17 C
London
Sunday, September 22, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Ati alege Scotia ca domiciliu?

Discussion in 'ARHIVA' started by radudb, Sep 13, 2006.

1. radudb

radudb New Member

Trophy Points:
    0
    S-ar parea ca scotienii ne vor mai mult decat englezii. Parerea mea despre Scotia este aceea ca fiind un loc al peisajelor extraordinare ce imbina marea cu platourile mai inalte. Sa nu omit castelele scotiene, ce sunt in fruntea listei mele de excursii ce le voi face in UK. Alte pareri...Sau alte experiente din Highland?

2. vige

vige New Member

Trophy Points:
    0
    In Scotia nu au ajuns inca"conationalii nostrii mai bronzati" in numar chiar atit de mare,ca sa ne faca de ris prin faptele lor.Ca urmare parerea scotienilor despre romani este mult mai buna ca cea a
    englezilor.Daca in Austria au mincat lebedele,aici cu siguranta vor ataca iepurii si paunii care salasuiesc prin parcurile scotienilor.

3. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Avem pe cineva din Scotia printre noi?

4. marianmiv

marianmiv New Member

Trophy Points:
    0
    In curind voi merge in Scotia, linga Edinburg. Oraselul se numeste Dunfermline. Sint si eu curios sa vad cum ma voi acomoda acolo cu oamenii si peisajul...

5. hihicel

hihicel New Member

Trophy Points:
    0
    Hehe..Scotzia..eu am fost in Edinburg in vacantza si mi-a placut foarte mult..Scotzia este foarte frumoasa, si am avut si zapada de Craciun.. probabil cu accentul va fi cam complicat..in restaurant se aplica varianta 'smile and wave' ..cred ca intelegeam 1 din 3 cuvinte -violent- ..cu acomodarea probabil nu poate fi mai diferit decat in alte locatzii ..all the best!

6. vige

vige New Member

Trophy Points:
    0
    Marian,Dunfermline,e un orasel situat pe un deal linga Edinburgh,iar scotienii spun despre el ca este"Ancient capital of Scotland.Oamenii de acolo sunt super OK(prietenosi,amabili),iar de acomodat sigur te vei acomoda repede,doar cu timpul si accentul de acolo va fi putin mai greu.
    Chiar in centru se afla unul din castelele lui Bruce(poate ai vazut Breave Heart),iar linga Firth Of Forth,celebrul pod scotian,se afla Deep Sea World-cel mai mare acvariu din UK.
    Mincare ieftina gasesti la Asda,iar cumparaturi mai complexe poti face la King`s Gate.
    Multa,multa Bafta!

7. int2471

int2471 New Member

Trophy Points:
    0
    De vreo 2 ani tot vreau sa ajung in Scotia... -time-.

8. vige

vige New Member

Trophy Points:
    0
    Mariane,ce o sa faci in Dunfermline?.Turist sau la lucru? Eu am lucrat la o firma acolo.

9. poujou_kick

poujou_kick New Member

Trophy Points:
    0
    vige mai zi-i ca-mi place -wave- -puke-

10. poujou_kick

poujou_kick New Member

Trophy Points:
    0
    radudb, intr-adevar ca si peisaj e raiul pe pamant , dar cei mai multi scotts pleaca de la ei catre londra , sau, ma rog sud , iar locurile lor raman libere, si cum a zis vige ., in rest succes , SFAT: ei pleaca pt ca vor mai mult , noi ne multumim cu ce putem sa facem si acolo , dar sa stii ca banii nu sunt la fel ca in sud (ca aici tine coroana linia de plutire ),dar eu cred ca e super frumos in scotia si o sa te simti ca acasa ,toate cele bune -ww-

11. marianmiv

marianmiv New Member

Trophy Points:
    0
    Raspuns: Ati alege Scotia ca domiciliu?

Salutare tuturor,

Este cineva prin Scotia ? Eu am reusit sa ajung in Dunfermline si acum sint in perioada de acomodare...
    Ehe, pt. cei care sint sustinatorii Scotiei as zice momentan ca nu sint impresionat, dar nu am vazut mare lucru. Nu prea se compara cu "British Power" din sud.
    Sper sa ajung in curind in Edinburg...
    Numai bine,
    Marian

12. christina

christina New Member

Trophy Points:
    0

da as alege scotia pt k e foarte frumoasa,eu sunt venita in scotia de o luna de zile,mai exact stau in livigston un mic orasel langa edinburg,e foate frumos aici numai padure iar oameni sunt foarte amabili si zambesc tot timpul si ce am ramas surprinsa e ca te si saluta pe strada poate pt ca sunt blonda si am piele alba si cred poate k sunt de-a lor,ce am vazut pana acum e edinburg si glasglow,amandoua orase foarte frumoase,ce nu am vazut e picior de roman sunt numai polonezi,slovaci si indieni.asa k daca alegi scotia nu o sa-ti para deloc rau,si incetul cu incetul ajungi sa intelegi si acentul lor cred,dk nu stai te uiti la ei ca la felul trei si te gandesti ce vrea omul asta sa zica,si mie mie foarte greu sa inteleg acentul lor ,dar sper k timpul sa-l inteleg :):)
    cristina

13. julianne

julianne New Member

Trophy Points:
    0

As vrea sa stiu daca NorFolk, North Walsham este in Scotia , si cam ce fel de zona este...Locuieste cineva acolo, ceva pareri pot afla, please...

