19 C
London
Tuesday, August 16, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Asistenti medicali in UK

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by crestin, Jun 22, 2007.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    Colegul meu de servici este angajat ca nurse , self employed fiind. Nu stiu daca schimba cu ceva faptul ca este englez.
    Deci, practic, se poate. Totul este sa gasesti un angajator care sa te accepte ca self.

2. DariaG

DariaG New Member

Trophy Points:
    0
    Singura chestie care e diferita e ca el englez fiind are dreptul de munca , eu nu. mi se pare totusi prea simplu, asa ne facem toti self-employed si nu mai avem nevoie de dreptul de munca in uk.

3. elena80

elena80 New Member

Trophy Points:
    0
    Re: PT AS.MEDICALI

Tzuculina,spune-mi te rog cum a fost interviul cu cei de la barchester? Am mai pus intrebarea asta si mi s-a raspuns ca ii intereseaza mai mult nivelul limbii engleze. La mine mai dureaza cu actele(astept certificatul de la minister)- dar as dori sa aplic direct cu ei fara firme intermediare. Tu lucrezi pentru ei?

4. bmvio

bmvio New Member

Trophy Points:
    0

PTR TZUCULINA . SPUNE MI TE ROG NU SE VOR SUPARA CEI DE LA FIRMA DACA AS APLICA DIRECT LA CEI DE LA BARCHESTER? TREBUIE SA FIU ACOLO?

5. tzuculina

tzuculina New Member

Trophy Points:
    0

Da ,Elena ,lucrez pt Barchester.poti intra pe site-ul lor ,si sa-ti trimiti CV-ul la ei ,cu toate datele iar ei te vor contacta.am o prietena care i-a contactat direct ,fara agentie ,si a inceput lucrul cu o saptamana inaintea mea.la mine sunt ok,la sanatoriu.depinde mult de colectivul in care vei lucra si de cei de la conducere .nu la toate sanatoriile de la Barchester,lumea e fericita.La interviu m-au intrebat cum mediez un conflict de munca,primul ajutor acordat unui barbat de 65 ani si la ce diagnostic ma gandesc,restul numai stiu, conversatie .

6. elena80

elena80 New Member

Trophy Points:
    0

Multumesc pentru raspuns, Tzuculina. Eu am dat un interviu in 2004 pt. senior carer si m-am gandit ca pentru asistenti ar fi altfel. Da depinde mult de colectivul in care esti si de manager, am lucrat 2 ani acolo si stiu ce mult conteaza asta.Acum incerc sa plec ca asistenta si eu si sotul.Eu am contactat-o in martie pe Susan Matthews si a spus ca dupa ce am pin-ul sa o contactez din nou. Mult noroc acolo unde esti. -bravo-

7. lovelysmile

lovelysmile New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    RGN
    si eu am trimis un cv la cei de la Barchester si mi-au raspuns in aceiasi zi dar, cer interviul in uk, nu se mai da online; asa si cu alti angajatori toti mi-au cerut sa fiu in uk ptr interviu
    nu stiu de ce nu se mai accepta sa se dea interviuri online cum se face odinioara
    -nu-stiu-

8. DariaG

DariaG New Member

Trophy Points:
    0
    se schimba multe lucruri. de exemplu in ciuda celor spuse pe forum se primesc nurse direct in spitale nu numai in azile de batrani. devin mai pretentiosi angajatorii din uk si probabil vor sa si vada direct cu cine au de-a face. dar nu cred ca chiar toti procedeaza asa.

9. elena80

elena80 New Member

Trophy Points:
    0
    Candva cei de la Barchester veneau in tara la interviuri, dar colaborau cu o firma de recrutare romano-engleza si stiau ce nr. de persoane vor da interviu-acum probabil nu mai apeleaza la firme de recrutare si fac ei totul.

10. Cami.K

Cami.K New Member

Trophy Points:
    0
    Legat de Self employed ca si nurse: nu cred ca se poate asa usor de unul singur. apoi trebuie sa gasesti un angajator care sa te angajeze fara drept de munca ca si SE. nu cred ca e asa usor, mai degraba te inscrii la un curs aprobat si ai si drept de lucru si lucrezi asa.

Daria, de unde stii ca se gasesc joburi in spitale , la ce firma?

11. Katakuna

Katakuna New Member

Trophy Points:
    0
    Buna
    Se pare ca cei de la NMC incurca treburile rau de tot si-mi fac zile amare

Am trimis prima data toate actele legalizate si traduse plus formularele lor completate
    Dupa ceva timp mi-au raspuns si au cerut planul de invatamant detaliat (orele de studiu separat si orele de practica separat). Le-am trimis si pe alea (am avut destule probleme la scoala pentru ca nu intelegeau de ce vreau adeverinta separata). In fine am rezolvat si am trimis.

Acum dupa o luna imi vine iar un plic de la NMC in care cer:

Employment record form (OS/ G EU)
    Am trimis adeverinte de unde sunt angajata, nu stiu ce mai vor. Bine acum nu trebuie sa trimit iar legalizari si traduceri, trebuie doar sa completez pe formularul lor, insa este destul de ambiguu.

EU registration application form
    (tot eu trebuie sa completez si sa semnez). Aici este mai clar.

