0.3 C
London
Sunday, November 28, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Asistenti medicali in UK - 2

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by Mutu, Jul 24, 2011.

1. delena

delena New Member

Trophy Points:
    0
    buna.am fost astazi la OAMMR pentru schimbarea Certificatului de Libera Practica pe asistent medical generalist licentiat conform Diplomei de la Universitate.Am intrebat de certificatul de buna purtare si mi s-a spus ca imi trebuie Certificatul de conformitate de la Miniserul Sanatatii .am sunat la Minister si mi s-a dat un interior unde nu raspundea nimeni.trebuie sa fac si certificatul asta ?pai nu se spune ca daca ai terminanat studiile dupa 2007 nu mai ai nevoie de el?ce stiti ,ce pute-ti sa-mi spune-ti? multumesc

2. delena

delena New Member

Trophy Points:
    0
    am gasit pe www.ms.ro = " Recunoasterea diplomelor în UE -Anunt

In calitate de autoritate competenta de recunoatere profesionala a calificarilor dobandite in profesiile reglementate din sectorul de sanatate, Ministerul Sanatatii elibereaza incepand cu data de 26.11.2007, certificatele necesare recunoasterii de catre celelalte state membre a titlurilor oficiale de calificare in profesiile de medic, medic dentist, farmacist , asistent medical generalist si de moasa care atesta o formare in profesie inceputa in Romania, inainte de data aderarii la Uniunea Europeana.
    Detalii: Anunt 31.10.2007.doc "
    Conform acestui text nu mai am nevoie de certificatul de conformitate.Eu asa inteleg.

3. oaiedumitru

oaiedumitru New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare

In primul rand vreau sa va multumesc tuturor celor care postati pe forum, datorita voua anul trecut am reusit sa imi iau PIN-ul. As avea o intrebare: Exista, cumva, o posibilitate ca angajatorul sa aplice pentru letter of aproval dar nu ca RGN ci ca si carer pentru mine?
    Va multumesc anticipat

4. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Felicitari pt PIN,
    nu, angajatorul nu poate aplica pt tine ca si carer, deoarece aceeasta meserie nu este trecuta acolo,
    pt carer doar ca SE eventual sau daca ai YC/BC, poti munci,
    de ce nu incerci insa ca si nursa?

5. loreta

loreta New Member

Trophy Points:
    0
    Buna tuturor,
    Am facut legalizari dupa originale si am tradus , mai legalizez traducerea ????? Maine o sa iau si adeverinta de la oammr si cu formularul de la NMC, si vreau sa stiu cum e cu legalizarea dupa traducere.Si daca ma mai puteti ajuta cu plata celor 110 £ cum este bine sa fac acea plata online, in ziua in care trimit si plicul catre ei, sau astept 7_10 zile si apoi sun ptr plata???

Merci mult!

6. delena

delena New Member

Trophy Points:
    0
    am primit un mail ca trebuie sa fac si certificatul de conformitate.alte drumuri,acte,timp ,bani....rabdare multa.de mers la univeristate pt adeverinta ,apoi la notar,apoi la minister...astepatre...te ia capul rau de tot.

7. Ionut27

Ionut27 Member

Trophy Points:
    6
    Eu am asteptat 4 luni dupa recomandarea de la minister si cei de la NMC nici macar nu mi-au cerut o recomandare sau certificat de conformitate asa ca ma cam indoiesc ca o sa-ti ceara asta -asa-asa- .....multa bafta

8. seems

seems New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Loreta,
    Noi am trimis in noiembrie actele la NMC si am trimis toate actele traduse si legalizate. Dar din cate stie eu un birou de traducere trebuie sa si legalizeze, sau sa aibe contract cu un notar, nu cred ca te poti duce tu la alt notar sa ti legalizeze, spun asta deoarece asa mi a zis cel de la biroul de traduceri, cand am auzit cat imi cere pe legalizare.
    Plata celor 110 lire am facut-o dupa 3-4 zile, ai pe foia trimisa de ei un PRN daca nu ma insel se numea, la detaliile despre tine. Acel PRN sa ti l notezi deoarece cand vei face plata te vor identifica dupa el.
    Mult succes

9. sercan999

sercan999 New Member

Trophy Points:
    0
    salut La cat timp ti-au trimis PIN-ul cei de la NMC? Eu am trimis actele acum 4 saptamani, plata am facut cu cardul.Astept raspuns Va multumesc!

