1.3 C
London
Friday, April 16, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Asistenti medicali in UK - 2

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by Mutu, Jul 24, 2011.

1. Mirela00

Mirela00 New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    RGN
    Buna Cristina,
    Eu te inteleg perferct,ca nimeni nu pleaca de bine din tara,dar fii atenta,documenteaza-te bine inainte de a pleca la drum,
    ca nu cumva sa faci vreo alegere gresita.Sper ca ai citit despre agentia Work Experience,ca nu face parte din categoria firmelor de incerdere.
    Mai intai obtine PIN-ul,in tot acest timp iti pui engleza la punct,acest lucru conteaza cel mai mult.
    Obtinerea PIN-ului dureaza ceva,in tot acest timp poti gasi o agentie de recrutare buna.
    Nu lua hotarari pripite,din cauza disperarii.Nu te duce la prima agentie care ti-a iesit in cale,studiaza bine piata pana iei hotararea finala,
    ca sunt destule povesti triste(aici pe forum) care nu au gasit ceea ce li s-a promis in tara,sau mai rau a trebuit sa se intoarca in tara si dezamagiti si cu banii pierduti.
    Succes!

2. ileadaniel

ileadaniel New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Self Employed
    Precizari de la Ministerul Sanatatii cu privire la recunoasterea calificarilor profesionale

Conditiile in care Ministerul Sanatatii elibereaza Certificatele de conformitate si respectiv Recomandari, in vederea recunoasterii calificarilor profesionale de catre alte state membre

Va facem cunoscut ca in conformitate cu prevederile DC 2005/36, anexa V. 2.1.2. si art. 21.1, numai diplomele de asistent medical generalist care atesta studii universitare (eliberate incepand cu promotiile 2006 respectiv 2007 de absolventi), precum si Certificatele de competente profesionale eliberate incepand cu promotia 2010 de absolventi a scolilor postliceale sanitare, beneficiaza de Certificat de conformitate.

Conform art. 33 bis. din Directiva mentionata, numai in cazul Certificatelor de competente profesionale care atesta o formare de asistent medical generalist inceputa anterior anului 2007, beneficiaza de certificat de experienta profesionala, atunci cand titularul face dovada ca a exercitat activitatile profesionale efectiv, legal si neintrerupt in Romania pe o durata de minim 5 ani din ultimii 7 ani anterior datei de eliberare a certificatului de experienta profesionala.

Fata de cele de mai sus, titlurile de calificare, altele decat cele mentionate in paragrafele anterioare, nu intrunesc cerintele aratate in vederea eliberarii unui Certificat de conformitate sau experienta profesionala, calificarea atestata de acestea se recunosc de celelalte state membre prin procedura neautomata.

In acest sens, pentru a sprijini solicitantii in vederea recunoasterii celorlalte titluri de calificare in statele membre UE, Ministerul Sanatatii elibereaza Recomandari.

3. ANDREA6

ANDREA6 New Member

Trophy Points:
    0

Multumesc pentru raspunsul tau ,as vrea sa stiu exact pasi ce trebuie sa-i urmez , pentru a cere recomandarea de la Ministerul Sanatati?

4. sedmat719

sedmat719 New Member

Trophy Points:
    0
    Las-o pe asta cu "ai citit tot"!...ca e plin de astfel de info -asa-asa-
    However, sunt f disipate informatiile respective.

Garantat, rutina dintr-o NH va fi muuult mai de rutina decat cea de pe o sectie de psihiatrie .
    Vii dimineata la tura (uita cafele/barfa mica cu colegii) , iei raportul de la tura de noapte, care cum a dormit, care a murit, care a facut kaka mai mult decat normal, si tot asa, apoi, fctie de marimea stabilimentului respectiv, ori dai o mana de ajutor carerilor si asisti cu i8giena personala unul/doi asistai ori, te apuci de medicatie.
    Acolo, casti ochii cat CEPELE!

Daca lasi unul in pat peste timpul lui normal de trezire, te scoti cumva dar, daca semnezi ceva aiurea pe MAR shhet, ai pus-o! -da-da-

Termini medicatia, deja vei fi consultat jurnalul zilnic cu eventualele job-uri, te apuci de alea deci.
    Iei desigur o mica pauza si bei un ceai/cafea, papi un castronel de lapte cu cereale sau...suni neamurile in Ro. -asa-asa-

Job-urile respective constau in pansamente/care planuri de revizuit/doctori de sunat /familii de sunat ca ai gasit combinezonul mamei/discutii cu carerii/etc/etc.

