10.4 C
London
Monday, October 25, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Asistenti medicali in UK - 2

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by Mutu, Jul 24, 2011.

1. splash

splash Member

Trophy Points:
    16
  2. Radooo

Radooo New Member

Trophy Points:
    0
    Nu trebuie neaparat sa astepti dupa WP, poti aplica si in aceeasi zi in care angajatorul trimite WP1. Pe formularul BR3, la sectiunea unde te intreaba despre letter of approval treci PENDING.

3. Andrei_p

Andrei_p New Member

Trophy Points:
    0
    Finally. REGISTERED WITH THE NMC :X

-hipno-

4. Trafalet

Trafalet New Member

Trophy Points:
    0
    Felicitari Andrei !!!Va multumesc mult pt raspunsurile prompte Mirela si Radoo.Sper sa va dau vestea buna in curand.

5. Radooo

Radooo New Member

Trophy Points:
    0
    Bafta! Daca vrei sa grabesti putin lucrurile si jobul este cu incepere ASAP, la 1-2 saptamani dupa ce au ajuns actele la UKBA, poti sa le trimiti atat tu cat si angajatorul un mail la BaRCUrgentReturns@UKBA.gsi.gov.uk si sa ii intrebi daca se poate urgenta procesarea. Procedand astfel, sotia a primit AWC-ul in 3 saptamani de cand a trimis actele...

6. Andrei_p

Andrei_p New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc Trafalet.Va doresc succes si rabdare (care eu nu am avut-o) tuturor

7. MironaP

MironaP New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara tuturor,
    Am inceput prin a-mi impartasii cu voi experienta mea. Asa cum am mai scris am depus actele pentru obtinerea PIN-ului si dupa 2 luni de asteptare l-am primit, am platit taxele si de aici pot spune ca am trecut la urmatoarea etapa care consta in obtinerea permisului de munca. Cei de la IMS/ MMA mi-au solicitat BR3 Form,Pasaportul in original si 2 poze si intr-un alt e-mail mi-au solicitat ISA Registration Form, proof of adress si o copie dupa pasaport. Am reusit sa le expediez cu cateva zile inainte de Craciun iar pe 2 Ianuarie am primit confirmarea ca au ajuns ( probabil nu au lucrat de sarbatori). Apoi iar crunta asteptare....
    La inceputul acestei lunii am primit un plic care continea CRB-ul ( am completat formularul cand am fost la interviu in luna iulia a anului trecut). Spre sfarsitul saptamanii am trimis un e-mail catre Natasia ( IMS/MMA) in care i-am spus de CRB si am intrebat-o daca stie ceva de WP si AWC. Vineri dimineata am primit un mail in care imi ziceau ca nu stiu nimic iar dupa-amiaza am fost anuntata ca mi-au iesit multa asteptatele WP si AWC si ma intrebau de cand sunt libera. Am asteptat pana luni sa ii raspund ( trebuia sa imi anunt angajatorul ca urmeaza sa plec care m-a rugat sa stau pana pe 22 feb inclusiv). Marti am fost contactata telefonic de catre Natasia care ma intreba daca pot sa plec pe 22 Feb pentru ca, se pare ca suntem 3 asistente romance care plecam toate in acelasi timp si mergem in aceiasi casa de batrani. Aceasta veste a fost partial o surpriza pentru mine, pentru ca una dintre viitoarele colege mi-a fost sfatuitoare in aceste ultime luni, ea se numeste Georgeana si este din Iasi, surpriza a venit la auzul ca mai este o doamna/domnisoara pe nume Simona care ne va fi colega. Si pe aceasta cale doresc a o ruga, daca citeste acest forum, sa ma contacteze, pentru ca ar fi dragut (zic eu) sa apucam sa vorbim un pic inainte :)
    Pana la urma data plecarii s-a stabilit pe 25 Februarie din cauza imposibilitatii mele de a parasii actualul loc de munca inaintea termenului stabilit.
    Sper ca am cuprins toate detaliile....va tin la curent cu ce va mai urma :p
    Mult succes tuturor!

8. MIMI2007

MIMI2007 New Member

Trophy Points:
    0
    buna
    felicitari Mirona
    sper sa am si eu noroc

9. Andrei_p

Andrei_p New Member

Trophy Points:
    0
    -dans- Felicitari Mirona.si la fel si celorlalte 2 iesence (simona si georgeana)

Ce dea ieseni ma simt intr-o zona de comfort deja (sunt din nicolina)

Eu l-am primit astazi PIN ul si tot astazi am ales dintre 2 joburi la care luasem interviul pe loc (cel din Hounslow West l-am refuzat) si am acceptat pe cel din Paddington.(better package)

Mirona voi unde ati luat job (toate 3 funny) :)?Da-ti un PM si mie sa facem o suieta daca sunteti din iasi ^^
    Right, cu ocazia asta tin sa multumesc si eu lui SLASH, DROMADERU,IONUT27 parca, MUTU, Mirela .etc pt maldarul de informatii sharate.Cheers and thanks a lot you all.

PS: IONUT(bogdy) curaj si vino engleza o mai inveti in plin proces aici.MULTUMESC lui ELENA MOISA (esti o motivatie vie pt mine daca citesti mesajul asta ...si cu toata aroganta pozitiva de altfel zic :" te voi ajunge bucuros din urma " ) Guns Wover ...te astept la vara la un...coffee-workout! :) Over and OUT. O seara buna

10. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Felicitari deci!

