17.4 C
London
Sunday, June 26, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Asistenti medicali in UK

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by crestin, Jun 22, 2007.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. capone0

capone0 New Member

Trophy Points:
    0
    Re: PT AS.MEDICALI

Multumesc pentru raspuns.

2. danutza33

danutza33 New Member

Trophy Points:
    0

anouka, esti un om adevarat! multumesc pentru toate informatiile, pentru rabdarea pe care o ai cu incepatorii. eu sunt inca in romania, nu am mai lucrat de 3 ani ca asistent medical, dar acum trei ani, cand am plecat de la spital, aveam 15 ani vechime. am trimis azi solicitarea la nmc. crezi ca as avea vreo sansa de inregistrare?
    te rog din suflet sa imi dai un raspuns. in plus, am facut liceu sanitar si echivalare. ce crezi?

3. tzuculina

tzuculina New Member

Trophy Points:
    0

Salutare! Am trimis si eu actele la NMC si astept.Intre timp am luat legatura cu o firma din Anglia St. ThomasHealthcare Recruitment.De acolo m-a contactat Lisa Inturrisi depsre care am citit ca colaboreaza si cu Eurolife consulting din tara.A trimis Cv -ul meu la un angajator care m-a si contactat. Se numeste Barchester healtcare ltd .M-au sunat pentru interviu,m-au intrebat si pt unde as dori sa lucrez zona,am zis de S-E Angliei.S-au gandit la Oxted Surrey -Tandridge Heighst house care home.Am vorbit deja cu managera azilului,m-a sunat.Mi se pare ok,doar ca ora e platita cu 11 lire.Turele sunt de 12 ore,48 ore pe saptamana.Am vazut alte nursing homes care platesc intre 11,45 lire -12,50 pe ora.Motivul pentru care am scris este sa intreb ceva.Lisa Inturrisi de la firma St Thomas Health care recruitment a zis ca o sa trebuiasca sa platesc comision la ei pentru procesarea actelor de 175lire.Nu e teapa?Sau e corect sa platesc,pana la urma nu e mult ,avand in vedere ce comisioane au in tara firmele gen Eurolife, Borg Corp.Eu nu am vrut sa aplic la ele pentru a nu le da un sac de bani si am cautat pe site-uri din Anglia si am aplicat direct.Cam asta-i tot.All the best.

4. tzuculina

tzuculina New Member

Trophy Points:
    0

Pt ramona78 ;tu cu ce firma angajatoare pleci?Cine te-a contactat?Eu voi lucra cu cei de la Barchester healthcare ltd .

5. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36

Este aceeasi firma cu care am venit si eu aici. Ca asistenta castig 11,30,desi depinde foarte mult de nursing home-ul unde te duci. Gasisem si cu 14 lire pe ora, am preferat mai putin de munca-pentru ca am un bebe mic si pt ca nu am vrut sa tin in spate 58 de rezidenti dintr-o data.
    Lisa Inturissi este normal sa iti ceara comision. E firma ei, ea din asta mananca, desi cei de la Nursing home o platesc dar nu foarte mult.
    Sincer, eu nu mai am incredere in ea de cand a incurcat itele unor colegi de munca.Plus ca prietena mea, venita aici acum 3 luni sta pe bara de 2 luni din cauza ei.A trimis niste acte aiurea la Home Office si astia i-au dat ban si ei si colegei ei de a mai lucra.

6. tzuculina

tzuculina New Member

Trophy Points:
    0

Buna Anouka! Ai venit prin St. homas?
    u te-au preluat dupa angajare cei de la Barchester?sau nu ai avut nici o treaba cu cei de la barchester.lisa mi-a spus ca o sa ma ia cei de la barchester.lisa a mai zis ca dupa ce imi iese pinul o sa trimita actele pentru work permit si va dura cam 1 -2 saptamani.un cumatru de al meu care lucreaza acolo ca si care assistant a zis ca nu are cum sa dureze asa putin,sau poate s-a schimbat ceva.ai idee ce fel de work permit imi da la inceput?yelow card ?m-am mai gandit sa vorbesc cu cei de la barchester sa-mi gaseasca un alt nursing home mai aproape de Londra,am vazut pe site-ul lor ca mai au locuri in Epsom-Surrey
    ,cu 12 lire.Ma gandesc ca ar fi mai aproape de Londra.Ma gandesc si unde o sa gasesc cazare.Mai trebuie sa-l aduc si pe sot cu mine mai tarziu.Managera de la azilul din Oxted a zis ca nu se platesc in plus turele de noapte.Unele nursing homes platesc altele nu.Sper sa nu-mi incurce si mie actele Lisa .Multumesc mult de raspuns, te pup -dans- !

7. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36

Nu are cum sa dureze asa de putin, prietena mea tocmai a venit ca si asistent medical la un spital privat in Orpington langa Londra si a asteptat dupa acte in jur de 2 luni, daca nu chiar mai mult. Parerea mea este-din experienta iti spun-cu cat ofera mai mult, cu atat si sa ai munca mai grea. Eu zic ca pt inceput sa te multumesti cu mai putin si dupa sa te muti, de abia dupa ce stai bine cu limba, abrevieri, cerinte etc, nu te baga din prima. Alta chestie, tot parerea mea -tu poti tine cont sau nu de ea- eu nu as accepta un post in Londra, unde toate sunt mai scumpe, chiriile, distractiile etc. 12 lire pt Londra e foarte putin. Obtine cat mai multe detalii despre nursing home-ul respectiv, cati pacienti ar trebui sa ai tu in grija efectiv day by day-la noi sunt 58 de pacienti , dar eu am in grija doar jumatate
    Nu am avut nicio treaba cu Barchester. Daca vrei, pot vb cu tipa de la agentia de recruitment si te pun in legatura cu ea, nu mi-a luat niciun banut.Pentru acte poti aplica si tu de indata ce ti se face o oferta, cu ajutorul celor ce te vor angaja.
    Prietena mea a obtinut Work permit pt 1 an, apoi aplica la blue, desi stiu ca exista o alta posibilitate, pentru ca nu au personal este un program special-lasa-ma sa ma uit pe site-ul HO sa vad, caci mai multe nu stiu

8. tzuculina

tzuculina New Member

Trophy Points:
    0

La ce agentie de recrutare te referi?Nu-i St Thomas?As putea aplica pt work permit cu Barchester si nu cu firma lisei inturrisi?Azilul din Oxted am vazut pe site-ul lor ca ar avea 78 rezidenti,daca am retinut bine.O sa mai vb cu managera,mi-a zis k pleaca in concediu pana pe 27 sept,dar mi-a dat mailul ei.Daca nu am ink work permitu cand ajung in UK pot incepe sa lucrez la acel azil?Sau sa astept in tara pana iese WP?Cred ca o sa accept jobul in Oxted, cu 11 lire.

9. Mirela00

Mirela00 New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    RGN

10. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36

nu il accepta. iti fac eu rost eu de job, fara comision , fara nimic, in max 2-3 luni pleci.O sa ai peste 11,50 pe ora

11. andreiuta12345

andreiuta12345 New Member

Trophy Points:
    0

Stiu ca s-a tot discutat de cum sa devii asistent medical, cum sa iti recunosti studiile medicale aici.Ceea ce va voi scrie nu are legatura cu mine, ci cu mama mea pt ca situatia din Romania, ma face sa ma grandesc din ce in ce mai serios sa o aduc aici.Nu stiu ce sanse are, poate minime..Eu va prezint mai jos cazul:d..Daca cineva binevoieste sa ma sfatuiasca, ce pasi sa urmez(e) si daca se merita sa o aduc aici, dat fiind ca totusi are 50 de ani, impliniti anul acesta..ii multumesc anticipat..
    Asa ca sa va prezint istorioara:

Mama mea a terminat prima scoala sanitara de dupa revolutie, a fost prima promotie a Scolii I C Cantacuzino.Nu am diploma ei aici , dar stiu ca parca in 95 a terminat-o.Pe diploma scrie – asistent medical generalist si imi amintesc ca erau colegi de ai ei care s-au transferat direct la facultatea de medicina in anul doi parca.

Nu a profesat ci a ramas in cadrul Regionalei CFR Bucuresti ca si gestionar.In 2004 la indrumarea mea ( proasta inspiratie am avut cred, desi ma gandeam ca poate sa ocupe un post de economist in Regionala)a inceput ASE-ul.Da, la 45 de ani, si l-a facut nu la particulara ci la ASE-ul din Piata Romanei -Bucuresti si l-a si terminat in 2008, cu diploma de licenta ca si economist licentiat – Facultatea Agro Alimentara si Economia Mediului.

Nesanasa a facut ca bunica mea sa aibe un atac cerebral in 2005 fiind imobilizata la pat pana in 2008 cand ne-a parasit pt totdeauna.Era saraca o leguma.Asa ca mama mea a iesit cu o ordonanta si a avut grija de bunica mea ca si asistent personal calificat pt persoana cu handicap sever mai bine de trei ani de zile.

