16.3 C
London
Monday, October 18, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Asistenti medicali in UK - 2

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by Mutu, Jul 24, 2011.

1. Trafalet

Trafalet New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara ,
    mii de multumiri va adresez pt timpul acordat !Astazi ,angajatorul de-l gasisem sa aplice pt WP m-a contactat din nou(eu eram deja pregatita dupa raspunsurile primite aici)si mi-a spus ca ei ma vor ca angajat dar nu pot astepta tot acest timp pana ies actele-de fapt le-ar fi mai usor sa am eu un ltd sau SE,cred ca in final era vb doar de bani.Nu stiu exact daca pe site la Home Office este trecut cat dureaza un AWC,cert e ca ei au renuntat inainte de asta.Ce vreau sa le spun celor care se afla inca in Ro,vorba veteranilor de pe aici,invatati engleza.!Doar astazi am fost cautata de 2 posibili colaboratori,in ideea de job ca nursa.Zilele trecute m-au sunat de la o agentie si m-au pus sa le zic pe litere nume si prenume.Dupa ce am terminat de "recitat" mi-au zis ca -ati trecut un prim test.Desi acum daca stau sa ma gandesc nu cred ca in timpul cat am luat lectii de engleza am pus foarte mare importanta pe asta.Acum inteleg teama unora referitoare la discutiile de la telefon...Este importanta si experienta din Ro,sunt intrebata de ce am plecat din Ro de pe sectie de spital ca sa caut de lucru intr-un NH.Dar cred ca foarte importanta este limba.Vorbiti singuri prin casa,chiar daca e mai stalcit,va acomodati cu conexiunea dintre cuvinte.Cat despre mine,nu renunt asa usor,pe 24 feb fac deabia o luna de cand caut job-ul visat !Va multumesc tuturor inca o data !O seara faina!

2. loreta

loreta New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua tuturor,

Voi aplica saptamana viitoare la nmc, dupa ce voi lua certificatul de membru corectat de la oammr.Am citit in postarile voastre ca as avea nevoie de o adeverinta de practica, pe langa celelalte acte, intrebarea e de unde iau ac adeverinta de practica?? Si va mai intreb daca este absolutta nevoie sa trimit si copie dupa pasaport sau e suficienta copia ci ??

Multumesc anticipat!

3. Kleopatra

Kleopatra New Member

Trophy Points:
    0

Buna seara,

Scuze pentru raspunsul intarziat....

Am obtinut PIN+ul pe 30 oct iar WP este datat 24 dec 2012. Raspunsul efectiv cumca WP este ok l-am primit telefonic pe 9 ian 2013.
    Cred ca a durat atat pentru ca am prins sarbatorile de iarna si anul nou.....poate la tine o sa dureze mai putin....Mult noroc si ....rabdare.

Nu pot sa spun ca-mi place....sper sa-mi placa ziua de salariu -ras4-
    Sistemul lor nu este greu, doar ca esti ingropat in hartii....eu am plecat din ortopedie-chirurgie....unde pot sa spun ca era frumos, deja mi-e dor sa prind o branula, o sonda, sa schimb un pansament sau o perfuzie....dar stiam la ce sa ma astept din ce s-a tot povestit aici....

PS - Mutu si Dromaderu au dreptate cand spun "invatati engleza", astia au tot felul de accente,care mai de care pe limba lui....ca sa nu mai spun de rezidenti...ca molfaie cuvintele, le prescurteaza....

4. angi01

angi01 New Member

Trophy Points:
    0
    Asta e mailul primit azi de la Elisabeth - MMA Recruitment, pentru cei interesati:

" we will back in Romania next month to interview Registered nurses for positions across Northern Ireland, England and Scotland.

As before the nurses will have the chance to meet the UK employer directly. We will be in Bucharest but depending on the numbers, we might also visit Iasi and/or Cluj for interviews.

If you might know of anyone who is still looking for a position in the UK, please let me know.

5. marinelasonei

marinelasonei New Member

Trophy Points:
    0
    eu asa am facut si nu a mai trebuit sa il traduc. Te salveaza de ceva bani! Eu daca spun ceva e numai din experienta mea. Dovada: am ascultat si eu de cei mai "batrani" ca mine si lucrez in UK de un an si jumatate. Acuma... judeca fiecare cum crede. Chiar daca nu intru foarte des pe site, am ajutat cel putin 2 persoane, cu informatiile mele, care azi lucreaza in UK. Si nu aveau nici macar PIN. Asta e. Fiecare poate alege ce vrea din informatiile mele. Numai bine!

