10.4 C
London
Monday, October 25, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Asistenti medicali in UK - 2

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by Mutu, Jul 24, 2011.

1. theodora_77

theodora_77 New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc mult :)...O sa invat repede lucrurile astea:)...si aici la fel faceam..inainte de insulina masuram glicemia

2. Ionut27

Ionut27 Member

Trophy Points:
    6
    Theodora ma bucur sincer pentru tine!!Sincer sa-ti zic si eu as fi gresit pentru ca sunt obisnuit cu valorile noastre de la glicemie -nu-ma-uit- am inteles ca nici inaltimea nu se masoara in cm.....ce sa zic toate felicitarile -bravo- -bravo-

3. theodora_77

theodora_77 New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc Ionut :)

4. romina85

romina85 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua! Multumesc!!!Datorita voua am reusit sa adun in noiembrie dosarul pentru PIN.,a fost si este foarte descurajator sa incepi sa aduni acte peste acte si mai ales sa astepti atat de mult un raspuns favorabil.Am obtinut in ianuarie un post de asistenta medicala in Irlanda de nord,(mi-as fi dorit in anglia...dar asta e...),acum strang actele pentru permisul de munca ..acces northern ireland,etc...multe multe si marunte...E varza in capul meu ,va spun sincer,imi vine sa renunt...:(( Stiu din ce am citit pe aici ca sunt multi care s-au ocupat singurei de aceste acte pt permisul de munca,sau care au mai multa experienta si ma pot ajuta.Va rog faceti o lista(cum ati pacut pe prima pagina pt PIN)Asta cu asta..trimis acolo..asta cu asta ...dupa ce primesti astalalta..acolo. Mentionez ca desi am trimis actele in 05 nov 2012 pt pin ..nici pana acum nu am primit raspuns,decat mi-au cerut inca un FORM 1 completat(actela cere le-am trimis au fost exact ce trebuia,am sunat la ei si mi-au spus ca trebuie sa astept procesarea-abia la sfarsitul lui ferbruarie..:((
    AJUTOR! Va multumesc in avans!

5. splash

splash Member

Trophy Points:
    16
    Bine ai venit Romina! Pt permis aplica in primul rand angajatorul, care va primi ca si raspuns o 'letter of approval' dupa care aplici tu incluzand acea letter si ce-or mai scrie ca trebuie (cauta pe site la HO - formularul BR1 parca) . Te poti muta de acolo anul viitor -asa-asa-

Bafta :)

ps: http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/sitec ... form-guide

6. romina85

romina85 New Member

Trophy Points:
    0
    Mersi de raspuns,dar din experienta voastra ...cat dureaza pana chiar am totul in regula si pot pleca fara probleme,adica ,se misca greu firma angajatoare,sau e ca si la PIN "procesarea" actelor?(saptamani?luni?..)Si inca ceva, o data ce lucrezi legal acolo ca asistent medical,primesti asigurare medicala gratuita ,nu?.Numai bine!