Din 2009 pana acum tot incearca sa isi gaseasca ceva de lucru decent, sa aiba oarecum legatura cu studiile ei, dar e aproape imposibil..De intors in Regionala nu se merita.Trenurile merg cum merg..Infrastructura e la pamant iar posturile se taie pe capete.De pensionat nu are cum , pt ca inca ii mai lipsesc cativa ani, vreo sase cred.

M-am gandit sa o aduc aici.In Bucuresti sunt ore de engleza gratis la mormoni, americani din Utah.Asa am invatat si eu engleza acum 16 ani.Religia lor e religia lor, treaba lor, eu de acolo am invatat engleza, primele cuvinte..Si am zis sa se duca si ea sa mai invete ceva..Asa vocabular de baza are, dar nu suficient…S-a inteles cu prietenul meu care vb doar engleza..Au comunicat cat de cat cand eram plecata la servici si statea si prietenul meu cu ea sa nu fie singura…dar totusi ..e engleza minima…

Credeti totusi ca daca ii scot blue card pt ea aici, daca o aduc aici, poate avea o sansa ca si asistent personal,ingrijitor calificat persoane batrane..E foarte buna pe ceea ce face, ii place, are lipici la oameni, are mana usoara la injectii si de asta ma gandeam sa incerc..dar tre sa fiu oarecum sigura ca se poate face ceva..:(

Voi ce ziceti?
    Multumesc mult,
    Andreiuta12345
    xxXXxx

Anouka , stiu e o gramada de info pe forum..o sa citesc..dar nu stiu daca se aplica mamei mele..Astept sugestii din partea tuturor si mai ales cand ai tu timp liber poate postezi si tu si imi zici parerea!:*

@Anouk -In ceea ce priveste Anona, catelul meu care vroiam sa il aduc aici..ea nu mai este printre noi.De asta ma gandesc ca nu prea mai sunt multe motive pt ca mama mea sa stea in Romania, in jungla de acolo.

O dupa amiaza placuta!
    Vroiam sa pun un emoticon cu o imbratisare data voua pt raspunsuri, dar nu gasesc..asa ca il atasez pe cel cu 'ma iubesc' dar voi sa intelegeti ca 'va iubesc':)

12. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36

Andreiuta,eu cred ca ar putea incepe foarte bine actele pentru atestarea ca asistent medical aici, am auzit asistente fara pic de experienta care au aplicat.NMC le-a dat return to practice. Totusi, the main thing este ca va trebui sa invete engleza, fara de care nu vad cum ar face fata. Trebuie sa stie ceva termeni de specialitate.
    Parerea mea este ca mai bine o aduci ca si carer, sta 1-2 ani, invata, observa tot ce se intampla la respectivul loc de munca, vede stilul, prinde necesarul.Apoi, pe cai!
    Imi pare rau de catel...offff
    Ma gasesti pe privat pentru orice nelamurire ai avea.
    Sa auzim numai de bine!

13. andreiuta12345

Trophy Points:
    0

anouka wrote:
    Andreiuta,eu cred ca ar putea incepe foarte bine actele pentru atestarea ca asistent medical aici, am auzit asistente fara pic de experienta care au aplicat.NMC le-a dat return to practice. Totusi, the main thing este ca va trebui sa invete engleza, fara de care nu vad cum ar face fata. Trebuie sa stie ceva termeni de specialitate.
    Parerea mea este ca mai bine o aduci ca si carer, sta 1-2 ani, invata, observa tot ce se intampla la respectivul loc de munca, vede stilul, prinde necesarul.Apoi, pe cai!
    Imi pare rau de catel...offff
    Ma gasesti pe privat pentru orice nelamurire ai avea.
    Sa auzim numai de bine!

Multumesc mult Anouka!

Mi se pare asa un drum lung pana la obtinerea statutului de asist medical aici dar nu ma las asa usor cu una cu doua:).Deja i-am comunicat mamei mele sa isi traduca diplomele..dar cu foaia matricola de la sc postliceala sanitara I C Cantacuzino+Bucuresti s-ar putea sa aiba probleme, sa dureze mai mult pana 'se sapa in arhive'..Stiu ca scrie pe diploma asistent medical generalist..si arata ca o diploma de bac cu taietura aceea ondulata pe o parte.A facut trei ani.(91-94)

Certificatul acela de conformitate e la fel ca si pt medici asa e?Am fost vara aceasta impreuna cu prietena mea care e stomatolog sa isi ia acesta adeverinta/certificat si credeti-ma ca ajunsesera oamenii la disperare pt ca dureaza fff mult..Am stat la usa acolo cu orele doar pt ca sa spuna daca e gata sau nu..iar dc iesea careva de pe acolo, toti erau asa de relaxati...faceau cateva cazuri pe zi..poate in cateva luni si-au mai schimbat ritmul..La prietena mea a durat cateva luni si a pierdut si un job bun aici.

