1.3 C
London
Friday, April 16, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Asistenti medicali in UK - 2

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by Mutu, Jul 24, 2011.

1. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Felicitari si...bafta Teodora,
    ideea este ca, job-uri sunt tot inainte, dar,
    engleza deci... -asa-asa-
    Experienta desigur este oricand un bonus!

Multa bafta !

2. splash

splash Member

Trophy Points:
    16
    Felicitari Teodora si mult noroc in continuare. -bravo- ce frumos cand impartasesti cu noi bucuria, te mai asteptam cu vesti :)

3. theodora_77

theodora_77 New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc :)
    Pai mi-a zis ca sunt f ok cu engleza..si drept sa-ti spun nu am avut nici un moment de aaa...hmmmm -ras2- sau sa-i spun ca nu inteleg vre-un cuvant ... a mers uns -ras2- ... acum ramane cel cu managera si sper sa mearga la fel . Multe intrebari tehnice nu prea mi-a pus..decat daca am mai lucrat cu bolnavi care au dementa , daca stiu sa tratez escare, daca stiu sa pun o branula sau sonda urinara. La ultima a zis ca trebuie sa fac niste cursuri inainte sa montez o sonda :D...In rest cand a fost vorba despre mine nu prea au fost multe intrebari pt ca nu a avut timp, ca am inceput eu sa-i turui si nu ma mai opream. Eu cand am emotii am tendinta de a vb mult -ras2-

4. theodora_77

theodora_77 New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc mult :D . Cand mai am vesti cu siguranta am sa le impratasesc cu voi. Am citit ca sunt persoane care dupa ce au primit ajutorul dorit, nu au mai trecut pe aici sa spuna ce s-a mai intamplat, iar eu nu voi fi o astfel de persoana. Nu obisnuiesc sa uit persoanele care imi dau o mana de ajutor la greu :)

5. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Te mai asteptam cu noutati.
    Cei care n-au mai dat nici un semn de viata, stim sigur ca o duc bine, altfel ar intra pe forum. Noi suntem bucurosi pentru ei, indiferent de activitatea "prestata" pe forum.

6. ileadaniel

ileadaniel New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Self Employed
    Salutare la toti , o singura intrebare am si eu.Mi-a venit foaia acasa de la NMC am completat-o si acolo este scris ca trebuie sa o trimit impreuna cu o taxa de 110 lire?!!!!sau nu am inteles eu bine.Intrebare mea estem care a mai trecut prin asa ceva , taxa asta trebuie platita acum sau la sfarsit cand o sa primesti PIN number???Multumesc mult

7. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
  8. lovelysmile

lovelysmile New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    RGN
    Mutu
    Cei care n-au mai dat nici un semn de viata, stim sigur ca o duc bine, altfel ar intra pe forum. Noi suntem bucurosi pentru ei, indiferent de activitatea "prestata" pe forum.

heiiii sincer la mine la azil e chiar ca la nebuni, dar nimik nu difera de experientele celor ce posteaza,
    daca mai apare ceva nou sau diferit va anunt intre timp activez pe unde se poate -limba2-

9. ileadaniel

ileadaniel New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Self Employed
    Ms mult Dromaderu

10. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Scuze, intrasem de pe mobil si am fost cam...scurt.

Deci, taxa de 110 £ a fost introdusa destul de recent, ca urmare a cererii tot mai mari de solutionare a dosarelor, chit ca, in urma introducerii acestei taxe, din ce citesc aici pe forumuri doar, nu am observat o scadere a timpilor de asteptare pt PIN.

Mare atentie, plata acestei taxe NU GARANTEAZA obtinerea PIN-ului chit ca, din nou, nu am auzit cazuri de respingere inca.

Dupa solutionarea actelor si tot tacamul, vei fi instiintat sa platesti taxa pt PIN care, la data aceea, va putea fi tot de 100£ , in loc de 76 cat mai este acum!
    Dar, odata achitata acea taxa, PIN=ul e al tau (nu vei mai primi nici macar cardul de plastic-economie mare ... -nas- )

Multa bafta si, vorba lui Mutu---ENGLEZA!

11. Mirela00

Mirela00 New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    RGN
    Felicitari Teodora si mult succes pe mai departe.

12. theodora_77

theodora_77 New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc mult Mirela :)

13. 3liza

3liza New Member

Trophy Points:
    0
    Sunt asistent medical si as vrea sa plec sa muncesc in Marea Britania. Am contactat o agentie din Bucuresti care se ocupa plasarea medicilor si asistentilor in UK. Momentan sunt abia la debut. Am alcatuit dosarul de acte si urmatorul pas ar fi sa le traduc. Cei de la agentie imi ofera si aceste servicii insa preturile sunt foarte mari. Imi poate recomanda cineva un traducator in Bucuresti cu niste preturi mai decente? Am gasit ceva la niste preturi mai normale (vezi link) insa mi-e cam frica sa nu iau teapa. In general pret mai mic inseamna calitate proasta. A mai lucrat cineva cu ei? Ce ar trebui sa stiu / sa intreb inainte de a lua o decizie? Am inteles ca principalul aspect la care trebuie sa am grija este ca traducatorul sa fie autorizat. Pe pagina lor de contact e trecut un nume si un nr de autorizatie. Unde pot sa verific acest numar daca este real? Ma poate cineva ajuta cu sugestii sau o recomandare?

