14.3 C
London
Saturday, September 19, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Atentie! Urgent! Cititi aici!

Discussion in 'WEBSITE' started by Dan, Jan 27, 2012.

1. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Administratia ROMANi ONLiNE a hotarat, in urma sugestiilor si reclamatiilor voastre, sa faca formul mai rapid si mai usor de utilizat.
    - Postarile, pozele si videoclipurile de pe forum vor ramane.
    - Site-ul,articolele, informatiile utile vor ramane,
    - stirile vor fi imbunatatite, astfel ca vor cuprinde un sumar mai bogat al stirilor din Romania si din UK, plus stiri proprii.
    - forumul va putea fi accesat cu tapatalk

Ce va disparea:
    - Componenta de "comunitate" (si tot ce este legat de ea)
    Pentru a vedea ce va disparea: http://www.romani-online.co.uk/comunitate

De aceea va rugam insistent ca daca aveti fotografii incarcate in aceasta sectiune, sa le copiati pe calculatoarele voastre. Daca nu le copiati, ne va fi foarte greu sa le gasim in viitor. Ele vor ramane o vreme, dar fiind multi GB, vor fi accesate numai in cazuri de extrema urgenta, gasirea unei poze anume fiind o operatiune extrem de dificila. Repet: este vorba STRICT de pozele incarcate in "comunitate", nu si de cele de pe forum.

De asemenea, vor disparea mesajele private dintre voi! Va rugam sa le salvati in calculatoarele proprii daca aveti informatii esentiale acolo. Acestea NU VOR PUTEA FI RECUPERATE IN VIITOR, pentru ca fiind private, nu avem acces la ele oricum.

Daca aveti alte sugestii, acum este momentul :)

Sugestii luate in considerare si care vor fi aplicate:
    - userii noi nu vor putea deschide topicuri noi decat intr-o sectiune speciala, asa ca forumul va ramane mai curat.
    - va exista un "sfat al batranilor", adica o sectiune pe care o pot vedea doar userii cei mai vechi, iar deciziile viitoare despre forum vor fi luate impreuna cu ei.
    - vom adauga sectiunea "marketplace", astfel ca anunturile de vaznare, cumparare, oferte de munca vor putea fi comentate si vor avea o vizibilitate mai mare

2. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Scuze pentru eventualele intreruperi ale serviciului. Va promit ca vor fi de scurta durata, de ordinul minutelor.
    Daca site-ul se incarca greu, este din cauza ca ii facem backup, il copiem, etc :)

3. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Puteti trimite sugestii pe acest topic, sau daca sunt secrete, prin mesaj privat.

Bonus: va disparea si bara de jos care ii supara pe cei cu dispozitive mobile :)))

4. crimm

crimm New Member

Trophy Points:
    0
    Bine faceti ca aduceti imbunatatiri acestui site, cred ca ar fi bine sa trimiteti anuntul de mai sus prin email, tuturor utilizatorilor, sunt unii care nu intra prea des pe aici, dar care se vor supara daca isi vor pierde pozele sau mesajele private.
    Spor la treaba.

5. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Eu deja m-am apucat de adunat mesaje. Numai asta nu mai faceam! -obosit-

6. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    O sa incercam sa mutam si mesajele dar nu stiu inca daca tehnic este posibil.
    Crimm, multumesc de sugestie, o sa dam si un email.
    Rebeca, relaxat, nu e graba mare.

7. RazzyFUnik

RazzyFUnik New Member

Trophy Points:
    0
    Cand ar fi prima data cand site ul va functiona cu noile modificari?

As vrea sa vin sugestii- fereastra in care apare un mesaj intrun topic sa se adapteze dimensiunea in functie de marimea textului ( adica daca userul scrie o fraza sa nu mai ocupe acelasi spatiu ca cel care scrie 10 randuri - desigur in dimensiunea minima a partii din stanga ce contine poza etc)
    Harta cu locatia in care se afla userul ar trebui mutata in profilul acestuia. Nu consider necesar sa vada toti de unde este X. Pe cine intereseaza poate afla din vizualizarea profilului lui X.
    Si reclamele ar fi ok daca ar fi pozitionate lateral incat pe centru sa ramana doar replicile userilor.
    Culoarea textului sa fie personalizabila (doar culoarea) de catre fiecare user - eu as prefera un negru/albastru inchis, ca sa se vada mai bine, daca stau cu laptopul in lumina se observa cu greu

Multumesc

8. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Razzy, nu stiu data exacta, pentru ca este facut "printre picaturi".