14. diana

diana New Member

Trophy Points:
    0

Buna tuturor,

eu am venit in Scotia acum 10 luni,mai precis locuiesc in Edinburgh. Nu mi s-a parut deloc dificil sa ma adaptez la viata de aici, nici la accentul pe care scotienii il folosesc. Eu personal nu am avut absolut nici o problema in a intelege accentul.
    Oamenii sunt mimunati, politicosi, si stiu cum sa se distreze la fiecare sfarsit de saptamana. Imi amintesc foarte mult de cei de acasa cu exceptia ca cei de aici sunt mult mai constienti ca trebuie sa muncesti pentru a te bucura de ditractie.
    Cu vremea ma impac excelent, asta pentru ca ador ploaia. In iunie insa vremea a fost atat de calduroasa, incat mi-e amintit de verile de acasa, iar prietenii mei de aici au afirmat ca in 25 de ani nu au avut atatea zile insorite fara un strop de ploaie (incalzirea globala :)|???).
    SCOTLAND ROCKS! -rock- -rock- -rock-

15. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0

si eu stiu cam aceleasi lucruri despre scotia (bineinteles ca din auzite) ... si mai stiu ca Edinburgh , de 7 ani este votat ca cel mai frumos oras din UK ... si tot Edinburgh are cel mai mare aflux de turisti din UK , dupa Londra. Trebuie sa fie tare fain !

16. ender

ender New Member

Trophy Points:
    0

Se pare ca una din optiunile mele de a lucra in U.K. include Scotia. Si as sta acolo vreo cativa ani buni desi mai mult ma atrage mirajul Londrei...

17. marianmiv

marianmiv New Member

Trophy Points:
    0

Salutare,

Eu am ajuns in Scotia, mai precis in Dunfermline, linga Edinburg, din septembrie 2006.
    Simbata voi merge in Edinburg sa vad cum se prezinta...

Numai bine,
    Marian

18. mimi

mimi New Member

Trophy Points:
    0

Buna!

Eu am locuit in Edinburgh doi ani jumatate si abia astept sa ma intorc.
    Este un oras superb! M-am simtit tot timpul ca in vacanta, chiar si atunci cand mergeam la servici... treceam pe langa castel, mai indrumam cate un turist ratacit...
    M-am obisnuit si cu ploaia si cu ceata (e mai cald cand e ceata!), dar mai putin cu vantul.
    Cu accentul mi-a fost greu la inceput, dar m-am obisnuit destul de repede.
    Scotienii sunt foarte prietenosi si deschisi. Te abordeaza pana si in statia de autobuz iar cand aud ca esti roman incep sa-ti povesteasca cum au dus ei ajutoare in Ro dupa revolutie sau cum au fost la nu mai stiu ce meci la Bucuresti. Sunt incantati cand aud de romani si curiosi sa afle cum e pe la noi. Se vede ca nu prea multe 'uscaturi' au ajuns prin Scotia...

Inchei ca ma apuca melancolia...

Distractie placuta, Marian!

19. Anonymous

Anonymous Guest

Hi

Scotia este pus si simplu superba - socrii mei locuiesc in Inverness si de fiecare data cand mergem in vizita ma minunez. Plus scotienii sunt -poate- mai expansivi decat engezii asa ca nu este greu sa-ti formezi un cerc de prieteni.Bineinteles, cum spunea cineva mai sus ,"fiecare padure cu uscaturile sale" dar in general Scotia este un loc bun pentru a incepe o viata noua, a lucra sau pur si simplu a te relaxa. -dance- ance-

20. Anonymous

Anonymous Guest

Momentan sunt in Australia si am intalnit aici si englezi si scotieni si nu se compara atitudinea lor fata de noi.

De curiozitate i-am intrebat pe 2 englezi si 2 scotieni acum vreo 2 -3 zile ce parere au de romani si de migratia lor ca forta de munca.

A fost net diferit raspunsul.
    Pe de o parte englezii au zis ca ei nu au nimic impotriva (erau diplomati cu mine), dar ca sunt multi imigranti si ei simt ca-si pierd identitatea ca si tara, dar apoi au admis ca prefera romani sau bulgari decat asiatici sau africani.

Iar scotieni au fost mult mai prietenosi, ei mi-au zis ca oricum in zona lor nu e o mare comunitate de imigranti, plus au auzit ei ceva la TV ca le-ar face bine sa venim noi la ei la munca, si atunci au zis de ce nu ...

Cred ca diferenta dintre Scotia si Anglia poate fi ca in Anglia o parte din populatie, deja e infieerata cu ideea ca noi suntem niste ciumati sau ceva, iar in Scotia exista o mai buna imagine.

Speranta noastra e sa nu ajunga si alti concetateni de-ai nostrii care se ocupa de alte lucruri pentru supravietuire, mai putin munca ..

Share This Page