7. Kleopatra

Kleopatra New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara,

Bine v-am regasit.
    Cu mentiunea ca nu este prima data cand va scriu, dar am uitat parola de la celalalt user ......Sunt Claudiar.
    Nu v-am uitat, chiar daca nu v-am mai scris.....doar ca am fost foarte stresata .....
    Acum sunt de o saptamana in Irlanda de Nord....si doar cu ajutorul vostru am reusit.
    Va multumesc tuturor.
    Casa mea este in Donaghadee....iar primele impresii.....pot sa va spun ca la prima vedere pare usor dar este mult de munca si raspundere in scris, pentru ca semnezi tot ce faci. Adio seringi, perfuzii,branule, sonde si alte manevre de acest fel.....Rzidenti am 32 pe etajul meu aproape toti cu o forma de dementa, dar nici una oficiala pt ca azilul are titulatura doar de nursing si respite...deci,se poarta si la altii nu numai la romani. Pentru moment sunt la induction period. Trebuie sa invat rezidentii: care sunt puterile de a se mobiliza ale fiecaruia, de a se alimenta si hidrata maimut sau mai putin independent, care este in putere sa ceara la baie....etc....De saptamana viitoare imi arata cum se administreaza medicatia.....Pana atunci trebuie sa deschid cont la banca, am facut programare pt National Insurance Number...
    Colegii spre marea mea surprindere foarte primitori, dornici sa te ajute sa inveti despre circuitele interne....cred ca doar au nevoie de forte proaspete...pentru hranit, schimbat, supraveghet...sa se mai "subtieze" si munca lor ....
    Despre firma care a intermediat venirea mea (MMA recruitment) aici pot sa spun doar de bine. M-au "urmarit" cu telefonul pana la momentul la care am ajuns cu managera (care m-a luat de la aeroport) la Casa. Aici nu au mai fost lucrurile cum spuneau in ultimul mail cei de la agentie, ca voi fi dusa la accommodation. D-na managera a sustinut ca nu stiaca trebuie sa faca rost de cazare....si vreo 3 zile am stat cu o colega din Spania care a fost draguta si m-aluat la ea....tot prin ea am cunoscut in atea 3 zile o alta spanish girl care nu avea colega de apartament....cu cazarea s-a rezolvat pe jumatate pt ca desi contractul spunea ca vor asigura cazare in valoare de xxxx lire conducerea incerca sa-midea un avans din salariu sa-mi inchiriez ceva....asa, ca am scos dinbagaj oferta si i-am aratat undescrie negru pe alb, seara am trimis mail la MMA; care foarte prompti adoua zi dimineata la 8.30 sunau sa intrebe unde stau.....dar s-a rezolvat: in urmatoarea zi am semnat cum ca voi primi xxx lire din fondul de protocol pentru cazare si conform contractului se vor restitui ca si biletul de avion daca nu indeplinesc contractul....12 luni
    Asa ca sa-mi tine-ti pumnii........
    Inca o data mii de multumiri celor care au creat si susti cu informatii acest forum.

8. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Deci, se poate! Cu rabdare si perseverenta!
    Bravo!

Incerca sa nu critici sistemul, colegii, munca, managementul si sunt sigur, c-o sa-ti mearga bine.
    Nu uita de "please" si "thank you"

9. romina85

romina85 New Member

Trophy Points:
    0
    Felicitari! Sunt si eu la inceput astept Wp si sper sa ajung cat mai repede in Irlanda de Nord unde am fost repartizata,dar mi se pare un drum atat de lung si descurajator....sper si eu sa reusesc ca si tine;)Spor la treaba,mai asteptam impresii -bravo-

10. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Multumim Kleopatra,
    foarte realistica postarea ta,
    bine ca ai prins" repede cum stau treburile. -asa-asa-

Dina pacate mai sunt destui care ajung aici si cred ca, astia se vor adapta cerintelor lor cand de fapt, nu e asa, tu trebuie sa te adaptezi, si asta cat mai repede.

Nu intereseaza pe ABSOLUT NIMENI aici ca ai fost eventual mana dreapta a chirurgului, sau ca faceai cine stie ce chestii pe acolo.

Te mai asteptam cu vesti!
    Multa bafta,si tie si Rominei85!

11. Kleopatra

Kleopatra New Member

Trophy Points:
    0
    Va multumesc pentru sustinere.....si cu siguranta va voi scrie si despre ce urmeaza.....

12. loreta

loreta New Member

Trophy Points:
    0
    merci pentru raspuns mutu, voi aplica ptr pin, dar m-am gandit sa-mi pun la punct toate actele care trebuiesc traduse si legalizate,ptr ca trebuie sa-mi reannoiesc certificatul de membru la oammr si am mai citit pe aici cateva postari referitoare la cei care au certificatul de reatestare ca ar trebui sa aduca , pe langa acest certificat de reatestare a competentei profesionale, obtinut pentru intreruperea de 10 ani , si o adeverinta cu orele de stagiu practic. Intrebarea mea este de unde iau aceasta adeverinta, de la oammr sau de la spitalul unde am facut stagiul practic?
    De aceea m-am hotarat sa aplic ptr pin doar dupa ce voi avea toate aceste acte, ca sa le pot da la tradus pe toate odata, in timp ce voi astepta plicul de la nmc. Saptamana viitoare voi merge la oammr si in functie de ei voi aplica.
    Merci mult inca o data!