Forumul va fi phpBB3, un format mai cunoscut si cu mult mai multe optiuni (si de administrare si pentru utilizatori).

Harta va disparea, locatia de pe harta este oricum cea declarata in profil, nu este locatia reala si nici locatia IP-ului, asa ca spatiul se va ingusta (pana acum era mare tocmai din cauza informatiilor fiecarui user).

Reclamele din pacate nu tin de mine, dar cred ca vor fi pozitionate mai mult in sidebar.

Despre culoarea textului nu stiu inca ce tema va fi implementata, dar cu siguranta fontul va putea fi marit sau micsorat, dupa preferinte. Daca colegii reusesc sa implementeze o tema mai "desteapta", utilizatorii vor putea alege diverse culori pentru interfata proprie, dupa preferinte.

9. elna

elna New Member

Trophy Points:
    0
    o parere...
    Nu consider ca o sa fie de ajutor schimbarea culorii textului la dorinta fiecaruia.
    Daca fiecare utilizator va folosi o culoare diferita poate deveni obositor.

10. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    elna, este vorba de cum isi alege fiecare sa vada forumul, nu de cum scrie fiecare.

11. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Asa DA! Acum vorbesti mai pe intelesul nostru.

Succes si spor la implementare!

Multumesc!

12. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    test test, proba proba

13. splash

splash Member

Trophy Points:
    16
    ai uitat 2-10, 2-10.... -lolozaurmic

Yeyy, merge...

14. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    E un dublu post, insa in topice diferite si nu vreau sa fie trecut cu vederea.

15. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Ma tot gandesc cum e mai bine.
    Vor exista cu siguranta sectiuni unde mesajele utilizatorilor noi vor avea nevoie de aprobare. De exemplu "marketplace", sectiunea unde se vor posta anunturi publicitare.

As vrea de asemenea ca utilizatorii noi sa nu poata deschide topicuri noi decat intr-o sectiune noua, pe care as vrea sa o denumesc "urgent, imi raspunde si mie cineva??".

In restul forumului, dupa un numar de 5 mesaje, sa poata oricine sa deschida topicuri noi.

Cum suna?

16. MagdaMC

MagdaMC New Member

Trophy Points:
    0
    Dar, nu se poate, zic si eu, ca unui user nou (aflat la primele 1-5 postari) sa ii apara un mesaj atunci cand incearca sa deschida un topic - gen "Esti sigur ca nu ai gasit ceea ce cautai cu ajutorul functiei SEARCH?" si sa ii apara un link..?

Sau un mesaj la crearea contului "Ca nou venit iti recomandam sa citesti aici aici si aici inainte de .... bla, bla bla...

Eu nu ma pricep la chesti din astea abracadabrante de It -ras2-

Sau ceva gen "Termeni si conditii de utilizare a forumului" - sa pui bifa ca ai citit, desi eu una nu citesc -ras2-

Sa aveti mult spor!

17. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Cand adaugi un anunt nou, scrie deasupra forumularului "nu folositi numai CAPS in titlul mesajului".
    Ai idee cate sterg in fiecare zi?
    Oamenii nu cites regulile nici daca le scrii mare si cu rosu :(

18. MagdaMC

MagdaMC New Member

Trophy Points:
    0
    Ma gandesc eu ca destule -ras2-

Imi dau si eu cu parerea, desi, cred ca pana nu intervine factorul uman sa stea sa dea aprobari....
    Dar si asta e f greu!

19. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Suna mai bine asa. Poate ca ar fi mai bine ca numarul postarilor sa fie ridicat la 25. In rest doar acces la sectiunea noua. E mai usor de "curatat".

20. clemk1

clemk1 New Member

Trophy Points:
    0
    hmmm (using my right ot have 5 messages moderated) -thumbsup-

Share This Page