14.3 C
London
Saturday, September 19, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Atentie! Urgent! Cititi aici!

Discussion in 'WEBSITE' started by Dan, Jan 27, 2012.

1. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Nu e un drept, e un privilegiu - si fix genul asta de mesaje n-o sa se aprobe/calculeze :)
    Pam pam -sic-sic-

2. andreivaly

andreivaly Member

Trophy Points:
    18
    Salut,

Se poate adauga un "like" "dislike" "hate" sau ceva de genul?;dar sa fie in pereche,ca pana acum "multumesc"-ul a tinut de toate.

3. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    @andreivaly, sper sa gasim un sistem de "reputatii" care sa permita si "like" si "dislike". Chiar daca nu vine imediat, o sa vina cu siguranta in viitorul apropiat.

4. clemk1

clemk1 New Member

Trophy Points:
    0
    recunosc fu' putin tong in cheeek postul, dar .....
    ca si cetitor de forum de ceva timp, utilizator altfel spus, fiinta umana si altele am ceva drepturi si cel mai mult imi place cum suna dreptul uman la libera exprimare.
    pana acum nu am simtit nevoia sa intervin in discutii deoarece problemele erau fie raspunse corespunzator de alti forumisti ori neinteresante ptr mine. acest topic insa mi-a starnit interesul. ceea ce iei in considerare tu Dane la sugestii (kudos de la mine ptr restul efortului depus)pare putin cam naspa de tot. se vine de la prezumptia ca toti incepatorii pe forum sunt niste numpties care vin sa va faca voua capul mare si sa intrebe numa' prostii. sa aveti forumul curat ..... ca sa ce ? sfat al batranilor ?
    parerea mea este sa lasati forumul liber utilizatorilor, iar incalcarile grave si nesimtite sunt sigura ca pot fi cumva gestionate dupa cortina. un sistem de reputatii care vor da greutate si indicii cetitorilor despre persoana care scrie..... tre' sa fug, dar mai vorbim ..... (2)

5. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    .
    Eu cred ca la posturi de tipul asta se refera. Ton condescendent, continut fals intelectual, greu inteligibil (ca sa nu fiu rau si sa zic neinteligibil), sfaturi proaste.

Un argument in plus -daca mai era nevoie- pentru necesitatea impunerii noilor reguli. -iamcool-

6. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    @clemk1 - Nu te opreste nimeni sa te exprimi liber daca asta iti place. Este chiar un loc special in Londra pentru asta. Si pe net, daca iti faci cont pe blogspot poti face un blog si te exprimi cat vrei tu de liber acolo.
    In societate, in grupuri restranse, in organizatii sunt niste reguli.

Problema cea mai mare este ca utilizatorii noi nu citesc regulile. Si asta este un fapt dovedit. Ca sa ii conving sa citeasca regulile, trebuie sa ii fac sa se loveasca de o interdicitie. Asta, evident, daca vor sa faca parte din acest grup de oameni care vorbesc pe forumul acesta. Daca vor doar sa vina si sa puna o intrebare, vor avea sectiunea speciala pentru asta.

Cat despre "sfatul batranilor" - el exista deja, dar e mai restrans. Te-a deranjat cand nu stiai de el?
    Eu ma bucur totusi ca ai decis sa iesi din anonimat. O sa vezi ca nu e chiar asa rau cum pare. Dupa ce o sa te implici putin in viata forumului, o sa vezi ca regulile au sens.

7. ab5174

ab5174 New Member

Trophy Points:
    0
    Mie chiar imi este 'dor' de ceilalti moderatori ......eleganta, bunul simt si umorul cu care interveneau.
    Acum exista numai 'pumul in gura' = palma in fata (avatarul spune totul).

P.S. De obicei un avatar/ sematura spune destul de multe despre utilizator....mie mi-a cam lasat un gust amar modul agresiv in care intervine ......

