3.2 C
London
Wednesday, December 11, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Ati alege Scotia ca domiciliu?

Discussion in 'ARHIVA' started by radudb, Sep 13, 2006.

1. alexone

alexone New Member

Trophy Points:
    0
    Raspuns: Ati alege Scotia ca domiciliu?

Dupa cate se pare , ar fi mai bine in Scotia, dar , nimic clar , ianafara de frumuseti, dar hai sa vb pe aia dreapta ca nu putem sa ne ducem acolo doar de dragul de a admira peisajele,totusi niste informatii cu piata de munca, salarii etc eu cred ca ar fi mult mai utile, ce acte ne trebuiesc acolo sa putem muncii, etc.Nu vreau sa fiu rau dar cred ca ar trb sa ne organizam mai bine la capitolul info va pup Alex -rock- :V:

2. Anonymous

Anonymous Guest

Vreau sa va spun si eu o mica poveste, sunt din 2000 in UK iar cam prin 2002 pe cand lucram intr-un oras langa Lond unde toti golegi mei erau eng unul dintre ei si cel mai bun amic al meu a fost un scotian .Multa lume zice ca sunt zgarciti, amicul meu nu era si cred ca in toti ani astia de Ang nu am intalnit pe nimeni cu un suflet mai bun si mai blans.Despre fam lui ce sa mai spun bombonele de oameni.In concluzie eu una sigur m-as muta in Scotia tare m-am saturat de constipati astia de sir sau madam, parca lumea acolo e mai aproape de poveste de basm sunt mai linistiti iau viata mai cal fara atata stres. pa pa

3. rbk

rbk New Member

Trophy Points:
    0

Eu am ales Scotia pentru a doua oara si probabil voi ramane aici definitiv.Locuiesc intr-un orasel absolut superb pe malul marii.Se numeste Crail si este la 30 de mile de Dundee.Lucrez ca secretara pentru o ferma.Pe 18 va sosi si sotul meu (bulgar, dupa cum stiti). Pe bebelusa Jessy :-dd am lasat-o cu soacra in Bulgaria.
    Multumesc tuturor care m-au ajutat si forumului (vreau sa zic membrilor lui) care m-a tinut la curent zi de zi cu ce se intampla in UK, cat am fost in Bulgaria. :-*

4. mariasexybody

mariasexybody New Member

Trophy Points:
    0

Buna romanii mei dragi!

Eu sunt Maria, si in seara asta am gasit site-ul asta minunat!
    Sunt in Scotia de aproape 5 ani, lucrez la o firma de contabilitate in Edinburgh. Am facut facultatea in Edinburgh (3 ani) dupa care mi-am gasit de lucru. Nu a fost usor si a durat mult dar s-a meritat. Scotia e minunata mai ales daca mergi nord inspre Ben Nevis si Inverness. Singura problema e vremea aici, chiar intru intr-o depresie grea cand vine toamna/iarna cand ploua mereu si e innourat cel mai des! Desi in ultimele 2 zile a fost super soare si mi-am cam schimbat parerea .cu vremea.
    De cand sunt aici am gasit o singura romanca, care mi-a devenit o prietena foarte buna! Am mai cunoscut o fata si un baiat mai recent care nu erau prea interesati de o relatie de prietenie cu alti romani asa ca nu am insistat.
    Oricum sper pe viitor sa ma intorc in Romania unde imi este si sufletul! Nu e niciunde mai bine ca acasa, si cei care au stat in strainatate mai mult , stiu despre ce vorbesc.

V-am pupat

:)

5. expertparchet

expertparchet New Member

Trophy Points:
    0

Si eu cu sotia vom vizita Scotia in septembrie si vom sta o saptamana in Scotia si una in Wales.Cine stie sa-mi recomnde ceva locuri frumoase din scotia care neaparat trebuie vazute In afara de Murrayfield din Edimburgh unde am bilete la rugby world cup!

6. bistranvalentin

bistranvalentin New Member

Trophy Points:
    0

Care sunt conditiile, ce acte ai nevoie, care sunt usitele ca lucrezi in Scotia?