Medicatia de lunch time, ajuti apoi cu masa daca e cazul, apoi, daca esti long day, ...aceleasi chestii.
    Nimic iesit din comun, practic, ai in grija un numar de asistati (rezidenti) pt sanateata carora esti responsabil pe tura ta.

Pe careri ii inveti in timp, care-s puturosi si care nu, din pacate, uita de Romania, aici , cu cat e putoarea mai mare, cu atat va avea gura mai mare si "drepturi" mai multe, practic, puturosului nu-i poti spune asa, caci devine abuz -ras2- asadar, incerci sa ti-l faci "amic" .
    Niciodata sa nu te certi cu carerii!
    Iti pot face viata foarte nasoala!

Aaaa, am uitat, uita de relatia asistent-infirmier din Romania, aici nu dai ordine in stanga si'n dreapta ca acolo, si aici, GARANTAT pui mana la treaba!
    Pe scurt adica, daca ai un rezident ud/murdar si carerii sunt ocupati (si vor fi) bagi mana si-l schimbi, nu se exista "asteapta" pan' vine tanti Marcica! -ras4-[/quote]

Dromaderu,ti-ai propus sa ma sperii???Oricum sunt eu ingrijorata de cum va fi acolo,daca mai vii si tu cu afirmatii de genul "daca semnezi ceva aiurea pe MAR shhet, ai pus-o! "-chiar ca ma faci sa nu mai plec.tu stii ca aici,in tara,asist. nu semneaza decat condica si raportul .Si mai stii probabil ca aici medicii duc o politica de intimidare a subalternilor.Adica sunt mult mai multumiti atunci cand o asistenta spune doar"desigur d-l doctor"sau "aveti dreptate d-l doctor" decat atunci cand o asist. are curajul sa faca ceva ce nu a mai fost facut dar trebuie .si aici ma refer la ingrijirea pacientului.Nu stiu nici un spital care sa aiba atasat la foaia de obs sau separat un loc unde asis. sa poata concepe planuri de ingrijire.Dar sper totusi sa pot face fata acolo(macar pt cei doi puiuti ai mei).Daca nu cer prea mult ai putea sa imi spui si mie Dromaderu ce lucruri care trebuie semnate necesita atat de multa grija?sau la ce anume va trebui sa fiu deosebit de atenta?practic-ce hartii sau documente poarta semnatura nursei?
    Si inca ceva,de ce trebuie sa casc ochii cat cepele cand dau medicatia?sarcina mea nu este doar sa adm ceea ce medicul a recomandat?
    Iti multumesc mult pt efortul tau si sper intelegi temerile mele!

5. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Nu vreau sa te sperii, chiar deloc, stai linistita, inca nu am auzit de roman sa nu se fi descurcat aici ...n'oi fi tu chiar prima. -ras2-

Medicii aici au o relatie complet diferita cu nursele, te asigur de asta, however, in NH nu vei avea medici, decat daca ii chemi tu pentru cine stie ce probleme ale unui rezident.

Zic ca trebuie sa casti ochii la ce semnezi deoarece acolo este locul unde devii accountable pt PIN-ul tau!

Daca ai timp ia si citeste eventual codul NMC
    http://www.nmc-uk.org/

Tot pe acest site , daca vei cauta, gasesti si registrul cu cei carora li s-a ridicat PIN-ul, permanent sau temporar,
    da, acestea sunt informatii publice, din pacate, o fosta colega, a ajuns acolo, (nu este romanca) , nu are drept de medicatie pentru 18 luni!!!!

Deci, din nou! unde semnezi tu pe MAR sheet, este document oficial!
    Si intr-adevar, in UK,

NU DAI NIMIC fara prescriptie de la medic!
    Dar greselile nu apar neaparat acolo ci, daca vei citi codul si apoi treci prin medicine management parca, unde vei gasi cei 7 R ai administrarii,
    -right poerson/right time/right dose,
    si tot asa, iti poti face eventual o imagine unde apar greselile.
    Cea mai des intalnita este ...gaura in MAR, adica, uiti sa semnezi!
    Sunt diverse opinii despre cand sa semnezi,
    cand scoti pastica din blister, sau dupa ce a inghitit-o mamaia/tataia???

Personal, si corect este, dupa ce pacientul a luat tableta!

However, asta implica deci ca tu, scoti tableta/ele, te duci la masa si le oferi, ala incepe sa urle ca il otravesti, tu insisti ca nu , ala tot asa, mai arunca eventual cu ceva ceai spre tine... -da-da- este evidenta acum ca omul nu-si va lua medicatia, dar, deja uiti...ca nu ai semnat si..treci la al doilea pacient!

