa stau acolo. Intr-adevar e destul de greu la inceput, orice ai face si oriunde te-ai duce, la inceput e greu dar daca vrei cu adevarat si esti perseverent, ajungi unde vrei. Anul asta vreau sa ma duc in Edinburgh sa lucrez vara, de fapt am inceput sa-mi caut de lucru ca au-pair, sper sa am noroc si sa ajung in Edinburgh , daca nu o sa am oferte, o sa ma duc unde o fi , numai sa pot sa vizitez Scotia. Mi-a placut curatenia, spatiile verzi si sa nu mai zicem de arhitectura, plecam dimineata fara sa stiu unde ma duc si stateam si ma uitam la biserici sau pur si simplu mergeam asa pe strazi si nu-mi scapa nici o cladire sau vreo straduta. Mi-a placut la nebunie. Am vizitat toate muzeele, univ. si parcurile din Glasgow. Eu am vrut sa studiez acolo, am fost chiar si la Glasgow University visit si la Strathclyde...dar nu mi-am permis sa studiez acolo ca s-au schimbat lucrurile si trebuie sa recunosc ca am plans cand am plecat de acolo si acum cand ma gandesc ce frumos e acolo si ce bine m-am simtit, imi doresc sa ajung acolo poate intr-o zi...

14. crisunelu

crisunelu Member

Trophy Points:
    6
    Kely.eli, ai putea intreba atunci cand te hotarasti asupra unui colegiu/univ in legatura cu acoperirea cheltuielilor de cazare, masa. E posibil ca multe dintre ele sa ofere anumite sume de bani, care desi modice, sa iti fie de ajutor. Ele oricum nu pot inlocui munca (!)si de cele mai multe ori se ofera in functie de felul de participare la cursuri. Cei de la guidance iti vor putea raspunde.

15. iulix

iulix New Member

Trophy Points:
    0
    -hello- ello- Buna, si eu sunt fascinata de Scotia si as vrea sa incep o noua viata acolo urmand traseul curs - yellow card-blue card...intrebarea mea este: dupa ce obtin yellow card, ma pot angaja in ce domeniu vreau eu ( bineinteles dc sunt acceptata) atata timp cat ma incadrez in cele 20 ore de munca saptamanal? m-am uitat pe totaljobs. com la categoria part-time jobs si am gasit cateva joburi in customer service sau administration unde n-ar fi greu sa ma angajez din punct de vedere al experientei...exista restrictii in privinta domeniilor in care ne putem angaja avand yellow card?
    Nu m-ar deranja sa lucrez intr-o cafenea sau sa practic alta munca manuala, dar avand in vedere ca munca administrativa este mai bine platita ar fi de preferat...am facut o multime de calcule ca sa ma asigur ca ma voi putea descurca...am un job bun in Bucuresti, dar ca si altii de pe forum visez la tamanul mistic al Scotiei, plin de istorie, magie si frumusete..este o decizie care necesita curaj pt ca e destul de riscant sa pleci singur intr-o alta tara si o iei de la 0...am inteles ca pt chirie si mancare + transport, mi-ar trebui in jur de 500-600 lire pe luna, adevarat? as reusi sa acopar aceste costuri cu un job part-time? voi mai avea la mine aproximativ 2500 lire pt siguranta...cei care locuiesc in Scotia sper sa ma indrume pt ca sunt destul de dezorientata acum -scratch- cratch-

-thankyou- hankyou-

16. mariasexybody

mariasexybody New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Iulix,

Felicitari pt curajul tau, e de admirat. Sunt sigura ca vei fi bine odata ce ajungi aici.

Da ai dreptul la 20 ore pe saptamana, in oice domeniu iti alegi sau vei fi acceptata. Sunt multe joburi part time in Scotia. Eu ca si studenta in acceasi situatie de 20 ore pe saptamana, am lucrat la un pub, la sky (administrator) si intr-un restaurant italian. Cel mai bine am castigat la restaurantul italian pt ca deasupra salariului, aveam bacsisurile care imi dublau salariul cateodata.

Depinde si de ce rata primesti pe ora, dar minimul pe economie e £5.35. Deasemenea daca primesti mai putin de aprox £5000 pe an , nu vei avea taxe de platit, dar odata ce treci peste vei avea aprox 25%- 30% taxe (PAYE si NI).