Si daca sun sa zic in legaura cu pachetul - ce nivel de registru sa spun ca se incadreaza mama mea..?

Nu ma deranjeaza sa fie si carer la inceput,sunt convinsa ca se va descurca.inceputul e mai greu..
    Ce altceva as mai putea face sau sa ii cer pana cand vine aici sa faca in Romania?

Mie imi expira pasaportul pe 29 decembrie si de asta tare as vrea sa ii pot obtine blue cardul cat mai repede si sa fie totul ok in Romania , actele de acolo sa fie gata ca sa pot sa am unda verde aici..Doamne Ajuta!:)

Oricum merci mult Anouka pt tot!Orice informatie e de valoroasa!

xxXXxx

Andreea

14. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36

Nu iti scoate nici un certificat deocamdata, mie nici nu mi l-au cerut-si eu am terminat in 2000. Cat despre acte-m-au costat in jur de 8 mil,cam asa-caci eu le-am si supralegalizat-apostilat la tribunal,desi ei nu au cerut.
    Certificatul de conformitate mi-a fost eliberat in fix 33 de zile,dar, asa cum am spus nici nu mi l-au cerut. Tu nu trebuie sa spui nimic,doar ca vrei un pachet ca sa te inregistrezi la NMC atat.
    Ca sa mearga mai repede, am sa iti dau nr de tel al tipei care le face si numele ei bineinteles.Doar vb cu ea la telefon, atat.
    Ca sa poti aplica, eu stiu ca trebuie sa ai pasaport care sa nu aiba termen de expirare asa curand
    Nu ai de ce si oricand...intreaba-ma
    xxx

15. andreiuta12345

Trophy Points:
    0

anouka wrote:
    Nu iti scoate nici un certificat deocamdata, mie nici nu mi l-au cerut-si eu am terminat in 2000. Cat despre acte-m-au costat in jur de 8 mil,cam asa-caci eu le-am si supralegalizat-apostilat la tribunal,desi ei nu au cerut.
    Certificatul de conformitate mi-a fost eliberat in fix 33 de zile,dar, asa cum am spus nici nu mi l-au cerut. Tu nu trebuie sa spui nimic,doar ca vrei un pachet ca sa te inregistrezi la NMC atat.
    Ca sa mearga mai repede, am sa iti dau nr de tel al tipei care le face si numele ei bineinteles.Doar vb cu ea la telefon, atat.
    Ca sa poti aplica, eu stiu ca trebuie sa ai pasaport care sa nu aiba termen de expirare asa curand
    Nu ai de ce si oricand...intreaba-ma
    xxx

xxXXxx
    Sar'mana Anouka pt raspuns!:)

Tocmai am vorbit cu o prietena de a mea care e medic si mi-a zis ca mama mea nu poate lua certificatul acela de conformitate pt ca dupa spusele ei daca nu ai practicat dupa ce ai terminat sc postliceala/univ de medicina in ultimii 3 ani din 5 nu te poti califica pt acel certificat!!!:(..

Dar cum bine ai zis tu , eu incerc cum ai zis, ca si eu nu am avut practica pt QTS - qualified teacher status , si toti imi ziceau ca e imposibil sa il iau si l-am luat si apoi multi au aplicat dupa metoda mea..

Totusi , mama mea a lucrat trei ani pana in 2008 cand a murit bunica mea ca si asistent personal calificat /specializat -pt persoana cu handicap grav..deci poate acest lucru ar ajuta...zic si eu in vederea obtinerii acelui certificat..Ea facea injectiile, insulina, lua tensiunea, glicemia..Toti doctorii care veneau sa o vada la control pe bunica mea chiar se mirau cum de era in viata si nu avea escare si nu ca o laud dar stiu ca se pricepe.

Se pare ca scoala care a facut-o ea e defapt acum Scoala Postliceala Carol Davila ..Atunci se chema I C Cantacuzino si tot cu Liga Femeilor din Romania era ...acum Liga se chema Confederatia Nationala a Femeilor din Romania:D ..si tot de 'madam Mincu ' e condusa..inainte era si 'madam' Iuga..In fine sper din tot sufletul sa faca rost de foaia matricola sa o traducem si sa o legalizam:).Nu cred ca mai are rost sa trimit actele si la Naric, nu?

