15.4 C
London
Friday, May 27, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Asistenti medicali in UK

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by crestin, Jun 22, 2007.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. splash

splash Member

Trophy Points:
    16
    Re:Intrebare pentru asistentele medicale din UK

citeste aici, si incearca sa obtii si acea 'hartiutza'. Cunosc cateva persoane care au aplicat in ultimele ~10 lucarora le-au cerut si acel certificat, dupe ce trimisesera deja toate documentele traduse + legalizate care, foarte corect le-ai enumerat. Deci ca sa scurtezi procedura, obtine intai acel certif. si apoi trimite-le NMC-ului. In Ro iti trebuie cam aceleasi acte pt aplicatie, insa copii romanesti (bineinteles :) ) legalizate si o tzara de rabdare.
    uite link-ul:
    http://www.ms.ro/pagina.php?id=139

Bafta!

2. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36

numarul unic de iunregistrare se elibereaza de la directia de sanatate publica a localitatii careia apartii dar numai pe baza unui contract de munca sau o inregistrare la camera de munca,cum ca lucreza in Ro sau,alta posibilitate ar fi o intentie de angajare-o pila, o relatie care sa va ajute nu aveti?la un medic de familie, spre exemplu,e cel mai simplu,pe baza acesteia se duce si isi depunde actele la DSP

3. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
  4. geolica

geolica New Member

Trophy Points:
    0

Multumesc pt raspunsuri.

Si fara avizul de libera practica nu o sa-i aprobe NMC-ul dosarul?

5. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0

Sorry sa mai vin cu o problema,dar,
    trebuie sa luati in consideratie si faptul ca,desi cetatean UE,inca nu va putea lucra ca nursa fara WP.
    Si asta este greu de obtinut,dar nu imposibil.

6. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36

te referi la work permit presupun...

7. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36

fara avizul de libera practica in niciun caz,dar nu e imposibil de obtinut

8. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36

si mai e ceva ce ar trebui sa stii,dupa ce treci de toate actele din Ro , ca sa faci aici return to practice e f greu, nu ai unde sa te inscrii pt k toate programele sunt inchise sau iti cer IELTS-calificarea la engleza facuta, k sa fie ei siguri k intelegi ce ti se preda,cea mai usoara solutie este cea cu angajarea in Ro pt k asta ii da si ocazia sa nu mai faca return to practice,angajarea sa fie 3-4 luni k sa adune 450 de ore lucrate-practicate, asa nu ii v-a mai trebui niciun return to practice.dar ocupa-te de angajarea in Ro,asa cum ti-am mai spus, dak ai o pila, ea sa isi inregistreze angajarea la Camera de munca , sa isi plateasca darile-contributiile,atat pt ea cat si pt angajator.Procesul e de lunga durata, crede-ma ca poate dura si peste 1 an

9. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0

Fara avizul de libera practica nu se poate.
    WP trebuie daca nu are BC,daca il are atunci poate gasi de munca.
    Return to practice va face daca are 2 ani de intrerupere in activitate (sau 3 ,nu stiu sigur).

10. geolica

geolica New Member

Trophy Points:
    0

Cu work permitul nu vor fi probleme pt ca eu am sa primesc blue cardul in curand. Ea a dat deja IELTS-ul (o poveste mai lunga), deci nici aia nu va fi o problema.

Mai am cateva nelamuriri. Cei de la NMC cer "Evidence of your qualification, certified by your registering body/competent authority.This certificate must state that the training you have undertaken is at least equivalent to the level of qualification outlined in Article 11(c)(i) of Directive 205/36/EC"

De unde exact se poate lua chestia asta? Initial am crezut ca "evidence of your qualifications" este diploma de asistenta, dar pe diploma nu scrie nimic de Article 11(c)(i) of Directive 205/36/EC.

Ei mai cer, de asemenea, "A Transcript of your training:
    This must be an official document from your training institution. The transcript of your training must contain details of the theoretical subjects that you studied and the numbers of hours as well as details of your clinical experience and the numbers of hour for each subject"

Din cate imi dau seama asta inseamna ca ei vreau nu doar foaia matricola si nr de ore, dar si programa analitica. Voi ati trimis si programa analitica?

Merci.

11. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36

ceea ce ii cer sotiei tale poate fi luat numai de la Ordinul Asistentilor si Moaselor dupa ce isi face angajarea, o sa ii dea o adeverinta din care sa reiasa ca nu a avut abateri-culpa medicala atata vreme cat a lucrat pe teritoriul Romaniei, ca esti cu darile la zi, desi pe cei de la NMC nu asta ii intereseaza,dar asa e formularul de la Oammr

12. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36

Ielts am impresia ca e si el valabil pt o perioada de...,s-ar putea sa trebuiasca updatat-intereseaza-te pt ca eu nu stiu asta.
    Despre foaia matricola si nr de ore de practica pot sa iti spun k le cer, iar in afara de asta mai cer planul de invatamant pe care tot scoala postliceala il elibereaza contra cost.
    De la Oammr trebuie sa mai iei inca o adeverinta in care sa se specifice cate ore de training ai,cate credite ai acumulat transformate in puncte-K asta ii intereseaza pe cei de la NMC.Pe perioada unui an lucrat ca asistent in RO esti obligat-atunci cand te duci sa iti platesti cotizatia anuala- sa le arati ca ai facut ore de training,ai participat la cursuri acreditate de catre ei.Pana acum , o parte din ele le puteai face on-line, pe net contra unei sume, dar de luna trecuta nu mai ai voie, trebuie sa te duci la Oammr sa te inscrii pe lista lor-sa platesti, bineinteles inscrierea , la acele cursuri care se afiseaza la sediul lor (sau mai poti sa te inscrii la reviste medicale-Viata Medicala, dar sunt creditate f putin si costa mult).