Ca sa fiu complet sincera, la restaurantul italian am lucrat mai mult la negru , deci nu aveam taxe si nici nu trebuia sa ma restrictionez la 20 ore. E destul de obisnuit in restaurantele italiene sa iti dea cash in hand , pt ca e mai favorabil pt ei, pt ca nu au taxe de platit pt tine.

In jur de £500 e acceptabil pt chirie , transport si mancare. In Edinburgh poti sa-ti gasesti o camera intr-un apartament in jur de 200-300, iar ca si student nu vei avea de platit Council Tax (care e in jur de £180 pe luna depinde in ce zona etc). Deci as spune ca £500 e destul, iar daca iti gasesti de lucru imediat , si lucrezi 20 ore pe saptamana la o rata buna, vei supravietuii pana la blue card.

Sper ca ti-am fost de ajutor.

Maria

17. stangmihai

stangmihai New Member

Trophy Points:
    0
    salut
    eu sunt din timisoara ,si peste o saptamana sper sa ajung in glasgow,este cineva peacolo,stiti cum e, -hello- ello-

18. iulix

iulix New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc Maria pt raspunsul tau, e f incurajator ce spui tu...multi au spus ca e f greu la inceput si stiu ca asa este, dar eu de abia astept sa ma mut in Anglia -ahaa- haa-
    Cred ca si eu va trebui sa lucrez si la negru ( bineinteles si legal pt a obtine acele payslipuri -shamed2- hamed2- )...lucrul acesta se precizeaza la angajare probabil, nu? modalitatea de plata, etc..
    Eu ma gandeam sa fac un curs de AAT NVQ ( conta ) si unul de Sage pt ca sunt destul de cerute de catre angajatori...nu inseamna ca o sa-mi si placa...dar e un compromis ca multe altele pe care va trebui sa le fac la inceput ( 1-2 ani )...iar ca locatie, ma atrage si Durham pt magia si frumusetea locurilor -amazed- mazed-
    Mi-ai fost de mare ajutor, Maria, iti multumesc inca o data si poate mai vb..intrebari voi mai avea cu siguranta -handlaugh- andlaugh-

19. mariasexybody

mariasexybody New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Iulix,

Imi pare bine ca ti-am fost de ajutor.

Da odata ce incepi un job sau esti acceptata iti vor cere detalii ...cum sa te plateasca. De obicei se plateste direct in cont daca e legal. E obligatoriu sa primesti payslips , depinde de ei cat de des le fac...saptmanal, lunar sau la 3 luni (e mai obisnuit lunar).

Eu sunt contabila si ai dreptate in faptu ca este un job cautat si avantajs daca ai si abilitatile sa folosesti sage. E posibil sa-ti chiar placa nu stii niciodata....eu lucrez mereu cu sage si mi se pare usor acum dupa 2 ani de practica :)

Nu am fost niciodata in Durham deci n-as putea sa spun, dar in geneal UK-ul este foarte frumos.

Te asteptam,
    Bafta

Maria

20. antonio

antonio New Member

Trophy Points:
    0
    Bine v-am regasit.In sfarsit, dupa ce am studiat cam toate ofertele colegiilor si univ din Scotia, desi nu este ceea ce mi-am dorit initial, am ales sa merg la un curs de ESOL (english for speakers of other language) cu durata de 9 luni, la Dundee College.Cei de acolo au fost foarte amabili si prompto in a-mi raspunde la intrebari, toate astea culminand saptamana trecuta cu acceptul lor de a ma inrola la curs. Mi-au spus sa le trimit copie dupa national ID si pasaport pt a vedea unde ma incadrez cu tuition fee si sa ma prezint la curs pe 1 septembrie la ora 09.00. In timpul asta o sa sondez treaba acolo si sper sa ma inscriu la anul la university. Cazare am gasit cu un student francez pe dundee.gumtree.com la pretul de 240 lire pe luna cu bills-urile incluse, mai putin internetul care costa cam 8 lire/luna.Asa ca in jur de 15 august voi decola catre Dundee.Sper sa mearga treaba si o sa postez pe un blog toate experientele prin care voi trece zi de zi, cu bune si rele, scrise in mod realist pentru a-si face si ceilalti forumisti care vor sa ajunga in Scotia, o impresie cat mai aproape de realitate.Apropos, stie cineva cum as putea ajunge mai avantajos acolo, pentru ca nu am avut timp sa caut informatie pe latura asta??Sper sa fie ok cu Dundee si sunt sigur ca va fi o experienta valoroasa pentru mine... -takecare- akecare-

Share This Page