7. mariasexybody

mariasexybody New Member

Trophy Points:
    0

Buna tuturor,

Pt expertparchet

Locuri de vizitat in Scotia care sunt renumite si chiar frumoase sunt;

Loch Ness- unde locuieste monstrul
    Glencoe - renumit pr pistele de ski
    Ben Nevis - cel mai inal varf/deal din Scotia si intr-o zi insorita peisajul e minunat din varf
    Inverness- e un oras superb, f frumos

Practic daca vizitezi cu masina ( cel mai bun mod de vizitat) o iei pe coasta de vest inspre Glasgow dupa care urmezi drumul A82 care te duce prin toate locurile mentionate mai sus. De la Inverness te poti intoarce pe A9. Daca inchiriezi masina as recomanda sa inchiriezi si un satelite navigation system care te va ghida mai bine.

Daca ai nevoie de mai multe detalii sau te pot ajuta cu aranjament trimite-mi un mail/mesaj

Pt bistranvalentin

Cat despre moduri de intrare/usite pt Scotia sunt la fel ca pt restul Uk-ului, nimic diferit.

Pt Christina

Eu sunt in Livingston de aprope 5 ani si mai stiu doi romani care locuiesc aici si alta fata la 20 km de aici. Daca mai esti aici si vrei sa ne intalnim la o cafea in McArthur Glen anunta-ma

V-am pupat -tongue-

8. mariasexybody

mariasexybody New Member

Trophy Points:
    0

Ah si am uitat, tot pt expert parchet;

Trebuie neaparat sa vizitezi St Andrews, un orasel pe malul Marii Nordului care e deasemenea orasul in care a fost Printul William la facultate! E foarte frumos ar fi pacat sa nu mergi!!!

Paste Fericit tuturor!!!
    -bunny-

9. expertparchet

expertparchet New Member

Trophy Points:
    0

"mariacorpfrumos" cat de departe este ultima locatie de Edimburgh unde voi avea "cartierul general" pe perioada sederii in Scotia. De venit o sa vin cu auto sa ma pot deplasa in voie acolo....De unde esti din RO?

10. mariasexybody

mariasexybody New Member

Trophy Points:
    0

Expertparchet, imi cer scuze dar nu inteleg intrebarea, poti sa-mi explici inca odata te rog?

E bine ca vi cu masina, dar vei avea f mult de condus pana in Scotia si va fi destul de obositor.sunt sigura ca sti lucrul asta oricum!

Eu sunt din Timisoara, voi ( tu cu sotia)?

11. handrabugea

handrabugea New Member

Trophy Points:
    0

Salutare,
    Probabil o sa apar si eu prin Scotia -Aberdeen cam pe la sfarsitul lunii April daca m-ajuta D-zeu. Am gasit o slujba pe www.4extrahands si din prima incercare am dat de un tip f de treaba, am stabilit toate detaliile si abia astept sa vin. Din cat am aflat pana acum am auzit doar de bine despre scotieni, despre peisajele super, castele etc si sper sa ma impac si cu vremea, (nu prea stiu ce haine sa-mi aduc). O sa lucrez intr-o ferma si m-as bucura sa intalnesc ceva romani prin zona. Eu am mai fost 2 ani in Cipru si stiu ce mult inseamna sa mai ai cu cine schimba o vorba din cand in cand...
    Cum e viata pe acolo? Cum sunt preturile la haine, alimente etc?
    Sa fiti sanatosi si fericiti!

12. alexutzu

alexutzu New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare tuturor,numele meu este Alexandru si sunt de asemeni ca majoritatea dintre voi un impatimit al Scotiei,cu istoria ei cu peisajele,arhitectura,castelele etc.Nu va puteti imagina ce bucuros sunt ca am gasit acest sit utilizat de romani plecati acolo-n Scotia cu ganduri pozitive.
    Imi doresc enorm sa ajung acolo,este un visul meu.Sunt fascinat de istoria pictilor a scotilor,perioada medievala de asemeni etc...Ador ploaia,ceata(apropo,sunt scorpion) :p .
    Cred ca intr-o viata anterioara am avut ceva samanta celtica...
    Dragilor,va rog din suflet sa-mi spuneti si mie unde pot gasi si eu un loc de munca pe latura de decoratiuni interioara sau ceva apropiat?Am terminat Arte Plastice la sectiunea pictura.Am si un sit cu lucrarile mele www.alexandruanghel.ro.Nu duc lipsa de nimic aici in Romania...dar va rog sa ma credeti ca sunt in stare sa las totul pt a trai acolo !!!
    Va pup si va multumesc si sa speram ca Scotia nu va cunoaste si partile negative ale romanilor!

