4.5 C
City of London
Tuesday, February 25, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Asistenti medicali in UK

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by crestin, Jun 22, 2007.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. elena80

elena80 New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Asistenti medicali Uk

Hm, eu cand am vazut mesajul asta m-a bufnit doar rasul, si vad cum o asistenta naiva lucreaza de 7 ani in uk ca asistenta si se plange ca are responsabilitati si tre sa faca toaleta bolnavului zilnic..... Pai de ce nu te intorci acasa sa te apuce doar plansul cand te uiti pe statul de plata si vezi cu cat ramai, asta in cazul ti se da salarul,? Chiar sa ramai si cu 8 lire pe ora dupa ce platesti taxele si tot e bine pt. inceput. Niciun asistent din cei care sunt plecati n-am auzit sa se intoarca oricat de greu ar fi acolo. Iti doresc ''bafta''

2. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    @elena80

se cheama "showing off" si, din pacate, se manifesta in randul unora de ceva ani in UK...

Nu stiu daca asta a fost intentia kasianei dar,

chiar aseara, obosit, dupa drumul lung,

citind postarea,

un zambet amar mi-a dat ghes...

Am lucrat in NH si am luat si cate 2300£/luna, la o rata orara de 11 si ceva,

desigur, ore la greu, saptamani cu 5 L/D destul de frecvente.

Dar, din nou, greu sa inteleg cum, pot persifla venitul acesta de 8£/ora net in mana, cand,

mii de careri romani, mii de altii cu calificari/etc/etc romani si ei,

muncesc si cu 4£/ora net!

3. elena80

elena80 New Member

Trophy Points:
    0
    Nu stiu care a fost intentia, dromaderu, despre ,,showing off'' am mai vorbit. In 2005 eu am lucrat la NH ca senior carer si aveam 5, 81 pe ora.Daca lucram 19 nopti pe luna, asta insemna uneori si 5 nopti pe saptamana, atunci luam 1000 de lire pe luna, transformat in lei la perioada aia insemna vreo 57 de mil, adica cat lua medicul sef de pe sectia pe care lucram in tara din tara, asta ca o paranteza.

4. AlexaS

AlexaS New Member

Trophy Points:
    0
  5. NIC35NIC

NIC35NIC New Member

Trophy Points:
    0
    Nu pot sa nu-mi dau cu parerea deoarece aceste replici au fost postete dupe ultimul meu topic.
    Kasiana, Nu stiu pe unde ai lucrat tu inainte de a pleca in UK dar sa lucrezi in ATI in RO inseamna si sa-ti ajuti infirmiera sa schimbe un bolnav intubat sau gras sau care nu sta linistit, si sa ii tii tavita unui cirotic cu HDS care varsa nu se face, sa pansezi escare si etc asta daca nu ai nasul prea sus si iti faci meseria cu responsabilitat si la sfarsitul lunii sa nu-ti ramana bani de iesit la o pizza cu copilul. Iar pe deasupra gresesc cei care pleaca din tara crezand ca in cateva luni vor fi bogati. Eu una vreau sa o iau usor sa ma invat intai cu limba si cu sistemul abia pe urma voi putea sa ridic si pretentii. In primul rand cel mai important este ca am gasit pe cineva care nu mi-a trantit telefonul cand i-am spus ca nu am permis de munca si ca engleza mea nu este <the best>, asa cum din discutii au patit-o multi. O seara frumoasa!!!!

6. elena80

elena80 New Member

Trophy Points:
    0
    nic35nic, iti doresc mult noroc si nu te descuraja, desi sunt sigura ca nu o faci. Normal ca nimeni nu se imbogateste dintr-o data, dar motivul principal la toti e banul si dorinta unui trai mai bun.Mai devreme in mesajul scris nu am vrut sa arat ca ma comparam eu cu dr. din tara la salar, ci faptul ca am lucrat( eu si multi altii) pe un post inferior si cu bani mult mai putini decat o asistenta si ca marea majoritate asa au inceput doar ca unii au cam uitat.

7. NIC35NIC

NIC35NIC New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc de raspuns, asta voiam si eu sa subliniez, ca toti avem o sansa depinde cum o valorificam, iar cand am dat examenul de fixare pe postul in TI cineva din comisie ne intreba nu va inteleg de ce insistati sa ramaneti aici in RO? Dar e adevarat DOAR CURAJOSII POT INVINGE!!!!

8. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

@elena80

Nu cred ca postarea ta era problema (daca)

9. elena80

elena80 New Member

Trophy Points:
    0
    De fapt daca stau si ma gandesc nici nu mai conteaza care era postarea cu probleme, eu ma gandesc ca tre sa-mi vina un plic de la NMC sapt. asta in care imi cer ceva acte in plus despre orele de practica facute in scoala, asta ce mi s-a spus la telefon, voi vedea si daca am nevoie de ajutor stiu unde sa-l cer.
    Promit ca nu mai raspund la provocari si nu am sa mai revin pe subiectul ...cu showing off. Noapte buna!

10. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Asistenti medicali Uk

Sa fie!

kasiana poti sa se ne detaliezi putin postul de mai sus?
    Te rugam sa ne impartasesti si noua din intelepciunea ta, nu ne lasa in suspans.
    Daca stii aproape toti pasii pentru a deveni "nurse", spune-ni-i si noua, poate s-a omis cate ceva de catre cei mai vechi.
    2000 de lire pe luna in NH sunt bani care se pot obtine. Intr-adevar, cu un contract de 48 de ore pe saptamana plus inca ceva extra. Se pot "scoate" si 2800 pe luna daca tragi din greu. -plans2- Si nu ma refer pe statul de plata, ci in contul bancar.
    Asteptam sa ne scrii, chiar cu riscul de a sta ore intregi pe net, din experientele tale, din succesele si esecurile tale, te rugam sa nu te opresti la un singur post prin care ne dai de inteles ca esti atot-stiutoare.
    Daca esti romanca cu suflet du-te pana la capat, "iroseste-ti" cate ore pe saptamana din timpul tau liber impreuna cu noi. Hai sa ajutam natia romana sa iasa din anonimat! Hai sa facem ceva prin care sa aducem cinste meseriei de asistent medical cu studii in Romania!

Te convoc la libertate!

11. NIC35NIC

NIC35NIC New Member

Trophy Points:
    0
    Fii sigura ca aici vei gasi mereu oameni cu suflet mare care te vor ajuta. O seara buna!!!!

12. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Poti sa fii sigura de asta!!!

Eu cochetez acum cu marele mamut BUPA sa primeasca asistenti romani care au deja PIN-ul, insa e foarte greu de urnit. Ca orice colos are multe rotite care trebuie sa se puna in miscare pentru orice decizie, cat de mica... Insa, speranta moare ultima!

13. NIC35NIC

NIC35NIC New Member

Trophy Points:
    0
    Stiu asta!!!Felicitari, -bravo- pentru ceea ce intreprinzi ,despre BUPA vorbesc, ar fi bine daca s-ar reusi atragerea marilor agentii de recrutare spre asistentii din RO! Dar cata vreme exista conationali ca voi cu siguranta nu este imposibil. Cand ti se inchide usa incearca poate e deschisa fereastra!!!!

14. Wanda

Wanda New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare! va rog sa-mi spune-ti daca in actele pt NMC ,cele care trebuie completate la rubrica cu locurile de munca trebuie completata si "area of practice and specific duties' Multumesc.

15. Wanda

Wanda New Member

Trophy Points:
    0
    Nu e nimeni on line? vreau sa trimit plicul.

16. tzuculina

tzuculina New Member

Trophy Points:
    0
    Wanda trebuie completat si la area of practice si duties trebuie trecute ,adica daca ai lucrat la sectie de adulti ,copii,sala tratamente....

17. Wanda

Wanda New Member

Trophy Points:
    0
    merci. speram sa ma vezi deoarece am vazut ca esti conectata.Eu am scris numele angajatorului adica un sp de psihiatrie alt spital sectie interne si sectie oftalmo ,dar in dreapta mai sciu activitatile si indatoririle?

18. tzuculina

tzuculina New Member

Trophy Points:
    0
    Da,administrarea tratamentului per os si injectabil si ce ai mai facut.

19. Ionut27

Ionut27 Member

Trophy Points:
    6
    Salut sunt in trecere si am vrut sa va salut, sa va pup si sa va felicit pentru amabilitatea de care dati dovada prin faptul ca ne impartasiti despre experientele voastre -bravo-

20. Ionut27

Ionut27 Member

Trophy Points:
    6
    Am si eu o curiozitate cam cat castiga un asistent la inceput in Uk sa zicem intr-un camin de batrani?

Thread Status:
Not open for further replies.

Share This Page