Daca faci asta, si ai bafta de a avea ceva colege (romance de data asta) la fel cum le-a avut colega de care pomeneam mai sus!!!!!
    si ele urmeaza a doua zi , si vad gap-ul in MAR, poti avea probleme!

Hai ca ma intind,
    per total, e chiar usor, dar, trebuie sa fii foarte atenta, in special cu semnatura!

Multa bafta si, nu ezita sa mai intrebi, chiar cand ajungi aici, daca ai temeri/retineri, putem vb pe privat/mobil,suntem deja cativa care o facem frecvent...este suport cumva, stai fara grija! -asa-asa-

6. costi88ionut

costi88ionut New Member

Trophy Points:
    0
    Am citit pe forum numai lucruri negative de firmele romanesti de plasare...ca nurse in UK...mai am si eu niste firme...daca stie cineva ceva...???

EURONURSING
    Business Activ Consult
    AddStaff
    INTERMARIN
    ZAMFIRESCU& ROSCA CONSULTING ----Z & R
    GABI RECRUITING
    M.S. WRANGHEL
    http://www.oscarrecruitnurse.co.uk ------SERGIU ORZA

Toate sunt firme Romanesti

Si IMS care am putine detalii......cine ma poate ajuta cat de putin...???

7. sedmat719

sedmat719 New Member

Trophy Points:
    0
    Mersi mult Dromaderu pt tot,astept sa-mi iasa actele si sper ca totul sa fie ok.

8. alynalup83

alynalup83 New Member

Trophy Points:
    0
    -dans- mai am un pic, si termin de citit acest topic

am gasit ffff multe informati -multumesc-

9. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Vezi ca mai sunt inca doua topice despre nursing.
    Lectura Placuta!

10. alynalup83

alynalup83 New Member

Trophy Points:
    0
    -hi5- eram sigura ca o sa mi se raspunda asa -da-da-
    de aceea am si postat -limba- gracias orcum !
    va pup!

(dar oricum ar fi tot o sa mai vin cu cateva intrebari sper sa ma ajutati -hipno- )

11. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Ce vrei sa spui cu afirmatia de mai jos?
    Esti cumva o clarvazatoare ori crezi ca le stii pe toate?
    Apropo! De cand sunt tratate incurajarile cu persiflari?

12. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Poate cele de mai jos te ajuta:

Code:
    De unde sa incep?

Ah! Tura de dimineata... naspa... trezirea cu noaptea-n cap... ajungi la munca... fetze obosite dupa tura de noapte... Predatul sau primitul turei - handover - nu hangover!(asta avem dupa o betie)... intre 5 minute si juma' de ora... depinde de marimea sectiei... urgente de peste noapte... sau si mai rau de lungimea limbii colegei... limbarite, limbute sau limbiste... Gata cu predarea turei... verificatul mesajelor - telefonice, scrise. email ori porumbeii voiajori... mai ai de verificat si jurnalul zilnic(daily diary)... apoi blood tests diary... etc... Stai ca n-ai scapat... da-le sarcini de lucru la infirmieri... apoi daca mai ai timp imparteste medicamentele... Medicamentele sunt trimise de la farmacie... odata pe luna impachetate frumos... in tzipla parca-s cadourile de Craciun... Cand le administrezi tre' sa cari cu tine: telefon - nu mobilul tau(ala trebuie inchis) - Bleeperul(un fel de pager interior)... MAR sheet-ul... paharele de plastic... cutie pentru ace, brice si carice... etc... plus dulapul mobil in care se tin medicamentele... e o idee buna dulapul portabil... dar niciodata nu e suficient de incapator... Incepi cu impartitul medicamentelor... zbrrrrrrrrrr... bloody telefon... cineva vrea sa intrebe cum se simte X-ulescu... blah, blah, blah... mai dai medicamentele la doi pacienti... vine infiermierul... Da' lu' nea cutare ii dam de mancare?... Da!!! zici... si aia-i dau papica... Sh****t!... ala avea analize de dimineata pe ranza goala... Las' ca si maine e o zi... sa faca si colega de maine ceva... Bol****s! maine-i sambata... tot tu ai de le facut... luni dimineata... Mai dai cateva pastile... vine managera... alte blah, blah, blah... Noroc ca eu sunt barbat si le-o cam retez... scurt si de la obraz... Pe la 10-11 termini cu bombonelele... cup of tea... 10 minute pauza... Fugi in birou... telefoane la farmacie... doctori de familie... iar la farmacie... tre' sa dai intre timp si medicamentele de la ora 12... mai putine de tura asta... telefon la GP din nou... ca n-a trimis secretara faxul la farmacie... iar la farmacie... sa fii sigura ca au primit faxul... ca in sfarsit sa vina pauza de pranz... manci un sandwich pe furate... n-are cine sa raspunda la telefon... molfaiesti in receptor... nimeni nu te'ntelege... oricum accentul nu mai conteaza... Se termina pauza... Care pauza?... alt cup of tea si un biscuit daca mai gasesti... Scrisul in hartii... cea mai oribila parte a meseriei... pentru mine... care plan... waterloo score... wound care plan... review of care... alte telefoane... blood samples charts... vin medicamentele de la farmacie... alte appointments... care plans... again... si astea sunt doar cateva... Medicamentele de la ora 17 sau 18... Acelasi traseu ca si dimineata... tot calabalacul... Pe la 19 esti terminat... ca bateriile non duracell din reclama... Iti aduci aminte ca n-ai scris ceva... repede completeaza alte hartogarii... verifica infirmierii daca au pus bine pacientii in pat... daca au apa in camera... etc... etc... Ora 20:00 vine schimbul de noapte... Daca sunt englezoaice vin mai repede... daca ai alte natii...la fix sau cu cateva minute intarziere... romancele vin la fix... fixu' fixului... doar ca stau cate 15-20 de minute in fata cladirii... Pai nah! Ce vreti? Ele nu sunt platite pentru cele 10-15 minute... daca vin mai devreme la schimb... dar se bucura grozav... cand le schimba cineva la fara un sfert... Predai tura... alte blah, blah, blah si iesi afara pe usa...
    Linkul este:
    http://www.romani-online.co.uk/foru...sistenti-medicali-in-uk-3280?start=180#p59814