13. irirob

irirob New Member

Trophy Points:
    0
    Buna la toata lumea,am ales Scotia fara sa vreau,sotul meu e scotian,m-am maritat acum o saptamana(casa de piatra!)si locuim in Rosyth,Dunfermline.Sunt aici de 2 luni,asa ca nu stiu ce se intampla cu mine deocamdata,astept sa aplic pt BR1 si mai vedem,tare imi doresc sa incep sa lucrez ca e rau fara bani.Vremea lasa de dorit...Romania,ce ma bucura e ca nu e praf si mizerie ca in tara si abia astept sa vizitez renumita Scotie,bafta la toata lumea,Cheers! -sunny-

14. torridon

torridon New Member

Trophy Points:
    0
    Alexandru, exact acelasi lucru simt si eu. Iubesc Scotia si ma simt mai acasa acolo decat in Romania. Are ceva... aparte. Am petrecut 4 veri calatorind prin Scotia si am vazut si fotografiat aproape tot ce era de vazut. Mi se rupe sufletul de fiecare data cand trebuie sa plec. Pana acum 2 ani eram hotarata sa emigrez dar ma tem ca locuind acolo, n-am sa o mai vad cu aceeasi ochi.

Are cineva idee cam care e salariul mediu lunar in Scotia? Mi-ar placea sa locuiesc in sau aproape de Edinburgh.

15. georgik

georgik New Member

Trophy Points:
    0
    buna!
    vroiam sa te intreb dak tot esti acolo si lucrezi k secretara la o ferma dak ai auzit de locuri de munca pentru stundeti? sau de firma Hops?
    eu sunt studenta la Universitatea de Stiinte Agronomice si Medicina VETERINARA Bucuresti, facultatea de Horticutura.
    Firma Hops a venit cu oferte pentru k noi sa lucram in Uk pe o perioada limitata.
    Vroiam sa stiu dak stii cumva mai multe detalii despre si dak ai auzit despre ferma Oldroyd.
    A, SI INCA ceva mai este pasaportul necesar?k am inteles k pot pleca doar cu buletinu dak am permis de munca?????
    Multumesc

16. rbk

rbk New Member

Trophy Points:
    0
    Da, am auzit de Hops. Cu ei am venit pentru prima data in U.K. in 2001.
    Intr-adevar nu iti trebuie pasaportul, poti veni cu buletinul.

Permisul de munca pe care il vei primi este unul sezonier.
    Cu un astfel de permis nu iti poti aduce dependenti, nu poti schimba angajatorul(decat daca este o alta ferma si ai acordul Hops-ului si Home Office-ului).Timpul petrecut ca "sesonal worker" nu se ia in calcul pentru blue card.
    Avantajul este ca fiind student in acelasi timp, nu vei plati taxe (doar insurance) pana castigul gross va atinge suma de £5225.

Trebuie sa stii ca munca in ferma este foarte grea si este platita in general ca piece-work (cat culegi atat castigi). Se pot castiga bani frumosi daca te deprinzi repede cu munca sau ai mai avut ceva "experiente agricole"(ex.:la tara la bunici)
    Succes!

17. monkey

monkey New Member

Trophy Points:
    0
    As alege Scotia ca domiciliu?

As avea si eu o intrebare pentru cei care locuiesc in Scotia:
    Este acolo acelasi deficit de medici stomatologi ca in Anglia?
    Si inca una:
    E adevarat ce mi-a zis cineva, anume ca scotienii nu vor medici straini, nici macar englezi? -scratch- cratch-

18. adryanna

adryanna New Member

Trophy Points:
    0
    hello

ajung si eu prin ianuarie in scotia, mai exact in rosyth, dunfermline (sper ca am scris bine)...imi poate spune si mie cineva cum e pe acolo? oamenii, vremea, locurile....din cate am vazut pe net este un orasel micut... -sad2- ad2-
    dar oricum nu cred ca o sa am prea mult timp de plimbat, intru la munci din prima zi.... -sad2- ad2-

19. mariasexybody

mariasexybody New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Adryanna,

Dunfermline e un orasel mic si dragut. Poti sa iei trenul din Rosyth pana in Edinburgh, dureaza aprox 30-45 min. Te-as sfatui intr-o zi sa faci chestia asta pt ca trenul trece peste apa si e super frumos. Eu lucrez in Edinburgh iar sotul meu in Dunfermline. Tinem legatura si daca vrei iti arat imprejurimile cand vi si ai timp.

Maria

20. adryanna

adryanna New Member

Trophy Points:
    0
    buna Maria,

am sa te anunt cand ajung in rosyth, inca nu stiu sigur. mi-ar place sa ne intalnim, oricum aveam de gand sa vizitez edinburgh.

Share This Page