6. marinelasonei

marinelasonei New Member

Trophy Points:
    0
    Si... nu ca fac pe nebuna, dar ma cheama Marinela, nu Mari!

7. marinelasonei

marinelasonei New Member

Trophy Points:
    0
    Am colege din Romania venite inainte sa le iese WP si au fost platite. Dar riscul este mare! Eventual poti vorbi cu angajatorul sa-ti faca un contract de voluntariat pana ai actele. Asta ca o acoperire pentru ambele parti. Oricum nu pleca din tara pana nu ai scrisoarea de aprobare de la UKBA si confirmarea ca au trimis actele pt AWC. Dar, repet, e destul de riscant! Bafta!

8. gloria

gloria New Member

Trophy Points:
    0
    buna.si bine v-am regasit.

stiti cumva joburi de rgn sau carer in Stevenage?...sau in zona .? este cineva din acel oras?.

caut job de rgn sau carer. care stiti va rog sa ma anuntati .sunt in situatie de criza.
    multumesc

9. Trafalet

Trafalet New Member

Trophy Points:
    0
    Buna tuturor si multumesc pentru sfaturile acordate!Astazi am fost la interviu si am gasit angajatorul dispus sa aplice pt WP si sa ma astepte .Mi-au zis ca spera sa nu am eu vreo problema cu faptul ca toti rezidentii trebuiesc mutati cu hoist-uri,sunt 40 de pacienti pe doua etaje si o singura asistenta pe tura cu 3 careri si un senior carer cu NVQ3 care face tot un fel de munca de asistenta.Acuma nu stiu ce sa zic,cred ca merg inainte.Imi ofera 12 lire pe ora si cred ca sunt incantati de faptul ca pot munci si nopti.Vom vedea.Multumesc mult inca o data !

10. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Hmm, nu e de mirare ca aplica pentru WP.
    Nush cati localnici prinde ala pe acolo, 40 de doubles cu 5 staff members.
    La pacientii in hoist (doubles deoarece MUSAI sa fie doi membri de staff cand se foloseste acest echipament), ar trebui un ratio de cel mult 1/5, ori acolo rezulta 1/8

E OK pt un inceput dar, ai mare grija de spatele tau!
    Mai ales daca faci nopti, se vor astepta macar 10/12 sa fie gata fromoshel spalati pentru tura de zi.

11. delena

delena New Member

Trophy Points:
    0
    buna.revin si eu cu o intrebare,daca se poate:cum se procedeaza cu tradusul si legalizatul actelor?care sunt pasii:intai traduci si apoi legalizezi sau legalizezi actele si apoi le traduci?am vorbit cu reprezentata firmei si nu am inteles.si mai am o nelamurire:am terminat postlicela in 1995si universitatea in 2011,asistent medical generalist.de la firma mi-a spus sa aduc certificat de conformitate de la minister.si planul de practica pe specilitati cu orele de practica efectuate la facultate.pana la urma eu merg pe filiera minister?acolo dureaza mult(am inteles cateva luni) pana-mi elibereaza actul.sau trebuie sa merg pe toate planurile si sa traduc si sa legalizez toate actele pe care le am, plus cel de la minister?nu spune ca ce s-a absolvit dupa 2007 nu mai trebuie mers la minister?nu se cere si adeverinta cu vechimea in munca de asistent medical ?nu inteleg ,care e logica.poate ma lamureste si pe mine cineva.multumesc

12. splash

splash Member

Trophy Points:
    16
    - normal, actele pe care le detii emise de Universitate (sau orice alta unitate de invatamant) sunt ...legalizate. Deci mergi la un traducator care iti face traduceri legalizate dupa ultimele acte care-ti dau calificarea de asistent medical, daca ai facut la universitate toti anii (sunt 4 sau 3 ani acum? ) Daca ai doar echivalare la postliceala !! atnci trebuie si cele din 1995 traduse.
    - daca ai terminat in 2011 trimiti planul de invatamant de la Uni, ce sa cauti la minister? trimiti fara adev de conformitate.
    - adeverinta de vechime... scrie pe site la NMC ca-ti trebuie?
    Sper sa te fi lamurit putin -ras2-

Bafta!