14. costi88ionut

costi88ionut New Member

Trophy Points:
    0
    Ai experienta ca asistent in Romania?cu ce firma colaborezi?

15. Trafalet

Trafalet New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara , asa cum am promis va tin la curent cu aplicatia mea spre un job.Va intrebasem de Barchester, azi insa am primit raspuns de la ei ca nu se poate sa meargem mai departe intrucat nu ma pot angaja fara bluecard.Nici macar nu am fost la interviu, au zis ca se intereseaza ce se poate face si azi vestea negativa.In plus au bagat din nou anuntul pe site-uri pana la sfarsitul lunii februarie.Le-am trimis email sa le multumesc ca macar m-au anuntat.Ei m-au intrebat de work permit, este oare posibil sa fi gresit eu ca nu am folosit termenul Letter of Aproval? Mai incercam, mai citim inca o data topicele dedicate asistentilor si dam inainte pana gasim primul job sa capatam experienta in Uk.Multumim tuturor ca pierdeti din timpul vostru sa raspundeti tuturor intrebarilor...Un sfarsit de saptamana minunat !!!

16. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Asta suna mai mult a Caragiale ori Ion Creanga. Alegerea iti apartine.
    Daca calitatea este cea mai mare grija a ta, alege pe cei mai scumpi. Asa poate o sa dormi linistit(a) la noapte.
    Cauta AICI ori AICI si vei descoperi ca sunt autorizati.
    Ce nu inteleg eu, este faptul ca ceri informatii de la noi cei care traim in Uk, informatii pe care le poti gasi singura pe google.ro.
    Era atat de greu sa introduci in casuta aia de la google.ro: lista traducatori autorizati?

Pentru inceput iti recomand sa lecturezi acest topic incepand cu prima pagina, precum si link-urile de mai jos:

17. loreta

loreta New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara,

Dupa ce am citit postarile voastre, pentru care va felicit si va multumesc si eu inca o data, as dori sa prezint cumva situatia mea. Am terminat postliceeala in 97 dar am profesat incepand cu 2007, bineinteles dupa cursurile de reechivalare si examene. Am lucrat la doua clinici private, ultima la care lucrez in prezent, am lucrat timp de 4 ani in pediatrie. Am recomandarea de ms inca din 2010 cand am intentionat sa merg in Belgia, dar am facut o intoarcere la 360 °, cunoscand mai bine engleza decat franceza. In UK mi-ar place tot pediatria, dar am citit ca e cam greu de ajuns acolo, mai ales dupa o intrerupere de 10 ani. Ce ma sfatuiti? Si as ruga-o si pe Angi sa-mi mai dea si mie cateva indicii, in ale pediatriei din UK.
    Ps. Nu am aplicat inca ptr pin!

18. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
  19. theodora_77

theodora_77 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna la toata lumea
    Asa cum am promis, revin cu noutati in ceea ce ma priveste. Astazi am avut interviu cu managera de la un nursing home. A fost foarte bine cu exceptia unui moment in care am crezut ca gata ma trimite la plimbare. M-a intrebat care e nivelul normal al glicemiei..i-am zis 70-110 sa nu depaseasca 125 mg/dl..ea zice nu..aia e tensiunea arteriala..care e val. norm a glicemiei..eu iar ii spun acelasi lucru..pana la urma ea ma ia babeste..dimineata cand iei glicemia iei o picatura de sange si un aparat iti arat valoarea..aia poate fi level 4 , 5....si atunci intelesei ca avem aparate de masurat diferite... -nu-ma-uit- ..i-am spus si ei si totul a fost ok....bine ca a fost f rabdatoare si nu m-a trimis la plimbare -ras2- ...Deci ...am luat job-ul :D...acum 15 min m-a sunat fata de la agentie sa-mi zica ca a vb cu managera si ca job-ul este al meu -dans- ...Caminul este in Balcombe langa Crawley...stie cineva ceva de locatie? A zis ca ma plateste cu 11,50 lire in cursul saptamanii iar in week-end cu 12...Sunt f f f fericita. Acum urmeaza tarasenia pt work permit...Acum trebuie sa gasesc un topic sa vad cum fac cu inchirierea casei -limba- .

20. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Hahaha.
    De asta mai deschisesem celalalt topic, -ras2-

Ai bagat-o'n ceata cu valorile alea, nu e vorba de alt aparat de masura numai,
    ei masoara in altceva glicemia aici,
    normala e intre 4-7 mmmol/L , inainte de orice administrare de insulina verifici glicemia,daca este sub 4 nu dai insulina, un sugary drink/biscuit ceva , masori din nou si dai .
    Multa bafta!

Felicitari de fapt, nu apucasem de cititi totul... -bravo- -bravo-

Share This Page