10. Ionut27

Ionut27 Member

Trophy Points:
    6
    Buna!!!In legatura cu legalizarea traducerii tu de fapt legalizezi stampila traducatorului.....da cred ca ar fii bine sa faci si aceasta legalizare pentru ca ar fii mai credibil traducatorul(eu asa am facut)..........eu am facut plata online cu cardul dupa circa 6 zile de la trimiterea plicului si a fost totul ok......plata online cu cardul se poate face aici https://www.onlinepayments.nmc-uk.org/ multa bafta va doresc!!!!!

11. Ionut27

Ionut27 Member

Trophy Points:
    6
    Salut....mie cam dupa 6 saptamani de la aplicare mi-au trimis confirmarea ca aplicatia mea a fost acceptata si ca trebuie sa platesc cotizatia anuala.........deci cam dupa 2 luni si o sapt de la completarea formularului online am avut pinul acasa.....multa bafta

12. sercan999

sercan999 New Member

Trophy Points:
    0
    multumesc mult pt raspuns

13. splash

splash Member

Trophy Points:
    16
    @ delena, daca ai trimis si diploma de postliceala, iti cer certificatul; daca trimiti (ai trimis) doar cea de universitate... nu ti-ar mai trebui!

14. Ionut27

Ionut27 Member

Trophy Points:
    6
    Eu am trimis diploma de postliceala si nu au cerut nici certificat,nici recomandare..........sau poate am avut eu noroc ??..... -scuze- daca am fost prea vorbaret in aceasta seara....multa bafta va doresc

15. demianciuc

demianciuc New Member

Trophy Points:
    0
    Home Page:
    neuprofessionals cauta asistenti medicali inscrisi in NMC pt uk si irlanda de nord.contact andademianciuc@yahoo.com reprezentant romania

16. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Māi Andrei,
    Tu te joci cu focul. Cum poti sa dai tu referinte unor persoane despre care nu stii nimic? In primul rand este impotriva legii, iar in al doilea rand "bunavointa" asta se poate intoarce impotriva ta.
    Ai mare grija...

17. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Anda...
    Tu crezi ca faci bine, aruncand un anunt asa la intamplare?
    Nici o regula gramaticala respectata, nici un fel de informatie despre angajator, doar un email numai bun pentru un spam bot.
    O sa cer admin-ului sa stearga mesajele tale daca nu revii cu informatii clare si la subiect.

18. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Nu legalizati nimic, nu traducerile, in orice caz. Aruncati banii de pomana.
    Eu am tradus si pentru GDC si pentru NMC si iata raspunsul.
    'Thank you for the excellent quality of the translations.Moreover,you have provided a prompt service and the translation of the legal and educational certificates was approved by the General Dental Council.I will highly recommend you to all my friends and colleagues.'

Ce puteti face, insa, este sa trimiteti e-mail, deoarece au incheieri de traducere standard pe care le accepta.

Mult succes!

19. demianciuc

demianciuc New Member

Trophy Points:
    0
    Home Page:
    da,ai dreptate probabil m-am grabit cu anuntul aici.lucrez doar de 2 zile pt neuprofessionals www.neuprofessionals.com si probabil ar fi fost mai bine sa postez anuntul oficial.promit sa revin cu detalii in cursul zilei de azi.imi cer scuze daca a deranjat.

20. loreta

loreta New Member

Trophy Points:
    0
    Va multumesc tuturor ptr raspunsurile in legatura cu legalizarea traducerilor, dar pana la urma m-am hotarat sa fac si legalizarea lor, andindu-ma ca mai bine sa fie ,decat sa ma intoarca inapoi.Si am mai stabilit cu traducatorul sa-mi faca cate 2 exemplare din fiecare act ,ca sa le am pe viitor, oricum se mai adauga doar vreo 5 lei ptr fiecare exemplar . Am completat formularul de la NMC ,urmand pasii descrisi aici, am facut lista cu ce acte voi trimite ,voi lua maine si traducerea adeverintei de la OAMMR, pe care am ridicat-o de abea azi.Apropo , mi-au semnat pe formularul de la NMC,si la supporting declaration of good character si la supporting declaration of good health. A durat o saptamana la ei!!
    Nu mai stiu sigur insa daca am retinut bine din ce am citit , acea adeverinta of good character de la OAMMR se trimite copie legalizata ,nu originalul,asa-i?????
    Doar cazierul se trimite in original!!
    Este ultimmul lucru pe care-l mai am de facut,apoi voi merge cu ele la posta.
    Aa, mai aveam o intrebare, trebuie cumva sa returnez si carticica cu instructiunile de la NMC???

Multumesc inca o data

Share This Page