Nicolina rulz! -nu-ma-uit-
    Piata Nicolina era locul unde spargeam harbujii vara! -ras2-

11. Andrei_p

Andrei_p New Member

Trophy Points:
    0
    Da stau in apropierea linii ferate si fratii mei stau fix in spatele pietei . Faci un deal bun Dromadere prin piata daca te invarti 1 pic :) haha(nursi' batrani ) :)

12. MironaP

MironaP New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc Mimi7, sunt sigura ca vei avea parte si tu de acelasi noroc ca si noi… Rabdare si perseverenta :p

Andrei_p, multumim!
    Cred ca s-a produs o confuzie, Georgeana este din Iasi, eu sunt din Bucuresti, iar de Simona nu stiu, dar o sa aflu curand ( maxim 12 zile :p)
    Noi am primit oferta in Irlanda de Nord, oras Bangor, Four Seasons Health Care- Clandeboye home care.
    Felicitari atat pt PIN cat si pentru job…sa fie intr-un ceas bun!

Multumesc Dromaderu!

13. splash

splash Member

Trophy Points:
    16
    Felicitari proaspetilor inrolati in armata 'Nurse UK' -ras2- Mirona si Andrei.

Mult noroc in cariera, si tinem pumnii si celorlalti care inca asteapta.
    Asteptam noutati si impresii (de oricare, bune sau mai putin) -ras4-

14. Ionut27

Ionut27 Member

Trophy Points:
    6
    Toate felicitarile MironaP si AndreiP ma bucur sincer pentru voi -bravo- !!Invat si eu engleza intensiv cu noul profesor pentru ca vechea profesoara m-a dejamagit....mai mult m-a incurcat decat sa ma ajute -nervos- Ce mult m-ar fi ajutat sa fi facut si eu engleza in liceu...dar asta este mergem inainte !!!!

15. Mirela00

Mirela00 New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    RGN
    -bravo- Felicitari noilor "nurse".
    Mult succes si nu uitati sa ne impartasiti din experientele voastre in UK!

16. Trafalet

Trafalet New Member

Trophy Points:
    0
    Buna din nou si ...Happy valentine's day! Apelez din nou la ajutorul vostru, am gasit un angajator care vrea sa aplice de WP si sunt intrebata daca as putea gasi o modalitate sa merg la servici inainte de iesirea actelor.Exista vreo portita? Inafara de munca la negru si posibila amenda...Multumesc mult!

17. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Well, asta ar trebui sa stie angajatorul mai degraba dar,
    poti eventual incerca ca SE sau LTD.

Dar, sa zicem ca accepta ca tu sa muncesti ca LTD, sa fii sigura ca urmeaza si calea pt acte, well, de acum, nu mai e mult pana departe...vorba aia, -da-da-

18. Mirela00

Mirela00 New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    RGN
    Buna,
    Daca respectivul angajator vrea sa aplice pentru WP,de ce mai complica lucrurile incercand sa te faca sa lucrezi sub o alta forma inainte de iesirea actelor?
    Un angajator serios,nu se preteaza la asa ceva,urmeaza cursul normal pentru a putea lucra in legalitate.
    Verifica bine despre ce firma/companie este vorba si afla cat mai multe date inainte de a face vreo alegere.
    Ai grija sa nu te agate cu acest pretext:"noi aplicam pt WP,dar pt inceput o sa lucrezi ca SE",dupa care sa se faca ca uita ca trebuie sa aplice pt WP,si sa ramai sa lucrezi asa,motivand ca totul este OK si poti continua asa.
    Fii cu bagare de seama,nu te grabi si cantareste bine ofertele,ca de munca in acest domeniu este in UK,asa ca incearca sa faci alegerea cea mai buna pentru tine.
    Succes!

19. GiuliaG

GiuliaG New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara,
    E prima oara cand intru pe forum, cu toate ca de ceva vreme citesc topicurile care sunt foarte utile.Pot sa spun ca pe 24 feb am zborul catre UK ,pt ca am obtinut job acolo dupa o perioada de 7 luni de zapaceala cu atatea acte si alergatura.Am reusit pt ca am apelat la firma de recrutare Eurolife din Buc si care m a indrumat pas cu pas pana cand m a preluat agentia de recrutare din Anglia (MMA).Pot spune ca ambele agentii au fost de incredere,doar la ca Eurolife trebuia sa sun eu mai mult si sa le aduc aminte ca mai sunt lucruri de rezolvat, in schimb agentia din Anglia ma cauta zilnic.Am observat ca mai sunt persoane care vor pleca in aceeasi perioada cu mine si tot prin aceeasi agentie si m am bucurat, eu o sa merg in N-E Angliei la NH.Am mari emotii pt ca nu am lucrat pana acum decat in clinici private, unde nu aveam mari responsabilitati.Sper sa nu intampin probleme de nerezolvat si am sa cer sfatul celor care sunt veterani.
    .Felicitari tuturor celor care isi dedica din timpul lor pentru a da informatii si sfaturi !!! -bravo-
    Cand am sa ajung acolo am sa revin si eu cu detalii ,astfel sa ma fac si eu utila altora.Bafta tuturor!

20. Mirela00

Mirela00 New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    RGN
    Buna GiuliaG si bine ai venit printre noi.
    Felicitari pentru noul job ca nursa si iti urez mult succes pe mai departe.
    Btw de ce nu ai aplicat direct la MMA,si a trebuit sa te intermedieze Eurolife,asa iti ramaneau banii in buzunar,banii care i-ai dat drept comision.
    Apropo,pe la suma a ajuns comisionul celor de la Eurolife?(daca nu sunt prea indiscreta):)

Share This Page