Este numai parerea mea ....chiar daca ne 'ofera privilegiul de a scrie pe acest forum' ....replica care a cam inceput sa fie mai mult decit deranjanta -nu-zic-

Duminica placuta

8. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Am mai explicat ca "privilegiul" este doar un cuvant in care ne ascundem in cazul in care cineva depaseste masura. Libera exprimare pe forum este ca intr-un pub. Daca intri in Anglia intr-un pub, in timpul unui meci si incepi sa canti "aux armes le citoyennes" nu te astepta sa fii aplaudat.

Daca simti ca trebuie sa injuri sau sa incalci vreo regula stabilita pentru a proteja forumul, poti sa o faci, dar nu aici. Nu a fost cazul la tine, asa ca nu stiu unde e problema :)

Sunt constient ca oricine ar modera forumul, nu are cum sa se faca placut de catre toata lumea fara sa fie calcat in picioare. Cand o sa apara ceilalti moderatori, o sa ii las sa se desfasoare. In 99% din cazuri intervin doar cand apasa cineva pe "report to moderator" sau cand observ vreo incalcare grava a bunului simt. Cum parerile mele sunt subiective, m-am gandit ca ar fi util acel "sfat al batranilor" unde sa ma pot consulta cu alti membri mai vechi, ca doar nu detin eu adevarul absolut.

@clemk - poate nu ai citit atent ce am zis, sau poate nu m-am exprimat bine. Utilizatorii noi au nevoie sa li se aprobe postarile, asta nu inseamna ca nu li se aproba sau ca nu isi pot exprima parerea. Este doar o metoda de protectie impotriva spam-ului folosita pe majoritatea forumurilor mari.
    Deschiderea unui topic nou in anumite zone ale forumului este de asemenea restricitionata pe majoritatea forumurilor mari, motivele fiind aceleasi.
    Daca ai vreo idee mai buna, sunt deschis, astept sugestii.

9. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Facand abstractie de "instigatori", va aduc aminte:
    Mesajele private si fisierele media (poze, filme) care se afla in sectiunea "Comunitate" nu vor mai fi disponibile.

Astept sugestii pentru o organizare mai eficienta a forumului. Orice sugestii. Promit ca vor fi luate in considerare.

10. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Cand pleaca mesajele?
    (Ca nu le-am terminat de sortat- am numai 11 pagini -plans2- )

11. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    La partea cu "ultimele topice" se poate adauga optiunea ca topicele necitite sa apara ca si "necitite" dupa un nou login?
    Spre exemplu cand accesez ultimele posturi si din diferite motive trebuie sa inchid browser-ul, cand ma login din nou, toate topicele imi apar ca citite.
    S-ar putea implementa? Ceva in genul inbox-ului de la email.
    Multumesc!

12. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Ne cerem scuze pentru interuperile serviciului.
    Asa cum v-am spus, o sa efectuam un upgrade al sistemului, pentru ca acesta sa mearga mult mai repede.

Astazi, la ora 13 mai exact, site-ul o sa fie oprit in totalitate pentru cateva ore, urmand sa revenim intr-o formula mult imbunatatita.

13. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Cîteva ore? :eek:

14. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Da, cateva ore.
    Probabil n-o sa fie fix acum, dar in cursul zilei de azi.
    Sunt multe de facut :)

15. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Hmm, un Redirect către noul site? Asta pînă la propagarea DNS-urilor :)

16. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Problema nu sunt dns-urile ci faptul ca trebuie importate postarile de pe forum, iar asta dureaza.
    Daca am lasa forumul activ, ar disparea ultimele postari.

17. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Auci. Asta o să dureze un pic. Sper să n-aveți probleme. :)

18. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Stiu ca nu se poate face totul deodata, dar va rog sa actIvati TapaTalk-ul din nou.
    Este foarte dificil sa urmarim forumul de pe platformele mobile.
    Multumesc.

19. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    @Mutu - este activat, trebuie sa stergi profilul anterior si sa cauti din nou forumul pe tapatalk.
    Nu este aceeasi versiune, de aceea setarile din telefon nu mai corespund.

20. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Merci Dane!

Share This Page