Luni sun la NMC pt pachet:)

Keep'n touch!

Andreiuta12345

xxXXxx

16. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36

si mie mi-au zis toti ca nu am sa iau PIN-ul fara return to practice. Dar ia uite ca s-a utut. Si tine cont, am lucrat ca asistent medical pana in 2006. Apoi am fost asistent de farmacie.Deci 4 ani fara a practica. Totul e sa speri, sa crezi si sa ai un dram de noroc. Eu nu duc lipsa de asta...si acum ma mir ca am obtinut PIN-ul asa de usor. Probabil ca era timpul...

17. andreiuta12345

Trophy Points:
    0

anouka wrote:
    si mie mi-au zis toti ca nu am sa iau PIN-ul fara return to practice. Dar ia uite ca s-a utut. Si tine cont, am lucrat ca asistent medical pana in 2006. Apoi am fost asistent de farmacie.Deci 4 ani fara a practica. Totul e sa speri, sa crezi si sa ai un dram de noroc. Eu nu duc lipsa de asta...si acum ma mir ca am obtinut PIN-ul asa de usor. Probabil ca era timpul...

Multumesc mult pt incurajari:) Am zis sa scriu si pt topicul acesta..

Strategie - recunoastere - scoala postliceala sanitara, dara practica ulterioara.

1.sun la NMC pt pachet pt mama mea
    (asta va fii maine, Luni)

2.diploma scoala postliceala- copie color , mi-o trimite maicamea si in original dar dar nu trimit originalul pt a asa scrie pe siteul lor de la nmc.Tradusa, legalizata.

2.foaia matricola de la sc postliceala sanitara - tradusa , legaziata

3.O data ce le am le trimit la Naric- impreuna cu diploma de liceu+foaie matricola traduse legalizate, plus ce mai are - ASE - ec alimentatiei, plus cele de sc postliceala sanitara cu foaia matricola cu tot pt ca totus costa 47 de lire parca si ti le recunoaste.Asa am facut si eu cand nu am avut experienta in teaching..iar acest certificat naric a dus la recunoasterea statutului meu de profesor ..incerc asa si pt mama mea..sa vedem daca merge sa trimit acest certif impreuna cu celelalte acte necesare pt recunoasterae statutului de asist medical aici la nmc.

4.Adeverinta primarie de unde a lucrat cum ca a fost asistent personal specializat (cu studii adica) - persoana cu handicap grav pt trei ani de zile , pana in 2008, acopera exact trei ani din cinci de practica..zic si eu.Bineinteles adeverinta tradusa si legalizata..si parafata.

5.Declaratie de la medicul de familie al bunicii mele - cred ca pot sa o iau si direct in limba engleza cu parafa pe ea(daca nu o traduc si o legalizez) cum ca mama mea a fost asist medical pt bunica mea facand injectii, intravenoase, glicemie..deci s-a comportat ca un adevarat asist medical conform studiilor ei.

Asta ar fii un plan..Alte idei sunt asteptate!

Multumesc mult pt tot!

Andreea

18. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36

Nu iti trebuie nimic de la NARIC

19. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36

Inca ceva, la ei nu trimiti decat copii traduse si legalizate.Plus ca mama ta va trebui sa mearga cu documentele primite de la NMC sa le completeze la medicul de familie, la medicul de medicina muncii si de la OAMMR ii trebuie o stampila direct pe una dintre foi si sa isi treaca experienta in munca, toate astea in engleza

20. Rita

Rita New Member

Trophy Points:
    0

Bună seara tuturor!

Sunt asistentă în Ministerul apărării din 87, am absolvit liceul sanitar(4 ani) si scoala de subofițeri sanitari(2 ani). Mi-am echivalat studiile militare cu studii civile. Pe adeverința obținută scrie asistent medical generalist. Am luat și principalul în 2002. Trebuie să mai obțin Certificatul de conformitate?
    O altă problemă este că după o practică activă a profesiei, de 17 ani, nu am mai lucrat direct in serviciul medical ci pe partea administrativă....
    Sunt speriată după ce am citit toate informațiile furnizate cu atâta amabilitate de tine anouka. Nu știu încotro să o apuc mai întâi...Nu sunt nici membru OAMMR....nu am avut nevoie lucrând în armată...

Am cerut pachetul de la NMC și urmează să îl primesc.

Toate cele bune și vă mulțumesc de sfaturi!

Thread Status:
Not open for further replies.

Share This Page