13. ionutz

ionutz New Member

Trophy Points:
    0
    Re:Asistenti medicali Uk

heey, daca mai sunt asistenti medicali pe forum si ma pot ajuta. am trimis toate formalitatile la nmc pt optinerea acelui pin sper sa il primesc :laugh: . M-am tot uitat pe forum si nu inteleg ce este acel band 6 si daca stie cineva care sunt nivelele de asistenti medicali in uk. am vazut o gramada.... nwq3..bla bla. Multumesc

14. splash

splash Member

Trophy Points:
    16
  15. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0

Maine dimineata,la ora 10,o zi ffff importanta pt mine,
    am un interviu la un spital,pt un post de asistent medical,chestia este ca pe acesta chiar mi-l doresc (postul),fiind destul de aproape de mine,dar,mult mai important,imi ofera posibilitatea de a intra in sistemul NHS.

Doar in sistemul NHS deci ,se poate vorbi despre band6

Eu,daca voi primi jobul,voi intra pe band 5 (mai slab platit evident),pt a ajunge la band 6 este un proces desfasurat in timp (pe care nu il cunosc amanuntit nici eu).

Ce stiu cu certitudine este ca,daca lucrezi in NH sau chiar shifturi in spitale,dar prin agentie (cum mai fac eu),nu vei avea sansa niciodata sa cresti in banda!

Chiar ar fi interesant de aflat de la ceilalti asistenti de aici,este cineva cu band 6,sau chiar mai mare,sau cu specializare in ceva,daca da,si este timp,poate aflam exact procesul,personal am tot cautat info,dar lucrurile sunt destul de ambigui.

16. ionutz

ionutz New Member

Trophy Points:
    0

heey,cata246. mult succes maine la interviu. vreau sa te intreb cum ai ajuns band 5 pt ca nu ai zis nimic. Depinde cumva de vechimea ca asistent? si stii cumva te potzi angaja pe undeva ca self employed

17. ionutz

ionutz New Member

Trophy Points:
    0

multumesc splash. legat de acel band m-am lamurit. singura nelamurire care o mai am acum este legata de acel nwq3? daca stie cineva ceva si ma poate ajuta, raman dator. multumesc

18. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0

scuze,asa este,credeam ca este evident,band 5 este partea cea mai de jos a panelului,deci,cand termini scoala,sau,ca in cazul nostru,primesti PIN-ul,daca esti in NHS,incepi de la band 5.

Din nou,acestea sunt informatii ce le am doar lucrand ca si asistent medical in sistemul de aici,pot fi si discrepante,dar,in mare cam asa este.

Din oferta facuta mie cand am fost acceptat pt interviu,sunt informat ca:
    BAND:5
    -salary scale:£20.710 rising by 8 annual increments to £26,839 per annum/pro rata.

Reamintesc,nimic din toate acestea nu sunt valabile daca esti angajat intr-un Nursing Home,acolo salariul iti este cam asemanator cu cel de band 5 din spital,dar,sansele de a creste,atat salariul cat si pozitia,sunt mult mai mici,pt pozitie practic nule,poti deveni doar ceva head of unit,sau chiar deputy manager,dar deja acolo nu mai vorbim de competenta in nursing.

19. raymond

raymond New Member

Trophy Points:
    0

B) buna cata, iti doresc bafta la interviu...si astept detaliile after tha interviu, si totodata vreau sa te intreb la care spital ai aplikat, ce sectie? ai vechime in NH? cat? si daca tiau luato in considerare?
    mult succes:) :)

20. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0

Mersi de urari,a fost ieri interviul,este vb despre un spital din Hinkley,este ceea ce se cheama un comunity hospital,pacienti ce vin acolo pt rehab,
    nu este ceea ce s-ar numi A&E,dar este NHS.

Eu mai facusem shifturi acolo,dar,prin agentie,si mi-a placut,acum,astept rezultatele pe la mijlocul saptamanii viitoare.

Nu,nu lucrez si nu am lucrat (inca) in NHS,dar am facut destule ture in ultimile 7-8 luni prin spitale,prin intermediul agentiei.
    Avantajele lucrand pt agentie sunt legate doar de aspectul financiar (vb de ture cu minim 17£/ora,ajungand si la 25-27£/ora),dezavantajul este ca nu iti ofera un anumit nr de ore garantat saptamanal,plus,de foarte multe ori este foarte short notice pt shifturi.

Daca esti interesat de acest gen de munca,daca ai PIN-ul,evident,si oricine altcineva interesat,va pot da detalii depsre agentii,cu toate ca este destul de usor de accesat informatia .

Thread Status:
Not open for further replies.

Share This Page