13. angi01

angi01 New Member

Trophy Points:
    0
    pentru delena:

splash a fost destul de clar, dar, daca mai e cazul, iti spun si eu:

daca ai terminat facultatea, mergi pe diploma de la facultate. e cel mai simplu, pentru ca altfel, daca alegi diploma de postliceala, iti trebuie Certificatul de drepturi dobandite prin munca specifica, de la minister, fiinca ai absolvit inainte de 2007, inainte de aderarea la UE. Plus ca, certificatul il primesti doar daca faci dovada ca ai lucrat 5 ani fara intrerupere, in ultimii 7 ani.
    apoi, actele trebuie traduse si legalizate. intai mergi la traducator si apoi la notar, sau platesti ceva in plus si traducatorul iti trimite actele la notar.

14. angi01

angi01 New Member

Trophy Points:
    0
    Ah! si tu nu legalizezi actele, tu legalizezi niste traduceri ale respectivelor acte.

15. romina85

romina85 New Member

Trophy Points:
    0
    Salutari din nou! Sunt tare confuza..am sunat sapt trecuta la NMC si mi-au zis ca procesarea actelor e in curs de finalizare si s-ar putea sa mai dureze max 2 sapt,iar firma angajatoare a sunat si ea pt verificare ieri si i s-a spus ca mai dureaza inca 3 -4 sapt.Sunt inscrisa cu toate actele ok din prima sapt din noiembrie anul trecut (CAT mai dureaza1!!!!???!,e posibil sa fie chiar atat de lent procesul asta in conditia in care toate actele au fost trimise ok,si nu mi-au cerut completare pt nimik?)Faptul ca nu am pin imi incetineste si procesarea celorlalte acte pt WP,sau pot trimite si fara el..si se descurca firma angajatoare(off astept deja de 4 luni numai PInul,ajung in 2014 si ma las pagubasa!MULTUMESC! Succes !

16. splash

splash Member

Trophy Points:
    16
    Angajatorul poate aplica la HO pt WP insa daca in acesta va scrie ca tu esti altceva dacat nursa, va trebui sa aplice din nou in momentul in care vei fi inregistrata cu acte la NMC pt un nou WP. Asteapta PIN-ul, la unii a durat spre 1 an sa-l capete -ras4- sa speram ca nu-ti mai cer si alte hartii.

Bafta!

17. gratzia

gratzia New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,
    Pentru cei interesati:

You’ve received my previous email about the recruitment drive interviewing nurses for vacancies at nursing homes taking place in Bucharest at the end of February.

I’m writing to inform you that the date has been changed to 16th and 17th March.

Furthermore the interview will be for vacancies in Henley-Oxfordshire, Devon and Essex.

The employer is offering a salary of £12.10 per hour

Nurses need to be willing to work with the elderly and understand the importance of this job.

For this employer we are only looking for NMC registered nurses, as they want the nurses to start work ASAP.

If this is of interest, please fill out the attached screening form and get back to me as soon as possible.

I am looking forward to hear from you.

Gabriela Codreanu

IMS Recruitment

gabi@imsrecruitment.com

http://www.imsrecruitment.com

18. delena

delena New Member

Trophy Points:
    0
    va multumesc.citesc postarile voastre si ma mai lamuresc.plus ca imi raspunde-ti si la mesaje.ce stiti de Fronterra?Work Experience?Eurolife Consulting?a plecat cineva cu vreuna din ele?care sunt sigure si deci bune ,pentru definitivarea actelor?inca citesc ce mi-au trimis si nu m-am hotarat cu care sa continui.una dintre ele are limita ede varsta,o alta cere comision ....ce parere aveti? -nu-stiu-

19. splash

splash Member

Trophy Points:
    16
    daca ai 'noroc' pina-ti iese pinul nu-ti va mai trebui work permit, deci nu mai da banii la firme. Intra pe nhs jobs si cauta-ti tu, sau pe agentii direct in UK.

20. loreta

loreta New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua,

Am aplicat si eu azi la nmc si in asteptarea pachetului voi merge sa-mi traduc si legalizez actele. As vrea sa ma lamuresc in privinta legalizarii. Am gasit pe siteul NMC ului asta, all acccompanying paperwork requested as part of registration process must be certified copies of the original documents,including both the original language and an English translation. Eu inteleg ca trebuie sa fac copii legalizate dupa originale, apoi traducerea in engleza , fara insa a mai legaliza inca o data si traducerea, bineinteles daca traducatorul este autorizat. Este corect ???
    Multumesc anticipat!

Share This Page