13. loreta

loreta New Member

Trophy Points:
    0
    3liza si eu sunt tot din bucuresti, daca ai gasit deja traducator poate imi spui si mie la ce preturi ai gasit si zona, -asa-asa-

Ps lucreaza cineva in zona de nord a Angliei???? cum stau lucrurile pe acolo in comparatie cu zona de sud???

14. splash

splash Member

Trophy Points:
    16
    @ loreta: ceri adeverinta de la spitalul unde ai efectuat practica; oammr iti elibereaza adeverinta de libera practica si certifica buna purtare (sa specifice ca nu ai avut professional misconduct) daca nu-ti stampileaza direct pe formularul de la NMC.

ps: in cazul liceu sanitar- poti considera anul de dupa, ca si ore de practica, deoarece erai muncitor necalificat pina la examenul de confirmare in specialiate.

Bafta!

15. loreta

loreta New Member

Trophy Points:
    0
    Merci ptr raspuns.
    Eu am facut postliceeala Victor Babes de 3 ani, dar la final pe unde am gasit post de asistenta trebuia sa dau minunata spaga, pe atunci 15 mil lei, asa ca am renuntat sa mai caut in alte parti ,dat fiind ca cineva din familie tocmai isi deschisese o afacere si mi-a propus sa-i ajut un timp , pana se pun ei pe picioare sau pana imi gasesc eu ceva. Dupa ceva ani am crezut ca nu mai fac nimic cu diploma obtinuta si am vrut sa fac farmacia. Atunci am intrebat in stanga si-n dreapta si am aflat ca pot efectua un stagiu recomandat doar de oammr , urmat de examen si asfel am obtinut certificatul de reatestare a competentei profesionale.
    M-am gandit ca poate englezii vor avea o dilema referitor la cei 10 ani de intrerupere si la reluarea profesiei.
    Deci voi avea de facut un drum si la Fundeni.....oare cat timp le va lua sa-mi elibereze acea adeverinta???

16. splash

splash Member

Trophy Points:
    16
    Dupa postliceala n-ai lucrat deloc deci? Orele de practica din timpul colegiului ar trebui sa apara in programa analitica pe care trebuie s-o submiti NMC-ului. Daca numarul de ore de practica insumeaza totalul cerut de NMC atunci nu-yi mai trebuie alte ore/ adeverinte. Deasemeni orele efectuate in programul de reatestare pot fi si ele incluse.

17. MIMI2007

MIMI2007 New Member

Trophy Points:
    0
    buna dimineata,
    pentru cei interesati:
    I am writing to ask you if you would be interested to attend job interviews with our client who is looking for nurses to work at nursing homes with elderly residents in Northern Ireland.
    An ideal candidate should appreciate that the role is challenging. Understanding old age diseases as well as the need to be a good psychologist and listener is very important for this job.
    If you think you could manage a job like this, we would like to meet at you at the interviews in Bucharest February 28th – March 4th.
    If you are interested, please, fill the attached Screening form and send it back to me at your earliest convenience.
    Many thanks.
    Kind regards,
    Aiste Popoviene
    +44(0)1928739428
    aiste@imsrecruitment.com
    www.imsrecruitment.com

18. sedmat719

sedmat719 New Member

Trophy Points:
    0

19. Trafalet

Trafalet New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua, v-as ruga sa imi spuneti daca stiti pt ce aplica un angajator , Work Permit sau Sponsorship? Am fost intrebata astazi de ce anume am nevoie ca sa merg la munca? Eu din ce am mai citit pe aici am inteles ca angajatorul aplica de Letter of Approval apoi eu cu scrisoarea asta aplic pt WP.Firma mi-a spus ca s-au uitat pe site la Border Agency dar nu au inteles exact.Va multumesc mult pt raspunsuri.O zi buna !

20. Mirela00

Mirela00 New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    RGN
    Buna,
    Angajatorul aplica pentru Work Permit,completeaza formularul WP1(sper sa nu se fi schimbat intre timp).Dupa aproximativ 6 saptamani primesti Letter of Approval,prin care UKBA te instiinteaza ca aplicatia pt WP a fost aprobata.
    Dupa ce primesti Letter of Approval,aplici pentru AWC,de aceasta data aplici personal.
    Am scris detaliat,aici pe forum, care sunt pasii pentru obtinerea WP si AWC.
    Succes!

Share This Page