Apoi:

EU/OS T/A Ref.form-1
    Referring to experience in maternity care nursing

EU/OS T/A Ref.form-2
    Referring to experience in mental health nursing

EU/OS T/A Ref.form-3
    Referring to experience in care of the eldery nursing

EU/OS T/A Ref.form-4
    Referring to experience in community of primary care nursing

In afara de faptul ca nu am aceste formulare in plicul trimis de ei, daca nu am experienta in aceste domenii ce se intampla?
    Am trimis prima data destul de clar si destule acte din care sa reiasa ca lucrez in urgente chirurgie de cand am terminat scoala pana in prezent, inclusiv adeverinta de la spital cu vechimea.

In plic am gasit doar asa:

1-prima pagina in care se specifica sa completez si sa le trimit tot ce scrie mai sus

2-Detail of registration and practice ,unde sunt 4 chenare cu:
    Name od addresss of employer
    Job title
    Start date
    Finish date
    Area of practice and specific duties

3-EU registration application form (cu care m-am lamurit)

4-Registration training areas reference form (care trebuie completata si semnata de asistenta sefa)

Cele 4 cereri de experienta (form-1, 2, 3, 4) ar parea ca trebuiesc completate in formularul 4, dar este doar un singur formular, cu toate ca in al 2-lea formular trimis de ei sunt 4 casute, si acolo se pare ca trebuie sa completez experienta mea, unde, cat si in ce domenii am lucrat

Chiar nu inteleg cum sa le completez, si nu inteleg de ce nu au cerut asta cand am trimis a 2-a oara acte (planul de invatamant detaliat) cand au facut prima cerere de completare/lamurire la ce am trimis, si mi le cer acum

Am mai pierdut 1 luna -trist-

Cine a primit asa ceva si s-a lamurit il rog din suflet sa ma lamureasca si pe mine

12. Rita

Rita New Member

Trophy Points:
    0
    Întâmpin greutăți cu cei de la NMC (îmi spun la telefon că nu au primit un formular trimis- pentru a doua oară- ).Ce credeți că ar trebui să fac? Prima oară l-am trimis prin Poșta română...ok...să spunem că s-a pierdut, deși nu cred. A doua oară a fost trimis chiar din UK prin Royal mail. Cum este posibil să nu_l fi primit? Există vreo frază magică prin care să_i pot convinge telefonic să facă ceva???

13. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Nu ai receipt-ul de la nici una dintre trimiteri?

Sotia mea a avut probleme identice cu DVLA-ul, la cca 8 telefoane , de fiecare data ii gasa actele trimise dupa numarul de pe chitanta de trimitere,

pare absurd sa se fi pierdut de doua ori (well, not impossible tough!!)

14. danadoru

danadoru New Member

Trophy Points:
    0
    si eu am innebut, la cate plicuri am trimis, ultimul, la fel, imi spun ca trebuie sa completez 3 formulare, geriatrie, pshiatrie si community, dar au pus in plic numai un formular. I-am sunat si mi-au zis ca a fost o greseala si sa astept cateva zile. Ce e mai rau ca imi cer si certificatul de conformitate, de abia acum, macar daca mi-l cereu de la inceput, asa am pierdut vreo 3 luni, aproape.

15. lovelysmile

lovelysmile New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    RGN
    cel mai rau este ca functionarii de la nmc respecta anumite legi, o parte din ei sunt vechi si stiu ce acte sa ceara romanilor, iar alta parte care sunt mai noi nu sunt inca pusi la curent cu toate schimbarile si de aceea cer asa multe acte, acuma depinde la cine cade dosarul vostru
    ce este mai rau e ca multi nu stiu sa fac diferenta dintre romani si indieni
    aceste info sunt direct de la sursa
    asa ca nu trebuie decat sa va inarmati cu multa rabdare si sa aveti un pic noroc

16. Cami.K

Cami.K New Member

Trophy Points:
    0
    garantat fac diferenta intre indieni si roamani ptr simplul motiv ca avem cai diferite de recunoastere a meseriei, noi suntem tara UE si avem la baza niste directive, la indieni se aplcia cu totul alte criterii. poate dupa registration nu mai conteaza

17. lovelysmile

lovelysmile New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    RGN
    cami k
    iti spun eu si mai sigur ca nu fac diferente, am vb seful celor de la nmc personal si mi-a trebuit 1 saptamana sa il conving cum sta treaba cu romani si nu indienii
    fiecere e liber sa crwada ce vrea dar se vede de ce atati intampina dificultati sau poate ma insel?

18. Cami.K

Cami.K New Member

Trophy Points:
    0
    lovelys
    daca indienii ar avea acelasi statut ca romanii, nu ca multi ar avea probleme dar nu am mai primi pin decat fff putini dintre noi. cine stie peste ce cascat(i) ai dat la telefon.
    o sa fie bn pana la urma , dar nu chiar toata lumea primeste pin ptr ca nu toti avem aceleasi studii si nici aceeasi experienta.
    bafta

19. lovelysmile

lovelysmile New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    RGN
    eu am primit pinul de aproape 1 luna dar de exemplu alat colega de clasa a inceput din octombrie anul trecut si nici pana acuma nu a reusit sa termine cu toate actele care i le mai cer si culmea este ca am terminat in celasi an, aceiasi clada, grupa, acelasi nr de ore, tot; eul
    u m-am apucat in februarie la sfarsit si nu a durat mai mult de 3 luni pana sa sa am car

20. marinelasonei

marinelasonei New Member

Trophy Points:
    0
    Din cate am citit pe site-ul NMC, primirea pinului nu depinde de experienta sau vechime.

Thread Status:
Not open for further replies.

Share This Page