13. Trafalet

Trafalet New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara tuturor! Va tot citesc din umbra si indraznesc din nou sa va solicit un sfat.Acum cateva luni am incercat sa aplic pt un job de asistenta dar am renuntat repede pt ca am avut cateva probleme in familie.Acum insa am aplicat din nou , nefericirea este ca nu am rezolvat cu dreptul de munca prin sot astfel incat angajatorul va trebui sa aplice pt WP.Stiu ca sunt cateva fete care lucreaza la Barchester, tot la ei mi-am gasit si eu, 10.95/ora , problema este ca ei au post de asistenta de cateva luni bune.Este adevarat ca pana la locul de munca faci 20 min cu masina, poate este asta un impediment, dar, tot mi se pare prea mult timp de cand tot isi cauta asist.Voi ce credeti? Poate fi vorba de vreo problema de nu gasesc pe nimeni de asa mult timp? Nu stiu daca sa accept postul sau sa mai caut.Va multumesc mult de ajutor !

14. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Barchester e o companie mare, daca inca nu si-au gasit staff, poate nici nu a aplicat cine trebuie, mai ales daca zici ca este o casa izolata.
    Acum, tu decizi, daca ei aplica pt WP, ce ai avea de pierdut?
    Este un inceput, nu prea multe NH aplica pt asa ceva.
    Ori, poti astepta inca un an, 10 luni de fapt.
    In locul tau, e as incerca, macar sa vad cum e la interviu!

Multa bafta!

15. sedmat719

sedmat719 New Member

Trophy Points:
    0
    Poate cele de mai jos te ajuta:

Code:
    [i]De unde sa incep?

Ah! Tura de dimineata... naspa... trezirea cu noaptea-n cap... ajungi la munca... fetze obosite dupa tura de noapte... Predatul sau primitul turei
    [/i]
      Multumesc Mutu,chiar ma ajutat,desi ma simt putin cam ametita.Mi se pare totul un vartej-sau chiar este?Voi lucra intr-o casa cu 30 de rezidenti,aici in Ro lucrez pt 50,dar aici stiu sigur ce am de facut si nu mi-este teama de nimic.
      Ieri m-a sunat angajatorul si mi-a zis ca mi-a iesit wp(urmeaza desigur AWC),dar deja ma simt putin inspaimantata.Desi cei de la Fronterra m-au asigurat ca nivelul meu de engleza este destul de bun,eu nu sunt asa de sigura.Cand am citit cate telefoane trebuie sa dai aproape ca mi-as fi dorit sa nu incep direct ca nursa-macar pana ce as fi fost obisnuita cu toate accentele lor(initial asa am vrut sa plec-ca si carer dar toti cu cei care am vorbit-recruteri- mi-au zis ca engleza mea este ok si ca ma voi descurca si am incercat ca nursa.am luat interviul dar stiu ca greul d-abia acum incepe).Imi este teama ca va suna cineva si nu voi intelege.Face to face-nu imi fac probleme.
       Cum v-a fost voua in primele zile/saptamani?V-a fost greu?cum v-ati descurcat?stiati engleza la perfect?vi s-a intamplat ca cineva sa va spuna ceva si voi sa intelegeti altceva?
     Multumesc inca o data tuturor si va doresc numai bine!

16. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Este totul val-vartej doar dupa zilele de induction, dar nu trebuie sa ametesti deja. O sa ai suportul colegilor mai vechi, al managementului si al carerilor. Asta, cel putin intr-o lume ideala...
    Citind postarile mai vechi, o sa gasesti o multime de sfaturi pentru incepatori, sfaturi scrise de mine, dromaderu, spalsh etc.
    La telefon nu te sfii sa intrebi a doua oara, daca n-ai inteles din prima. In Uk traiesc o multime de natii si este destul de normal ca uneori sa existe mici inadvertente linguale.

Nu exista "engleza la perfect"! Americanilor le este mai greu decat romanilor cu slang-ul britanic.

17. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

18. Trafalet

Trafalet New Member

Trophy Points:
    0
    Buna din nou si...multumesc de raspuns.O sa iti urmez sfatul, domnule dromader ,am decis sa merg mai departe sa vad ce iese.Va tin la curent si daca totul va fi bine cu noul job fac o cinste.Multumesc inca o data.

19. sedmat719

sedmat719 New Member

Trophy Points:
    0
    Nu iti mai fa atatea griji, vei fi OK.
    Sa nu iti fie frica de telefon!
    Cum am mai sugerat multora, in timpul liber ia si asculta, eventual cu casti, posturi de radio british, gen BBC Radio 2, care emit si online, sa "prinzi" din vorbirea british, ca sa zic asa.

Cum ti-a spus si Florin, sa nu te jenezi sa intrebi de doua/trei ori, daca nu ai inteles ceva!
    Si, cum ajungi, cand ai posibilitatea de a comunica, da un semn, daca e nevoie de ajutor.[/quote]

Multumesc mult Mutu si Dromaderu.Ma simt mult mai bine acum,voi chiar faceti o treaba buna aici.Desi citesc ceea ce se scrie pe acest forum de aproape un an ,tot sunt uimita de felul vostru de a fi ,de consecventa voastra.In mod sigur va voi contacta in caul in care voi avea nevoie de ajutor atunci cand voi ajunge.
    Numai bine!

20. theodora_77

theodora_77 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna la toata lumea :). Nu am mai scris in ultimul timp pt ca nu aveam nimic nou de scris , dar in ultimele zile au aparut oarece noutati. I-am scris lui James Murphy de la CareUK ( despre care mi-a zis Mirela00) , am si sunat de 3 ori dar mereu imi intra casuta postala, iar la mail nu mi-a raspuns. Am trimis CV-ul la mai multe firme din UK si am aplicat si pe site-ul nurses.co.uk si mi-a scris o doamna de la o firma de recrutare , nu cred ca e cunoscuta. Astazi am avut un interviu pe skype si mi-a zis ca e foarte multumita de engleza mea si mai ales ca am 5 ani experienta de nursing home , foarte draguta doamna si mi-a mai spus ca are cateva camine unde ma poate plasa si care imi fac si work permit. Mi-a zis ca poate dura cam 2-3 saptamani sa mi-l scoata in cazul in care caminul are deja de o luna dat anuntul pt angajare, daca nu, la cele 2-3 saptamani se mai adauga o luna. Acum 5 min am vorbit iar cu ea si mi-a zis ca a vorbit cu managera unui camin si e f incantata de mine si vom avea un interviu telefonic. Ramane sa-mi spuna ziua. Mi-a zis sa nu-mi fac griji ca e o doamna foarte draguta....vom vedea. Ce sa zic..sper sa fie bine...astazi mi-a mers din plin...Doamna s-a miscat foarte repede dupa interviu..sper sa mearga tot asa repede :). Deocamdata sunt fericita cu ce am realizat astazi si vroiam sa impartasesc asta cu voi cei care m-ati ajutat sa ajung pana aici. Vreau sa va multumesc tuturor care m-au ajutat cu sfaturi si o vorba buna :)

Share This Page